mężcyzna w namiocie ogrzewający ręce przy palniku turystycznym

Ogrzewanie w namiocie - jak zapewnić sobie komfort termiczny?

Wyprawy na biwaki zimą, a nawet jesienią i wiosna stawiają przed nami wyzwanie. Sprawdź jak ogrzać namiot, by można było w nim spać bez wychłodzenia.

W wielu sytuacjach samo zadbanie o dobrą izolację, śpiwór i ubiór nie będzie jednak wystarczające. Aby mieć pewność, że w namiocie temperatura będzie odpowiednia, konieczne będzie wykorzystanie specjalnych urządzeń. Są to różne piecyki, grzejniki, promienniki, czy nagrzewnice. Wybór jest naprawdę ogromny, gdyż tego typu urządzenia mogą działać na prąd, na paliwo płynne, czy też na gaz.

Proste sposoby na ogrzanie namiotu bez prądu

Wiele osób zastanawia się, czy można podwyższyć temperaturę wewnątrz namiotu bez stosowania żadnych specjalnych urządzeń. Jest to jak najbardziej możliwe. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by się dobrze wyposażyć. Odpowiednio dobrana do pogody odzież, w której będziemy mogli spać jednocześnie niepowodująca problemów z wentylacją naszego ciała to absolutna podstawa, gdy chcemy nocować w namiocie w trakcie zimnych nocy. Sam termiczny ubiór to jednak nie wszystko. Potrzebny jest też wystarczająco ciepły śpiwór, który dobrze odizoluje nas od zimna.

Kluczowe w zapewnieniu sobie przyjemnej temperatury w namiocie będzie też zadbanie o dobrą izolację. W tej kwestii znaczenie ma przede wszystkim mata, gdyż to właśnie poprzez kontakt z podłożem ucieka najwięcej ciepła. Powinna być wystarczająco grupa, by skutecznie utrzymywać ciepło we wnętrzu namiotu. To samo dotyczy też materiału, z którego został wykonany. Im lepiej utrzymuje temperaturę, tym lepiej dla nas, gdyż środek będzie się wolniej wychładzać. 

Jeśli nocujemy w namiocie zimą, to do zadbania o dobrą izolację można też wykorzystać śnieg, o czym wiele osób zapomina. Jeśli użyjemy go do podsypania boków namiotu, to uzyskujemy w ten sposób naprawdę dobrą i skuteczną izolację, gdyż śnieg potrafi naprawdę nieźle zatrzymać, a przynajmniej spowolnić wymianę ciepła. 

Ogrzewanie w namiocie - jak zapewnić sobie komfort termiczny?

W wielu sytuacjach samo zadbanie o dobrą izolację, śpiwór i ubiór nie będzie jednak wystarczające. Aby mieć pewność, że w namiocie temperatura będzie odpowiednia, konieczne będzie wykorzystanie specjalnych urządzeń. Są to różne piecyki, grzejniki, promienniki, czy nagrzewnice. Wybór jest naprawdę ogromny, gdyż tego typu urządzenia mogą działać na prąd, na paliwo płynne, czy też na gaz.

mężczyzna w odzieży trekkingowej stojący przed namiotem w górach

Urządzenia elektryczne

Zacznijmy od przedstawienia turystycznych grzejników. Najpopularniejsze są urządzenia elektryczne. Są one najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na ogrzanie swojego namiotu. W ich wypadku problematyczne jest oczywiście to, że wymagają dostępu do prądu. Są jednak jednym z najbezpieczniejszych wyborów, a do tego są naprawdę wydajne. Nie posiadają żadnego płomienia, przez co nie wydzielają szkodliwych gazów, a przy tym skutecznie się nagrzewają, pozwalając na to, by wygenerować ciepło wewnątrz namiotu. 

Grzejnik gazowy

Istnieją jednak miejsca, w których trzeba ogrzać namiot bez prądu, gdyż dostępu do niego po prostu nie ma. Wtedy, zamiast stawiać na klasyczną farelkę, można wybrać grzejnik gazowy. Jest to kompaktowe urządzenie, które zasila gaz propan-butan. Może on pochodzić np. z butli gazowej, ale wiele tego typu urządzeń grzewczych jest również kompatybilna z kartuszami stosowanymi w turystycznych kuchenkach. Ich zasada działania jest niesamowicie prosta. Gaz jest spalany, by ogrzać specjalny promiennik, który następnie przekazuje ciepło do powietrza.

Największą wątpliwością jest oczywiście bezpieczeństwo. Nowoczesne promienniki są dość dobrze zabezpieczone, lecz i tak trzeba umieszczać ja na płaskim terenie i z dala od łatwopalnych materiałów, takich jak poszycie namiotu, czy też nasze posłanie. Oczywiście posługując się odpowiednią dozą zdrowego rozsądku, można zminimalizować szanse zapalenia się naszego namiotu. Do tego w trakcie działania grzejnika gazowego spalany jest tlen, a wydalany jest tlenek węgla, więc w namiotach o złej wentylacji to rozwiązanie może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia.

Piecyk na paliwo

Ostatni rodzaj urządzeń grzewczych to piecyki na paliwa płynne. Bardzo często spotykane są modele naftowe, niektóre modele wykorzystują jednak benzynę. Mogą działać na dwa sposoby. Znajdziemy piecyki naftowe, które są wyposażone w nowoczesny i bardzo wygodny wtrysk paliwa. Drugi typ to modele knotowe. Piecyki na naftę są naprawdę efektywne, a do tego ich eksploatacja może być bezpieczniejsza niż w wypadku modeli gazowych. Znajdziemy wiele naftowych ogrzewaczy, które zostały wyposażone w czujniki CO, czy też położenia. Dzięki temu piecyk może się wyłączyć, gdy tylko czujnik wykryje, że w powietrzu jest zbyt wiele tlenku węgla, lub gdy dojdzie do jego przewrócenia. Dzięki zastosowaniu takich środków bezpieczeństwa odpowiedni model piecyka naftowego może być jednym z najlepszych sposobów na podwyższenie temperatury w namiocie. 

Przeczytaj także

kobieta i mężczyźni spędzający czas na kempingu przy stoliku turystycznym

Co jeść na kempingu? Smaczne potrawy, które można zabrać pod namiot

Nawet podczas przebywania na biwaku warto zadbać o to, co jemy, by było smacznie, świeżo i zdrowo. Co jeść na kempingu?

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

mężczyzna trzymający pokrywkę naczynia stojącego na palniku turystycznym

Jaki palnik turystyczny wybrać pod namiot? 

Palnik turystyczny lub kuchenka to bardzo przydatny sprzęt kempingowy, który umożliwia przygotowanie ciepłego posiłku. Jaki palnik turystyczny wybrać?

kobieta i mężczyzna siedzący w śpiworach przed namiotem

Jak wybrać śpiwór?

Jaki śpiwór pod namiot na pole, a jaki w góry zimą? Sprawdź, jak wybrać śpiwór na podstawie swoich potrzeb oraz najważniejszych parametrów.