Ludzie siedzący przed namiotem i jedzący wspólnie posiłek

Jak prawidłowo impregnować namiot? Skuteczna impregnacja namiotu

Trzeba pamiętać, że należy czyścić i impregnować namiot, aby służył przez lata. Co warto wiedzieć o impregnacji namiotu? Sprawdź!

Namiot to produkt, który jest szczególnie narażony na działanie niekorzystnych warunków pogodowych oraz innych czynników zewnętrznych. Jest on wykonany z wytrzymałych tkanin, których zadaniem jest poradzić sobie ze wszelkimi wyzwaniami. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zwolnieni z dbania o niego. Regularna, odpowiednio wykonana impregnacja to gwarancja, że namiot będzie szczelny i posłuży nam przez długie lata. Co należy wiedzieć na temat impregnacji namiotu? Sprawdź!

Impregnacja namiotu – po co to robić?

Impregnacja namiotu to czynność bardzo często lekceważona przez jego posiadaczy. Nierzadko pomijają oni właściwą impregnację, nie zdając sobie sprawy z jej znaczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że dzięki nałożeniu specjalnej substancji na tkaninę namiotu sprawiamy, że jest on bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Najważniejszym celem impregnacji jest oczywiście zabezpieczenie namiotu przed wodą. Dzięki substancji impregnującej powstaje warstwa, która chroni wnętrze przed przenikaniem wody. Namiot staje się wodoodporny.

W momencie, kiedy wilgoć nie dostaje się do środka, zmniejsza się prawdopodobieństwo rozwoju pleśni i grzybów na materiale namiotu. Jest to szczególnie ważne w miejscach narażonych na wilgoć, a takimi z całą pewnością są kempingi. Niektóre z dostępnych na rynku preparatów dodatkowo zapewniają namiotowi lepszą izolację termiczną. Wykorzystanie tego typu impregnacji jest kluczowe w przypadku modeli przeznaczonych do użytkowania zimą.

Warto również pamiętać, że odpowiednio zaimpregnowany namiot jest bardziej odporny na ścieranie i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Specjalistyczne preparaty są stworzone w taki sposób, aby skutecznie chronić tkaninę przed promieniowaniem UV, deszczem, śniegiem i wiatrem. Wszystkie wymienione wyżej korzyści składają się na wydłużenie żywotności produktu. Dzięki temu możemy z powodzeniem korzystać z namiotu przez wiele sezonów.

Para rozkładająca namiot po impregnacji w warunkach deszczowych

Kiedy i jak często impregnować namiot?

Wiele osób zastanawia się, czy namiot należy impregnować od razu po zakupie. Spieszymy z odpowiedzią: nie jest to konieczne, ponieważ zadbali już o to producenci. Moment pierwszej impregnacji jest zależny od kilku czynników. Im dłużej jest on używany, tym szybciej zaistnieje konieczność ponownego zabezpieczenia go. Trzeba wiedzieć, że na wodoodporność namiotu wpływa wiele czynników. Są to na przykład naturalne zabrudzenia, działanie promieni słonecznych, a także ekspozycja na wilgoć. Można jednak przyjąć ogólnie, że namiot powinno poddawać się impregnacji średnio, co 2-3 lata.

Wyznacznikiem dobrze zaimpregnowanego namiotu jest sytuacja, kiedy woda spływa bezpośrednio z tkaniny. Zanim wyruszymy na wyprawę, gdzie będziemy go używać, warto przeprowadzić w domu mały test z tym związany. Jeżeli zauważymy, że tkanina wchłania wodę lub na napiętym materiale gromadzi się wilgoć i przedostaje się do wnętrza, jest to znak, że namiot powinien zostać przed wyjazdem poddany ponownej impregnacji.

Dlaczego warto wykonać tego typu test przed wyruszeniem w drogę? Ponieważ potencjalne przecieki powinny zostać przez nas wykryte przed użyciem namiotu. Na miejscu już niewiele możemy z tym problemem zrobić. Choć co do zasady, wspomniana impregnacja co 2-3 lata powinna być wystarczająca, to jeżeli zauważymy przeciekanie, należy bezwzględnie reagować. Co ważne – czyszczeniu i impregnacji powinien być poddany cały namiot, a nie tylko przeciekające miejsce. Zapobiegnie to powstawaniu kolejnych przecieków.

Kobieta i mężczyzna rozkładający namiot w ogrodzie przed impregnacją

Jak dobrać środek do impregnacji namiotu?

Aby mieć pewność, że namiot zostanie odpowiednio zabezpieczony, trzeba zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego impregnatu. Podczas zakupów tego środka, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Po pierwsze, impregnat powinien być dopasowany do materiału, z którego stworzony jest nasz namiot. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że nieco inne środki sprawdzą się w przypadku namiotów bawełnianych, a inne dla tych stworzonych z poliestru lub innych materiałów.

Oprócz tego koniecznie należy sprawdzić, czy wybrany przez nas środek zapewnia dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi, z którymi można się spotkać w warunkach biwakowych. Duże znaczenie ma także skład chemiczny impregnatu. W idealnej sytuacji nie powinien być on szkodliwy dla środowiska. Jeżeli na tej podstawie wyselekcjonujemy kilka produktów, można porównać ich ceny i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Jak impregnować namiot? Przewodnik krok po kroku

Impregnacja sprzętu to zadanie, które wymaga przejścia przez kilka etapów. Dobra informacja jest jednak taka, że można w pełni skutecznie wykonać ją samodzielnie. Specjalnie dla osób, które chcą zabezpieczyć swój namiot przed wyruszeniem na biwak, stworzyliśmy kilka porad, jak to zrobić.

1.   Kontrola obecnej impregnacji. Tak jak już wspominaliśmy wyżej, namiot jeszcze przed wyjazdem powinien zostać przetestowany na nasiąkliwość. Do przeprowadzenia testu będzie konieczne rozbicie sprzętu w ogrodzie. Należy tutaj dobrze zadbać o właściwe napięcie tropika namiotowego. Następnym krokiem jest dokładne spryskanie jego powierzchni wężem ogrodowym lub konewką. Jeżeli woda zbiera się w krople i spływa po materiale, oznacza to, że dotychczasowa impregnacja jest wystarczająca. Jeśli jednak woda jest wchłaniana przez tkaninę lub zbiera się w kałużę, jest to znak, że namiot wymaga impregnacji.

2.    Mycie namiotu. Proces impregnacji należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia namiotu. Należy za pomocą odkurzacza usunąć większe zabrudzenia. Następnym krokiem jest umycie namiotu z wykorzystaniem wilgotnej szmatki i płynu do zmywania.

3.    Wybór impregnatu. Większość namiotów jest wykonana z włókien syntetycznych, jednak zdarzają się również modele z bawełny. Tkanina, z której stworzono produkt, jest istotna, gdyż zależy od niej dobór konkretnego impregnatu do namiotu. Warto także wiedzieć, że w Decathlon znajdziemy substancje zarówno w płynie, jak i sprayu. Jeżeli używamy środka płynnego, przed użyciem koniecznie należy go rozcieńczyć. Spryskiwacz jest zdecydowanie prostszy w użyciu i dobrze się wchłania. Na korzyść płynnego impregnatu przemawia jednak możliwość bardziej równomiernego rozprowadzenia.

4.    Uszczelnienie szwów. Trzeba pamiętać, że to właśnie szwy są miejscami najbardziej podatnymi na przemiękanie. Jeżeli zwróciliśmy uwagę na ich nieszczelność, przed rozpoczęciem procesu impregnacji, należy je uszczelnić. Na szczęście w sklepach dostępne są specjalne uszczelniacze do szwów, które znacznie ułatwią to zadanie. Mają one postać kleju, który nakłada się od wewnątrz na nieszczelne fragmenty szwu. Na koniec pozostaje jedynie poczekać, aż klej całkowicie wyschnie.

5.    Impregnacja. Czas na najważniejszy etap całego procesu. Należy go rozpocząć od zapięcia wszystkich zamków błyskawicznych i guzików, które posiada namiot. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wykorzystanie środka impregnującego w sprayu, należy go spryskać z odległości około 20-30 cm. Jeśli używamy środka w płynie, trzeba wymieszać go z wodą zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie nanieść na materiał za pomocą gąbki, szczoteczki lub ściereczki. Dobrze, aby przyłożyć szczególną uwagę do równomiernego rozprowadzenia detergentu. Co ważne – impregnacja powinna odbywać się na świeżym powietrzu i w masce, która ochroni drogi oddechowe.

6.    Wysuszenie namiotu. Po zakończonym rozprowadzaniu należy poczekać, aż środek się wchłonie, a namiot pozostawić do wyschnięcia. Czas będzie podany w instrukcji, gdzie można się z nim zapoznać. Kiedy będzie już suchy, należy powtórzyć test związany z nasiąkliwością. Jeśli nadal przecieka, trzeba powtarzać impregnację aż do skutku. Gdy jest szczelny, można śmiało go spakować w pokrowiec na namiot i ruszać w drogę.

Warto dbać o namiot. Regularna i odpowiednio wykonana impregnacja spowoduje, że będzie on szczelny i posłuży przez długie lata. Można samemu zająć się czyszczeniem i pielęgnacją lub skorzystać z serwisu namiotów.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!

para jedząca kolację przed rozłożonym namiotem w plenerze

Jak suszyć namiot?

Jak dbać o namiot aby służył nam jak najdłużej? Koniecznie będzie dokładne wysuszenie namiotu przed włożeniem go do pokrowca. Jak to zrobić poprawnie?

namiot rozłożony w plenerze

Pranie namiotu - jak wyczyścić lub wyprać namiot?

Przeczytaj sprawdzony poradnik dotyczący czyszczenia namiotu ➡️ Dowiedz się, jak wyczyścić lub wyprać namiot ➡️ Zapraszamy!

NAMIOTY KEMPINGOWE | OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA DECATHLON

Wsparcie namiotów kempingowych | OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA DECATHLON

Kupiłeś w naszym sklepie namiot kempingowy? Sprawdź informacje nt. montażu, naprawy i instrukcje obsługi na stronie wsparcia posprzedażowego Decathlon Support!