Jak impregnować namiot? Przewodnik krok po kroku
Impregnacja sprzętu to zadanie, które wymaga przejścia przez kilka etapów. Dobra informacja jest jednak taka, że można w pełni skutecznie wykonać ją samodzielnie. Specjalnie dla osób, które chcą zabezpieczyć swój namiot przed wyruszeniem na biwak, stworzyliśmy kilka porad, jak to zrobić.
1. Kontrola obecnej impregnacji. Tak jak już wspominaliśmy wyżej, namiot jeszcze przed wyjazdem powinien zostać przetestowany na nasiąkliwość. Do przeprowadzenia testu będzie konieczne rozbicie sprzętu w ogrodzie. Należy tutaj dobrze zadbać o właściwe napięcie tropika namiotowego. Następnym krokiem jest dokładne spryskanie jego powierzchni wężem ogrodowym lub konewką. Jeżeli woda zbiera się w krople i spływa po materiale, oznacza to, że dotychczasowa impregnacja jest wystarczająca. Jeśli jednak woda jest wchłaniana przez tkaninę lub zbiera się w kałużę, jest to znak, że namiot wymaga impregnacji.
2. Mycie namiotu. Proces impregnacji należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia namiotu. Należy za pomocą odkurzacza usunąć większe zabrudzenia. Następnym krokiem jest umycie namiotu z wykorzystaniem wilgotnej szmatki i płynu do zmywania.
3. Wybór impregnatu. Większość namiotów jest wykonana z włókien syntetycznych, jednak zdarzają się również modele z bawełny. Tkanina, z której stworzono produkt, jest istotna, gdyż zależy od niej dobór konkretnego impregnatu do namiotu. Warto także wiedzieć, że w Decathlon znajdziemy substancje zarówno w płynie, jak i sprayu. Jeżeli używamy środka płynnego, przed użyciem koniecznie należy go rozcieńczyć. Spryskiwacz jest zdecydowanie prostszy w użyciu i dobrze się wchłania. Na korzyść płynnego impregnatu przemawia jednak możliwość bardziej równomiernego rozprowadzenia.
4. Uszczelnienie szwów. Trzeba pamiętać, że to właśnie szwy są miejscami najbardziej podatnymi na przemiękanie. Jeżeli zwróciliśmy uwagę na ich nieszczelność, przed rozpoczęciem procesu impregnacji, należy je uszczelnić. Na szczęście w sklepach dostępne są specjalne uszczelniacze do szwów, które znacznie ułatwią to zadanie. Mają one postać kleju, który nakłada się od wewnątrz na nieszczelne fragmenty szwu. Na koniec pozostaje jedynie poczekać, aż klej całkowicie wyschnie.
5. Impregnacja. Czas na najważniejszy etap całego procesu. Należy go rozpocząć od zapięcia wszystkich zamków błyskawicznych i guzików, które posiada namiot. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wykorzystanie środka impregnującego w sprayu, należy go spryskać z odległości około 20-30 cm. Jeśli używamy środka w płynie, trzeba wymieszać go z wodą zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie nanieść na materiał za pomocą gąbki, szczoteczki lub ściereczki. Dobrze, aby przyłożyć szczególną uwagę do równomiernego rozprowadzenia detergentu. Co ważne – impregnacja powinna odbywać się na świeżym powietrzu i w masce, która ochroni drogi oddechowe.
6. Wysuszenie namiotu. Po zakończonym rozprowadzaniu należy poczekać, aż środek się wchłonie, a namiot pozostawić do wyschnięcia. Czas będzie podany w instrukcji, gdzie można się z nim zapoznać. Kiedy będzie już suchy, należy powtórzyć test związany z nasiąkliwością. Jeśli nadal przecieka, trzeba powtarzać impregnację aż do skutku. Gdy jest szczelny, można śmiało go spakować w pokrowiec na namiot i ruszać w drogę.
Warto dbać o namiot. Regularna i odpowiednio wykonana impregnacja spowoduje, że będzie on szczelny i posłuży przez długie lata. Można samemu zająć się czyszczeniem i pielęgnacją lub skorzystać z serwisu namiotów.