kobieta w legginsach stojąca na śniegu w butach zimowych

Jak przechowywać buty zimowe po sezonie?

Dowiedz się jak przechowywać buty zimowe poza sezonem. Sprawdź sposoby na przechowywanie obuwia, aby pozostało w nienaruszonym stanie.

Buty zimowe po sezonie należy odpowiednio zabezpieczyć i schować w miejscu, gdzie będą czekały przez kolejne miesiące. Prawidłowo zakonserwowane zachowują swój wygląd i kształt. Odpowiednie podejście do kwestii zabezpieczenia pozwala cieszyć się obuwiem przez wiele kolejnych sezonów. Prezentujemy, w jaki sposób przechowywać buty po sezonie, aby nie straciły swojego wyglądu i właściwości. Zastosuj się do praktycznych rad i korzystaj z obuwia przez bardzo długi czas.

Wybór miejsca do przechowywania butów zimowych

Pierwszym krokiem do bezpiecznego przechowywania obuwia jest wybór miejsca, w którym się znajdą. Dobrze wybrane wpływa na trwałość obuwia i pozwala cieszyć się nim przez długi czas. Właściwe warunki przechowywania pozwalają skutecznie chronić buty zimowe przed zniszczeniem. Podpowiadamy, gdzie najlepiej trzymać posiadane obuwie.

Jak przechowywać buty zimowe? Szafka na buty sprawdzi się świetnie

Najlepiej w tym zadaniu sprawdza się szafka na buty. Chroni przed światłem i wilgocią, tym samym tworząc idealne warunki dla obuwia. Dzięki szafce buty zachowają swój wygląd i trwałość. Dodatkowo umożliwiają przechowanie wszystkich modeli butów. Dzięki wysokim szufladom można łatwo zgromadzić zarówno obuwie sportowe, buty trekkingowe, jak i kozaki.

Znajdujące się w przedpokoju szafki pozwalają w razie potrzeby bardzo łatwo sięgnąć po konkretne buty, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo mogą być stylowym meblem, który będzie zdobił wnętrze. Tego rodzaju rozwiązanie to gwarancja zadowolenia i świetny pod wieloma względami wybór.

buty zimowe przechowywane po sezonie w pokrowcu na buty

Przechowywanie butów poza sezonem – organizery ułatwiają zabezpieczenie butów

W sytuacji, gdy brak w domu szafki lub nie ma w niej miejsca, najlepiej postawić na specjalne organizery. Podobnie jak szafka mają na celu zapewnić ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a także kurzem. Szczelnie zamknięte pudełko nie zajmuje dużo miejsca i może być schowane w szafie lub innym miejscu. W zależności od potrzeb można wybrać pojemniki o różnej wielkości, które pozwolą zgromadzić buty w jednym miejscu.

Najlepiej sięgać po przestronne rozwiązania, które spełnią indywidualne potrzeby i będą służyły przez bardzo długi czas. W przypadku organizerów zalecane jest także użycie worków na buty. Stanowią dodatkowe zabezpieczenie i pomagają utrzymać optymalną temperaturę, a także chronią przed wilgocią. Zainwestowanie w worki do przechowywania zwraca się pod postacią świetnego stanu obuwia, które dzięki temu może posłużyć przez wiele sezonów. Najlepiej sięgnąć po przezroczyste woreczki, aby móc łatwo odnaleźć poszukiwany model.

Alternatywą dla organizerów mogą być pudełka, w których zostały zakupione buty. W takiej sytuacji warto jednak sprawdzić, czy są szczelne i schować je w suchym i ciepłym miejscu. Zajmują więcej przestrzeni, ale również mogą zapewnić ochronę. Są ciekawym wyborem, gdy w mieszkaniu wydzielona jest garderoba z ubraniami. W takim przypadku łatwiej wygospodarować miejsce na obuwie.

Dokładne czyszczenie to podstawa przechowywania butów po sezonie

Mając już wybrane miejsce, w którym znajdzie się obuwie, nie można zapomnieć również o dokładnym wyczyszczeniu butów. Zima to sezon, który jest szczególnie obciążający. Śnieg, sól, błoto czy piach znajdujące się na chodnikach sprawiają, że na obuwiu osadzają się zabrudzenia. Prawidłowe przygotowanie butów do zimowania wymaga w pierwszej kolejności usunięcia zabrudzeń. Dotyczy to pielęgnacji zarówno po stronie zewnętrznej, jak i wewnątrz. Im dokładniejsze podejście do zadania tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia lepszych efektów.

Czyszczenie najlepiej przeprowadzić z użyciem specjalistycznych preparatów. Inne sprawdzą się do materiałowych sneakersów, a inne do skórzanych botków. Skorzystanie z dedykowanych środków nie tylko pozwala dokładnie usunąć zabrudzenia, ale tworzy również warstwę ochronną na obuwiu. W przypadku zimowych butów trekkingowych odpowiednie środki czyszczące można znaleźć w sklepie Decathlon.

Po przeprowadzonym czyszczeniu należy wysuszyć buty przed kolejnymi etapami. W przypadku butów zimowych wilgoć może pozostawać przez dłuższy czas. Dlatego też najlepiej umieścić je w ciepłym miejscu, gdzie możliwe będzie odparowanie całej wody zgromadzonej w obuwiu. Niekiedy potrzeba nawet kilku dni, aby wilgoć odparowała.

impregnaty i produkty do czyszczenia butów po sezonie stojące na ziemi obok brudnych butów

Przechowywanie obuwia wymaga właściwej impregnacji

Kolejnym etapem po wyczyszczeniu jest właściwa impregnacja. Szczególnie duże znaczenie ma w przypadku butów wykonanych ze skóry. Bardzo skutecznie chroni materiał przed utratą pierwotnych właściwości. Dodatkowo impregnat zabezpieczy buty przed niszczeniem.

Najlepiej postawić na dedykowane preparaty do konkretnego rodzaju butów. Na rynku można znaleźć rozwiązania do skóry, zamszu, jak i innych materiałów. Samo użycie produktów nie stanowi dużego wyzwania, gdyż najczęściej polega na spryskaniu całego buta. Impregnowanie przebiega sprawnie i przynosi dobre efekty.

Jak najlepiej przechowywać buty w szafie, aby uniknąć odkształceń?

Obuwie nieużywane przez dłuższy czas ma tendencję do pojawiania się na jego powierzchni odkształceń. Rozwiązaniem w takim przypadku są prawidła. Włożone do środka dokładnie przylegają do cholewki i wzmacniają całą konstrukcję buta. Przede wszystkim wspierają dbanie o wysokie kozaki i obuwie posiadające wyższą konstrukcję. Produkty dzięki temu zachowają swój pierwotny wygląd i nawet wyjęte po wielu miesiącach od razu będą gotowe do założenia.

Najlepiej do przechowywania zimowych butów wybrać dedykowane prawidła do niskiej lub wysokiej cholewki. Posiadanie kilku modeli pozwala łatwiej dopasować te, które najlepiej sprawdzą się z konkretnym obuwiem.

Tanią alternatywą dla profesjonalnych prawideł mogą być zgniecione gazety. Należy wyłożyć nimi całe wnętrze buta, aby pomogły w zachowaniu odpowiedniego kształtu. Są przy tym zdecydowanie tańsze niż dedykowane rozwiązania.

Przygotowanie butów do sezonu

W sytuacji, gdy zbliża się sezon zimowy, warto już wcześniej wyjąć obuwie. Prawidłowo przechowywane powinno zachować swoje parametry i odpowiedni kształt. Jednak nawet w takiej sytuacji warto wykonać kilka dodatkowych zabiegów.

W przypadku butów skórzanych najlepiej po zimowaniu nałożyć na nie pastę. Pozwoli odświeżyć wygląd butów i przygotuje je we właściwy sposób na zimę. Niezbędne jest również zastosowanie impregnatu, który wpłynie na skuteczniejszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami na zewnątrz. Dzięki temu noszenie butów będzie przyjemniejsze.

Buty materiałowe należy po zimowaniu przetrzeć wilgotną szmatką, aby usunąć ewentualny kurz i zaimpregnować. Pozwoli to chronić obuwie przed wilgocią i nadmiernym zbieraniem zabrudzeń. Warto dbać o buty, w dobrym stanie będą służyć wiele sezonów. Prawidłowo zakonserwowane zachowują swój wygląd i kształt.

Przeczytaj także

mężczyzna w butach zimowych z nakładkami antypoślizgowymi

Jakie buty zimowe w góry będą dobre na trekking?

Jakie buty zimowe w góry wybrać? Czy klasyczne buty trekkingowe zapewnią bezpieczeństwo na szlaku? Jakie buty górskie sprawdzą się w górach zimą?

krajobraz jesienny

Jakie buty do biegania wybrać jesienią?

Bieganie jesienią jest nieco trudniejsze ze względu na warunki atmosferyczne. Sprawdź, jakie buty do biegania będą odpowiednie na tę porę roku.

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

para nakłada buty narciarskie na tle gór

Buty narciarskie dla kobiet - Jak wybrać odpowiednie buty? | Decablog

Jakie różnice są między damskim obuwiem narciarskim a męskim? Dlaczego kobiety zawsze powinny wybierać z oferty damskich butów narciarskich? Sprawdź!

osoba w legginsach zawiązująca sznurówki w butach do biegania

Co ile zmieniać buty do biegania? Kiedy należy wymieniać buty?

Buty biegowe mają swoją żywotność. Należy regularnie wymieniać buty, aby zachować ich właściwości. Co ile zmieniać buty do biegania? Sprawdź!