Kobieta wyciągająca z etui okulary przeciwsłoneczne

Jak przechowywać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne chronią Twoje oczy, gdy ich soczewka nie jest porysowana. Jak przechowywać okulary przeciwsłoneczne? Czy etui wystarczy?

Chcesz, aby Twoje okulary służyły Ci dłużej niż jeden sezon? Poznaj wskazówki, które pozwolą Ci bezpiecznie przechowywać okulary. To właśnie błędy w tym aspekcie najczęściej rujnują soczewki i sprawiają, że nie chronią oczu tak, jak powinny. Dowiedz się także, jak dbać o okulary przeciwsłoneczne.

Jak przechowywać okulary przeciwsłoneczne?

Najważniejszą częścią okularów przeciwsłonecznych są soczewki. To właśnie one chronią Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jednocześnie to elementy, które najszybciej się zużywają i są narażone na liczne uszkodzenia.

Dobrym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie nawyku wkładania okularów do etui, za każdym razem, gdy ściągasz je z głowy. Gdy nie masz etui przy sobie, odkładaj okulary w bezpiecznym miejscu – z dala od miejsc, w których mogą być uszkodzone np. na krawędzi mebli, na fotelu czy sofie. Ważne jest także, aby nie kłaść okularów soczewkami w dół tylko zawsze do góry. 

Największe bezpieczeństwo okularów zapewnia jednak odpowiednie etui na okulary, które ochroni soczewki przed kurzem i innymi zabrudzeniami, a także uszkodzeniami mechanicznymi.

Rodzaje etui na okulary

Istnieje wiele rodzajów etui. Różnią się one nie tylko kolorem czy rozmiarem, ale także kształtem i przede wszystkim materiałem wykonania. Najbardziej funkcjonalne są sztywne etui wykonane z twardego tworzywa sztucznego. Zapewniają ochronę przed zarysowaniem szkieł, ale także przed uszkodzeniami w wyniku zgniecenia czy upadku. Ponadto ich zamknięcie jest szczelne, dzięki czemu nie przepuszczają kurzu i innych zabrudzeń. 

Dostępne są także sztywne kieszonki wykonane z na przykład skóry naturalnej lub ekologicznej. Zajmują znacznie mniej miejsca, dlatego dobrze sprawdzają się na co dzień. Mieszczą się w torebce i dobrze chronią okulary przed zarysowaniem. Niestety oprawki są w nich bardziej narażone na deformację.

Ostatnim rodzajem etui jest materiałowa kieszeń, woreczek, zazwyczaj zamykany na sznurek. Są najbardziej kompaktowe, jednak nie zapewniają wysokiej ochrony okularów. Choć zabezpieczają szkła przed zarysowaniem, to jednak nie warto w takim etui nosić ich w torebce czy plecaku.

W sklepie Decathlon znajdziesz liczne etui na okulary zarówno sztywne zamykane na zamek, jak i miękkie kieszonki.

Mężczyzna wyciągający okulary przeciwsłoneczne z etui

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne, aby chroniły oczy jak najdłużej?

Posiadanie odpowiedniego etui to ważny element ochrony okularów przed zniszczeniem. Na ich stan ma jednak duży wpływ także odpowiednie dbanie o szkła i oprawki. Pamiętaj, aby:

nie trzymać okularów blisko źródeł ciepła. Unikaj ekstremalnych temperatur np. w rozgrzanym samochodzie pozostawionym na słońcu. Mogą bowiem przyczynić się do deformacji plastikowej oprawki czy szkieł;
zapewnić ochronę przed upadkiem, na przykład przez stosowanie sznureczków przywiązywanych do zauszników. Okulary zawisną nam na szyi, a nie spadną na ziemię;
podczas zdejmowania trzymać okulary za oba zauszniki, dzięki czemu oprawki się nie wyginają;
nie trzymać okularów na włosach i stosować ich jako opaski. Szkła mogą zabrudzić się od kosmetyków stosowanych na włosach czy zarysować od spinek;
– regularnie czyścić swoje okulary. 

Mężczyzna w kasku na głowie i w okularach przeciwsłonecznych uprawiający sport na świeżym powietrzu

Jak czyścić okulary? Wykorzystaj specjalne akcesoria do okularów

Regularne czyszczenie okularów również przedłuża ich żywotność. Zanim przeczyścić szkła suchą ściereczką, warto opłukać je pod bieżącą wodą, aby zmyć ze szkieł większe zanieczyszczenia. Podczas tarcia mogłyby zarysować ich powierzchnię. Dopiero później warto przetrzeć je miękką ściereczką z mikrofibry. 

W przypadku mocniejszych zabrudzeń możesz zastosować wodę z delikatnym mydłem lub specjalne płyny do czyszczenia okularów.

A jak czyścić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją? Dokładnie tak samo. Zawsze stosuj miękkie ściereczki i kategorycznie unikaj przecierania szkieł papierem toaletowym czy ręcznikami kuchennymi, które mogłyby uszkodzić okulary polaryzacyjne i specjalistyczne warstwy, którymi pokryte są szkła. 

Wybierz okulary i korzystaj z nich jak najdłużej!

Kiedy wybrałeś już swoje idealne okulary przeciwsłoneczne, dbaj o nie, aby korzystać z nich jak najdłużej. Przede wszystkim dokup odpowiednie etui, ale oprócz tego dbaj o nie podczas codziennego użytkowania. Pamiętaj także, aby regularnie je czyścić. Wszystko to spowoduje, że nie będziesz potrzebować większej liczby par okularów. W ofercie Decathlon znajdziesz zarówno okulary przeciwsłoneczne turystyczne, jak i liczne akcesoria do nich, które ułatwią Ci ich przechowywanie. 

Przeczytaj także:

mężczyzna jadący na rowerze w okularach rowerowych  i kasku

Jakie okulary na rower wybrać?

Sprawdź nasz poradnik dotyczący okularów rowerowych. Zobacz jakie są rodzaje okularów rowerowych. Sprawdź, jakie okulary na rower wybrać

kobieta w górach w okularach przeciwsłonecznych

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą?

Zimowe słońce za sprawą promieni odbijających się od śniegu jest niebezpieczne dla oczu. Dlatego warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą.

Mężczyzna jadący na rowerze w okularach fotochromowych

Co to są okulary fotochromowe i jak działają?

Okulary fotochromowe to soczewki, które chronią przed promieniowaniem uv oraz światłem niebieskim. Dlaczego jeszcze warto je wybrać? Wyjaśniamy.

mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych z plecakiem na plecach

Okulary polaryzacyjne co to - czym jest polaryzacja w okularach

Czym jest polaryzacja w okularach? Czy warto mieć okulary polaryzacyjne? Jak sprawdzić czy okulary mają polaryzację? Okulary z polaryzacją - poradnik.

Mężczyzna wędrujący w okularach przeciwsłonecznych w góry z plecakiem turystycznym na plecach

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać w góry?

Okulary przeciwsłoneczne w góry to konieczność. Czym kierować się przy ich zakupie? Jak wybrać odpowiednie okulary górskie? Sprawdź!