Rowery na hakach rowerowych przechowywane na zimę

Jak przechowywać rower zimą? Odpowiednie warunki dla roweru

Zima to czas, kiedy szczególnie musimy zadbać o nasz jednoślad. Ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdź, jak przechowywać rower zimą!

Rowerzyści mają bardzo różne podejście do okresu zimowego. Jedni traktują go jako okres przerwy od roweru, czekając na nieco bardziej sprzyjające warunki. Są jednak również tacy, którym zimno niestraszne i wybierają się na przejażdżkę za każdym razem, kiedy pozwala na to pogoda. Jeżeli zaliczasz się do pierwszej grupy, zapewne zastanawiasz się, gdzie można przechowywać rower w okresie zimowym, aby nie uległ on uszkodzeniom. Dzięki przeczytaniu naszego poradnika dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji na ten temat. 

W jakich warunkach trzymać rower przez zimę?

Ze względu na różne warunki mieszkaniowe, każdy z nas inaczej musi rozwiązać problem miejsca przechowywania jednośladu w okresie zimowym. Najlepiej, jednak kiedy mamy możliwość trzymać go pod dachem, w temperaturze pokojowej. Takie warunki są najbardziej sprzyjające i możemy mieć pewność, że w momencie rozpoczęcia sezonu rower nie będzie wymagał gruntownego serwisu. Wystarczy proste przygotowanie go do jazdy, z którym każdy sympatyk jazdy może poradzić sobie sam.

Najbardziej niekorzystne dla pojazdu oraz jego osprzętu jest przechowywanie go na zewnątrz. Pogoda w zimę rządzi się swoimi prawami. Mamy do czynienia z niskimi, często ujemnymi temperaturami, a także padającym deszczem i śniegiem. Nie są to warunki, w których powinien być przechowywany rower. Wszechobecna wilgoć oraz mróz mogą doprowadzić do powstawania pęknięć, korozji i awarii osprzętu. Dlatego też w miarę możliwości należy wygospodarować miejsce dla swojego jednośladu w ciepłym i suchym miejscu pod dachem, jeśli chcemy zapobiec rozwojowi rdzy.

Rower przywieszony do sufitu w garażu na haku do roweru

Gdzie schować rower na zimę?

Zimowanie roweru to poważne wyzwanie. W Polsce okres ten może wyglądać w różny sposób. Zdarzają się zimy właściwie zupełnie pozbawione śniegu, które pozwalają na regularną jazdę. Bywają jednak również takie, kiedy warunki uniemożliwiają jakąkolwiek przejażdżkę. Wśród pasjonatów kręcenia na rowerze są jednak także osoby, które wcale nie jeżdżą w miesiącach zimowych, czekając na bardziej komfortowe warunki. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, musisz zmierzyć się wyzwaniem zabezpieczenia roweru przed niesprzyjającą pogodą. Jakie miejsca będą odpowiednie?

W zdecydowanie najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy domów jednorodzinnych. Właściwie każdy z nich dysponuje garażem lub obszerną piwnicą, gdzie można schować swój jednoślad. Posiadając takie warunki, wcale nie trzeba go ustawiać gdzieś w kącie. Wygodną alternatywą może być np. powieszenie na ścianie, korzystając ze specjalnych haków rowerowych. Aby przechowywanie pojazdu było bezpieczne, trzeba jednak spełnić jeden warunek – miejsce to powinno być suche. Wilgoć bardzo źle wpływa na wszystkie części roweru.

Nieco bardziej skomplikowaną sytuację mają mieszkańcy bloków. Problemem może być nie tylko znalezienie miejsca dla swojego jednośladu, ale także kwestie bezpieczeństwa. Z tego powodu należy zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, przypinając rower do specjalnej kotwy lub barierki. Oczywiście nie wyklucza to całkowicie ryzyka kradzieży, ale pozwoli na zmniejszenie jej prawdopodobieństwa. Rowery są najczęściej przechowywane przez mieszkańców bloków w piwnicach, jednak nie każdy ma taką możliwość.

Niestety, dla wielu mieszkańców bloków jedyną możliwością, aby nie chować jednośladu do mieszkania, jest trzymanie roweru na balkonie. Należy jednak unikać takiego rozwiązania. Jednoślad można oczywiście zabezpieczyć specjalnym pokrowcem, ale nadal będzie skraplać się w nim woda, tworząc wilgotne środowisko. Jeżeli dodatkowo pojawi się mróz, woda zamarznie na rowerze, uszkadzając jego części. Wilgoć oraz niska temperatura są bardzo szkodliwe dla stanu naszego jednośladu.

Jak przechować rower w domu jednorodzinnym – garaż i piwnica

Mieszkając w domu jednorodzinnym, garaż jest jednym z najbardziej oczywistych miejsc, gdzie można przechowywać rower. Owszem, jednoślad można po prostu oprzeć o ścianę, ale istnieją skuteczniejsze sposoby jego przechowywania. Jednym z nich są specjalne uchwyty dedykowane takim miejscom jak garaż. Są one zazwyczaj połączeniem wieszaka z zabezpieczeniem. Mogą one posiadać funkcję ryglowania lub kotwę ścienną, do której przypinany jest rower.

Podobne rozwiązania można zastosować w piwnicy – oczywiście, jeżeli ma się na to miejsce. Zdecydowanie najpowszechniejszym rozwiązaniem jest stosowanie tradycyjnych stojaków do ustawiania roweru na podłodze. Są one bezpieczną i wygodną formą przechowywania jednośladu, jednak sprawdzą się tylko tam, gdzie jest wystarczająco miejsca, aby taki stojak ustawić. Za takim rozwiązaniem przemawiają jednak niska cena, brak konieczności ingerowania w ściany oraz wygodny dostęp do roweru. Dzięki ustawieniu na tego rodzaju stojaku zyskujemy również łatwy dostęp do pojazdu, który ułatwi drobne naprawy. Stojak nie posiada także ograniczeń wagowych.

Rower zamocowany do ściany w piwnicy na zimę

Uchwyt można również przymocować do ściany. Na rynku znaleźć można mnóstwo rodzajów tego typu akcesoriów. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone głównie dla stosunkowo lekkich rodzajów rowerów. Najbardziej podstawowe modele posiadają jeden punkt oparcia roweru i jest on w pełni wystarczający. Warto również wiedzieć, że w sklepach znajdziemy systemy pozwalające mocować rower zarówno w poziomie, jak i w pionie. To drugie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku wąskich piwnic.

Nieco bardziej kreatywnych, choć jak najbardziej powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest mocowanie do sufitu. Działa ona trochę jak rowerowa winda. To znakomite rozwiązanie dla osób posiadających małą piwnicę, gdzie zależy nam na oszczędności miejsca. Taki uchwyt pozwala nawet na zamocowanie roweru w poziomie na suficie. Wadą jest jednak skomplikowany montaż i ograniczenia wagowe roweru.

Jak przechowywać rower zimą w mieszkaniu?

Jak już wspomnieliśmy – przechowanie roweru zimą w bloku to dosyć duże wyzwanie. W sytuacji, kiedy posiadamy piwnicę, będzie to najlepsze miejsce do zostawienia jednośladu. Warto jednak zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, ponieważ trzymanie roweru w piwnicy naraża go na kradzież. Wiele osób postanawia więc zostawić jednoślad na klatce. Jest to jednak miejsce jeszcze bardziej narażone na działanie złodziei, nawet pomimo solidnego zabezpieczenia.

Czasami jedynym rozwiązaniem jest przechowywanie roweru w mieszkaniu. Decydując się na taki krok, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi oraz ścian przed zabrudzeniami. Jeżeli pojazd stoi oparty o ścianę, dobrze, aby była ona pokryta tapetą lub zmywalną farbą. Pod kołami należy z kolei położyć folię lub inne tworzywo.

Nieco bardziej problematyczne może być trzymanie roweru w małym mieszkaniu, gdzie każdy skrawek wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Tutaj z pomocą mogą przyjść te same rozwiązania, co w garażu lub piwnicy, czyli uchwyty na jednoślad. Najlepiej zdecydować się na wersje pionowe, które pozwolą umieścić swój rower na ścianie lub suficie. Przy zakupie tego typu haków warto zwrócić uwagę, aby ich powierzchnia była pokryta miękkim materiałem, który zapobiegnie porysowaniu ramy.

Zdecydowanie więcej możliwości stwarza mieszkanie dwupoziomowe. Jest ono wyposażone w schody, a to oznacza, że możemy w nim wykorzystać skos znajdujący się pod nimi. W takim przypadku rower można postawić na ziemi lub oprzeć o stopień. W sklepach można nabyć specjalne uchwyty, które pomogą przytwierdzić go do balustrady, a w razie potrzeby łatwo zdjąć. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić nieco miejsca w pomieszczeniu, które jest niezwykle cenne.

Rower na stojaku rowerowym w trakcie zimy

Pokrowiec – najlepsze rozwiązanie poza sezonem rowerowym

Bez względu na miejsce przechowywania warto zainwestować w pokrowiec na rower. Zabezpieczy on rower przed kurzem (jeżeli znajduje się pod dachem), a także przed opadami (jeśli przechowujemy go na balkonie). Jest to szczególnie istotne w drugim przypadku. Ochrona części przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest kluczowa dla wydłużenia ich żywotności. Czym więc powinien charakteryzować się dobry pokrowiec?

Przede wszystkim powinien być on nieprzemakalny. Wtedy będzie on zapewniał całkowitą ochronę przed wodą i błotem. Taką rolę może pełnić także folia lub kawałek zwykłej płachty, jednak trzeba pamiętać, że pokrowce projektowane są na wymiar. Ważne również, aby pokrowiec był łatwy w obsłudze i lekki. W takim wypadku można go będzie bez problemu przechowywać i nie będzie on stanowił dodatkowego balastu.

Konserwacja roweru w zimę – najważniejsze zasady

Znalezienie miejsca na przechowywanie roweru przez całą zimę to tylko jedna z czynności, które trzeba wykonać, aby go właściwie zabezpieczyć. Nie mniej ważna jest konserwacja. Zadbanie o kilka prostych rzeczy przed schowaniem jednośladu pomoże w przygotowaniu roweru do sezonu. O czym warto pomyśleć? Najważniejszą czynnością jest umycie całego roweru. Najlepiej jest to zrobić ręcznie, za pomocą szmatki oraz środków pielęgnacyjnych, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń.

Następnym krokiem jest wyczyszczenie i nasmarowanie łańcucha, a także łożysk. Elementy te wymagają pielęgnacji po długim sezonie. Dobrym pomysłem jest także rozpięcie linek hamulcowych i przerzutek, aby zapobiec niepotrzebnym naprężeniom. Innymi działaniami, które warto podjąć, jest ustawienie przerzutek na najniższej zębatce oraz zdemontowanie wszystkich akcesoriów elektronicznych, taki jak np. licznik. Na koniec pozostaje napompowanie opon, które zapobiegnie odkształcaniu się gumy.

Przeczytaj także:

Rękawiczki na rękach rowerzysty

Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać?

Zimowa jazda wymaga od rowerzysty zaopatrzenia się w ciepłe rękawiczki na rower. Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać? Sprawdź!

Czyszczenie ramy rowerowej na zimę

Konserwacja roweru na zimę – czyszczenie i smarowanie

Aby sezon wypełniony jazdą przebiegał bez problemu, warto konserwować rower. Konserwacja roweru na zimę – o czym pamiętać? Odpowiadamy!

Rowerzyści jadący na rowerach w zawodach triathlonowych

Jakie zawody wybrać na początku przygody z triathlonem?

Pływanie, rower i bieganie? Jaki rodzaj zawodów będzie dla nas odpowiedni, aby czerpać ze startu przyjemność i wciągnąć się na dobre? Sprawdź!

Rowerzyści w strojach sportowych i kaskach rowerowych jadący na rowerach z amortyzatorami

Rower z amortyzatorem czy bez? Czy warto wybrać sztywny widelec?

Amortyzator rowerowy w niektórych sytuacjach bywa niezwykle przydatny. Niektórzy decydują się jednak na sztywny widelec w rowerze. Co wybrać?