Przygotowanie nart do sezonu narty w maszynie do serwisu nart

Przygotowanie nart do sezonu. Co zrobić z nartami przed sezonem?

U progu sezonu narciarskiego, trzeba zająć się nartami. Przygotowanie nart do sezonu – jak to zrobić samodzielnie? Sprawdź!

Sezon zimowy w pełni i właśnie planujesz swój wyjazd na narty? Takie przedsięwzięcie wymaga bardzo dobrego przygotowania i to pod wieloma względami. Jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiednie przygotowanie sprzętu, a zwłaszcza nart. Po wielu miesiącach spędzonych w szafie wymagają one naostrzenia, nasmarowania, a także wyregulowania wiązań. Jak przygotować narty do sezonu w domu? Oto kompleksowy poradnik!

Przygotowanie nart do sezonu – o czym trzeba pamiętać przed wyruszeniem na stok?

Przygotowanie nart do sezonu to odpowiedzialne wyzwanie. Dobrze przygotowane „deski” to nie tylko gwarancja komfortu na stoku, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Z tego powodu należy się mocno przyłożyć do całego procesu. Składa się on z kilku osobnych elementów. Jak samemu przygotować narty do sezonu? Oto czynności, o których obowiązkowo należy pamiętać!

1. Ostrzenie nart. Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest naostrzenie krawędzi nart. Trzeba pamiętać, że z czasem tracą one swoją ostrość. Zwłaszcza jeżeli leżały schowane w szafie przez większą część roku. Tępe narty charakteryzują się mniejszą przyczepnością na twardym śniegu lub lodzie. Dzięki ostrzeniu poprawimy kontrolę nad nimi podczas jazdy, tym samym zwiększając bezpieczeństwo.

2. Smarowanie nart. Jak przygotować narty do sezonu? Inną równie ważną czynnością jest nasmarowanie powierzchni ślizgu. Smar do nart odpowiada za uzyskanie odpowiedniego poślizgu podczas szusowania na stoku. Przekłada się to na lepsze osiągi, a także mniejsze zmęczenie podczas jazdy na nartach. Warto również pamiętać, że ważną rolą smaru jest ochrona struktury ślizgu przed pęknięciami, ubytkami i innymi uszkodzeniami.

3. Regulacja i konserwacja wiązań. Sprawdzenie i ewentualna regulacja wiązań to kluczowy element bezpieczeństwa na stoku. Zanim oddamy się białemu szaleństwu, należy sprawdzić, czy wiązania działają prawidłowo. Ich ustawienie powinno być adekwatne do wzrostu, wagi i umiejętności narciarza. Koniecznie trzeba także sprawdzić płynność działania części mechanicznych.

Mężczyzna wycierający szmatką narty w garażu

Jak naostrzyć narty przed nowym sezonem zimowym?

Poradnik zacznijmy od ostrzenia krawędzi nart. Pierwszym krokiem jest ustawienie nart w imadle. Obowiązkowo powinny być one ustawione ślizgiem w górę. Następnie trzeba umieścić pilnik wewnątrz prowadnicy. W tym przypadku ważny jest kąt, a także kierunek, który jest zaznaczony na pilniku. Po przygotowaniu dwóch wymienionych wyżej elementów można przejść do samego ostrzenia.

Rozpoczynamy od szlifowania dolnej części narty. W tym celu należy używać lekkiego, równomiernego nacisku i powtarzać proces aż do momentu uzyskania odpowiedniego kąta. Każde kolejne pociągnięcie warto wykonywać drobniejszym pilnikiem. Kolejnym krokiem jest ostrzenie bocznej krawędzi. W tym przypadku konieczne będzie ustawienie nart bokiem w imadle. Następnie trzeba pozbyć się tworzywa ABS i warstwy metalu. Pozwoli to całkowicie odsłonić boczną krawędź.

W jaki sposób wygląda ostrzenie? Za pomocą pilnika należy zacząć usuwać zadziory oraz rdzę, poruszając się po całej długości narty. W trakcie ostrzenia należy usunąć tak zwany drut. Warto to zrobić za pomocą gumy ściernej lub pilnika diamentowego. Na koniec pozostaje wypolerowanie krawędzi za pomocą wspomnianego pilnika zamoczonego w wodzie, a także czyszczenie nart z opiłków i brudu.

Smarowanie nart na gorąco i na zimno – co warto wiedzieć o tych metodach?

Zanim przejdziemy do tego, jak samodzielnie nasmarować narty, kilka słów należy poświęcić dwóm najpopularniejszym metodom. Smarowanie nart może odbyć się na zimno lub na gorąco. Każda metoda ma swoje zalety oraz wady, a narciarze posiadają różne preferencje co do wykorzystania konkretnego sposobu. Zacznijmy od opisania procedury smarowania na gorąco.

Sposób ten opiera się na nakładaniu na ślizg roztopionego wosku. Nie można jednak przesadzać z jego ilością, ponieważ nadmiar substancji i tak musi zostać usunięty. Alternatywą dla tej metody jest stosowanie smaru na zimno, czyli wcieranie zimnego smaru bezpośrednio na nartę. Trzeba wiedzieć, że jest to sposób bardziej czasochłonny. Warto też dodać, że metoda na gorąco co do zasady daje trwalsze efekty.

Osoba smarująca narty przygotowująca się na sezon

Jak smarować narty?

Teraz można przejść do konkretów. W instrukcji skupimy się na smarowaniu nart na gorąco, ponieważ jest to bardziej złożona, ale także skuteczniejsza procedura. Cały proces rozpoczynamy od roztopienia wosku nad nartą. Powinno być to zrobione w taki sposób, aby kapał na ślizg wzdłuż jego długości. Należy nim dosyć dokładnie pokryć całą długość narty.

Następnym krokiem jest rozprowadzenie wosku po powierzchni narty za pomocą żelazka do smarowania. Aby mieć pewność, że zostanie to zrobione dobrze, warto powtórzyć całą procedurę 6-8 razy. Co równie ważne – podczas wykonywania tej czynności należy uważać, aby nie przegrzać ślizgu. Dobrym pomysłem będzie rozprowadzanie wosku powoli, dopóki narta się nie zagrzeje, a potem przyspieszyć nieco ruchy.

Po zakończonym woskowaniu narty powinny ostygnąć przez około 30 minut. Po upływie tego czasu należy usunąć ze ślizgu nadmiar wosku za pomocą skrobaka. Co ważne – należy to robić od dziobów do końca narty. Kolejnym krokiem jest wyszczotkowanie ślizgu, również w kierunku jazdy. Na koniec pozostaje nałożenie smaru, wypolerowanie ślizgu za pomocą specjalnej szczotki, a następnie przetarcie narty wilgotną szmatką.

Czy smarowanie nowych nart ma sens?

Smarowanie nart jest czymś oczywistym w momencie, kiedy przygotowujemy stare „deski” do kolejnego już sezonu. Więcej wątpliwości budzi smarowanie nowej pary nart. Czy jest to konieczne? Odpowiedź brzmi: tak. Trzeba zdawać sobie sprawę, że narty ze sklepu są pokryte jedynie smarem technicznym. Jego zadaniem jest zapobieganie wysuszeniu i utlenieniu się ślizgu. Przed pójściem na stok należy go usunąć, naostrzyć narty, a następnie nasmarować.

Regulacja wiązań przed sezonem narciarskim – jak to zrobić?

Ostatnią czynnością, którą trzeba wykonać, jest regulacja wiązań. Trzeba wiedzieć, że istnieją różne rodzaje wiązań i każde reguluje się w nieco inny sposób. Można jednak pokusić się o podanie najpopularniejszych z nich, które powinny sprawdzić się w przypadku większości dostępnych na rynku modeli. Zacząć należy od ustawienia wiązania pod długość buta narciarskiego.

W większości przypadków na boku piętki buta jest podana jego długość, która jest wyrażona w milimetrach. Na podstawie znajdującej się tam skali należy tak przesunąć przednią i tylną część wiązania, aby wartość znalazła się w jego zakresie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy wiązania są przykręcane do płyty.

W takiej sytuacji należy przykręcić wiązania w odpowiednie otwory, kierując się rozpisanymi długościami. Jeżeli tylna część wiązania wymaga skorygowania, można skorzystać z pomocy płaskiego śrubokręta. Czasem zdarza się także sytuacja, że narty nie posiadają oznaczeń lub nawierconych otworów. W takim przypadku lepszym pomysłem będzie zaniesienie sprzętu do profesjonalnego serwisu narciarskiego.

Mężczyzna ustawiający wiązania w nartach

Ustawienie siły wypięcia wiązań narciarskich – jak to zrobić?

Kolejnym etapem regulacji wiązań narciarskich jest ustawienie siły wypięcia wiązania. To bardzo ważna czynność, ponieważ złe ustawienie może doprowadzić do poważnej kontuzji. Oczywiście można to zrobić samodzielnie, ale jeżeli nie mamy pewności czy zrobimy to w odpowiedni sposób, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego serwisu.

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, najpierw odrobina teorii. Ustawienie siły wypięcia wiązań opiera się na regulacji napięcia sprężyny. Siła wypięcia jest określana przez zakres DIN, który zwykle wynosi od 3 do 11. Korzystając z tej skali, można z pomocą śrubokręta podkręcić lub obniżyć siłę wypięcia. Im większa wartość, tym mocniej ustawione wiązanie, co oznacza, że będzie skuteczniej trzymało but narciarski.

Przy ustawianiu siły wypięcia należy uwzględnić takie czynniki jak: wzrost narciarza, waga, długość buta, a także styl jazdy. Na podstawie tych danych należy znaleźć swój rozmiar w uniwersalnej tabeli, z której korzystają wszyscy producenci. Uwzględnia ona większość przypadków. Bardziej dociekliwi mogą jednak zastosować wzór: Q = (waga narciarza/10) - 1. Nie można jednak zapominać, że żaden z wymienionych sposobów nie jest w 100% skuteczny. Pozwala jednak na samodzielne przygotowanie nowych nart do jazdy.

Przygotowanie nowych nart do jazdy – zrób to samodzielnie!

Zakupiłeś nowe narty w Decathlon? Świetnie! Teraz czas przygotować je do rozpoczęcia sezonu. Bardziej doświadczeni narciarze, którzy posiadają odpowiednie wyposażenie, mogą zrobić to osobiście we własnym domu. Jeżeli jednak obawiasz się, że nie podołasz – nie wahaj się oddać swoich „desek” do serwisu. Przed wyjazdem na narty nie zapomnij także o pozostałym wyposażeniu. Wszystko, czego możesz potrzebować do uprawiania narciarstwa, znajdziesz w ofercie Decathlon!

Przeczytaj także:

sphere media background sample

Zabezpieczenie nart przed kradzieżą – najlepsze sposoby

Zamek szyfrowy, a może linka? Jak zabezpieczyć narty na stoku? Zabezpieczenie nart przed kradzieżą – prezentujemy najlepsze sposoby dla narciarza!

Mężczyzna korzystający w pełni z wyjazdu na narty z wykupionym ubezpieczeniem narciarskim

Ubezpieczenie narciarskie – udany wyjazd na narty i snowboard

Ubezpieczenie na narty to nasza ochrona podczas wyjazdu. Ubezpieczenie narciarskie może pokryć ewentualne koszty leczenia. Co warto wiedzieć?

Jak smarować narty? Samodzielnie czy w serwisie?

Jak smarować narty? Samodzielnie czy w serwisie?

Jak smarować narty? Samodzielnie czy w serwisie? Zobacz, jak poprawnie nałożyć smar na ślizg nart aby były one przygotowane do jazdy po stoku.

mężczyzna wycierający narty

Jak przygotować się na narty? Ćwiczenia przed nartami

Odkryj ćwiczenia metody przygotowania przed wyjazdem na narty, które pozwolą wzmocnić mięśnie oraz poprawić koordynację ruchową.

dłoń w rękawiczce opierająca się na narcie

Jak konserwować narty po sezonie? Porady dla początkujących

Jak konserwować narty po sezonie? Sprawdź jak zabezpieczyć deski po sezonie aby ślizg był sprawny na kolejne wyjazdy a jazda była bezpieczna.