kobieta stojąca w kurtce puchowej i kasku w góraca

Jak rozbić puch w kurtce po praniu?

Jak rozbić puch w kurtce po praniu? To wcale nie takie łatwe. Uratowanie kurtki puchowej po wyciągnięciu z pralki bywa wyzwaniem, przez zbity puch.

Pranie puchowych kurtek u wielu osób wywołuje stres i zakłopotanie. Każdemu zapewne zdarzył się incydent, w którym po czyszczeniu odzież wierzchnia nie nadawała się do ponownego założenia lub utraciła swoje właściwości termoochronne. Zapewniamy jednak, że negatywne emocje są całkowicie zbędne! Mamy sprawdzony sposób na rozbicie puchu w kurtce, dzięki któremu problem ten już nie będzie spędzać snu z powiek. Poniżej zdradzamy, jak powinno przebiegać prawidłowe czyszczenie omawianych elementów garderoby i w jaki sposób suszyć puchówki, by uniknąć efektu zbitego pierza.

kobieta trzymająca w rękach kurtkę puchową

Jak wyprać kurtkę puchową?

Pranie odzieży to rutynowa czynność, która nikomu nie jest obca. Każdego dnia załączamy pralkę, by cieszyć się ze schludnej i zadbanej garderoby. Inaczej jest z zimowymi kurtkami, wypełnionymi puchem. W tym przypadku czyszczenie powinno odbywać się jedynie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Abstrahując od kłopotliwego zbijania się wypełnienia odzieży, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że częste pranie zimowych ubrań znacznie osłabia ich włókna, przez co obserwować można pogorszenie właściwości termoizolacyjnych kurtki.

Producenci odzieży zalecają, aby ilość prania nie przekraczała 3 myć rocznie. Obowiązkowo kurtkę puchową należy wyprać przed włożeniem jej do szafy po zimie, a także z przyczyn oczywistych, po zabrudzeniu, wynikającym z codziennego użytkowania. W skrócie — im rzadziej czyścimy omawianą część garderoby, tym lepiej zarówno dla jej parametrów, jak i wyglądu wizualnego.  

Przejdźmy jednak do meritum sprawy. Niewłaściwe pranie puchówek wiąże się z poważnymi konsekwencjami, mianowicie nieestetycznym zbijaniem odzieży. Puch zbił się w kulki? Błąd ten można skutecznie odwrócić, stosując sprawdzone sposoby na uratowanie kurtki puchowej. Liczy się tutaj nie tylko pranie, ale i suszenie odzieży wierzchniej. Zastosuj nasze triki, dzięki którym kurtka odzyska pożądany wygląd i utracone parametry. Wszystkie przydatne porady i wskazówki, szczegółowo opisujemy poniżej. 

Przygotowanie kurtki puchowej do prania to podstawa. Na co zwrócić uwagę?

Przed przystąpieniem do operacji pranie, należy zapoznać się z rekomendacjami producenta. Na metce wewnętrznej kurtki zawsze zamieszczone są dokładne wytyczne, dotyczące czyszczenia. Jeżeli konkretny model nie nadaje się do prania w pralce automatycznej, tę informację również znajdziesz na wszytej metce. Wówczas należy zrobić to ręcznie lub oddać odzież do zaufanej pralni. 

Szczególną uwagę polecamy zwrócić na temperaturę prania — kurtki puchowe najczęściej płucze się w 30 stopniach Celsjusza. Kolejnym elementem jest dobór właściwych środków piorących. Powinny być one delikatne, dlatego najrozsądniej zaopatrzyć się w chemię dedykowaną do prania puchu. Prędkość wirowania również ma znaczenie. Piorąc kurtki puchowe, warto ustawić najniższą z możliwych wartości. 

Niedługo przed włożeniem kurtki do pralki polecamy zamoczyć ją w wodzie. Wystarczy, że włożysz kurtkę do miski wypełnionej zwykłą wodą i pozostawisz w niej na kilkanaście minut. Dzięki temu trikowi pozbędziesz się nadmiaru powietrza z odzieży. 

Pranie kurtki puchowej — lepiej prać w pralce czy ręcznie?

Lwia część społeczeństwa uważa, że odzieży puchowej nie powinno się prać w pralce, ponieważ traci ona wówczas na wyglądzie i parametrach. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ większość kurtek z wypełnieniem z pierza nadaje się do wygodnego czyszczenia w pralce. Szalenie ważne jest jednak to, żeby przeczytać wskazówki zamieszczone na metce i właściwie przygotować odzież do płukania. 

Jeżeli jesteś zwolennikiem prania ręcznego, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je na własną rękę. Powinno ono odbywać się w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Czyszcząc kurtkę z puchem, nie można mocno trzeć zabrudzonych miejsc. Aby pozbyć się powstałych plam, wystarczy łagodnie przemywać je gąbką. Bardzo ważna jest delikatność ruchów — zbyt gwałtowne spieranie może przyczynić się do rozerwania ścianek komór puchowych.

kobieta wkładająca kurtkę i piłeczki tenisowe do pralki

Kurtka puchowa zbita po praniu — jak uratować odzież i rozbić puch?

Jak rozbić puch po praniu? To pytanie, które wielu osobom spędza sen z powiek. Nic w tym dziwnego, wszak puchówki, zwłaszcza z wypełnieniem naturalnym nie należą do mało kosztownych elementów garderoby. Warto pamiętać, że kurtka puchowa wyciągnięta prosto z prania nigdy nie będzie prezentować się zbyt atrakcyjnie. Zbite pierze można jednak przywrócić do dawnego wyglądu, poprzez właściwe suszenie ubrania. Istotne jest to, by rozpocząć je niezwłocznie po wypłukaniu. Zwlekanie z tą czynnością znacznie obniży prawdopodobieństwo uratowania wyglądu kurtki zimowej.

Polecamy suszyć puchowe kurtki w suszarce bębnowej. To najszybsze i zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie. Jeżeli jednak nie posiadasz tego urządzenia w swoim domu, suszenie może odbywać się w tradycyjny sposób. Obydwie możliwości wraz z dokładnymi instrukcjami, szczegółowo opisujemy poniżej.

Suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej

Suszenie kurtki puchowej po praniu niejednego przyprawia o zawrót głowy. Czynność ta nie jest jednak trudna, mając do dyspozycji odpowiednie urządzenie. Zacznijmy jednak od początku. Puchówkę można wysuszyć na dwa sposoby: korzystając z dedykowanego urządzenia (suszarki bębnowej) lub tradycyjnie, rozwieszając pranie. Decydując się na pierwszą z wymienionych możliwości, najpierw trzeba sprawdzić, czy dana kurtka nadaje się do suszenia w suszarce. Jeżeli na metce znajdziesz symbol przedstawiający kółko wpisane w kwadrat, oznacza to, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by włożyć odzież do bębnowej suszarki. Wówczas przydatnym dodatkiem, w który warto się zaopatrzyć, są specjalne piłeczki gumowe z wypustkami, które przyspieszają suszenie i rozbijają zbity puch po praniu, rozmieszczając go równomiernie w komorach. Wystarczy wrzucić je do bębna suszarki wraz z ubraniem i włączyć program “suszenie delikatne”.  Po upływie godziny wyciągnij swoją kurtkę i roztrzep ją w rękach, po czym ponownie włącz ten sam program. Jeżeli po opisanej procedurze puch nadal wydaje się zbity w konkretnych obszarach, postaraj się rozbić go ręcznie. Ubranie należy suszyć aż do skutku.

Ciekawostką jest, że wspomniane piłeczki gumowe do rozbijania puchu można zamienić na piłki tenisowe, jednak przed ich zastosowaniem, polecamy je najpierw wyprać. W innym przypadku mogą zafarbować pranie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że do zbijania pierza dojść może zarówno w tracie prania, jak i suszenia kurtki. Żeby zapobiec niechcianemu zjawisku, należy zadbać o te dwa procesy. Gumowe piłeczki ze specjalnymi wypustkami stosuj więc bez obaw w obydwu wspomnianych etapach. 

kurtka puchowa z kroplami wody na powierzchni

Zbity puch w kurtce po praniu — jak suszyć puchówkę, nie posiadając suszarki bębnowej?

Niewłaściwe suszenie odzieży puchowej może pozbawić cię szansy jej ponownego włożenia. Powstałe kulki zbitego puchu są nie tylko nieestetyczne, ale i niewygodne w czasie użytkowania odzieży. Można temu zapobiec, nawet jeśli nie posiadasz suszarki bębnowej. Czas schnięcia jest jednak długi i wymagać będzie twojej systematycznej ingerencji. Czasami proces ten trwa nawet 3 dni. Jak krok po kroku uratować kurtkę puchową po praniu? Ręczne suszenie kurtki puchowej rozpocznij od przygotowania właściwego miejsca.

Suszarkę do ubrań umieść w przewiewnym, ciepłym miejscu. Nie powinna ona znajdować się tuż przy gorącym kaloryferze. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo stęchnięcia i nabrania zapachu pleśni, dobrze jest otworzyć okno w pomieszczeniu, w którym ma suszyć się nasza kurtka. 

Wypraną, rozpiętą (wraz z kieszeniami) kurtkę z pierzem rozłóż starannie na suszarce. Ważne jest, żeby była położona na płasko, bez przypinania klamerkami czy wieszania na wieszaku. Pod mokrą odzież podłóż miskę — przez jakiś czas może jeszcze cieknąć z niej woda, nagromadzona po praniu. 

Aby rozbić zbity puch w kurtce, po kilku godzinach tradycyjnego suszenia należy delikatnie ją oklepać. Następnie przewróć ją na drugą stronę, rozłóż w ten sam sposób, a po niedługim czasie ponownie oklep pierze. Pozwoli to skrupulatnie rozprowadzić puch po całym ubraniu. To bardzo ważny schemat, którego niedotrzymanie może wpłynąć na nieodwracalne ubicie pierza.

Po częściowym wyschnięciu zbrylowaną kurtkę puchową należy doprowadzić do pożądanego wyglądu. Rozbijaj puch ręcznie w pozostałych miejscach, w których wypełnienie zbiło się w kulki. Czynność kontynuuj do odzyskania przez odzież swojej objętości. Pamiętaj, że puchówka musi dokładnie wyschnąć, żeby nie stęchła, dlatego przed włożeniem jej do szafy upewnij się, że odzież wierzchnia jest sucha.

Puch naturalny czy puch syntetyczny?

Współcześnie w sklepach znaleźć można kurtki zimowe z dwoma rodzajami wypełnienia — naturalnym i syntetycznym. Najlepszą opinią cieszą się kurtki z wypełnieniem gęsim (naturalnym). To puch, który odznacza się sprężystością i lekkością, a do tego świetnie chroni przed zimnem. Drugą, nieco tańszą opcją jest puch kaczy. Sporo osób narzeka jednak na jego specyficzny zapach, który utrzymuje się nawet po praniu. 

Coraz częściej słyszy się ponadto o wypełnieniu eko, czyli puchu syntetycznym. Poza ekologicznymi przesłankami zaskarbia on sporo zwolenników, w związku z łatwiejszym suszeniem. Nie jest aż tak podatny na działanie wody, co naturalny puch i nie zbija się w kulki. Dodatkowymi atutami tego wypełnienia, są także miękkość, lekkość, izolacja termiczna z zachowaniem dobrej wentylacji oraz możliwość użytkowania puchówki przez osoby uczulone na naturalny puch. 

Poza praniem i suszeniem pamiętaj o właściwym użytkowaniu

Odpowiednie użytkowanie odzieży wpływa na jej wygląd i “żywotność” To prawda znana nie od dziś. Tak samo jest w przypadku kurtek puchowych. Na ubijanie się wypełnienia kurtki wpływa również sposób jej przechowywania. Chcąc cieszyć się ulubioną puchówką przez długi czas, unikaj jej zwijania i notorycznego trzymania  w worku kompresyjnym. To rozwiązanie dobre na chwilę, które sprawdza się na przykład w czasie podróży, kiedy chcemy zaoszczędzić nieco miejsca w swoim bagażu. Na co dzień kurtki puchowe polecamy trzymać w szafie — wystarczy je luźno zwinąć i umieścić na półce.

Unikanie prania kurtki jest dobrym nawykiem. Częste czyszczenie może obniżać jej parametry i pogarszać wygląd odzieży. W niektórych sytuacjach, gdy ubranie zostanie mocno zabrudzone lub przepocone, jego przepłukanie jest jak najbardziej uzasadnione. Żeby zapobiec zbyt częstemu praniu kurtki puchowej w pralce, dobrze jest zatroszczyć się o adekwatny ubiór i unikać przegrzewania organizmu. Zimą na szlakach świetnie sprawdza się bielizna termoaktywna, która zapobiega poceniu, wpływając jednocześnie na samodzielne ogrzewanie ciała. Zapocenie odzieży z wypełnieniem naturalnym działa na odzież tak samo, jak jej zbyt częste pranie — skleja puch, a nawet minimalizuje jego sprężystość. Problem ten dotyczy najczęściej odzieży sportowej, użytkowanej na zimowych eskapadach. Chcąc zredukować prawdopodobieństwo niepotrzebnego czyszczenia puchówki po kilku użyciach, warto zatem odpowiednio przygotować się do wyjścia. Grube warstwy ubrania ogranicz do minimum i zaopatrz swoją garderobę w dedykowaną na mrozy bieliznę termoaktywną.

Przeczytaj także

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

Co zabrać na wakacje? LISTA rzeczy na wyjazd. Co spakować na urlop?

Co zabrać na wakacje? LISTA rzeczy na wyjazd. Co spakować na urlop?

Co spakować i zabrać na wakacje? To pytanie rokrocznie zadaje sobie wielu Polaków. Jak się przygotować i jak powinna wyglądać lista rzeczy do zabrania

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?