Basen ogrodowy rozkładany na ogródku

Jak rozłożyć basen stelażowy krok po kroku

Basen ogrodowy to prawdziwe zbawienie w upalne dni. Jak rozłożyć basen stelażowy i rozporowy? Sprawdź naszą instrukcję krok po kroku!

Zakup basenu to znakomity pomysł w momencie, kiedy dysponujemy własnym ogrodem. Modele stelażowe oraz rozporowe nie zajmują dużo miejsca, dlatego też wystarczy jedynie fragment wolnego i równego gruntu. Przed złożeniem takiego zbiornika warto jednak zadbać o właściwie jego zabezpieczenie. O czym należy pamiętać? Jak rozstawić basen stelażowy? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!

Kiedy rozłożyć basen w ogrodzie?

Jest to pytanie, na które ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście jest to zależne od pogody. W naszym klimacie aura potrafi jednak zaskakiwać i czasem już w kwietniu mamy do czynienia z temperaturami przekraczającymi 20 stopni Celsjusza, a czasami przychodzą one dopiero w maju. Nie ulega jednak wątpliwości, że rozłożenie basenu ogrodowego powinno nastąpić na wiosnę.

W zdecydowaniu się na konkretny moment może pomóc monitorowanie długoterminowych prognoz. Jeżeli zauważymy, że temperatura się stabilizuje na poziomie pozwalającym na kąpiel oraz nadchodzące słoneczne dni, można zacząć myśleć o składaniu basenu. Ważne jest jednak, żeby pogoda była stabilna, a nie było to trwające kilka dni ocieplenie.

Dzieci napełniające basen zaraz po rozłożeniu

Jak wypoziomować basen rozporowy i stelażowy?

Zanim przejdziemy do rozkładania basenu, kilka słów należy poświęcić przygotowaniu gruntu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku basenów stelażowych i rozporowych, powierzchnia, na której stoją, ma ogromne znaczenie. Kluczowymi parametrami są tutaj stabilność podłoża oraz kąt nachylenia terenu. Powinno być to twarde i płaskie miejsce.

Grunt można wyrównać samodzielnie. W tym celu należy dokładnie wymierzyć teren, a następnie go przekopać. Taki zabieg pomoże pozbyć się kamieni i gałęzi, które mogą uszkodzić dno basenu, a także wypoziomuje miejsce przeznaczone na basen. Dobrym sposobem na to jest rozciągnięcie przez cały teren cienkiej żyłki, dzięki której można ocenić nachylenie terenu.

Po ewentualnych dosypkach piasku należy dobić grunt. Najszybciej można to zrobić za pomocą ubijarki lub walca, ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że większość z nas nie dysponuje takim sprzętem. Jednak nic straconego – w tym przypadku sprawdzi się także łopata i siła ludzkich rąk. Po ubiciu ziemi można przejść do rozłożenia dodatkowego zabezpieczenia.

Jak rozłożyć basen ogrodowy? Co pod niego podłożyć?

Najskuteczniejszym sposobem na dodatkową izolację jest podłożenie pod nieckę specjalnej maty basenowej. Powinna być ona dopasowana rozmiarem oraz kształtem do posiadanego modelu basenu. Zadaniem takiej maty jest oddzielić dno od podłoża i zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Alternatywę dla maty stanowią miękkie puzzle piankowe. Są one tak samo skuteczne. Ich zaletą jest możliwość dopasowania ich liczby i kształtu do basenu. Warto również z nich skorzystać do wyłożenia otoczenia basenu. Są one przyjemnie miękkie dla stóp, a oprócz tego można na nich położyć ręcznik oraz inne akcesoria basenowe. Szeroki wybór mat pod basen znajdziesz w ofercie sklepu Decathlon.

Mężczyzna rozkładający basen ogrodowy

Jak rozłożyć basen stelażowy? Instrukcja krok po kroku

Basen stelażowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów, które można spotkać w przydomowych ogrodach. Jak sama nazwa wskazuje, cała jego konstrukcja opiera się na sztywnym stelażu, co zapewnia basenowi dużą stabilność. Montaż basenu stelażowego nie jest wbrew pozorom bardzo skomplikowany. W jaki sposób się do tego zabrać? Postępuj zgodnie z instrukcją!

1. Rozpakowanie basenu. Jeżeli teren mamy już przygotowany, należy wyjąć basen oraz wszystkie potrzebne elementy. Jeżeli zestaw został dopiero zakupiony, należy sprawdzić, czy zawiera on wszystkie niezbędne części. Wśród nich powinny się znaleźć między innymi ramki, płótno, kieszenie oraz węże. Po upewnieniu się, że zestaw jest konkretny, można przejść do kolejnych kroków.

2. Montaż ramki. Składanie basenu należy rozpocząć od rozstawienia ramki. To jest moment, kiedy powinniśmy zacząć działać wedle dołączonej do zestawu instrukcji. Najpierw trzeba ustawić ramki w przeznaczonych do tego miejscach i sprawdzić, czy posiadają one określony kształt. Jeżeli tak jest, można przejść do montowania stelaża. Ramki powinny być ze sobą połączone za pomocą klipsów lub śrub (w zależności od modelu).

3. Montaż nóg. Po skończeniu opisanego wyżej procesu przychodzi czas na połączenie ramek z kieszeniami na nóżki. Potem należy przypiąć same nóżki do ramki. Muszą one stać pewnie, aby konstrukcja była stabilna.

4. Zakładanie płótna. W momencie, kiedy rama i nóżki są ze sobą połączone, można przejść do układania płótna na dnie basenu. Należy zadbać, aby zostało ono położone równo. Końce płótna powinny zostać przypięte do ramki.

5. Zamontowanie pompy. Na koniec pozostaje podłączenie pompy do basenu oraz węży. Dobrze, aby w pobliżu znajdowało się zabezpieczone źródło prądu. W momencie, kiedy mamy pewność, że pompa filtrująca została podpięta prawidłowo, można napełnić wodą basen. Potem pozostaje już tylko korzystać z kąpieli.

Jak rozłożyć basen rozporowy?

W przypadku basenów rozporowych również należy poświęcić nieco czasu na dobór odpowiedniego miejsca, a także przygotowanie gruntu. Przejdźmy jednak bezpośrednio do samej procedury, która z powodu odmiennej konstrukcji nieco różni się od basenu stelażowego. Basen rozporowy – jak rozłożyć? Przychodzimy gotową z odpowiedzią!

Rozkładanie basenu rozporowego

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest ustawienie basenu. Konkretnie chodzi tutaj o umiejscowienie zaworu odpływu wody. Powinien się on znajdować w pobliżu kratki ściekowej lub miejsca, gdzie po zakończonym sezonie mamy zamiar wylać wodę. Zadbanie o ten szczegół podczas rozkładania basenu naprawę ułatwi nam życie po sezonie.

Sam proces rozkładania należy rozpocząć od poszycia. W jego przypadku kluczem jest zadbanie o równomierność, aby uniknąć załamań. Do naszych zadań należy także sprawdzić, czy w materiale nie znajdują się żadne dziury oraz, czy jest on właściwie napięty. Zbyt dużo luzu może doprowadzić do powstawania zniekształceń. Unikać należy także odwrotnej sytuacji – zbyt duże napięcie to ryzyko zniszczenia pod wpływem ruchów wody.

Pompowanie basenu ogrodowego rozporowego

Po rozłożeniu poszycia przychodzi czas na napompowanie kołnierza basenu. Najlepszym na to sposobem jest wykorzystanie pompki ręcznej lub elektrycznej. W tym przypadku również należy zachować równowagę w ilości powietrza, którą dostarczymy do środka. Dlaczego?

Zbyt dużo powietrza może doprowadzić do sytuacji, że basen będzie za mocno kołysał się pod wpływem ruchów, co może doprowadzić do utraty stabilności. Jednocześnie należy unikać dmuchania basenu zbyt słabo, gdyż wtedy traci on swój kształt i zapada się do środka. Niestety ciężko jest określić idealną ilość powietrza. W tym przypadku trzeba się opierać na własnych odczuciach. Z jednej strony basen powinien być twardy, a z drugiej pozostać elastyczny.

Napełnianie basenu stelażowego i rozporowego wodą

Basen rozłożony? Można więc śmiało rozpocząć napełnianie go wodą. Akurat ten element przygotowania zbiornika do użytkowania ma wspólny przebieg dla basenów stelażowych i rozporowych, dlatego też poniższą instrukcję można zastosować w obydwu przypadkach. Podczas wypełniania basenu trzeba pamiętać o kilku kluczowych krokach.

1. Przygotowanie instalacji wodnej. W pierwszej kolejności należy ustalić źródło, z którego pobierana będzie woda. W zdecydowanej większości przypadków jest to kran, dlatego trzeba podłączyć do niego węża ogrodowego i doprowadzić sznur do basenu.

2. Napełnianie basenu. W tym momencie można rozpocząć napełnianie niecki basenu. Na tym etapie trzeba zadbać o to, aby nie przeciążyć instalacji wodnej. Na ściance basenu większości modeli możemy znaleźć informację na temat maksymalnego poziomu wody w basenie. Należy uważnie monitorować stan napełnienia, aby nie został on przekroczony. Trzeba pamiętać, że po wejściu użytkowników do basenu, poziom wody się podniesie. Nie można doprowadzić do sytuacji, kiedy ciecz zacznie się wylewać.

3. Dodanie środków chemicznych. Napełnienie basenu to jednak nie koniec. Aby zapewnić czystość wody przez dłuższy czas i zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń, trzeba dodać do niej odpowiednie środki chemiczne. Najczęściej jest to chlor lub brom. Cały proces należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta, aby uzyskać odpowiedni poziom pH wody.

4. Uruchomienie filtracji. Na koniec pozostaje zamontować i umieścić w basenie system filtracji. Dodatkowo zapewni on czystość wodzie przez większość sezonu. Pompa powinna działać co najmniej przez kilka godzin dziennie, aby skutecznie filtrować wodę.

Po skrupulatnym przeprowadzeniu wszystkich wymienionych wyżej kroków można zasiąść lub rozpocząć pływanie w swoim basenie i delektować się słoneczną pogodą!

Przeczytaj także:

Chłopiec wyławiający nieczystości z basenu ogrodowego

Jak dbać o basen ogrodowy? Jak zachować czystość wody?

Jak dbać o czystość w basenie ogrodowym? Jak go czyścić i co zrobić, aby woda w basenie była czysta? Wyjaśniamy!

Jaki basen do ogrodu wybrać?

Jaki basen do ogrodu wybrać?

Basen ogrodowy to prawdziwe zbawienie w upalne, letnie dni. Jaki basen do ogrodu wybrać? Oto kilka kryteriów, którymi warto się kierować!

Dziewczynka kąpiąca się w basenie ogrodowym na tarasie

Jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy? Co pod basen?

Lato to znakomity czas na kąpiel w ogrodzie. Jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy? Co wybrać pod basen? Odpowiadamy!

Glony w basenie – czy są szkodliwe, jak się ich pozbyć?

Glony w basenie – czy są szkodliwe, jak się ich pozbyć?

Glony w basenie ogrodowym to problem, który można szybko rozwiązać. Jak pozbyć się alg? Podpowiadamy!

Jak działa pompa do basenu? Poradnik jak jej efektywnie używać

Jak działa pompa do basenu? Poradnik jak jej efektywnie używać

Ważnym elementem prawidłowego działania basenu ogrodowego jest pompa. Jak działa pompa do basenu? Sprawdź w naszym artykule!