Mężczyzna rozpalający grilla bez rozpałki

Jak rozpalić grilla bez rozpałki?

Czy rozpałka jest konieczna do użycia podczas rozpalania grilla? Istnieją sposoby, aby to obejść. Jak rozpalić grilla bez rozpałki? Sprawdź!

Słoneczne i ciepłe dni mocno zachęcają do zaproszenia znajomych i zorganizowania grilla. Jego rozpalenie jest dosyć proste, zwłaszcza w sytuacji, kiedy dysponujemy gotową podpałką. Czasem jednak może się okazać, że zapomnieliśmy jej ze sobą zabrać lub po prostu jej nie posiadamy. Czy rozpalenie grilla bez sztucznej podpałki jest możliwe? Jak najbardziej! Aby to zrobić, wystarczy rozejrzeć się dookoła, ponieważ z każdej strony otaczają nas przedmioty, które mogą nam w tym pomóc.

Czym rozpalić grilla bez podpałki?

Rozpalanie grilla turystycznego to stosunkowo prosta czynność. W większości przypadków wykonuje się to za pomocą gotowej rozpałki, która ma postać płynu lub kostek stworzonych na bazie drewna. Zaletą takiego rozwiązania jest z całą pewnością szybkie rozpalenie grilla. Ma ono jednak także swoje wady. Zapach sztucznej rozpałki może przenikać do jedzenia, a niektóre z nich zawierają również substancje rakotwórcze.

Warto jednak wiedzieć, że nie ma konieczności używania sztucznej rozpałki. Wokół nas znajduje się mnóstwo rzeczy, które mogą posłużyć jako naturalna rozpałka. Na potrzeby chwili może być to na przykład kora drzewna, sucha trawa, wata lub chusteczki. Sam proces rozpalania grilla wygląda dokładnie tak samo, jak ze sztuczną rozpałką. Jakich jeszcze produktów można użyć w ramach rozpalania grilla bez rozpałki?

Mężczyzna rozpalający grilla bez rozpałki

Gazety

Jedną z najbardziej oczywistych rzeczy, które można wykorzystać jako podpałkę, jest gazeta. Każdy z nas posiada w swoim domu stare gazety, których nikt już nie będzie czytać. Wystarczy wyrwać z nich kilka stron, porwać na mniejsze kawałki i ułożyć z nich mały stos na samym środku grilla. Przed podpaleniem sterty należy upewnić się, że pomiędzy stronami znajduje się odrobinę wolnej przestrzeni. Jest ona potrzebna, aby zapewnić stały dopływ powietrza. Na koniec wystarczy dołożyć kilka gałązek oraz kawałków węgla drzewnego, a następnie całość podpalić.

Rolki po papierze toaletowym

Do wykonania prowizorycznej podpałki można wykorzystać również rolki po papierze toaletowym połączone z watą oraz woskiem. W tym celu należy zebrać kilka z nich, a następnie przeciąć na pół. Następnie należy ulepić z waty małe kulki, a potem nasączyć je roztopionym woskiem. Kulkę trzeba wepchnąć wewnątrz rolki i zabezpieczyć przed wypadaniem za pomocą zwykłej gumki recepturki. Warto przygotować kilka takich rozpałek i wykorzystywać je podczas grillów.

Wytłaczanki na jajka

Kolejnym przedmiotem codziennego użytki, który może posłużyć jako podpałka, są wytłaczanki na jajka. Jest to bardzo kreatywne rozwiązanie. Aby zamienić wytłaczankę w rozpałkę, należy umieścić po kawałku węgla lub brykietu w miejscach przeznaczonych na jajka. Tak przygotowaną podpałkę należy umieścić na grillu, a następnie całość podpalić. W momencie, kiedy całość zacznie się palić, można regularnie dokładać opału.

Mężczyzna rozpalający grilla bez rozpałki

Jak rozpalić grilla bez rozpałki? Poradnik krok po kroku

Jak widać, sztuczna podpałka wcale nie jest potrzebna, aby skutecznie rozpalić grilla. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w przydomowym ogrodzie, czy na działce, wokół znajduje się mnóstwo przedmiotów, które można wykorzystać jako rozpałka do grilla. Jak rozpalić grilla bez podpałki? Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, szczegółowo przyglądając się każdemu etapowi.

Przygotowanie potrzebnych materiałów

Zanim rozpoczniemy rozpalanie grilla, konieczne jest zgromadzenie wszystkich potrzebnych do tego materiałów łatwopalnych. Wyżej przedstawiliśmy kilka propozycji, które mogą posłużyć za naturalną rozpałkę. Szczególnie warto jednak zgromadzić suche gałązki lub korę, które odznaczają się świetnymi właściwościami łatwopalnymi. Proces rozpalania mogą wspomóc również drewniane wióry. Jeżeli decydujemy się na wykorzystanie papieru, należy wybrać taki, który jest pozbawiony nadruków, ponieważ mogą one generować niebezpieczne dla zdrowia opary.

Ułożenie materiałów na grillu

Wbrew pozorom sposób ułożenia materiałów na grillu ma ogromne znaczenie. Dzięki zrobieniu tego w odpowiedni sposób możemy mieć pewność, że rozpalenie ognia nastąpi w skuteczny sposób. Do tego zadania można podejść na dwa sposoby. Pierwszy z nich nazywamy metodą kopca, a drugi metodą krzyżową.

Na początek zajmijmy się metodą kopca. Polega ona na ułożeniu drewna w formie stożka, a następnie umieszczeniu w jego środku zgniecionych kul z papieru oraz drobnych gałązek. W taki sposób zapewnimy dostęp do tlenu, który jest przecież konieczny do rozniecenia ognia. Drugim sposobem jest metoda krzyżowa. Zgodnie z jej założeniami należy ułożyć większe kawałki drewna na krzyż, a pomiędzy nimi umieścić mniejsze podpałki do grilla.

Kobieta grillująca mięso na grillu

Rozpalanie grilla i kontrolowanie ognia

Po skrupulatnych przygotowaniach przychodzi czas na samo rozpalenie grilla. Aby to zrobić, należy podpalić papier znajdujący się na górze ułożonych materiałów. Najlepiej jest to zrobić za pomocą zapałek lub zapalarki. Płomień powinien bardzo szybko rozprzestrzenić się na przygotowane materiały.

Nie można jednak zapominać, że podczas rozpalania powinniśmy zachować pełną kontrolę nad ogniem. Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo podczas grillowania, warto zastosować się do kilku ważnych wskazówek. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że brykiet lub drewno należy dokładać stopniowo. Jeżeli jego małe kawałki zaczną się żarzyć, jest to znak, że warto dołożyć kolejną porcję. Niezwykle istotna jest także regulacja powietrza. Jest to łatwiejsze w momencie, kiedy posiadamy urządzenie z otworami wentylacyjnymi, które pozwalają na kontrolowanie dostępu powietrza i tym samym przyspieszenie procesu rozpalania grilla.

Gdy grill zostanie rozpalony, a na jego powierzchni pojawi się żar zwiastowany białym nalotem, możemy śmiało rozpocząć kładzenie potraw na ruszcie.

Grille oraz przydatne akcesoria do grillowania w ofercie Decathlon

Ciężko znaleźć wśród nas osobę, która nie kochałaby delektowania się świeżymi potrawami z grilla. Jest to świetna okazja do spotkania z rodziną lub znajomymi i wspólnego spędzenia czasu. Żeby takie spotkania zawsze przebiegały bez niespodziewanych problemów, warto wyposażyć się w wysokiej jakości grilla. Szeroki wybór tego typu urządzeń znajdziecie w rozbudowanej ofercie sklepu Decathlon

A może posiadasz już grilla, a zależy Ci na dokupieniu przydatnych akcesoriów takich jak naczynia turystyczne czy lodówkę turystyczną. To wszystko znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Dietetyczne produkty spożywcze przygotowywane na grillu

Dietetyczny grill czyli fit dania z grilla dla każdego

Jak przygotować dietetyczny grill? Dania z grilla w wersji fit nie tylko na bazie warzyw. Sprawdź, jak stworzyć kolorowe dietetyczne potrawy na grilla

Jak rozpalić grilla krok po kroku? Poradnik

Jak rozpalić grilla krok po kroku? Poradnik

Do rozpalania grilla można podejść na kilka różnych sposobów. Jak rozpalić grilla krok po kroku? Oto nasz kompleksowy poradnik!

kobieta i mężczyźni spędzający czas na kempingu przy stoliku turystycznym

Co jeść na kempingu? Smaczne potrawy, które można zabrać pod namiot

Nawet podczas przebywania na biwaku warto zadbać o to, co jemy, by było smacznie, świeżo i zdrowo. Co jeść na kempingu?

Mężczyzna i kobieta siedzący przy stole z naczyniami turystycznymi na biwaku

Jakie naczynia turystyczne zabrać ze sobą na biwak?

Dobrze dobrany zestaw naczyń biwakowych to podstawa udanego kempingu. Jakie naczynia turystyczne zabrać ze sobą na biwak? Sprawdź!

mężczyzna wyciągający pomidory z lodówki przenośnej

Jaką lodówkę turystyczną wybrać? Które parametry są ważne?

Lodówka utrzymująca niską temperaturę to dla wielu obowiązkowy element wyposażenia na kempingu. Sprawdź jaką lodówkę turystyczną wybrać.