Mężczyzna stojący w nartach w skróconych spodniach narciarskich

Jak skrócić spodnie narciarskie – czy można zrobić to samodzielnie?

Zbyt długie spodnie narciarskie nie są wygodne podczas szaleństw na stoku. Sprawdź, jak skrócić spodnie narciarskie i czy da się zrobić to samodzielni

Spodnie narciarskie są niezbędnym elementem odzieży na stok. Wykorzystują je zarówno dzieci, jak i dorośli, niezależnie od tego, czy preferują jazdę na nartach, czy desce snowboardowej. Żeby skutecznie spełniały swoją funkcję, muszą być dobrze dopasowane do sylwetki. Czasami ich nogawki okazują się jednak za długie. Wtedy można spróbować je skrócić. Jak należy to zrobić i czy da się takie działanie podjąć samodzielnie? Podpowiadamy.

Czy można skrócić spodnie narciarskie?

Spodnie narciarskie można łatwo dopasować, wykorzystując w tym celu ich elastyczny pas. Zazwyczaj jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by skrócić w nich nogawki. Materiał zewnętrzny tego typu odzieży jest dodatkowo zabezpieczony w kluczowych partiach, które są najbardziej narażone na ścieranie. Wzmocniona tkanina znajduje się na kolanach, pośladkach oraz spodach nogawek. Skracając takie spodnie, należy liczyć się z tym, że wspomagający konstrukcję tego stroju materiał, najprawdopodobniej zostanie usunięty.

Mężczyzna skracający spodnie narciarskie na maszynie

Jak skrócić spodnie narciarskie u krawca?

Za długie spodnie narciarskie można dostosować do swojego wzrostu na kilka sposobów. Do wyboru są zarówno tymczasowe, jak i stałe rozwiązania, takie jak usunięcie nadmiaru materiału. Jeśli decydujemy się na tę drugą opcję, wówczas najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem skracania, jest zaniesienie ubrania do krawca

Taki specjalista nie tylko zmierzy długość nóg klienta, ale również zastosuje metody, dzięki którym strój to nie straci swoich właściwości. Pamiętajmy o tym, że skracanie spodni narciarskich nie przebiega w taki sam sposób jak dopasowywanie na przykład jeansów.

Modele na narty mają specjalne wykończenie zapewniające ochronę przed śniegiem i wilgocią. Dlatego dostosowywanie ich rozmiaru do wzrostu użytkownika wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Najlepiej więc jeżeli krawiec posiada odpowiednie doświadczenie i wie, w jaki sposób postępować z takim typem odzieży.

Samodzielne skracanie spodni narciarskich

Spodnie narciarskie można skrócić samodzielnie. Warto jednak najpierw je przymierzyć, aby sprawdzić, jak leżą i o ile centymetrów trzeba je obciąć. Jeśli nie mamy doświadczenia w krawiectwie, lepiej nie ucinać nogawek, lecz wykorzystać mniej radykalne narzędzia. Co można zrobić, aby zmienić długość spodni? Istnieje kilka sposobów. Warto:

– je podwinąć,
– zrobić zakładkę od wewnętrznej strony i przeszyć nadmiar materiału,
– wykorzystać specjalne taśmy do skracania odzieży.

Jeśli mamy zdolności krawieckie i dostęp do maszyny do szycia, możemy za pomocą nożyczek uciąć kilka centymetrów dolnej części tego elementu, a następnie zszyć materiał. Przed przystąpieniem do skracania, należy dokładnie zmierzyć nogawki i nogi użytkownika. Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie szwów. Jeżeli na takim stroju znajdują się odblaski, w miarę możliwości postarajmy się je zachować.

Ludzie wracający ze stoku z nartami na barkach w spodniach i kurtkach narciarskich

Za długie spodnie narciarskie – czy trzeba je przycinać?

Nieodpowiednio dopasowany ubiór może negatywnie wpływać na nasz komfort podczas zimowych sportów na stoku. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze koniecznie musimy odwiedzać krawcową, aby dopasowała go do naszych potrzeb. Czasami spodnie są tylko o kilka centymetrów za długie. Wówczas kiedy włożymy je do butów narciarskich, najprawdopodobniej nie będziemy odczuwali negatywnego wpływu nieodpowiedniego rozmiaru tego elementu na wygodę podczas jazdy. 

Jeśli nasze spodnie narciarskie są o kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów za długie, warto rozważyć ich sprzedaż, ponieważ ucięcie tak dużej ilości materiału, może spowodować utratę fasonu wybranego modelu. Należy zastanowić się również nad zakupem nowych lub używanych produktów w odpowiednim rozmiarze.

Jak zwęzić spodnie narciarskie?

Różnica w skracaniu i zwężaniu spodni jest spora. To pierwsze działanie wymaga doświadczenia i odpowiednich narzędzi, drugie zaś jedynie igły i nici. Jeśli ten element odstaje kilkanaście centymetrów w pasie, wówczas po obu stronach można zrobić niewielkie zaszewki.

Innym sposobem na zwężenie dolnej części garderoby, w przypadku kiedy nie dysponujemy nićmi oraz igłą czy maszyną do szycia, jest wykorzystanie sznurka, tasiemki lub gumki. Można je przeciągnąć przez szlufki, a następnie związać po bokach

Zbyt długie spodnie mogą nie tylko nie wyglądać zbyt estetycznie, ale też powodować dyskomfort podczas jazdy i zahaczać o buty narciarskie. Mimo że ich skrócenie może wydawać się skomplikowanym procesem, jest możliwe do wykonania nawet w warunkach domowych.

Przeczytaj także:

Jak ubrać się na narty? Porady dla początkujących

Strój narciarski – jak ubrać się na narty? Sprawdź

Jak ubrać się na narty? Co włożyć na stok narciarski? Sprawdź, jaką odzież ubrać na narty, by nie przegrzać się i nie zmarznąć.

dzieci w strojach narciarskich

Jak ubrać dziecko na narty? ❄️ W co ubrać malucha na stok?

Wyjazd z dzieckiem na stok wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź, jak ubrać dziecko na narty i jak skomponować strój narciarski dla malucha!

Ludzie wędrujący po górach w nartach kijkach i butach skiturowych

Jakie wybrać buty skiturowe? Sprzęt skiturowy dla początkujących

Narty skiturowe wymagają dobrania odpowiedniego obuwia. Jakie buty skiturowe wybrać? Kompletujemy sprzęt sportowy na skitouring!

Jak smarować narty? Samodzielnie czy w serwisie?

Jak smarować narty? Samodzielnie czy w serwisie?

Jak smarować narty? Samodzielnie czy w serwisie? Zobacz, jak poprawnie nałożyć smar na ślizg nart aby były one przygotowane do jazdy po stoku.

Przygotowanie nart do sezonu narty w maszynie do serwisu nart

Jak przygotować narty do sezonu?

U progu sezonu narciarskiego, trzeba zająć się nartami. Przygotowanie nart do sezonu – jak to zrobić samodzielnie? Sprawdź!