ludzie wędrujący po górach zimą w kaskach

Jak się ubrać w góry zimą?

Sprawdź, jak się ubrać w góry zimą. Dowiedz się, jaka jest najlepsza trekkingowa odzież na zimową wędrówkę górską i co powinien zawierać strój w góry.

Chodzenie po górach zimą wymaga od turysty znacznie więcej niż trekking po górach latem. Dotyczy to zarówno lepszego przygotowania pod względem formy fizycznej jak i wyposażenia. Śnieg, silny wiatr i niska temperatura sprawiają, że łatwo jest o wyziębienie organizmu, które może skończyć się utratą zdrowia a nawet życia. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiedni strój w góry na zimę. Jeśli zastanawiasz się, jak powinien on wyglądać, z ilu warstw musi się składać i na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o jego zakupie, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Ubiór na cebulkę - jak się ubrać w góry zimą

Strój w góry zimą, jesienią i wiosną jest do siebie stosunkowo zbliżony, ponieważ nierzadko wczesną wiosną i późną jesienią na szlakach spotkać można śnieg, wiatr i mróz. W przypadku wszystkich wymienionych pór roku, należy ubierać się na tak zwaną cebulkę, czyli warstwowo. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ w każdej chwili można modyfikować strój tak, by dostosować go do swoich potrzeb. Gdy zrobi się zbyt ciepło, wystarczy zdjąć jedną z warstw. Gdy zrobi się zbyt zimno, można po prostu założyć na siebie dodatkową odzież. Dzięki temu przez całą wycieczkę można zapewnić sobie komfort termiczny. Jak wiadomo, pogoda w górach bywa nieprzewidywalna i ze słonecznego dnia może się zrobić śnieżyca. Aby być przygotowanym/przygotowaną na drastyczne zmiany warunków atmosferycznych, warto zadbać o odpowiedni ubiór.

mężczyzna i kobieta w kurtkach puchowych z plecakami stojący w górach

Materiały syntetyczne czy naturalne - co sprawdzi się lepiej podczas górskiej wędrówki

Mimo, że mogłoby się wydawać, że natura zawsze wygrywa z syntetykiem, w tym przypadku jest inaczej. Wysokiej jakości materiały syntetyczne pozwalają skórze oddychać, nie kumulując w sobie wilgoci. Para wodna i pot są więc odprowadzane na zewnątrz materiału, dzięki czemu pozostaje on suchy i lekki. Z tego powodu odradzamy zakładanie ubrań bawełnianych. Bawełna chłonie wilgoć i długo schnie, przez co staje się zimna i ciężka. Przy niskiej temperaturze zewnętrznej może to skutkować wyziębieniem. Jedynym, skutecznym podczas uprawiania aktywności fizycznej, materiałem naturalnym jest wełna merino. Nie chłonie ona wilgoci i cechuje się niską wagą. Wełna merynosa, a dokładniej jej włókna, łączy się na etapie produkcji materiału, z włóknami syntetycznymi, dzięki czemu odprowadza wilgoć na zewnątrz i zapewnia komfort termiczny.

Bielizna termoaktywna - pierwsza warstwa przemyślanego stroju w góry

Pierwszą częścią garderoby, na którą należy zwrócić uwagę wybierając się na wycieczkę w góry zimą jest dobra bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest zapewnienie ciepła i zapobieganie wychłodzenia, dlatego powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Najlepiej, jeśli będzie to wysokiej jakości tkanina syntetyczna. Bielizna, czyli zarówno majtki, jak i koszulka i legginsy lub kalesony, a w przypadku kobiet także biustonosz, musi cechować się oddychalnością i lekkością. Koszulka i kalesony muszą przylegać do ciała, aby nie zakłócać właściwości materiału nie krępować ruchów.

kobieta i mężczyzna idący w polarach zimą

Bluza lub polar - druga warstwa trekkingowego zestawu odzieży w góry

Druga warstwa zakładana jest bezpośrednio na bieliznę. Bez względu na to, czy wybierzesz bluzę czy polar, musi ona spełniać podobne warunki, co warstwa pierwsza. Chodzi tu oczywiście o oddychalność, lekkość i umiejętność odprowadzania potu na zewnątrz materiału. W przeciwnym wypadku wilgoć, którą bielizna wypchnęła na powierzchnię, zostanie wchłonięta przez bluzę. Postaw więc na odzież z wysokiej jakości tkanin syntetycznych, zapomnij zaś o bawełnianych. Dobrym rozwiązaniem jest więc polar, który posiada właściwości hydrofobowe i stanowi świetną izolację termiczną.

Softshell - trzecia warstwa odzieży na zimowe wędrówki po górach

Softshell to rodzaj kurtki, której zadaniem jest ochronić użytkownika przed wiatrem. Sprawdza się rewelacyjnie nawet podczas postoju, gdy rozgrzany intensywnym wysiłkiem fizycznym organizm, zaczyna się wychładzać. Kurtka softshellowa zapewni Ci więc komfort cieplny, ochronę przez wichurą a także przed lekkim śniegiem. Jest bowiem pokryta warstwą DWR, czyli impregnatem, który co prawda nie powstrzyma przenikania deszczu do środka, ale przetrwa lekkie opady śniegu. Warto pomyśleć o egzemplarzu, który wyposażony jest w kaptur. Na grani, gdzie wieje porywisty wiatr, może wystąpić potrzeba założenia dodatkowej kurtki. Podczas podchodzenia pod górę, gdy organizm naprawdę mocno się rozgrzewa, kurtka typu softshell może stanowić warstwę wierzchnią.

Kurtka - wierzchnia warstwa ubrań na wyprawę w góry zimową porą

Kurtka trekkingowa przyda się, gdy sam softshell nie zapewni odpowiedniego komfortu termicznego. Powinna być to kurtka przeciwdeszczowa, czyli z membraną, która zapewni wodoodporność. Musi bowiem przetrwać ewentualne intensywne opady śniegu. Materiał membranowy zagwarantuje nieprzenikanie wilgoci do środka, co pozwoli na zachowanie poczucia ciepła. Kurtka membranowa to ostatnia, wierzchnia warstwa odzieży zimowej w górach, na którą nie zakłada się już nic więcej. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, by posiadała ona liczne kieszenie, do których pochować można drobne przedmioty. Powinna też posiadać kaptur i ściągacze na rękawach.

Spodnie - jak ubrać się w góry zimą, aby zapobiec wyziębieniu organizmu

Poza górną połową ciała, odpowiedniej ochrony wymaga także połowa dolna. Z tego powodu, należy wybrać wysokiej jakości spodnie w góry. Czym powinny się one charakteryzować? Termoaktywnością i nieprzepuszczalnością wody. Idealne będą więc spodnie trekkingowe z membraną lub spodnie softshellowe, pokryte warstwą impregnatu. Można wybrać spodnie rozpinane na całej długości. Jeśli będzie Ci za ciepło i wyrazisz chęć poruszania się w legginsach, nie będziesz musiał/musiała zdejmować butów, aby zrzucić z siebie wierzchnią warstwę odzieży.

kobieta i mężczyzna wędrujący po górach  w odzieży trekkingowej

Skarpety - niepozorny, ale niezwykle istotny element ubrania zimą w góry

Wydawać by się mogło, że skarpety nie są elementem, do którego należy przykładać zbyt wielką wagę. Nic bardziej mylnego. Stopy, podczas wysiłku fizycznego, często się pocą, dlatego warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości skarpety termoaktywne. Odprowadzą wilgoć na zewnątrz i zapewnią Ci komfort termiczny. W dobrych sklepach sportowych znajdziesz modele, które posiadają dodatkowe wzmocnienie w miejscach, w których stopy są najbardziej narażone na otarcia i odciski. Przed wyjściem w góry upewnij się, że w plecaku masz dodatkową parę skarpetek. Nie ważą one dużo i nie zajmują wiele miejsca, a mogą zmienić naprawdę wiele.

Czapka, komin, rękawiczki - akcesoria niezbędne do trekkingu po górach zimą

Wybierając się w góry, gdy na dworze jest mróz, wiatr i śnieg, warto mieć na sobie:

ocieplającą czapkę. Powinna cechować się oddychalnością. Sprawdzi się więc tu czapka z wełny merynosa lub model z tkaniny syntetycznej;

uniwersalny komin. Syntetyczny komin jest elementem równie ważnym jak czapka. Zastąpi zarówno szalik jak i kominiarkę czy chustę, gdy spotka Cię porywisty wiatr lub śnieżyca;

dwie pary rękawiczek. Warunki pogodowe w górach zmieniają się niezwykle szybko i gwałtownie, dlatego warto mieć przy sobie dwie pary rękawiczek. Jedna powinna być wykonana z lekkiego i przewiewnego materiału, druga zaś musi cechować się nieprzemakalnością.

mężczyzna zawiązujący buty trekkingowe w górach

Buty trekkingowe - obuwie, które sprawdzi się w naprawdę trudnych warunkach

Bez względu na to, czy wybierasz się w wyższe góry czy w ich niższe partie, odpowiednie buty trekkingowe to podstawa. Czym cechują się dobre buty w góry? Przede wszystkim wysoką cholewką, która zapobiegnie wpadaniu śniegu do środka a także membraną, która zapewni suchość i ciepło wewnątrz obuwia. Buty górskie na zimę powinny posiadać stosunkowo twardą podeszwę, ponieważ lepiej sprawdzi się ona podczas noszenia zarówno raczków jak i raków. Aby wygodnie i bezpiecznie poruszać się po zaśnieżonych górach, wspomniane akcesoria są niezbędne. Trekkingowe buty zimowe mogą być też dodatkowo ocieplane. Jeśli regularnie marzną Ci stopy, postaw na ocieplany model obuwia.

Gogle, okulary, stuptuty - akcesoria, które warto mieć ze sobą podczas wyprawy

Gogle, okulary i stuptuty to bardziej akcesoria niż element odzieży, jednak postanowiliśmy wspomnieć o nich, ponieważ stanowią one niezbędne uzupełnienie stroju zimowego turysty pieszego. Gogle zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas ewentualnej śnieżycy. Okulary zaś, podczas silnego słońca, które w górach bywa naprawdę niebezpieczne. Stuptuty natomiast zapobiegną wpadaniu śniegu do środka butów. Stworzą także dodatkową warstwę izolacyjną na odcinku od stopy do kolana.

Jak ubrać się zimą w góry, aby okiełznać wiatr, śnieg i niską temperaturę?

Bez względu na prognozę pogody, wypad w góry zimową porą wymaga ubioru warstwowego. Ubiór na cebulkę pozwoli na utrzymywanie komfortu termicznego poprzez zakładanie lub zdejmowanie poszczególnych warstw. Odpowiedzi na pytanie: jak się ubrać w góry zimą, udzieliliśmy w powyższych częściach poradnika. Tutaj, gwoli przypomnienia, przybliżymy podstawowe właściwości, które powinna spełniać odzież na zimowy trekking. Ubrania, które najlepiej sprawdzą się zimą w górach powinny:

być termoaktywne, czyli takie, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz materiału, zamiast jej wchłaniać;

cechować się wysokim komfortem użytkowania. Nie mogą krępować ruchów ani obcierać skóry;

być lekkie i przewiewne, ponieważ w górach każdy dodatkowy gram jest niezwykle mocno odczuwalny;

chronić przed wiatrem;

nie przepuszczać wilgoci z zewnątrz do wewnątrz;

zapewniać komfort cieplny.

Przeczytaj także

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

mężczyzna wędrujący po śniegu z kijkami

Stopnie zagrożenia lawinowego - jakie są? Czym jest lawina?

Czym jest lawina? Co oznaczają stopnie zagrożenia lawinowego? Gdzie sprawdzić aktualny komunikat lawinowy TOPR i GOPR? Czym jest lawinowe ABC?

kobiety i mężczyzna w odzieży outdoorowej z plecakami w górach

Czym jest odzież outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

Odzież outdoor świetnie sprawdza się na świeżym powietrzu. Na czym polega to akcesorium i wyposażenie? Wyjaśniamy, czym są kurtki outdoorowe oraz samo