W jakim celu skracać łańcuch rowerowy?
Poradnik ten należy zacząć od podstawowego pytania: w jakich sytuacjach łańcuch wymaga skrócenia? Instynktownie wydawałoby się, że łańcuch to część, która jest idealnie dopasowana do naszego jednośladu. W praktyce okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. Każda osoba, która regularnie jeździ na rowerze, powinna zdawać sobie sprawę, jakie symptomy wskazują na to, że łańcuch może wymagać skrócenia.
Objawem wskazującym na zbyt dużą długość łańcucha jest przede wszystkim częste spadanie. W takiej sytuacji należy najpierw sprawdzić, czy korby, kasety oraz przerzutki są dobrze ustawione. Jeżeli wszystko jest w porządku, przyczyną spadania może być właśnie długość. Drugim symptomem, który powinien wzbudzić naszą czujność, jest nierówna praca. Mówimy tutaj o sytuacjach, kiedy łańcuch samoistnie przeskakuje.
Problemy z długością łańcucha mogą być również sygnalizowane przez słaby naciąg i wygięte ramię przerzutki. Jeśli nie jest on dopasowany, ramię próbuje wyciągać go do tyłu, jednak nie przynosi to pozytywnych rezultatów. Jeżeli więc zauważasz w swoim rowerze jeden z trzech opisanych wyżej objawów, zdecydowanie wskazuje to, że konieczne będzie skrócenie łańcucha.