Mężczyzna z plecakiem zapakowanym na długą wyprawę górską

Jak spakować plecak na długie górskie wypady? Porady Decathlon

Pakowanie plecaka to podstawa udanej wędrówki. Jak pakować plecak, aby było wygodnie? Jak się pakować, aby optymalnie wykorzystać miejsce w plecaku?

Chodzą Ci po głowie długie wędrówki na łonie natury, wyprawa w Gorgany albo wędrówki w Tatrach od schroniska do schroniska? Ale zastanawiasz się jak przygotować się i jak spakować plecak na takie wyprawy? Przygotowanie na taką eskapadę nie musi być trudne! Zacznij myśleć o pakowaniu i sprawdź, jak spakować plecak turystyczny!

Czy wiesz, jak spakować plecak turystyczny?

Tak, niby banalna sprawa ale jakże ważna. Dobrze spakowany plecak turystyczny to podstawa udanej wędrówki. Analogicznie patrząc – źle spakowany plecak to niepotrzebne nerwy na szlaku, otarcia na ramionach i ból pleców.  

Jak spakować plecak, żeby wędrówka z plecakiem była przyjemnością, a nie katorgą? Odpowiedz sobie na kilka kluczowych pytań: gdzie wybierasz się na wędrówkę, ile czasu zajmie Ci wycieczka, jaki charakter będzie miał Twój wypad? Odpowiadając na te pytania uzyskasz obraz tego, jaki plecak będzie Ci potrzebny i co włożysz do środka. Poniżej znajdziesz listę 5 sposobów na spakowanie plecaka. Mam nadzieję, że ułatwi Ci ona ten proces.

Mężczyzna zapinający plecak turystyczny

Jak spakować plecak turystyczny – sprawdź, czego naprawdę potrzebujesz

Nie zabieraj ze sobą zbędnych rzeczy, które niepotrzebnie obciążą Twoje plecy. Wiem, że istnieje pokusa dopchania plecaka po same brzegi, ale pamiętaj, że to co do niego włożysz, potem przez kilka godzin będziesz ze sobą nosić i o ile delikatny spacer po dolinie Kościeliskiej może Cię nie zmęczy, tak wdrapywanie się na Rysy z niepotrzebnym bagażem może znacznie pochłonąć Twoją energię.

Jeśli denerwują Cię puste przestrzenie w plecaku, zawsze możesz skorzystać z pasów kompresyjnych. Na jednodniowy wypad nie potrzebujesz dużego plecaka, ale pamiętaj, że muszą się w nim zmieścić niezbędne przedmioty, które zabierzesz ze sobą niezależnie od tego w jakie góry i na jak długo idziesz. Plecak musi pomieścić odzież przeciwdeszczową (pogoda w górach potrafi zmienić się błyskawicznie, musisz być przygotowany na nagły deszcz), polar,  termos z czymś ciepłym do picia, wysokoenergetyczną żywność, apteczkę, czołówkę, kompas.

Problem pojawia się, gdy planujesz dłuższy wypad i wiesz, że na jednej kurtce i zapasowych skarpetkach sprawa się nie skończy. Tu przyda Ci się większy towarzysz wędrówki. Najlepsze są duże modele, czyli plecaki 50-90 litrów.

Kobieta regulująca ramienia plecaka turystycznego

Jak spakować plecak turystyczny? Segregując rzeczy

Sprawdzonym patentem jest segregacja produktów, które ze sobą zabierasz. Bo nie ma nic bardziej irytującego, niż szukanie suchej koszulki w gąszczu innych rzeczy. Pomogą Ci w tym m.in. pokrowce i akcesoria do plecaków. Oczywiście znaczenie ma też wybór odpowiedniego plecaka turystycznego i trekkingowego.

Takie pokrowce pomogą zorganizować przestrzeń w plecaku, ale też uchronią Twoje ubrania przed nadmiernym wygnieceniem. Żywności też nie wkładaj luzem. Zapakuj ją do osobnego worka lub po prostu do torby foliowej.

Jak spakować plecak?

Niezwykle ważne jest to jak zapakujesz rzeczy do plecaka. Przyjęło się kilka zasad. Po pierwsze, na samym dole plecaka powinny znaleźć się rzeczy duże objętościowo, ale lekkie, takie jak śpiwór. Możesz też po prostu sprawdzić, jak przytroczyć śpiwór do plecaka. Po drugie, najcięższe przedmioty zapakuj tak, żeby znalazły się jak najbliżej kręgosłupa, w środkowej części plecaka (pionowa oś plecaka). Środek ciężkości plecaka znajdzie się blisko twojego ciała, a co za tym idzie, zminimalizujesz obciążenie (pamiętaj o dociągnięciu pasów biodrowych, które również odpowiadają za rozłożenie ciężaru). Zwracaj uwagę na ciężkość przedmiotów nie tylko jeśli chodzi o oś pionową plecaka. Ważne jest też ich ułożenie po bokach. Dając litrowy termos z herbatą po jednej stronie, po drugiej włóż coś równie ciężkiego, żeby zachować balans.  

To naprawdę irytujące, kiedy idąc przeważa cię na jedną stronę ;) Na samej górze umieść kurtkę przeciwdeszczową i jedzenie (ogólnie to co będzie ci najbardziej potrzebne). Zwróć uwagę, czy w klapie plecaka znajduje się kieszeń. Będzie Ci ona bardzo przydatna do schowania np. mapy, kompasu czy okularów przeciwsłonecznych. W kieszeni przy pasie biodrowym schowaj batony energetyczne lub telefon. Skorzystaj z kieszeni wewnętrznej gdy chcesz schować np. portfel.

Pakowanie plecaka a rzeczy na zewnątrz

Jeśli nie musisz, nie przyczepiaj rzeczy na zewnątrz plecaka. Dzisiejsze plecaki są tak przemyślane, żeby wszystko co jest Ci potrzebne dało się wygodnie schować do środka. Spójrz np. na kubki. Kiedyś bardzo popularne stalowe kubki często były noszone na zewnątrz plecaka dyndając sobie w rytm Twoich kroków. Dziś już tak nie musi być ;)  

Weź ze sobą silikonowy, składany kubek i wygodnie umieść go w menażce w środku plecaka. Na szlaku nie narobisz zbędnego hałasu, a Ty jako turysta na pewno będziesz wyglądać bardziej estetycznie. Nie chodzi tu tylko o estetykę oczywiście. Każdy przedmiot, który znajduje się na zewnątrz plecaka, potencjalnie może stwarzać zagrożenie (np. możesz nim zahaczyć o skały). Minimalizuj ryzyko na szlaku!

Pakowanie plecaka jest ważne, ale jeszcze ważniejszy jest wybór plecaka

Jak wybrać dobry plecak trekkingowy? Pamiętaj o dodatkowych akcesoriach plecaka i ogólnie jego konstrukcji. Ważnym elementem, który warto wziąć ze sobą jest pokrowiec przeciwdeszczowy (niektóre plecaki mają go wbudowanego). Uchroni on twoje rzeczy wewnątrz plecaka przed przemoczeniem.  

Ważnym elementem plecaka jest system wentylacyjny. Jeśli masz możliwość zaopatrzyć się w plecak z odpowiednią wentylacją, to koniecznie z tej możliwości skorzystaj! Plecaki Quechua posiadają skuteczny system AirCooling, odpowiedzialny za odprowadzanie wilgoci z powierzchni pleców. Ten system plus dedykowana do górskich aktywności koszulka sprawią, że Twoje plecy nie będą przepocone.  

Mam nadzieję, że ten miniporadnik pomoże Ci w chwili, gdy skompletujesz swój ekwipunek i zechcesz go spakować do przysłowiowego wora. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego sprzętu to śmiało pytaj doradcę sportowego w najbliższym Decathlon. Służymy pomocą!

Przeczytaj także:

ludzie jadący na rowerach z zamontowanymi torbami i sakwami rowerowymi

Bikepacking - co zabrać i jak spakować się na wyprawę rowerową

Jak spakować się na wyprawę rowerową? Jaki ekwipunek zabrać na bikepacking? Jak pakować bagaż na rower na dłuższą wyprawę bikepackingową?

Turyści z plecakami zapakowanymi w zimowe akcesoria

Co zabrać w góry zimą? Lista rzeczy, które warto spakować

Zimowe wędrówki po górach są zdecydowanie bardziej wymagające niż latem. Co zabrać w góry zimą? Sprawdź naszą listę, co spakować w plecak!

plecak turystyczny leżący na kamieniach

Jak spakować plecak na obóz harcerski? Skuteczne sposoby na pakowanie

Pakowanie plecaka obozowego to duże wyzwanie. Jak spakować plecak na obóz harcerski? Jaki bagaż warto zabrać? Przedstawiamy w naszym poradniku!

kobiety i mężczyzna idący z plecakami turystycznymi na plecach

Plecak ze stelażem - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Co to jest plecak ze stelażem? I czym kierować się kupując plecak turystyczny na stelażu? Zobacz praktyczne porady na blogu Decathlon!