kobiety i mężczyzna w obuwiu trekkingowym odpoczywają nad wodą

Wiązanie butów trekkingowych – jak to zrobić prawidłowo? Porady

Jak wiązać buty górskie? Czy są różne sposoby sznurowania? Jak sprawić, że stopa będzie stabilna? Poznaj sposoby sznurowania butów trekkingowych.

Sznurowanie butów wydaje się rzeczą dość oczywistą. W tych służących do chodzenia na co dzień tak właśnie jest. Sprawy komplikują się, jednak gdy chcesz sznurować obuwie trekkingowe. Zastanawiasz się, jak wiązać buty górskie? Poznaj sposoby niżej!

Dlaczego wiązanie butów górskich jest tak istotne?

Zadaniem obuwia trekkingowego i turystycznego jest ochrona i stabilizacja stopy. Podczas wędrówki po górach, odpowiednie wiązanie zapewnia nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Pomaga minimalizować ryzyko ewentualnych kontuzji, otarć i odcisków przez powstałe luzy. Co prawda niskie buty podejściowe, czyli takie, których cholewki kończą się przed kostką, pozostawiają mniejsze pole do popisu niż zakup wysokich górskich, jednak także w nich zastosować można skuteczne rozwiązania.

kobieta sznurująca buty

Jak sznurować buty trekkingowe? Podstawy

Jeżeli Twoje stopy cechują się standardową szerokością i wyprofilowaniem, polecamy podstawowy sposób wiązania. Na czym on polega? I jak wyglądają jego poszczególne etapy? Ten rodzaj wiązania rozpocznij od dokładnego i stosunkowo mocnego zaciągnięcia sznurówek w przedniej części. Następnie przejdź do wykonania tak zwanego węzła chirurgicznego. Od klasycznego różni się on tym, że dodatkowo przekłada się je wokół siebie nawzajem, tak jakby plotło się warkocz. 

Potem przełóż je przez pierwsze od dołu haczyki i ponownie zawiąż węzeł chirurgiczny. Popraw język tak, by ułożony był pośrodku i przejdź do wyższej pary haczyków. Dociągnij sznurówki tak, aby ustabilizować kostkę, a następnie wykonaj ostatni węzeł chirurgiczny i całość zakończ kokardką.

Wysokie podbicie – sznurowanie butów trekkingowych na okienko

Jeżeli Twoje stopy cechują się wysokim podbiciem, zapewne często odczuwasz dyskomfort wewnątrz buta na wysokości śródstopia. Aby zapewnić sobie większą wygodę na górskim terenie, zachęcamy do zmiany sposobu wiązania na tak zwane okienko. Czym ten sposób różni się od poprzedniego? Jak sama nazwa wskazuje, należy zrobić sobie przerwę, czyli wspomniane okienko, pomiędzy oczkami, które znajdują się nad miejscem ucisku. Pomiń jedno bądź dwa skrzyżowania sznurowadeł i poprowadź je pionowo przez kolejne dziurki. Dzięki temu ominiesz ucisk w newralgicznym miejscu i dopasujesz wysokie buty w góry do swojego kształtu stopy.

Szeroka stopa

Odpowiednio zasznurowane obuwie może poprawić komfort także w przypadku, gdy Twoje śródstopie jest szerokie. Aby nie powodować zbyt mocnego naprężenia, wiązanie zacznij od poluzowania węzłów na całej długości. Następnie zaciśnij je lekko, zaczynając od pierwszych dziurek. Na wysokości pierwszych haczyków zmień kierunek działania. Nawiń węzły na haczyki, zaczynając jednak od góry, a nie standardowo, od dołu. W tym momencie powinny Ci się utworzyć pętelki wokół haczyków. Jest to wynik prawidłowego działania. Koleje haczyki pokonuj w ten sam sposób, a następnie zrób węzeł chirurgiczny i z powrotem wróć do odwrotnego naciągania sznurówek na haczyki. Całość zakończ klasyczną kokardką.

Jak zawiązać buty, gdy górna część stopy boli?

Jeżeli w trakcie wędrówki Twoje palce zaczną odczuwać silny ból, czas na zmianę wiązania. W zależności od problemu będzie wyglądać nieco inaczej:

Boląca kostka – jeśli odczuwasz ból na wysokości górnej części buta i czujesz, że potrzebujesz więcej luzu, to wystarczy zastosować jeden prosty trik i nogi będą mogły znowu swobodnie pracować. Dotyczy on oczywiście jedynie modelu z wysokimi cholewkami. Do pierwszych haczyków wiąż sznurówki normalnie. Omijaj jednak przedostatnią parę, krzyżując tak, by od razu owinęły one haczyki ostatnie. Następnie prowadź je pionowo na dół, do pary, którą wcześniej ominąłeś i tam wiąż węzeł oraz kokardkę.

Boląca pięta – wiązanie węzłem chirurgicznym. Jeżeli na Twoich piętach pojawiły się pęcherze lub odciski, oznacza to prawdopodobnie, że Twoja stopa nie jest odpowiednio ustabilizowana. Zapewne winne jest tu tarcie pięty o zapiętkę w obuwiu. Aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji, należy usztywnić ją poprzez naprężenie sznurówek. Na wysokości wszystkich haczyków należy robić węzły chirurgiczne.

Podejścia i na zejścia – wiązanie butów

Za pomocą sznurowania można znacząco wpłynąć na komfort podczas tych typów poruszania się. Podchodząc pod górę, należy mocniej zasznurować dolną część obuwia. Dzięki temu stopa będzie bardziej ustabilizowana. Góra może być wtedy luźniejsza. Podczas schodzenia natomiast, należy skupić się na wszystkich dziurkach i haczykach, ponieważ stabilizacji powinna być poddawana nie tylko stopa, ale i kostka.

Jak ładnie zawiązać sznurówki? Sposoby na wiązanie butów

Nie każdy potrafi ładnie zawiązać sznurówki, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych sposobów, które odmienią wygląd butów. Warto eksperymentować z różnymi technikami, by znaleźć ten, który najbardziej Ci się spodoba. 

Mężczyzna wiążący buty trekkingowe na krzyż

Wiązanie na krzyż

Wiązanie na krzyż to klasyczna i bardzo dobrze wszystkim znana metoda, ale przypomnijmy, na czym polega ten sposób. Wystarczy przeplatać sznurówki naprzemiennie, zaczynając od dołu – od jednej dziurki do drugiej, do momentu, aż skończy się miejsce. Na koniec możesz zawiązać ładną kokardę lub po prostu ukryć sznurówkę w bucie. Jeśli są za długie – możesz je również opleść wokół kostki. Ten sposób wiązania jest bardzo uniwersalny i sprawdzi się w przypadku butów sportowych, jak i trekkingowych.

Sznurowanie butów na skos

Kolejny sposób, by zasznurować buty to metoda na skos. Sznurowanie buta rozpocznij od spodu od strony języka (po stronie cholewki). Przeciągnij sznurówkę na skos do trzeciej dziurki po przeciwległej stronie. Następnie przewlecz ją do przeciwległej dziurki, a potem znowu na skos od spodu. Powtórz tę czynność kilkakrotnie, a na końcu przewlecz sznurki od spodu przez dwie ostatnie dziurki i gotowe!

Czym charakteryzują się dobre sznurowadła?

Trekking po górach, a zwłaszcza dłuższe wyprawy, wymagają korzystania z odpowiednich sznurowadeł do butów trekkingowych. Zbyt śliskie będą się odwiązywać, co jest nie tylko irytujące, ale i niebezpieczne. Jakie więc powinny być dobre sznurówki? Przede wszystkim, muszą być one miękkie. Poza tym powinny być szorstkie. Dzięki temu węzeł będzie mocniejszy i nie będzie się rozwiązywał. Kwestia kształtu jest drugorzędna, ponieważ nie ma wpływu na rozwiązywanie się sznurówek. Płaskie modele mogą jednak szybciej się przecierać, a więc w przypadku obuwia trekkingowego, to rozwiązanie może być mniej korzystne.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas wyboru sznurówek? Na ich wykończenie. Musi być wykonane ze stali lub z plastiku. Powinno być także długie, aby sprawniej móc przekładać je przez otwory.

Jak wybrać sznurówki do butów – rodzaje sznurowadeł

Buty stanowią dopełnienie naszej stylizacji. Nieważne, czy nosimy buty turystyczne zimowe, czy letnie – warto o nie dbać i zwracać uwagę również na to, w jakiej kondycji są nasze sznurówki (mamy tu na myśli ich systematyczne pranie). Wyróżniamy kilka ich rodzajów.

Płaskie – sprawdzą się do butów codziennych (adidasy, trampki). Wyprodukowane są najczęściej z bawełny.
Okrągłe – do eleganckich i sportowych butów (w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane).
Woskowane – dobry wybór do męskich, eleganckich modeli.
Kolorowe/ozdobne – dodają butom oryginalności i przyciągają uwagę. Kolorowe sznurówki nadają się do wiosennych i letnich stylizacji.
Rzemykowe/skórzane – to uniwersalny model, który świetnie wygląda ze skórzanymi butami.
Sportowe – przeznaczone są do obuwia sportowego oraz sneakersów. Dostaniecie je w różnych kolorach.
Trekkingowe – to model przeznaczony do butów do wspinaczki i wypraw górskich. Tego rodzaju sznurówki mają ogromne znaczenie, ponieważ stabilizują stopę i powodują, że but dobrze na niej leży. Od zwykłych sznurowadeł różnią się grubością i większą wytrzymałością.

Jaką długość sznurówek wybrać?

Oprócz rodzaju ważny jest również rozmiar, jaki mają sznurowadła. Jest on uzależniony od ilości par oczek w bucie. I tak na przykład do butów, które mają 7-8 par oczek – odpowiednie będą sznurówki o długości 120-150 cm.

Dobrze zasznurowane obuwie to takie, które stabilizuje stopę i kostkę. Co to oznacza? Na przykład to, że nie można swobodnie poruszać stopą ani w przód, ani w tył, ani na boki. To sznurowanie, które zapobiega powstawaniu pęcherzy i otarć oraz bolesnych ucisków. Gwarantuje zarówno komfort jak i bezpieczeństwo poruszania się pod górę i w dół. To w końcu wiązanie, które dopasowane jest do konkretnego wyprofilowania i szerokości stopy. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto tracić czas na precyzyjne zasznurowanie butów, odpowiadamy: tak. Jest to niezwykle istotny element dbania o swoją wygodę i zapobiegania urazom i kontuzjom. Warto więc poświęcić mu kilka minut.

Przeczytaj także:

kobiety i mężczyzna w odzieży outdoorowej z plecakami w górach

Czym jest odzież outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

Odzież outdoor świetnie sprawdza się na świeżym powietrzu. Na czym polega to akcesorium i wyposażenie? Wyjaśniamy, czym są kurtki outdoorowe oraz samo

mężczyzna i kobieta idący po górach ubrani w polary z plecakami na plecach

Jaki polar wybrać ? Gramatura, wykończenie - na co zwrócić uwagę?

Sprawdź jaki polar wybrać. Dowiedz się czym jest polar, czy warto mieć bluzę polar, o czym mówi gramatura materiału polarowego itd. Zapraszamy!

kobieta i mężczyzna wędrujący w plenerze w butach trekkingowych z plecakami na plecach

Dobre buty trekkingowe do pieszych wędrówek - jakie wybrać?

Jakie są najlepsze buty trekkingowe? Czym charakteryzują się dobre buty do wędrówek? By się przekonać, warto sprawdzić nasz ranking butów trekkingowyc

Jakie buty w góry na lato? Co muszą mieć dobre buty trekkingowe?

Jakie buty w góry na lato? Co muszą mieć dobre buty trekkingowe?

Jakie buty trekkingowe na lato? Wysokie czy niskie? Buty w góry powinny oddychać i być lekkie, by zapewnić komfort. Co sprawdzić wybierając buty trekk

mężczyzna i kobieta wędrujący po górach w odzieży trekkingowej z kijami trekkingowymi i plecakami na plecach

Trekking na Kilimandżaro - jak wejść na dach Afryki?

Marzysz o trekkingu na Kilimandżaro? Interesuje Cię wyjazd do Tanzanii na najwyższy szczyt Afryki? Przeczytaj o przygotowaniach do wyprawy w poradniku