Dziewczynka siedząca na sankach

Jak ubrać dziecko na sanki? Sprawdzone porady

Aby maluch nie przeziębił się podczas zimowych spacerów na śniegu, należy zapewnić mu ciepły i komfortowy ubiór. Sprawdź, jak ubrać dziecko na sanki.

Dzieci lubią różnego rodzaju aktywności w śniegu, takie jak jeżdżenie na sankach, ale też lepienie bałwana czy rzucanie się śnieżkami. Żeby po takiej intensywnej zabawie maluch nie przeziębił się i nie rozchorował, warto zapewnić mu ciepły i komfortowy strój na sanki. Jak przygotować go do wyjścia na zewnątrz? 

Jak ubrać dziecko na sanki – podstawowe zasady

Zestaw na sanki powinien dobrze zabezpieczać naszą pociechę przed zimnem oraz wilgocią. Jednocześnie musi być dla dziecka komfortowy, aby mógł spokojnie bawić się zimą na świeżym powietrzu. Warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim taki strój nie powinien krępować ruchów malucha, ponieważ mógłby nie tylko wpłynąć negatywnie na wygodę podczas zabawy, ale nawet zwiększyć ryzyko kontuzji.

Ubrania na sanki muszą być dopasowane w taki sposób, by dziecko nie zmarzło, ale również nie przegrzało się. Nie wykorzystujmy wielu warstw lub zbyt grubej odzieży. Ubierając malucha, najlepiej:

– zrobić to na tak zwaną "cebulkę";
– postawić na elementy z nieprzemakalnych materiałów;
– zadbać o odpowiednie ubrania na sanki dla dzieci, które zadbają o termoregulację;
– wykorzystać szalik, czapkę i rękawiczki;
– dobrać odpowiednie buty na śnieg.

Pamiętajmy też, że dla smyka ważniejszy jest komfort i wygodna niż wygląd ubrań.

Rodzina spędzająca wolny czas na sankach

Strój na narty i sanki a wiek dziecka

Podczas zimowych sportów na śniegu, należy postawić na ubrania dostosowane do pogody. Jednak nieco inne elementy wykorzystamy, tworząc stylizację dla kilkulatka niż w outficie dla nastolatka. Z jakiej odzieży warto korzystać, kompletując zestaw dla dziecka na sanki czy narty? Przydatne mogą być:

– kombinezon dziecięcy,
– wodoodporna, ciepła kurtka,
– nieprzesiąkliwe spodnie,
– nieprzemakalne i ciepłe rękawiczki,
– czapka, 
– szalik,
– ciepłe i wygodne buty,
– bielizna termoaktywna,
– bluza lub sweter.

Maluch może zjeżdżać na sankach ubrany również w strój narciarski dla dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, by miał nałożony także kask na głowę.

Mama zapinająca śpiwór dziecka siedzącego na sankach

Jak ubrać niemowlaka na sanki?

Idealny strój na sanki dla niemowlaka to jednoczęściowy kombinezon dziecięcy na zimę. W przypadku najmłodszych dzieci powinien on posiadać warstwę izolacyjną, która zabezpieczy malucha przed wiatrem i chłodem. Jednocześnie jego wewnętrzna część, powinna być wykonana z materiału, który pozwala oddychać delikatnej skórze.

Żeby smyk się nie spocił, warto wykorzystać sposób "na cebulkę". Istotnym uzupełnieniem takiego stroju jest też szalik i czapka oraz rękawiczki, które ochronią go przed utratą ciepła i przemarznięciem rączek. Można go ubrać w taki sam sposób, planując również spacery w wózku w zimowej aurze.

Jaki strój dziecka na sanki do przedszkola?

Dzieci uwielbiają zabawy z rówieśnikami na świeżym powietrzu, takie jak wojna na śnieżki czy bieganie po placu zabaw. Jak jednak wówczas zapewnić im komfort i uchronić je przed przeziębieniem i infekcją?

Podstawą zimowej garderoby przedszkolaka może być kurtka lub płaszcz. Jednak w tym wieku na sanki można ubrać maluchowi również kombinezon jednoczęściowy wykonany z nieprzemakalnego materiału, wyposażony w dodatkowe ocieplenie. W takim przypadku nie będziemy musieli martwić się o dobór do kurtki nieprzemakalnych spodni, ponieważ taki strój zabezpieczy całe ciało, zarówno przed chłodem, jak i wilgocią.

Dobrym zestawem dla przedszkolaka może być też puchowa kurtka i spodnie z szelkami. Należy pamiętać również, by ochronić głowę smyka oraz jego szyję. Przydadzą się też zimowe rękawiczki dziecięce i ciepłe, nieprzemakalne buty.

Tato z dzieckiem w kaskach goglach i odzieży zimowej zjeżdżający na sankach

Jak prawidłowo ubrać dziecko w wieku szkolnym na sanki?

Wyjście na sanki to atrakcja również dla dzieci w wieku szkolnym. Warto zaopatrzyć je w bieliznę termoaktywną. Może ona stanowić dodatkową warstwę ubioru, która podczas mrozów będzie skutecznie chronić malucha przed utratą ciepła. Dodatkowo odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu kropelki potu nie będą dotykały jego skóry.

Można ubrać mu też ciepłą bluzę lub koszulkę z długim rękawem. Do zabaw na śniegu w roli zewnętrznej warstwy, najlepiej sprawdzi się kurtka lub płaszcz z wodoodpornego materiału. Dzięki temu nasza pociecha, bawiąc się, nie przemoknie, nawet podczas intensywnej aktywności. Idealne buty na sanki to wersje antypoślizgowe i ocieplane o żłobionej podeszwie. Mogą to być trapery, śniegowce lub inne fasony. Ze względu na to, że dzieci szybko wyrastają z takiego obuwia, w przypadku zimowych wersji, warto wybrać nieco większy but, aby z łatwością zmieściła się w nim nie tylko stopa, ale również gruba skarpeta. 

Akcesoria, w jakie warto wyposażyć smyka, który wybiera się na narty czy ślizgawkę to również czapka i szalik oraz rękawiczki. Żeby te ostatnie dodatki skutecznie spełniały swoją funkcję i chroniły ręce dziecka zimą podczas zabawy śniegiem, powinny posiadać warstwę ocieplenia i nieprzemakalną zewnętrzną część. Przed wyjściem na sanki warto sprawdzić ofertę Decathlon i uzupełnić garderobę malucha w niezbędny strój i akcesoria.

Jakich błędów należy unikać, dobierając strój na sanki dla dziecka?

Szukając porad i inspiracji pomocnych w dobieraniu stroju pociechy zimą, warto zwrócić uwagę, także na to, czego należy unikać podczas tworzenia takich stylizacji. Pamiętajmy o tym, że przyjmuje się, że latem małe dzieci powinno ubierać się o jedną warstwę lżej niż siebie. Z kolei zimą zakładać im o jedną warstwę więcej. Taka zasada dobrze sprawdza się jednak tylko w przypadku kiedy maluch spaceruje lub jedzie wózkiem. Jeśli będzie aktywnie spędzał czas na dworze, wówczas należy zrezygnować z nadmiaru ubrań.

Niestety wciąż najczęstszym błędem opiekunów jest przegrzewanie dzieci i ubieranie ich zbyt grubo. Dlatego spędzając z nimi czas na zewnątrz, warto co jakiś czas sprawdzać, czy nie jest im za zimno lub za ciepło. W razie potrzeby możemy zareagować, ściągając jedną z warstw ubioru i oceniając, czy reszta odzieży jest sucha. Najłatwiej sprawdzić, czy smykowi jest za zimno lub za gorąco, dotykając jego karku. Jeśli pojawią się na nim kropelki potu, wówczas warto zareagować.

Zabawy na świeżym powietrzu są ważnym elementem rozwoju malucha. Mają wpływ również na jego odporność. Dlatego warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach w ubieraniu dziecka zimą, aby zagwarantować mu maksymalny komfort, a jednocześnie ochronić go przed przemarznięciem, przegrzaniem lub przemoczeniem stroju.

Przeczytaj także:

dzieci w odzieży zimowej siedzące na sankach na śniegu

Co zamiast sanek? Alternatywne rozwiązania dla dużych i małych

Co na śnieg zamiast sanek? Sanki drewniane można zastąpić plastikowym jabłuszkiem i innymi ciekawymi sprzętami, które zapewniają bezpieczeństwo.

Tatry zimą z dzieckiem – przewodnik dla rodzin

Tatry zimą z dzieckiem – przewodnik dla rodzin

Odkryj szlaki i atrakcje w Tatrach podczas zimowych wycieczek z dziećmi. Znajdź bezpieczne trasy. Jak się odpowiednio przygotować?

dziewczynka biegnąca po bieżni w zimowej kurtce biegowej i rękawiczkach do biegania

Bieganie dla dzieci zimą – jak przygotować i ubrać dziecko?

Zimowa pogoda jest często wymagająca. Sprawdź, w co ubrać dziecko zimą, by mogło trenować biegi nawet w niskiej temperaturze.

rodzina spacerująca zimą po lesie

Jak ubierać się zimą i nie zmarznąć? Najważniejsze zasady

Jesteś zmarzluchem i zastanawiasz się, jak ubierać się zimą i nie marznąć, a przy tym pozostać stylowym? Sprawdź, jak dobrać odzież!

Dziewczyna w kasku i goglach zjeżdżająca z ośnieżonej górki na sankach

Ferie zimowe z dziećmi – jak je spędzić, by były pełne atrakcji?

Ferie zimowe z dziećmi to idealny czas, by odpocząć i zwiedzić różne atrakcje. Jak sprawić, by nie było nudno? Oto pomysły na ferie z dzieckiem.