Chłopak ubierający strój bramkarza hokejowego w szatni

Jak wygląda i z czego składa się strój bramkarza hokejowego?

Hokej na lodzie wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni strój, sprzęt bramkarski i akcesoria. Sprawdź, jak wygląda strój bramkarza hokejowego.

Hokej na lodzie jest dyscypliną sportu, która wymaga od zawodników nie tylko dobrej kondycji, ale również odpowiedniego wyposażenia. W szczególności dotyczy to bramkarzy stojących na pierwszej linii obrony. Muszą być oni właściwie zabezpieczeni przed uderzeniami krążka ze względu na to, że osiąga on prędkość nawet 160 km/h. Z tego powodu ich strój jest zbudowany z wielu różnych warstw ochronnych, a także akcesoriów, których celem jest zapewnienie im nie tylko bezpieczeństwa, ale również swobody ruchów. 

Strój bramkarza hokejowego – jak wygląda?

Sprzęt bramkarza hokejowego nieco różni się od tego wykorzystywanego przez pozostałych zawodników ze względu na jego funkcję. Głównym zadaniem takiego sportowca jest ochrona bramki przed krążkiem. Dlatego też jego ubiór musi nie tylko zabezpieczyć go przed uderzeniem, ale również gwarantować maksymalną elastyczność, mobilność i wygodę ruchów.

Z tego właśnie powodu bramkarz jest najbardziej opancerzonym zawodnikiem na lodzie. Już na pierwszy rzut oka jego sylwetka wygląda bardzo masywnie, co jest związane z dużą ilością ochraniaczy pokrywających niemal każdą część jego ciała. Strój dla takiego sportowca projektowany jest w taki sposób, by maksymalnie zniwelować ryzyko kontuzji i nie ograniczać jego zdolności do szybkich ruchów w bramce. Obecne technologie i innowacyjne materiały, pozwalają na stworzenie konstrukcji znacznie lżejszych niż te stosowane w ubiegłych dekadach.

Bramkarz hokejowy broniący bramkę przed zawodnikiem przeciwnego zespołu

Strój bramkarza hokejowego – z czego się składa?

Podstawowe elementy, w jakie wyposażony jest każdy bramkarz na lodzie to:

kask hokejowy – jest jedną z najważniejszych części ubioru u każdego gracza. Osłania on głowę przed uderzeniami krążka, ale także kolizjami z innymi uczestnikami gry. Kaski bramkarskie zazwyczaj są mocniejsze i wykonane z bardziej masywnych tworzyw niż te wykorzystywane przez pozostałych członków drużyny. Ich ważnym dodatkiem jest krata lub wizjer, których celem jest zabezpieczenie twarzy;

maska – może być częścią kasku lub osobnym elementem. Wyróżnia się specyficznym kształtem, dzięki czemu nie zmniejsza pola widzenia, gwarantując przy tym najwyższy stopień ochrony. Produkowana jest z kompozytów węglowych, dzięki czemu jest lekka i trwała;

kamizelka – to inaczej ochraniacz na klatkę piersiową i szyję, barki, ramiona i plecy, nazywany również pancerzem. Zbudowany jest z wielu warstw materiałów, których zadaniem jest pochłanianie energii uderzenia. Dlatego nawet najsilniejsze rzuty, nie powinny dzięki niemu wywołać urazów;

ochraniacze na nogi – to inaczej parkany. Są one niezbędne, aby blokować strzały i kontrolować przestrzeń między lodem a bramką. Wysokiej jakości produkty wykonywane są z zaawansowanych technologicznie, lekkich materiałów. Niektóre z nich posiadają też specjalne opaski mocujące. Zazwyczaj wyróżniają się dużym, prostokątnym kształtem i noszone są na nogach;

spodnie ochronne – to specjalistyczne modele, które w przypadku tego członka drużyny są znacznie grubsze niż u pozostałych. Zabezpieczają one przede wszystkim uda i dolną część pleców, a także biodra przed uderzeniami. Wypełnione są materiałem absorbującym wstrząsy, aby gwarantowały najwyższy poziom bezpieczeństwa;

rękawice – zalicza się do nich łapaczki do chwytania i odbijaczki służące do blokowania. Zawodnik ten stosuje obie jednocześnie, ponieważ pierwsza z nich umieszczona jest na jednej ręce, a druga na kolejnej. Każdy taki produkt jest skonstruowany nieco inaczej ze względu na inną funkcję, którą pełni;

buty – również różnią się od tych wykorzystywanych przez pozostałe osoby na polu gry ze względu na to, że mają one specjalną wkładkę. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by pasowały do ochraniaczy na nogi. Posiadają też lepsze wzmocnienia w okolicy palców w razie uderzenia krążka;

łyżwy hokejowe– składają się z buta, ostrza i jego uchwytu oraz sznurówek;

kij hokejowy – ten używany przez osobę, która chroni bramkę, jest szerszy i mocniejszy, dzięki czemu gwarantuje lepsze blokowanie i kontrolowanie krążka. Może być wykonany z materiałów kompozytowych lub drewna. Ważne jest, by był lekki a jednocześnie bardzo wytrzymały. Jego długość dopasowywana jest do wzrostu użytkownika.

Czasami w skład wyposażenia gracza wchodzą też inne elementy, takie jak na przykład ochraniacze na zęby, szyję i gardło, a także łokcie i golenie. Takie części są zawsze noszone pod strojem meczowym. Istotna może być też bielizna termiczna.

Bramkarz hokejowy broniący bramkę przed zawodnikiem przeciwnego zespołu

Strój bramkarza hokejowego – ile waży?

Wiele osób oglądając rozgrywki na lodzie swoich ulubionych drużyn, zastanawia się, ile waży strój bramkarza hokejowego. Uchodzi on za jeden z najobszerniejszych w świecie sportu. Ciężar odzieży i akcesoriów zależy od wielu czynników. Komplet dla juniora jest zazwyczaj lżejszy niż dla profesjonalnego gracza. Ile ważą poszczególne elementy?

– Kask hokejowy i maska – 1,3-1,8 kg.

– Pancerz klatki piersiowej – 2,5-4 kg.

– Ochraniacze nóg – 2,5-4,5 kg.

– Rękawice – każda 1-1,7 kg, łącznie około 2-3,4 kg.

– Buty – 1-1,5 kg.

– Łyżwy – 2-4,5 kg.

– Kij – 0,5-1 kg.

Całkowita waga pełnego zestawu sprzętu bramkarza to około 15-20 kg, w zależności od wykorzystanych materiałów, producenta i technologii, a także zaawansowania technicznego. Z kolei ciężar kompletu dla juniora może wynosić od 7 do 13 kg.

Jak nazywają się ochraniacze bramkarza w hokeju na lodzie?

Różnego rodzaju ochraniacze stanowią istotny element wyposażenia każdego zawodnika. Ich nazewnictwo w języku polskim, nawiązuje do ich funkcji oraz obszaru, jaki mają osłaniać. Wyróżnia się więc modele na nogi, golenie czy łokcie, a także klatkę piersiową. Te ostatnie określa się również jako pancerz. W języku angielskim to chest protector.

Jak nazywa się rękawica bramkarza hokejowego?

Do elementów, bez których trudno jest wyobrazić sobie wyposażenie bramkarza w hokeju na lodzie, bez wątpienia należą rękawice. Mają one swoje specjalistyczne nazwy i różnią się od tych wykorzystywanych przez pozostałych zawodników na polu gry ze względu na to, że pełnią określone funkcje. Wyróżnia się:

rękawicę chwytną (Catcher) – określana jest również jako łapaczka. Gracz zakłada ją na rękę, która nie trzyma kija. Jej zadaniem jest łapanie strzałów. Konstrukcja takiego modelu gwarantuje możliwość szybkiego zamykania oraz otwierania ręki, co ułatwia chwytanie krążka. Zazwyczaj jest wzmocniona w specjalny sposób i ma dodatkowe warstwy materiału, by gwarantować maksymalną ochronę dłoni;

rękawicę blokującą (Blocker) – odbijaczka ubierana jest na rękę, która trzyma kij. Wyróżnia się płaską, prostokątną formą. Jej zadaniem jest odbijanie strzałów. Pozwala zawodnikowi również kontrolować kierunek, w jakim zostanie odbity krążek. Posiada klapę osłaniającą kciuk oraz nadgarstek. Musi być idealnie dopasowana do dłoni.

Zawodnik drużyny hokejowej trzymający kijkiem krążek na lodzie

Rękawice hokejowe – rozmiary

Rękawice hokejowe występują w wielu różnych rozmiarach. Dlatego z łatwością można dopasować je do budowy zawodnika oraz jego osobistych preferencji. Dostępne są opcje takie jak:

child – są najmniejsze i przeznaczone dla najmłodszych graczy, zazwyczaj do 10 roku życia. Są lekkie i elastyczne, lecz gwarantują dobrą ochronę. Typowe wersje to te od 8 do 10 cali;

junior – wykorzystywane są przez dzieci w wieku od 7 do 14 lat o wzroście od 120 do 160 cm. Może je więc stosować również młodzież. Są nieco mniejsze od tych dla starszych osób, przez co są bardziej elastyczne. Obejmują rozmiary 11, 12 i 13 cali;

senior – przeznaczone są dla dorosłych, zazwyczaj powyżej 14 roku życia. To największe produkty do wyższej wagi i większych dłoni. Standardowe modele w tej kategorii to 14 i 15 cali.

Dobór odpowiednich wymiarów ma kluczowe znaczenie dla komfortu gry i prawidłowej ochrony rąk. 

Podsumowanie

Poszczególne elementy wykorzystywane przez zawodnika sprawiają, że waga stroju bramkarza hokejowego jest spora. Dzięki nim jednak gracz może czuć się bezpiecznie na lodzie. Obecne materiały i technologie pozwoliły zredukować ciężar takiego ubioru.

Przeczytaj także:

mężczyzna grający w hokeja na lodzie

Hokej na lodzie – historia hokeja w Polsce i na świecie

Interesuje Cię temat hokeja? Warto wiedzieć, jaka jest historia hokeja na lodzie i czym cechuje się ta dyscyplina sportu. Sprawdź!

Kobieta w kasku i ochraniaczach hokejowych grająca w hokeja na lodzie według zasad

Zasady gry w hokeja na lodzie – jak przebiega mecz hokeja?

Hokej na lodzie to bardzo dynamiczna dyscyplina. Poznaj zasady gry w hokeja, dowiedz się, ile trwa mecz hokeja i z ilu zawodników składa się drużyna.

chłopcy w odzieży do unihokeja z kijami do unihokeja w rękach grający na boisku

Unihokej - czym się różni od hokeja na lodzie?

Unihokej w bardzo wielu płaszczyznach jest podobny do innej dyscypliny, jaką jest hokej na lodzie. Sprawdzamy jakie są różnice a jakie podobieństwa!

mężczyźni w strojach do unihokeja grający na boisku

Rodzaje hokeja - na lodzie, na trawie, unihokej

Wielu z nas hokej kojarzy się z lodowiskiem. Tymczasem w hokeja możemy grać niezależnie od pory roku. Dowiedz się jakie są inne rodzaje hokeja!

mężczyzna na rolkach

Hokej na rolkach – hokej in-line – zasady

Hokej na hali ma kilka odmian. Dziś prezentujemy zasady hokeja in-line, w którym gracze poruszają się na rolkach. Jakie są reguły tego sportu?