Kobieta i mężczyzna siedzący na kocu piknikowym

Jak wyprać koc piknikowy z izolacją? Poradnik

Pranie koca na plażę to obowiązek po każdym jego użyciu. Jak wyprać koc piknikowy z izolacją? Jakich detergentów użyć? Sprawdź!

Pranie koców to ciężki kawałek chleba. Każdy model wymaga indywidualnego traktowania. Niektóre są przeznaczone do prania ręcznego, a inne bez problemu można wyprać w pralce. Trzeba pamiętać, że nie ma uniwersalnego sposobu na pranie koca. Jeszcze bardziej należy uważać na koce piknikowe z izolacją. Czy można prać koc piknikowy w tradycyjny sposób? Praktycznych wskazówek, które warto zastosować, dowiecie się z poniższego artykułu!

Pranie koca – w pralce czy ręcznie?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście kocyków. Wrzucenie koca do pralki wydaje się oczywistym rozwiązaniem, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe. Jest to uzależnione od materiału, z którego jest on wykonany. Niektórzy producenci wprost zalecają pranie ręczne. Z tego powodu, przed pierwszym praniem należy szczegółowo zapoznać się z informacjami na metce. Jeżeli będziemy przestrzegać zaleceń, możemy być pewni, że kocu nic się nie stanie.

A co w sytuacji, kiedy koc plażowy pozbawiony jest metki lub jest ona nieczytelna? W takich sytuacjach warto pamiętać, że ogólnie nie ma przeciwwskazań do prania koca w pralce. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba nastawić pranie na najniższą temperaturę. Wiele modeli pralek posiada programy nazwane „delikatne” lub „ręczne”. Warto zdecydować się na któryś z nich.

Ze specyficzną sytuacją mamy do czynienia w przypadku dużych, grubych koców. Jest to ważne, ponieważ zazwyczaj do takich zaliczają się modele piknikowe. Trzeba być świadomym, że pranie ich ręcznie nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Przede wszystkim pralka może mieć problem z prawidłowym wypłukaniem. Drugą przeszkodą jest odsączenie nadmiaru wody. Dużych rozmiarów koc jest bardzo ciężki, a przez to ciężko go odsączyć. Oprócz tego ręczne pranie rozciąga włókna, co może prowadzić do odkształceń. Z tego powodu – jeżeli nie ma wyraźnych przeciwwskazań – warto zdecydować się na pranie w pralce.

Rodzina siedząca na kocu piknikowym

Koc piknikowy z izolacją – czym się charakteryzuje?

Koce piknikowe z izolacją to specyficzny rodzaj produktu. Zostały one stworzone specjalnie z myślą o odpoczynku na świeżym powietrzu. Z tego powodu są one zaprojektowany w ten sposób, aby zapewnić użytkownikowi komfort siedzenia na takich nawierzchniach jak na przykład trawa, piasek, czy nawet wilgotne podłoże. Jest on miękki, wygodny i idealny dna plażę. Taki koc posiada kilka cech charakterystycznych.

W przeciwieństwie do klasycznych koców posiada on warstwę izolacyjną. Na spodzie znajduje się ochrona z wodoodpornego materiału. Zwykle jest to PEVA, PVC lub folia aluminiowa. Ich zadaniem jest chronić przed zimnem i wilgocią od podłoża. Dzięki warstwie termoizolacyjnej siedzący mogą cieszyć się ciepłem. Góra koca wykonana jest natomiast z materiału polarowego lub flanelowego. Charakteryzuje się on miękkością, aby zapewnić użytkownikom pełen komfort.

Czy koc piknikowy z izolacją można wyprać w pralce?

Warto wiedzieć, że sama obecność warstwy izolującej nie jest przeciwwskazaniem do prania w pralce. Większe znaczenie ma tutaj materiał, z którego został wykonany. Jeżeli mamy do czynienia z materiałami syntetycznymi, takimi jak na przykład poliester, bez problemu można wyprać je w pralce. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest z materiałami naturalnymi. W ich przypadku należy stosować się do zaleceń producenta.

Dobór metody prania powinien być również uzależniony od rodzaju zabrudzeń. Małe plamy można bez większego problemu usunąć za pomocą detergentu, stosując go miejscowo. Czasem jednak mamy do czynienia z większymi zabrudzeniami. Mowa tutaj między innymi o plamach z trawy lub tłuszczu. W takim wypadku konieczne będzie większe pranie.

Jak prać koc plażowy?

Pranie koca to czynność, do której trzeba podejść w specyficzny sposób. Takie podejście należy mieć bez względu na to, czy zdecydujemy się na pranie ręczne, czy w pralce. Przed rozpoczęciem samego czyszczenia należy zadbać o odpowiednie przygotowanie się do tego procesu. O czym należy obowiązkowo pamiętać? Oto najważniejsze wskazówki!

Kobieta i mężczyzna siedzący na kocu piknikowym

Przygotowanie do prania koca na piknik

Zanim przejdziemy do samego prania, należy poświęcić chwilę na odpowiednie przygotowanie koca. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie go ze wszystkich zanieczyszczeń. Należy wytrzepać go z piasku, trawy oraz kurzu, a następnie za pomocą wilgotnej chusteczki wytrzeć większe zabrudzenia. Tak samo należy postąpić z warstwą izolacyjną. Na koniec należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta co do prania.

Koc termiczny – pranie ręczne

Niektóre koce będą wymagały prania ręcznego. Jest to rozwiązanie szczególnie wskazane w przypadku wrażliwych tkanin, które wymagają delikatnego czyszczenia. Jest to oczywiście metoda dosyć czasochłonna, ale jednocześnie gwarantuje dłuższą żywotność koca. W jaki sposób podejść do tego rodzaju czyszczenia?

Do prania ręcznego potrzebna będzie ciepła woda. Najlepiej, aby miała ona temperaturę około 30 stopni. Można wypełnić nią wannę, zlew lub dużą miskę. Do wody należy dodać łagodny detergent. Dobrze, aby unikać silniejszych środków, ponieważ mogą one uszkodzić koc. Następnym krokiem jest zanurzenie koca w przygotowanej mieszance. Pozwoli to mu nasiąknąć i rozpuścić zabrudzenia.

Następnie można rozpocząć powolne pranie koca rękami. Należy unikać szorowania, ponieważ może to doprowadzić o uszkodzenia tkaniny. Cały proces powinien być oparty o delikatne masowanie i płukanie. Po zakończeniu procesu należy spłukać koc zimną wodą. Ma to za zadanie usunąć z niego resztki detergentu. Wyciskanie wody należy z kolei przeprowadzić delikatnie, aby nie zdeformować materiału.

Czyszczenie koca w pralce – jak to zrobić?

Pranie koca w pralce to niezaprzeczalnie najszybszy sposób na jego wyczyszczenie. Trzeba jednak pamiętać, że pranie musi być bezpieczne dla materiału. Cennych wskazówek może nam dostarczyć metka. Tam mogą znajdować się informacje na temat temperatury wody, czy cyklu prania. O czym jeszcze warto pamiętać, zanim wrzucimy pranie do pralki?

Pierwsza sprawa: program. Jeżeli mamy taką możliwość, warto ustawić go na ten dedykowany delikatnym tkaninom lub praniu ręcznemu. Niższe obroty zmniejszają prawdopodobieństwo uszkodzenia tkaniny. Po drugie: temperatura. Większość tkanin będzie bezpieczna podczas prania w około 30 stopniach. Jeżeli brak konkretnych zaleceń – warto trzymać się takich wartości.

Osobną kwestią jest ilość dodanego detergentu. Warto dodawać go zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli dodamy go zbyt dużo, pralka może mieć problem z jego wypłukaniem. Po zakończeniu prania warto, aby koc pozostał jeszcze przez chwilę w pralce. Pozwoli to odsączyć nadmiar wody. Po jego wyjęciu należy unikać rozciągania tkaniny.

Jeżeli tylko będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń, koc jest nam w stanie posłużyć naprawdę długo.

Przeczytaj także:

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

ludzie spędzający czas przy aucie na campingu

Jaki przedłużacz wybrać do korzystania z prądu na kempingu?

Wyjazd na kemping nie oznacza, że trzeba rezygnować z dostępu do elektryczności. Jaki przedłużacz będzie najlepszy na kemping?

namiot i meble turystyczne rozłożone w lesie

Najlepsze pola namiotowe w Europie, czyli gdzie pojechać na kemping

Planujesz podróż z namiotem po Starym Kontynencie? Zastanawiasz się, jakie są najlepsze pola namiotowe w Europie? Oto ranking kempingów w Europie!

kobieta i mężczyźni spędzający czas na kempingu przy stoliku turystycznym

Co jeść na kempingu? Smaczne potrawy, które można zabrać pod namiot

Nawet podczas przebywania na biwaku warto zadbać o to, co jemy, by było smacznie, świeżo i zdrowo. Co jeść na kempingu?

Mężczyzna i kobieta siedzący przy stole z naczyniami turystycznymi na biwaku

Jakie naczynia turystyczne zabrać ze sobą na biwak?

Dobrze dobrany zestaw naczyń biwakowych to podstawa udanego kempingu. Jakie naczynia turystyczne zabrać ze sobą na biwak? Sprawdź!