mężczyzna rozkładający śpiwór pod namiotem

Jak wyprać śpiwór syntetyczny i puchowy?

Jak wyprać śpiwór puchowy a jak śpiwór syntetyczny? Czy prać śpiwór ręcznie czy w pralce? Jak wysuszyć śpiwór turystyczny? Jak przechowywać śpiwór?

Pranie śpiwora to kwestia dyskusyjna. Jak wiadomo, każde pranie osłabia nieco właściwości izolacyjne tego produktu, więc wielu użytkowników w ogóle rezygnuje z tej czynności. Spanie w brudnym śpiworze nie należy jednak do najprzyjemniejszych, dlatego niektórzy decydują się na podjęcie tego ryzyka. Mamy dobrą wiadomość dla śmiałków, którzy planują pranie swoich śpiworów. Odpowiednia pielęgnacja nie powinna znacząco wpłynąć na termikę śpiwora. Ale czym tak naprawdę jest odpowiednia pielęgnacja? Jak wyprać śpiwór turystyczny, aby go nie zniszczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku. Dowiesz się z niego między innymi:

jak często prać śpiwór,
jak dbać o śpiwór, aby nie trzeba było go zbyt często prać,
czy warto oddawać śpiwór do profesjonalnej pralni,
jak prać śpiwór w pralce,
jak prać śpiwór ręcznie,
jak suszyć śpiwór,
jak przechowywać śpiwór, aby wydłużyć okres jego użytkowania.

Częstotliwość - kiedy należy prać śpiwór, aby nie stracił swoich właściwości

Jak wspomnieliśmy wyżej, pranie osłabia nieco właściwości cieplne śpiwora. Czy oznacza to, że w ogóle nie należy go robić? Nie do końca. Należy zaakceptować fakt, że każde pranie przyczynia się do zmniejszenia właściwości termicznych śpiwora. Piorąc w sposób odpowiedni, ubytek nie jest jednak tak odczuwalny. Aby nie skracać zbytnio jego  żywota, nie należy jednak robić tego zbyt często. Ale co tak naprawdę oznacza słowo często? Jest to sprawa indywidualna. My możemy jedynie podpowiedzieć, żeby poczekać z tą czynnością do czasu, gdy ze śpiwora będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach lub gdy wewnątrz będą znajdować się przebarwienia.

kobieta leżąca w śpiworze na trawie

Konserwacja - jak czyścić śpiwór, aby przedłużyć jego żywotność

Zanim zdecydujesz się na pranie, zastanów się czy jest to konieczne. Drobne plamy i zabrudzenia usunąć można za pomocą nasączonej wodą gąbki. Jeśli to nie pomoże, można skorzystać z niedużej ilości płynu przeznaczonego do prania dziecięcych ubranek lub środków do czyszczenia materiałów delikatnych.

W kwestii przykrego zapachu, poradzić sobie można wietrząc śpiwór. Wietrzenie powinno się co prawda odbywać po każdym spaniu , jednak niewiele osób to robi. A szkoda, ponieważ wiatr w połączeniu ze świeżym powietrzem może zdziałać cuda. Dbając o żywotność swojego śpiwora, należy więc pamiętać o jego regularnym wietrzeniu i czyszczeniu drobnych zabrudzeń za pomocą delikatnego środka piorącego. Ponadto, należy również stosować się do jednej prostej zasady, dotyczącej odzieży nocnej. Aby zabezpieczyć śpiwór przed zabrudzeniami od wewnątrz, należy spać w nim w bieliźnie termoaktywnej oraz w skarpetach.

Czy można prać śpiwór w profesjonalnej pralni?

Mogłoby się wydawać, że profesjonalna pralnia poradzi sobie ze śpiworem lepiej niż ktokolwiek inny. A jak jest w rzeczywistości? Otóż na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są bowiem pralnie, które specjalizują się w czyszczeniu i odświeżaniu śpiworów. Takie placówki powinny sobie poradzić z każdym śpiworem, bez względu na wypełnienie. Zwykłe pralnie niestety często nie mają pojęcia o tym, jak pielęgnować ten typ produktu i przez brak odpowiednich kompetencji, mogą go uszkodzić. Odpowiedzialność zazwyczaj ponosi klient, który zgadza się na oddanie go do pralni. Także, jeśli masz zamiar zanieść do jednej swój "worek", sprawdź, czy obsługa faktycznie zna się na rzeczy. Poczytaj także opinie w internecie, jeśli wybrana przez Ciebie pralnia ma swoją stronę internetową lub fanpage w mediach społecznościowych.

kobieta wkładająca pranie do pralki

Śpiwór w pralce

Zanim zdecydujesz się wyprać śpiwór w pralce automatycznej, przeczytaj informacje, znajdujące się na metce. Jeżeli nie możesz jej znaleźć, przeczytaj zalecenia producenta, znajdujące się na jego stronie internetowej. Pranie nie będzie takie trudne, jeśli się do nich zastosujesz.

Jeżeli z jakichś powodów, nie masz dostępu do takich informacji, zastosuj się do poniższych zaleceń:

korzystaj tylko z urządzeń o dużej pojemności. Zbyt mały bęben pralki sprzyja zgniataniu śpiwora, co może powodować zmniejszanie jego termiki. Jeśli Twoje urządzenie cechuje się małą ładownością, nie wkładaj go do pralki. Pierz ręcznie. Pranie w pralce zostaw takim urządzeniom, które mogą pochwalić się ładownością minimum 7 kilogramów;

przed włożeniem do pralki przemyj dozownik, ponieważ znajdujące się tam resztki proszku lub innych detergentów mogą go uszkodzić;
pamiętaj o tym, że śpiwór pakujemy uciskając delikatnie część po części. Nie zgniatamy całości i nie wpychamy go na siłę do bębna a łagodnie umieszczamy w pralce;

stosuj tylko specjalistyczny płyn do czyszczenia śpiworów. Unikaj proszku, nawet jeśli jest to proszek do prania dziecięcych ubranek lub specjalny środek czyszczący do tkanin delikatnych;

nie stosuj odplamiacza, wybielacza, płynu do płukania tkanin ani płynu do zmiękczania tkanin;

w przypadku śpiworów puchowych, włóż do pralki 3-4 piłeczki tenisowe. Pomogą one rozbić puch, który pod wpływem wody ulega zbryleniu. W ofercie środków do prania śpiworów puchowych, znaleźć można zestawy do prania, które składają się z płynu do czyszczenia oraz specjalnych gumowych piłeczek do rozbijania puchu;

ustaw obroty na minimalną ilość;

nie przekraczaj temperatury 30-40 stopni Celsjusza;

zrezygnuj z dodatkowego płukania;

pomiń etap wirowania;

nie wykręcaj śpiwora w celu pozbycia się nadmiaru wody.

Jak prać śpiwór ręcznie, aby go nie zniszczyć

Jeśli zdecydowałeś/zdecydowałaś się na ręczne czyszczenie , zastosuj się do poniższych wskazań:

zapewnij sobie dużo miejsca. Najlepiej, jeśli czyszczenie odbywać się będzie w wannie, aby śpiwór nie uległ nadmiernemu zgnieceniu;
używaj tylko przeznaczonych do tego celu środków piorących. Zapomnij o proszku przeznaczonym do prania dziecięcych ubrań i innych delikatnych tkanin. Korzystaj z preparatów do produktów ocieplanych puchem lub ze środków czyszczących do odzieży technicznej i outdoorowej;

używaj wody o temperaturze maksimum 30-40 stopni Celsjusza;

nie wykręcaj i nie trzyj materiału podczas czyszczenia a jedynie delikatnie go ugniataj;

po wypraniu nie wyciskaj nadmiaru wody a jedynie poczekaj aż sam odcieknie.

kobieta i mężczyźni siedzący w śpiworach pod namiotem

Na czym polega prawidłowe suszenie śpiwora

Najlepiej jest suszyć w suszarce bębnowej. Jeśli takową masz, ustaw delikatny program z niską temperaturą, czyli maksymalnie 50-60 stopni Celsjusza.

Jeżeli chcesz wysuszyć śpiwór puchowy, wrzuć do bębna piłki do tenisa lub specjalne piłeczki gumowe do zmiękczania puchu. Jeżeli nie masz suszarki:

wyciągnij śpiwór z pralki lub wanny a następnie pozwól mu lekko odcieknąć;

przenieś go do pomieszczenia, które jest ciepłe, suche i przewiewne;

zwróć uwagę na to, by w pobliżu śpiwora nie znajdowało się żadne źródło ciepła - ani kaloryfer ani grzejnik;

jeśli masz zamiar wysuszyć śpiwór na dworze, nie ustawiaj go bezpośrednio na słońcu;

rozłóż śpiwór na suszarce na płasko. Nie wieszaj go pionowo ani nie przewieszaj przez nic;

suszenie śpiwora to proces, który niestety musi trochę potrwać (nawet do kilku dni). Regularnie przewracaj więc śpiwór na druga stronę, aby sechł równomiernie;

jeśli posiadasz śpiwór puchowy, regularnie rozbijaj zbrylony puch.

Jak przechowywać śpiwór, aby odpowiednio o niego zadbać

Aby Twój śpiwór był jak najdłużej w jak najlepszym stanie, pamiętaj o tym by regularnie do wietrzyć. Po zakończeniu sezonu, zrób to po raz ostatni i schowaj śpiwór w luźnym pokrowcu. Nigdy nie kładź go na podłodze, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie materiału. Pokrowiec schowaj w suchym i przewiewnym miejscu, bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych. Jako, że lepiej jest zapobiegać zabrudzeniom niż je później spierać, zachęcamy do korzystania ze specjalnych wkładek do śpiworów. Tworzą one dodatkową warstwę pomiędzy użytkownikiem a śpiworem, dlatego nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu.

Jak wyprać śpiwór puchowy?

Jako, że puch to piórka o niezwykłej delikatności, należy mu się specjalne traktowanie. Bez względu na to czy zamierzasz oddać śpiwór do pralni czy prać ręcznie lub w pralce, upewnij się, że zalecenia producenta będą poważnie potraktowane. Śpiwory należy prać w niskiej temperaturze przy małych obrotach. Należy rezygnować z wirowania, wykręcania i zgniatania ich. Aby wysuszyć go równomiernie, należy regularnie przekręcać go na drugą stronę, energicznie roztrzepując zbrylony puch. Szkoda byłoby, gdyby drogi śpiwór puchowy stracił swoje właściwości przez nieodpowiednią pielęgnację, dlatego stosuj się do opisanych w poprzedniej części poradnika zasad.

Konserwacja śpiworu syntetycznego

Syntetyki są znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci niż puch naturalny. Nie oznacza to jednak, że można czyścić je bez zastanowienia. Nie powinno się bowiem stosować płynów do czyszczenia dziecięcych ubranek lub specjalnego środka piorącego do tkanin delikatnych. Należy stosować tylko płyny specjalistyczne do "worków" syntetycznych albo środki do czyszczenia odzieży technicznej. Trzeba też pamiętać o niskiej temperaturze w pralce, o ustawieniu w niej niskich obrotów i o pominięciu wirowania. W kwestii suszenia, należy robić to na płasko w określonych warunkach. Jeśli zależy Ci na tym, by Twój śpiwór służył Ci przez długi czas, stosuj się do opisanych przez nas wyżej porad.

Przeczytaj także

kobieta leżąca na trawie w śpiworze

Czyszczenie śpiwora - jak prać śpiwór puchowy i syntetyczny

Jak prać śpiwór puchowy i syntetyczny, aby go nie uszkodzić? Lepiej wyprać śpiwór w pralce, pralni czy ręcznie? Sprawdź jak prać śpiwór turystyczny.

kobieta i mężczyzna w kurtce puchowej wędrują po górach z plecakami na plecach

Primaloft - co to jest? Czy syntetyczny puch jest wodoodporny?

Primaloft, syntetyczna ocieplina puchowa, dzięki której Twoja odzież termoaktywna będzie odporna na wilgoć, a zimowa kurtka i śpiwór lekkie i ciepłe.

kobieta leżąca w śpiworze w namiocie z latarką czołową na głowie

Jaki śpiwór wybrać pod namiot? Z jakim wypełnieniem?

Na biwaku nie obejdziesz się bez solidnego śpiwora. Jaki jest najlepszy śpiwór turystyczny pod namiot? Jaki śpiwór wybrać do schroniska? Przeczytaj tu

kobieta i mężczyzna siedzący w śpiworach przed namiotem

Jak wybrać śpiwór?

Jaki śpiwór pod namiot na pole, a jaki w góry zimą? Sprawdź, jak wybrać śpiwór na podstawie swoich potrzeb oraz najważniejszych parametrów.