Dziewczynka grająca w tenisa rakietą z owijką lepką

Jak założyć owijkę na rakietę tenisową?

Owijka to taśma, która otacza rączkę rakiety. Jak założyć owijkę na rakietę tenisową? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Owijki na rakiety tenisowe pełnią bardzo ważne funkcje podczas gry. Przede wszystkim zapewniają one przyczepność dłoni do rączki, poprawiają amortyzację, a także skutecznie odprowadzają pot. W przypadku osób początkujących wybór owijki może wydawać się czarną magią, jednak wystarczy kilka podstawowych informacji o tych produktach, aby wybrać akcesorium dobrze dopasowane do własnych potrzeb. Jaka owijka do rakiety tenisowej? Jak prawidłowo ją założyć? Odpowiadamy!

Owijka wierzchnia oraz bazowa, czyli kilka słów o rodzajach

Na początek należy dokonać podstawowego rozróżnienia. Owijki do rakiet tenisowych możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: bazowe („skórki”) oraz wierzchnie (zewnętrzne). Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, ma postać pierwszej warstwy, która stanowi miejsce kontaktu pomiędzy dłonią a rakietą. Owijka zewnętrzna to natomiast dodatkowa warstwa, którą nakłada się na wersję bazową. Co warto wiedzieć o każdym z tych typów?

1. Owijka bazowa. Ten rodzaj owijki funkcjonuje w języku angielskim jako base grip. Jest on nakładany bezpośrednio na trzon rakiety, a jego zadaniem jest zapewnienie przyczepności oraz amortyzacji. Najczęściej jest on wykonany z poliuretanu, czyli wytrzymałego i elastycznego materiału, którego właściwości przekładają się na przyczepność. Takie owijki sprzedawane są w osobnych egzemplarzach.

2. Owijka wierzchnia. Po angielsku można spotkać ją pod nazwą overgrip. Głównym zadaniem tej owijki jest zapewnienie pewnego chwytu oraz wchłanianie potu. Ta dodatkowa warstwa stosowana jest opcjonalnie i ze względu na jej naturę należy wymieniać ją częściej niż model bazowy. Konstrukcja tej owijki charakteryzuje się cienkim, miękkim i chłonnym materiałem. Niektóre z nich posiadają dodatkowe warstwy zapewniające przyczepność. Zwykle taka owijka sprzedawana jest w zestawach po trzy sztuki.

Kobieta grająca w tenisa rakietą z owijką

Lepkość owijki do rakiety tenisowej, czyli jak wybrać najlepszy model dla siebie?

Owijka powinna być dopasowana do naszych preferencji i stylu gry. Jej dobór ma bezpośrednie przełożenie na wydajność oraz wygodę. Złe dopasowanie grubości owijki może prowadzić do zbyt dużego ściskania rakiety do tenisa, a to z kolei może mieć przełożenie na obciążenie nadgarstków i barków. Niezwykle istotnym parametrem w przypadku owijki jest lepkość. Na tej podstawie można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje:

1. Owijki lepkie. Akcesoria o takiej charakterystyce odznaczają się dobrym trzymaniem dłoni, co skutecznie zapobiega ślizganiu się rakiety. Często dzieje się to jednak kosztem komfortu, ponieważ w sytuacji, kiedy zawodnik często i szybko zmienia chwyt, współpraca z taką owijką może być niewygodna. Jako ciekawostkę warto dodać, że z tego rodzaju owijek korzystają takie gwiazdy sportu jak Novak Djoković oraz Rafael Nadal.

2. Owijki uniwersalne. Jest to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj owijek. Na samym początku użytkowania są lepkie, ale wraz z kolejnymi grami stają się coraz bardziej suche. Będą one doskonałym wyborem podczas gry podczas chłodniejszych dni oraz w suchym klimacie.

3. Owijki suche. Ten rodzaj owijek znajduje się na drugim końcu skali niż owijki lepkie. Dzięki swojej charakterystyce znakomicie odprowadzają wilgoć, pozostając suchymi. Ich wadą jest jednak dosyć szybkie zużywanie się. Taki typ owijek warto zastosować w sytuacji gry w bardzo wysokiej temperaturze, a także w momencie, kiedy bardzo intensywnie się pocimy.

Mężczyzna grający w tenisa rakietą z owijką bazową

Jak owijać rakietę tenisową? Poradnik jak założyć owijkę na rakietę

Zmiana owijki w rakiecie tenisowej to dla doświadczonych graczy rutynowa czynność. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tenisem, może się jednak ona wydawać bardzo skomplikowana. W rzeczywistości jest to jednak dosyć łatwy proces, pod warunkiem że przestrzega się kilku podstawowych zasad. Oto najważniejsze kroki, które należy uwzględnić:

1. Owijanie dolnej części rączki. Proces zakładania owijki należy rozpocząć od dołu. W tym celu trzeba złożyć końcówkę taśmy podstawą do góry, a następnie zacząć owijanie od końca rączki ku górze. Na tym etapie należy zadbać o równomierne rozłożenie taśmy oraz ścisłe przyleganie materiału do rączki.

2. Zadbanie o odpowiednie napięcie. W trakcie całej czynności trzeba zwrócić uwagę na to, aby owijka była lekko napięta. Ma to bezpośrednie przełożenie na stabilność. Z jednej strony taśmy nie można przyciskać zbyt mocno, ponieważ może się to przełożyć na zbyt duży ucisk. Z drugiej jednak strony należy unikać powstawania pofałdowanych obszarów.

3. Unikanie przeciągania owijki. Bardzo istotne jest także unikanie przeciągania taśmy w trakcie owijania. Brak kontroli nad tym elementem może prowadzić do powstania nierównego napięcia, co odbije się na stabilności całej owijki.

4. Zachowanie prawidłowego kierunku owijania. Trzeba pamiętać, że owijanie powinno odbywać się tylko w jednym kierunku. W przypadku praworęcznych graczy kierunek ten powinien być zgodny z ruchem wskazówek zegara, natomiast przeciwnie dla zawodników leworęcznych. Pozwoli to na stworzenie równomiernego i stabilnego owinięcia.

5. Zabezpieczenie końca owijki. Na koniec należy zabezpieczyć koniec owijki. Najlepiej jest to zrobić przy użyciu kleju lub specjalnego taśmowego zacisku. Jeżeli końcówka będzie należycie klejona, możemy mieć pewność, że nie rozklei się w trakcie gry.

Wymiana owijki w rakiecie – jak często?

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często wymieniać owijkę na rączkę rakiety tenisowej. Nie istnieją w tej sprawie żadne konkretne wytyczne, co oznacza, że jest to sprawa bardzo indywidualna. W przypadku owijki bazowej warto jednak dokonać wymiany przynajmniej raz na miesiąc. Owijkę należy wymieniać także po każdym naciąganiu rakiety, a także wtedy, kiedy zauważamy strzępienie się materiału lub rozdarcia.

Jeśli szukasz zapasu owijek do rakiet tenisowych, sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie Decathlon. W naszym asortymencie znajdziesz różne rodzaje zarówno owijek bazowych, jak i wierzchnich, dzięki czemu masz możliwość wyposażenia się w akcesorium dobrze dopasowane do własnych potrzeb na korcie.

Przeczytaj także:

Mężczyzna grający w tenisa piłką tenisową

Jakie są rodzaje piłek do tenisa ziemnego?

Tenisiści przywiązują dużą wagę do doboru profesjonalnych piłek tenisowych do nawierzchni. Jakie są rodzaje piłek do tenisa ziemnego? Odpowiadamy!

Kobieta grająca w tenisa aby spalić kalorię

Czy tenis ziemny to skuteczny sposób na spalanie kalorii?

Gra w tenisa a odchudzanie. Czy tenis ziemny to skuteczny sposób na spalanie kalorii? Zobacz, ile kalorii spalisz w trakcie 60 minut tenisa!

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

Dwie pary przygotowujące się do gry mieszanej w tenisa ziemnego

Mikst, czyli co powinieneś wiedzieć o grze mieszanej w tenisie

Tenis ziemny cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Jedną z odmian jest gra mieszana. Mikst w tenisie – co warto o nim wiedzieć?

Kobieta starająca się trafić rakietą tenisową w sweet spot

Sweet spot rakiety tenisowej – jakie znaczenie ma w tenisie?

Na skuteczną grę w tenisa wpływa bardzo dużo czynników. Czym jest sweet spot rakiety tenisowej? Sprawdź, na czym polega ten parametr!