Rodzaje hamaków
Istnieje wiele sposobów podziału hamaków na różne rodzaje. Jeden z najlepszych nawiązuje jednak do ich konstrukcji i jednocześnie pochodzenia. W ten sposób wyróżnia się główne sześć typów hamaków.
Hamak to bardzo popularny element wyposażenia ogrodowego. Jest to jednak jedno z wielu miejsc, w których można zawiesić hamak. Sprawdź jak zawiesić.
Dobre miejsce do spędzania swojego wolnego czasu i relaksu z ulubioną książką to marzenie wielu osób. Świetny sposób na stworzenie takiej przestrzeni to zawieszenie hamaka. Jak jednak tego dokonać i jakie są rodzaje hamaków?
Istnieje wiele sposobów podziału hamaków na różne rodzaje. Jeden z najlepszych nawiązuje jednak do ich konstrukcji i jednocześnie pochodzenia. W ten sposób wyróżnia się główne sześć typów hamaków.
Hamak turystyczny
Jednymi z najpopularniejszych są oczywiście hamaki turystyczne. Wykonuje się je ze spadochronowego nylonu lub cienkiego jedwabiu. Z reguły są przeznaczone do montażu w ogrodzie lub po prostu w plenerze. Wyróżnia je lekkość, a także łatwość montażu.
Najbliższe hamakom turystycznym są modele wenezuelskie. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się one z tego południowoamerykańskiego kraju. Najczęściej stosowane materiały do ich produkcji to nylon, poliester oraz różne inne polimery. Wyróżnia je także to, że materiałowa część hamaka do punktów mocowania jest połączona za pomocą zestawu lin.
Hamak Majów
Kolejnym typem są hamaki Majów, które wywodzą się z Meksyku. Pod względem samej konstrukcji można zauważyć w nich pewne podobieństwo do modeli wenezuelskich. Istnieje jednak jedna bardzo duża różnica. Są nią zastosowane tkaniny. Hamaki Majów tworzy się z bardzo ciasnych splotów, które razem tworzą miękki i przyjemny w dotyku hamak.
Hamak brazylijski
Pokrewne z nimi są hamaki brazylijskie. Zamiast korzystać z różnych cienkich tkanin, powstają one przy użyciu dość ścisłej tkaniny bawełnianej. Dzięki temu są grube, a także bardzo ciepłe i można z nich wygodnie korzystać na przykład w trakcie letnich wieczorów. Hamaki brazylijskie są też często produkowane w jaskrawych i żywych kolorach. Można je też rozpoznać po tym, że często są zakończone frędzlami.
Hamak sznurkowy
Przedostatnim typem, o którym warto wspomnieć, są tak zwane hamaki sznurkowe. Powstają ze specjalnych lin i świetnie sprawdzają się jako hamaki dwuosobowe. To, co je wyróżnia to fakt, iż są płaskie i bardzo stabilne. Dbają o to dwie drewniane belki tworzące stelaż hamaka umieszczone w przedniej oraz tylnej jego części.
Fotel hamakowy
Nie można oczywiście zapomnieć o rodzaju, jakim jest fotel hamakowy. Nie jest to oczywiście pełnoprawny hamak, gdyż nie da się na nim położyć. Nie oznacza to, że nie jest wart uwagi. Zajmuje znacznie mniej miejsca i po rozwieszeniu może stanowić świetny dodatek na przykład do pokoju.
Miejsc, w których można rozwiesić hamak, jest cała masa. Jako pierwsze z reguły do głowy przychodzi ogród lub szeroko pojęty plener. Dotyczy to także biwaków, gdzie hamak można prowizorycznie rozwiesić między drzewami i również cieszyć się jego obecnością.
W dzisiejszych czasach typowe rozwiązania to jednak nie wszystko. Hamaki coraz częściej bowiem pojawiają się nawet we wnętrzach budynków. Świetnym tego przykładem jest to, że ludzie coraz częściej zaczęli wieszać hamak w swoich domach lub na balkonach, gdzie faktycznie mogą one sprawdzić się wprost świetnie.
Rozwieszanie hamaka to niezwykle ważny moment. Jeśli ma być on wygodny do spania, czy też siedzenia musi być powieszony na odpowiedniej wysokości. Chcąc zdecydować się na posiadanie hamaka w domu, trzeba oczywiście zamocować w nim odpowiednie haki, czy też zaczepy bądź kotwy. To, jakie rodzaje kotw będą przydatne, zależy od rodzaju i grubości ściany.
Ściany betonowe
W wypadku grubych, betonowych ścian najlepiej przymocować do nich tak zwane kotwy rozporowe. Ewentualnie można zdecydować się na umieszczenie ich w suficie. Bardzo ważny jest też rozmiar montowanej kotwy. Im większa, tym wyższe obciążenia, które wytrzyma hamak w trakcie korzystania z niego.
Ściany ceglane
Nieco słabsze są na przykład ściany ceglane. W ich wypadku z reguły najlepiej zastosować kotwę chemiczną. Jest to specjalne połączenie tulei siatkowej wykonanej z plastiku lub metali, a także metalowej śruby. Do ściany ten zestaw montuje się z wykorzystaniem kleju żywicznego.
Ściany drewniane
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy przymocować hamak do ścian drewnianych. W ich wypadku najlepiej sprawdzają się specjalne uchwyty mocowane na wkręty. Za alternatywę uznaje się z kolei śrubę zamkową.
Kiedy wybierzesz już odpowiednie mocowanie czas je przykręcić. Przed wybraniem dokładnego miejsca umieszczenia kotw, haków lub wkrętów trzeba też ocenić dobrze odległość. Ta musi być bowiem dostosowana do długości hamaka. Jeśli ten mierzy 3 metry, to przynajmniej taka sama powinna być odległość pomiędzy kotwami. Kolejna rzecz, którą trzeba wziąć pod uwagę przy mocowaniu zaczepów hamaka to ich wysokość. Powinny znajdować się na tej samej wysokości.
Gdy mocowania hamaka są na miejscu pora przygotować linę i karabinek. Najczęściej poleca się taśmy, czy też liny alpinistyczne, czyli tak zwane repsznury, gdyż są jednymi z najbardziej wytrzymałych, a przy tym nie kosztują aż tak ogromnych sum. Oczywiście nikt nie broni skorzystać z zestawu bardziej domowych linek. Te w szczególności w wypadku hamaków dla osób do 175 cm są bardzo dobrym wyborem.
Po zamocowaniu wszystkich elementów wystarczy przymocować wcześniej wspomnianą linę na karabińczyku, dzięki czemu cała konstrukcja będzie bezpieczna i gotowa do wykorzystania. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w których z hamaka będą korzystać osoby o odpowiedniej wadze.
W końcu każdy hamak ma swój udźwig. Jest to ważne szczególnie w domu, gdzie trzeba zwracać uwagę nie tylko na to, ile jest w stanie uciągnąć tkanina. Przez to, że zaczepy są zamocowane w ścianie, również ona musi zapewniać odpowiednią wytrzymałość. Dlatego tak ważne jest upewnienie się co do tego, z jakiego materiału jest wykonana. Jeśli jest nim beton, to z hamaka będzie mógł korzystać praktycznie każdy. W innym wypadku będzie to już nieco ryzykowne w wypadku osób ważących nieco więcej. Nadmierny nacisk podczas korzystania z hamaka może bowiem poważnie uszkodzić ścianę.
Zamocowanie hamaka to znacznie prostsze zadanie w plenerze. Nie wymaga bowiem stosowania żadnych specjalnych kołków rozporowych i kotw. Do takiej operacji wystarczy jedynie długa lina, a także karabińczyki. Pierwszy krok to wybranie odpowiedniego miejsca. Najlepsze będzie takie, w którym blisko siebie znajdują się solidne drzewa. Między nimi można bez większych problemów przywiązać hamak. Wymaga to oczywiście chwili przygotowań.
Pierwszy krok to znalezienie drzew i dopasowanie ich do swoich upodobań. Wtedy pora na to byś przymocował karabińczyki do lin. W ten sposób tworzy się zaczepy, które muszą być mocno zaciśnięte dookoła drzewa tak, by się nie zsuwały. Następnie wystarczy mocno przywiązać liny hamaka do stworzonych z zaczepów. Wtedy będzie on gotowy do użycia.
Pamiętaj, że tak zawieszony hamak nie powinien znajdować się tam wiecznie. Nawet dobrze wykonany hamak turystyczny trzeba chować przed nadmiernym deszcze. Gdy tylko będzie zbierać się na opady, spakuj hamak i schowaj go w suche miejsce. Jeśli jednak spóźnisz się z tym, to wystarczy zabrać go po zakończeniu opadów i wysuszyć w suchym miejscu, gdzie będziesz przechowywać go poza sezonem na biwakowanie.
Kolejne miejsce, w którym można zdecydować się na zawieszenie hamaka to oczywiście balkon. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że musi być on dość spory. Do tego jego ściany powinny być wytrzymałe na tyle, by utrzymać ciężar naszego ciała, gdy będziemy korzystać z hamaka.
Na samym początku trzeba więc sprawdzić grubość i solidność ścian, do których przymocuje się haki, na jakich będzie wisieć hamak. Wtedy poruszamy się wedle tego samego schematu, co przy montażu w domu. Najpierw wybieramy miejsce na hamak i przechodzimy do przygotowania pierwszego i drugiego punktu, w którym będzie on przywiązany.
Przede wszystkim trzeba przyznać, że jeśli masz hamak w domu, to jest to naprawdę unikalny i rzadko spotykany element wystroju. Sama strona wizualna to jednak nie wszystko.
Na hamaku możesz położyć się po trudnym dniu, przeczytać książkę, zobaczyć film, czy też po prostu wisieć nad ziemią. Jest to sposób na relaks długimi godzinami, ciesząc się leżeniem na miłej w dotyku tkaninie. Oczywiście możesz też spać w hamaku, co wbrew pozorom jest niesamowicie wygodne.
Fotel hamakowy to również świetny sposób na to, by odpoczywać, znajdując się kilkadziesiąt cm od podłoża. Siedzenie w nim jest bardzo wygodne i przy odpowiednim dobraniu wielkości można liczyć na wiele godzin spędzonych w komfortowych warunkach podczas relaksu.