Kobieta nosząca odkażone buty trekkingowe w górach

Jak zdezynfekować buty? Regularna dezynfekcja butów.

Przeprowadzanie dezynfekcji butów jest bardzo ważne, aby uniknąć grzybicy stóp. Jak zdezynfekować buty? Oto sposoby na dezynfekcję butów!

Buty to jeden z najważniejszych elementów naszego codziennego wyposażenia. Wyjście do pracy, na zakupy lub uprawianie sportu nie jest możliwe bez ich użycia. Niestety ze względu na duże narażenie na wchłanianie wilgoci z przepoconych stóp, mogą się w nich rozwijać różnego rodzaju bakterie powodujące grzybicę. Z tego powodu konieczne jest właściwie zadbanie o swoje obuwie. Co warto wiedzieć o odgrzybianiu butów? Sprawdź!

Dezynfekcja obuwia – jakimi chorobami grozi jej brak?

Regularne przeprowadzanie dezynfekcji butów jest niezwykle ważne ze względu na bakterie i grzyby, które gromadzą się w ich wnętrzu podczas codziennego użytkowania. W idealnym świecie buty powinny być dezynfekowane po każdym użyciu, jednak doskonale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. W związku z tym powinno się to robić jak najczęściej, aby uniknąć infekcji grzybiczej. Systematyczne czyszczenie pozwala uniknąć wielu chorób stóp. Jakich dokładnie?

1. Grzybica potnicowa. Charakterystycznym objawem tej choroby jest pojawienie się wypełnionych surowiczą substancją pęcherzyków. Umiejscawiają się one głównie pod podeszwą i powodują ból podczas chodzenia. Wokół zainfekowanych miejsc zazwyczaj pojawia się rumień.

2. Grzybica wrzodziejąca. To jedna z najbardziej dokuczliwych odmian grzybicy stóp. W jej wyniku na stopach powstają bolesne zmiany nadżerkowo-wrzodziejące. Procesowi temu towarzyszy duży ból. Choroba ta jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, które są spowodowane brakiem regularnego czyszczenia wnętrza obuwia.

3. Grzybica międzypalcowa.
Ten rodzaj grzybicy występuje niezwykle często, ponieważ grzyby lubią umiejscawiać się w przestrzeniach pomiędzy palcami. Idealnym środowiskiem do rozwoju grzybicy międzypalcowej jest wilgoć i wysoka temperatura. W jej wyniku naskórek pomiędzy palcami ulega złuszczeniu. W dalszej kolejności pojawiają się rumienie i pęknięcia. Postępująca choroba może przenieść się na palce, stopy oraz paznokcie i wtedy ciężko ją wyleczyć.

4. Grzybica złuszczająca. Ta odmiana grzybicy charakteryzuje się złuszczaniem naskórka. Przypomina on wtedy powierzchnię posypaną białym proszkiem. Najczęstszym miejscem rozwoju dolegliwości jest podeszwa, jednak finalnie może się ona rozprzestrzenić także na pozostałą część stopy.

Mężczyzna trzymający buty aby móc je zdezynfekować

Jak zdezynfekować buty? Potrzebne preparaty

Do przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji obuwia będą potrzebne specjalistyczne preparaty. Dodatkowo bardzo użyteczne są wkładki do butów antygrzybicze, które można umieścić w obuwiu. Większość preparatów dostępnych na rynku występuje w formie sprayu, co ułatwia czyszczenie. Przed zastosowaniem preparatu warto zapoznać się z jego dokładnym przeznaczeniem, a także instrukcją stosowania. Dzięki temu dowiemy się jak często i w jakich ilościach należy go stosować.

Mężczyzna w zdezynfekowanych butach

Jak skutecznie odkazić buty?

Odkażanie butów można przeprowadzić w różny sposób. W zależności od swoich osobistych preferencji można wybrać jeden najbardziej nam pasujący lub stosować kilka na zmianę. Najprostszym co możemy zrobić, jest spryskanie wnętrza buta środkiem do dezynfekcji. Taki preparat można łatwo dostać w sklepie obuwniczym lub w internecie. Przed zakupem trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie, ponieważ każdy produkt jest przeznaczony do innego celu. W zależności od tego, czy naszym celem jest uporanie się z przykrym zapachem, działanie antybakteryjne czy zwykłe odświeżenie butów, trzeba postawić na właściwy preparat.

Nieco bardziej zaawansowanym sposobem dezynfekcji obuwia jest ozonowanie. Do jego wykonania potrzebna jest jednak specjalna suszarka wyposażona w taką funkcję. Jej koszt to około 200 zł. Takie urządzenie szczególnie przyda się osobom regularnie uprawiającym sport. Obuwie używane do treningów, takie jak przykładowo buty do biegania, do gry w tenisa czy buty fitness są bowiem narażone na nadmierne wchłanianie potu. Dzięki takiej suszarce możemy skutecznie wyeliminować przykry zapach, osuszyć wnętrze butów, a także zabić rozwijające się bakterie oraz grzyby. Warto pamiętać, że ozonowanie to skuteczniejsza metoda niż czyszczenie obuwia za pomocą sprayu.

Innym sposobem na odświeżenie obuwia jest wykorzystanie formaliny. Ten sposób polega na umieszczeniu wewnątrz butów tamponu z waty wymoczonego w roztworze z formaliny. Następnie para butów powinna zostać zamknięta w aluminiowym worku na mniej więcej 48 godzin. Trzeba być jednak świadomym, że formalina wydziela nieprzyjemny zapach. Przed ponownym założeniem butów trzeba, więc będzie je wywietrzyć. Dla osób uczulonych problemem może być również alergia.

Domowe sposoby na dezynfekcję butów

Wyżej zostały opisane bardziej fachowe metody, które można wykorzystać przy odkażaniu obuwia. Nie można jednak zapominać o domowych sposobach. Nie są one skomplikowane i każdy może je zastosować bez dużych nakładów finansowych. Co warto przy tym wykorzystać?

1. Soda oczyszczona. Można ją znaleźć w dosłownie każdym sklepie, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet posiadasz ją w domu. Czyszczenie butów z wykorzystaniem sody jest niezwykle proste. Wystarczy wsypać ją do butów, a następnie zostawić na kilka godzin. Po ich upływie należy dokładnie usunąć proszek. Wykorzystanie sody to świetny pomysł ze względu na jej właściwości dezynfekujące, a także usuwanie nieprzyjemnych zapachów.

2. Spirytus. Bardzo często stosowana domowa metoda przewiduje wykorzystanie spirytusu. Można go również zastąpić denaturatem. Do czyszczenia potrzebna będzie szmatka lub gąbka, którą należy nasączyć jedną z opisanych substancji, a następnie przetrzeć wnętrze butów. W przypadku zagnieżdżenia się intensywnego, nieprzyjemnego zapachu warto zostawić nasączoną szmatkę w środku na kilka godzin, a potem pozwolić im wyschnąć.

3. Zamrożenie butów. Ta metoda ma na celu skuteczne wymrożenie bakterii. Parę butów należy schować do foliowego woreczka, a następnie umieścić na kilka godzin w zamrażarce. Ten zabieg powinien być pomocny w pozbyciu się drobnoustrojów.

4. Wypranie butów w pralce. Jednym z najbardziej oczywistych pomysłów jest upranie obuwia w pralce. Należy być jednak świadomym dwóch rzeczy. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie każde buty nadają się do prania automatycznego. Oprócz tego pranie nie będzie skuteczne, jeżeli w środku znajdują się już zarodniki grzybicy. Pralka ma zastosowanie jedynie w przypadku, kiedy chcemy odświeżyć obuwie.

Regularna dezynfekcja butów jest bardzo ważna aby uniknąć grzybicy stóp. Można ją wykonywać naturalnymi metodami jak i specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami. Najlepiej dopasować sposób odkażania obuwia do swoich preferencji.

Przeczytaj także:

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

osoba w legginsach zawiązująca sznurówki w butach do biegania

Co ile zmieniać buty do biegania? Kiedy należy wymieniać buty?

Buty biegowe mają swoją żywotność. Należy regularnie wymieniać buty, aby zachować ich właściwości. Co ile zmieniać buty do biegania? Sprawdź!

mężczyzna siedzący na podłodze w stroju sportowym na siłowni

Jak wybrać buty na siłownię? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać buty na siłownię ⭐ Sprawdź praktyczne porady i dowiedz się, jakie obuwie na siłownie będzie dla Ciebie najlepsze ⭐ Odwiedź nas

kobieta w legginsach stojąca na śniegu w butach zimowych

Jak przechowywać buty zimowe? Poznaj praktyczne porady

Dowiedz się jak przechowywać buty zimowe poza sezonem. Sprawdź sposoby na przechowywanie obuwia, aby pozostało w nienaruszonym stanie.