Dezynfekcja obuwia – jakimi chorobami grozi jej brak?
Regularne przeprowadzanie dezynfekcji butów jest niezwykle ważne ze względu na bakterie i grzyby, które gromadzą się w ich wnętrzu podczas codziennego użytkowania. W idealnym świecie buty powinny być dezynfekowane po każdym użyciu, jednak doskonale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. W związku z tym powinno się to robić jak najczęściej, aby uniknąć infekcji grzybiczej. Systematyczne czyszczenie pozwala uniknąć wielu chorób stóp. Jakich dokładnie?
1. Grzybica potnicowa. Charakterystycznym objawem tej choroby jest pojawienie się wypełnionych surowiczą substancją pęcherzyków. Umiejscawiają się one głównie pod podeszwą i powodują ból podczas chodzenia. Wokół zainfekowanych miejsc zazwyczaj pojawia się rumień.
2. Grzybica wrzodziejąca. To jedna z najbardziej dokuczliwych odmian grzybicy stóp. W jej wyniku na stopach powstają bolesne zmiany nadżerkowo-wrzodziejące. Procesowi temu towarzyszy duży ból. Choroba ta jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, które są spowodowane brakiem regularnego czyszczenia wnętrza obuwia.
3. Grzybica międzypalcowa. Ten rodzaj grzybicy występuje niezwykle często, ponieważ grzyby lubią umiejscawiać się w przestrzeniach pomiędzy palcami. Idealnym środowiskiem do rozwoju grzybicy międzypalcowej jest wilgoć i wysoka temperatura. W jej wyniku naskórek pomiędzy palcami ulega złuszczeniu. W dalszej kolejności pojawiają się rumienie i pęknięcia. Postępująca choroba może przenieść się na palce, stopy oraz paznokcie i wtedy ciężko ją wyleczyć.
4. Grzybica złuszczająca. Ta odmiana grzybicy charakteryzuje się złuszczaniem naskórka. Przypomina on wtedy powierzchnię posypaną białym proszkiem. Najczęstszym miejscem rozwoju dolegliwości jest podeszwa, jednak finalnie może się ona rozprzestrzenić także na pozostałą część stopy.