Jak samodzielnie zrobić namiot dachowy?
Na szczęście bez większych problemów można zrobić tani namiot dachowy własnej konstrukcji. W tym celu będziemy potrzebować odpowiednich materiałów oraz narzędzi. W zależności od własnych preferencji możesz użyć już gotowego zwykłego namiotu turystycznego, lub stworzyć całość samodzielnie.
Namiot
W pierwszej opcji wystarczy zakupić odpowiedni namiot, a także zaprojektować do niego skrzynię, w której będzie przechowywany. Oczywiście konstrukcja namiotu musi pasować do naszych potrzeb. Mowa tu przede wszystkim o tym, był zabezpieczony przed opadami deszczu, a także odporny na wszelkie rozdarcia. Ponadto musi zostać wykonany tak, by możliwe w nim było zmieszczenie wszystkich potrzebnych rzeczy, czyli materaca, śpiworów, czy też poduszek.
Stelaż
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest jego stelaż. Musi on pozwalać na wygodne rozkładanie i składanie namiotu. W ten sposób korzystanie z niego będzie wygodniejsze i nie sprawi, że odechce nam się w nim spania podczas wakacyjnych wyjazdów. Gdy mamy już gotowy namiot turystyczny, na bazie którego powstanie konstrukcja dachowa czas przejść do kompletowania pozostałych potrzebnych materiałów. Przyda nam się z pewnością drabinka, dzięki której będzie można wejść i wyjść z namiotu. Musi być przede wszystkim lekka, a także zajmować mało miejsca.
Skrzynia
Kolejna ważna kwestia to stworzenie specjalnej pokrywy, a właściwie skrzyni, w której będziemy przechowywać nasz namiot do spania na dachu. Do jej stworzenia zazwyczaj wykorzystuje się sklejkę. Gdy zależy nam na budowie namiotu dachowego, w którym znajdzie się wystarczająco dużo miejsca dla dwóch osób, może się zdarzyć, że po rozłożeniu wieko skrzyni stanie się też podstawą pod namiot i będzie wystawać poza obrys samochodu. W takiej sytuacji trzeba oczywiście odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo takiej konstrukcji. Dobrze przydają się aluminiowe lub stalowe rurki, które będą stanowić podstawę wystającego namiotu, dzięki czemu w całości będzie on bezpieczny i komfortowy.
Przy tworzeniu skrzyni trzeba pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Podwyższa i dociąża auto, przez co może podwyższyć spalanie paliwa. Dlatego projektując ją, trzeba zadbać o jak najbardziej aerodynamiczny kształt, który pozwoli zmniejszyć opory powietrza generowane przez konstrukcję namiotu dachowego.
Montaż
Ważny jest też sam sposób montażu namiotu wraz ze skrzynią. Do tego celu często posłuży bagażnik dachowy, lecz znajdziemy też konstrukcje wyposażone w relingi, na których z powodzeniem można zamontować namiot dachowy. Osoby martwiące się o wytrzymałość i solidność takiej konstrukcji nie powinny się martwić. Wbrew pozorom dachy są niesamowicie wytrzymałe i znoszą ogromne obciążenia. Produkuje się je bowiem tak, by chronić nas nawet w razie dachowań, więc jeśli namiot zostanie dobrze zamocowany, to nie ma szans na to, że korzystanie z niego doprowadzi do uszkodzenia dachu.