Unselected
konie w derkach stojące na śniegu

Jaka derka dla konia? Jak dobrać derkę w zależności od temperatury

Jaka derka dla konia będzie odpowiednia? Poznaj różnicę między derkami stajennymi a padokowymi i dopasuj rozmiar derki do konia.

Unselected

Jaka derka dla konia będzie odpowiednia w niesprzyjających okolicznościach przyrody? Poznaj rodzaje derek i dowiedz się, jak pomóc wierzchowcowi zachować prawidłową temperaturę ciała w różnych warunkach pogodowych okresu jesienno-zimowego.

Unselected

Każdy właściciel konia pragnie jak najlepiej zadbać o jego zdrowie. Gdy temperatura zaczyna spadać poniżej zera, a na zewnątrz pojawia się śnieg, rodzi się też pytanie – jaka derka dla konia i kiedy należy ją zakładać? Okazuje się, że konie radzą sobie całkiem dobrze w temperaturze około 10 stopni Celsjusza, a nawet przy większych chłodach. Dopiero duże mrozy, wiatry i deszcze wymagają zastosowania okrycia. Przeczytaj artykuł uważnie, ponieważ przegrzanie konia może być równie niebezpieczne, jak jego wychłodzenie.

Unselected

Kiedy koń potrzebuje derki?

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś wiedzieć, jest fakt, że lepiej konia nieco przechłodzić niż za bardzo przegrzać. Zdrowe, porządnie najedzone konie z niegoloną zimową sierścią powinny same poradzić sobie z chłodem, szczególnie jeśli miały czas na aklimatyzację. Optymalny komfort cieplny dla konia to temperatura pomiędzy 5 a 15 stopniami Celsjusza. Zwierzęta te na skutek ewolucji zostały wyposażone w naturalne mechanizmy termoregulacyjne. Składają się na nie: poziom ukrwienia skóry, czy też sezonowa zmiana owłosienia.

Nie oznacza to jednak, że okrycie dla konia jest całkowicie bezużyteczne. Wręcz przeciwnie – derka przydaje się w szczególności koniom chorym, regularnie golonym, a także starszym osobnikom. Wysoka wilgotność, niska temperatura i silne wiatry sprzyjają przeziębieniom tych zwierząt, jest więc podobnie jak u ludzi. Przy bardzo niskiej temperaturze lub wyjściu na zimno po intensywnym treningu każdemu koniowi przyda się porządna derka. Warto wiedzieć, jaka derka dla konia powinna być używana w konkretnych sytuacjach, ponieważ mają one różne zastosowanie.

pasący się koń w derce z ochraniaczami na kończynach
Unselected

Jak wybrać grubość derki?

Ponownie przestrzegamy przed przesadzaniem z grubością końskich derek. Zwierzęta te nie odczuwają temperatury w taki sam sposób, jak ludzie. Istnieje bardzo prosty test, by stwierdzić, czy wybrana derka jest zbyt gruba. Jeśli pod nią koń jest spocony, należy zamienić okrycie na lżejsze. Pot przy niskiej temperaturze stanowi zagrożenie zdrowia. Z kolei przy wyższej temperaturze zewnętrznej powoduje duży dyskomfort i prowadzi do przegrzania organizmu. Jeżeli sierść pod derką jest sucha – oznacza to jej prawidłowe dobranie.

poniżej 10 stopni na plusie, jeśli koń potrzebuje nakrycia – 150-200 gramów;

około 0 stopni – 300 lub 400 g;

duże mrozy – 450-500 gramów.

Unselected

Jak dobrać rozmiar derki?

Wybór odpowiedniego rozmiaru derki jest dość prosty. Do jego ustalenia potrzebna ci będzie zwykła miarka krawiecka lub centymetr budowlany. Zmierz konia od kłębu do nasady ogona. Okrycia dla koni produkowane są przeważnie w rozmiarach 95-165 cm, co 10 cm. Odpowiednią derkę dobierzesz, zaokrąglając pomiar grzbietu do najbliższego rozmiaru.

Unselected

Derka padokowa a stajenna – rodzaje

Do najpopularniejszych rodzajów derek należą:

derka polarowa – często używana jest w celu osuszenia konia po intensywnym treningu, docieplenia podczas przeziębienia, osłony przed wiatrem i deszczem podczas wprowadzania konia po treningu do stajni. Czasem stosuje się ją w celach reklamowych i ozdobnych podczas zawodów. Ten rodzaj jest tani, lekki, szybkoschnący i łatwy do utrzymania w czystości;

derka stajenna – wykonywana jest z przewiewnych materiałów, które pozwalają skórze konia na oddychanie. Ten rodzaj jest mało odporny na uszkodzenia, bywa przemakalny i nie umożliwia swobodnego ruchu. Ocieplane wypełnienie powinno być dobrane do poziomu wrażliwości konia i temperatury. Zwróć uwagę na odpowiednie zapięcie, które będzie praktyczne i solidne, a jednocześnie nie będzie przeszkadzać w jedzeniu ani piciu;

derki padokowe – charakteryzują się wodoodpornością i zapewniają większą swobodę ruchów. Wyróżnia się kilka typów derek padokowych, w zależności od ich rodzaju wypełnienia:

derka przeciwdeszczowa bez ocieplenia;

derka wodoodporna z polarem;

derka padokowa ocieplana (zimowa).

Warto rónież zwrócić uwagę na oznaczenie stopnia wytrzymałości. 600D jest najbardziej podatna na uszkodzenia, 1200D już znacznie mniej, a 1680D jest najtrwalsza.

Unselected
koń stojący w derce przed stajnią

Jaka derka dla konia?

Warto zaopatrzyć się w kilka różnych derek – każda na inną sytuację. Bardzo praktyczna może okazać się derka z mikrofibry dla konia i kuca, która idealnie nada się do osuszania konia spoconego po treningu lub mokrego po myciu. Ten model przyda się także do ochłodzenia zwierzęcia podczas intensywnych upałów. W tym celu wystarczy przed założeniem zmoczyć ją w zimnej wodzie.

Unselected

Idealną ochroną na zimne lub deszczowe dni jest z kolei derka padokowa dla konia i kuca Fouganza Allweather. Jest lekka (200 g) i ma gęstość splotu 1000 den. Do tego zastosowano solidne, praktyczne zapięcia na klatce i pod brzuchem. Nakrycie zapewnia dużą swobodę ruchu i bez żadnych obaw można w nim zostawiać konia na padoku w chłodniejsze dni.

Jakościową derką stajenną jest Fouganza Perf – polarowa derka dla konia i kuca. Skutecznie chroni przed wychłodzeniem po treningu oraz ochrony konia przed wiatrem i przeciągami w boksie. Jej dodatkową zaletą jest możliwość regulacji łopatki. Dzięki temu można ją dokładnie dopasować do budowy konia.

Po przeczytaniu artykułu nie powinieneś mieć problemu z rozstrzygnięciem wyboru derki na pogodę i sytuację. Tego typu ochrona jest szczególnie ważna w przypadku koni golonych, starszych i schorowanych. Warto jednak zaopatrzyć się w zestaw derek o różnych właściwościach, by skutecznie zapobiegać przeziębieniom. Podstawowym zestawem jest cienka derka stajenna, derka wodoodporna na padok i grubsze okrycie na duże mrozy. Praktycznym dodatkiem będzie też specjalna derka do osuszania.

Unselected

Przeczytaj także

Mężczyzna w toczku i sztylpach jeżdżący konno

Co to są sztylpy i czapsy? Podobieństwa i różnice

Swoją przygodę z jeździectwem dobrze zacząć od wyposażenia do jazdy konnej. Czapsy i sztylpy jeździeckie to ochraniacze na łydki. Jakie wybrać?

amazonka z koniem

Jaki strój do jazdy konnej wybrać? [PORADY]

Jazda to konna to piękny, ale niebezpieczny sport. Sprawdź, jak odzież jeździecka będzie zwiększać twoje bezpieczeństwo. Poznaj pełny strój do jazdy k

Jakie buty do jazdy konnej wybrać dla początkujących?

Jakie buty do jazdy konnej wybrać dla początkujących?

Buty jeździeckie do jazdy konnej ⭐ Sprawdź, jakie obuwie dla jeźdźca ⭐ Sztyblety czy oficerki ⭐ Zobacz więcej w naszym poradniku

Wyposażenie konia - przygotowanie konia do jazdy i do stajni

Wyposażenie konia - przygotowanie konia do jazdy i do stajni

Jazda konna bez siodła jest możliwa, ale nie każdy chce jeździć na oklep. Z tego względu w wyposażeniu konia musi znaleźć się siodło. Co jeszcze? Spra