Jaka ładowarka do roweru elektrycznego? Kryteria wyboru
Zakup odpowiednio dobranej do swojego modelu roweru ładowarki jest niezwykle istotny z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania akumulatora. Rowery elektryczne są zazwyczaj wyposażone w baterie litowo-jonowe, których żywotność wynosi około 500-700 ładowań. Kupując ładowarkę, należy dobrać ją między innymi pod względem zastosowanego napięcia. Oto kilka podstawowych kryteriów wyboru ładowarki do e-bike'a:
1. Napięcie akumulatora. Jest to najważniejsze kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupów. Ładowarka obowiązkowo musi odpowiadać wymaganiom konkretnej baterii. Dla przykładu: jeżeli akumulator ma napięcie 36 V, tyle samo musi wynosić napięcie urządzenia do ładowania. Warto wiedzieć, że dostępne na rynku ładowarki występują w wersjach: 24 V, 36 V i 48 V. Złe dopasowanie pod kątem napięcia może doprowadzić do wcześniejszego uszkodzenia akumulatora.
2. Rodzaj złącza. Kolejnym istotnym aspektem, któremu należy się przyjrzeć, jest liczba pinów/ styków. W zależności od producenta liczba złącz, może się różnić, dlatego też ważne, aby zwrócić uwagę czy dany model ładowarki jest dopasowany do posiadanego przez nas roweru elektrycznego.
3. Długość kabla. Czynnik ten jest bardzo często lekceważony, a ma bezpośrednie przełożenie na komfort korzystania z ładowarki. W większości przypadków mamy możliwość postawić rower bezpośrednio obok gniazdka i w takiej sytuacji przeciętnej długości kabel powinien w pełni wystarczyć. Warto jednak przygotować się na sytuacje, kiedy wymagana będzie użycie dłuższego kabla, aby bez problemu dosięgnął on e-bike'a. Z tego powodu warto od razu postawić na modele z długim kablem.
4. Konstrukcja. Podczas zakupów warto przyjrzeć się również budowie ładowarki. Duże znaczenie mają tutaj między innymi materiały, z których została wykonana obudowa. To właśnie one odpowiadają za odporność na uszkodzenia. Ważny jest także rozmiar i waga urządzenia, ponieważ mają one bezpośrednie przełożenie na możliwość jego transportowania i ogólny komfort użytkowania.
5. Kontroler stanu naładowania baterii. Większość nowoczesnych ładowarek jest wyposażona w specjalne diody, które pomagają użytkownikowi zorientować się, na jakim etapie jest ładowanie baterii. Niektóre z nich posiadają także specjalne systemy, dzięki którym w momencie pełnego naładowania, zostanie odcięte zasilanie, aby nie marnować prądu i nie niszczyć baterii. To bardzo ważny aspekt pod kątem zużycia energii oraz wydłużenia żywotności akumulatora.
6. Cena. Jest to ważny aspekt dla każdego z nas, ponieważ nikt nie chce przepłacać. Warto jednak pamiętać, że nie należy tutaj stawiać na możliwie najtańszy produkt. Tania ładowarka może być źródłem wielu problemów, które w konsekwencji doprowadzą do uszkodzenia akumulatora. Jego wymiana to koszt o wiele wyższy niż zainwestowanie w solidnej jakości urządzenie do ładowania, pochodzące od sprawdzonego producenta. W tym aspekcie należy znaleźć kompromis pomiędzy ceną a bezpieczeństwem.