Kobieta w kapeluszu turystycznym sięgająca do lunch boxa termicznej siedząc na kocu piknikowym obok torby termicznej

Jaka torba termiczna jest najlepsza? Poznaj zasady działania i zalety torby termoizolacyjnej

Torba termiczna – co to jest, jak o nią dbać, jak wybrać najlepszą? Poznaj zalety i działanie torby termoizolacyjnej!

Torba termiczna początkowo używana była przede wszystkim do transportu leków lub mrożonych produktów spożywczych. Aktualnie jednak produkt ten mocno zyskuje na popularności i chętnie stosowany jest do przechowywania żywności, tak by na dłużej zachować jej świeżość. Czym jest i dlaczego warto mieć torbę termiczną w domu? Wyjaśniamy! 

Co to jest torba termiczna? 

Torba termiczna na jedzenie nazywana bywa też torbą termoizolacyjną. Występuje w różnych wielkościach i może być wykonana z różnorodnych materiałów. Jej zadaniem jest przechowanie gotowych potraw lub produktów spożywczych w odpowiedniej temperaturze. Torba taka jest najprostszą formą lodówki turystycznej. Nie służy ani do podgrzania, ani do schłodzenia produktów, za to dobrze utrzymuje temperaturę, jest przy tym stosunkowo lekka i wygodna. Ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne sprawdza się znakomicie zarówno latem, jak i zimą.

Torba termiczna – jak działa? 

Torba termiczna zapobiega wymianie temperatur pomiędzy otoczeniem a zawartością przechowywaną w środku. Jej zaletą jest samowystarczalność – nie wymaga ona zasilania sieciowego, by utrzymać jedzenie i napoje w świeżości i przy zachowaniu odpowiedniej temperatury na długi czas. Zastosowanie odpowiedniego materiału termoizolującego wewnątrz komory do przechowywania powoduje, że ciepłe posiłki nie ostygną, a schłodzone wcześniej napoje nie ogrzeją się szybko nawet w upalny dzień. 

Mężczyzna trzymający otwartą torbę termiczną z przekąskami kucając na trawie obok rozłożonego namiotu

Torba termiczna – ile trzyma zimno, a ile ciepło? 

Wiesz już, jak działa torba termiczna i pewnie chciałbyś sprawdzić, ile taki produkt może utrzymać odpowiednią temperaturę posiłków. Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od rodzaju izolacji termicznej, temperatury produktów, temperatury panującej na zewnątrz czy też ekspozycji na światło słoneczne. Na rynku znajdziesz najróżniejsze torby termiczne – najprostsze modele są w stanie zapewnić utrzymanie ciepła lub chłodu od 2 do 5 godzin, bardziej profesjonalne torby pozwolą zachować odpowiednią temperaturę nawet przez 10 godzin. Koniecznie zwracaj uwagę na to czy producent na karcie produktu określa ten parametr czy skupia się wyłącznie na opisie pojemności i designu. 

Torba termiczna – jak używać? 

By Twoja termiczna torba jak najlepiej spełniała swoje zadanie, powinieneś korzystać z niej w określony sposób. Spełnienie tych kilku warunków sprawi, że maksymalnie wykorzystasz funkcjonalność tego produktu bez względu na jego wyjściowe parametry. 

1. W torbie umieszczaj wcześniej schłodzone lub ogrzane produkty: jeśli latem chcesz cieszyć się dostępem do zimnych napojów, to przed spakowaniem ich do torby umieść je nawet na całą noc w lodówce. Analogicznie – by móc zjeść ciepły posiłek w środku dnia, najpierw podgrzej go do porządnej temperatury, a potem umieść w torbie. 

2. We wnętrzu przechowuj produkty o podobnej temperaturze: nie umieszczaj w jednej komorze ciepłych i zimnych butelek lub puszek, bo ich temperatury się zmieszają i nawet najlepsza torba termiczna nic na to nie poradzi. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe kieszenie i to je warto wykorzystać na przechowanie nadprogramowych pojemników.

3. Użyj wkładów chłodzących: dobra torba termiczna trzyma zimno przez kilka godzin, ale żeby jej w tym pomóc, możesz do wnętrza każdorazowo pakować wkład chłodzący. Taka opcja szczególnie dobrze sprawdzi się na długą podróż autokarem lub samochodem.

4. Użyj termosu: do torby termicznej warto też spakować ciepłe jedzenie w termosie. Połączenie tych dwóch akcesoriów świetnie nadaje się do przechowywania gorących potraw. 

5. Nie trzymaj torby na słońcu: latem ważne jest, by przewożąc torbę nie umieszczać jej bezpośrednio na słońcu. Staraj się zawsze szukać dla niej cienia, by na dłużej zachować pożądaną temperaturę jedzenia. 

6. Rzadko otwieraj i szybko zamykaj wieko: to, jak długo torba termiczna trzyma ciepło lub zimno zależy też od częstotliwości jej otwierania. Im częściej wieko będzie uchylane, tym szybciej temperatura otoczenia wymiesza się z temperaturą potraw i napojów. By tego uniknąć, staraj się otwierać wieko rzadko i na krótko.

Jak prać torbę termiczną? 

Często użytkowana torba będzie wymagała co jakiś czas odświeżenia. W jaki sposób ją prać? Należy oczywiście wziąć pod uwagę zalecenia producenta. Wnętrze torby można po użyciu (jeśli jest taka potrzeba) przetrzeć wilgotną szmatką i pozostawić otwartą torbę do wyschnięcia. Podobnie należy postąpić w przypadku niedużych zabrudzeń. Większość toreb wykonana jest z tkaniny wodoodpornej, więc nie będzie ona chłonęła zabrudzeń jak klasyczna mocno nasiąkliwa tkanina.

Jeśli jednak zauważysz, że torba wymaga już wyprania, to sprawdź czy producent pozwala użyć w tym celu pralki. Jeśli tak, to opróżnij torbę, wytrzep okruszki i nastaw delikatny program. Torby nie susz w suszarce elektrycznej, ale zostaw do samodzielnego wyschnięcia – jeśli to możliwe na balkonie lub w ogrodzie. Jeśli jednak producent nie zaleca prania w pralce, wtedy zamocz torbę w misce z letnią wodą, dodaj odrobiny środka piorącego i wyczyść ją ręcznie. Po wypłukaniu i odsączeniu ułóż na suszarce wolnostojącej. Tak pielęgnowana torba z pewnością posłuży Ci przez wiele sezonów! 

Osoba trzymająca za uchwyt zamkniętą lodówkę turystyczną

Torba termiczna czy lodówka turystyczna? 

Lodówki turystyczne i torby termoizolacyjne spełniają podobne funkcje. Dobrze sprawdzają się na piknikach, w czasie podróży i na kempingach. Kiedy jednak lepiej wybrać torbę, a kiedy lodówkę? 

Lodówki turystyczne są przeznaczone do przechowywania żywności przez dłuższy czas. Podczas działania stacjonarnego korzystają z zasilania sieciowego, a podczas podróży z gniazda zapalniczki samochodowej o napięciu 12 V. Umieszczanie w lodówce produkty nie muszą być wcześniej schłodzone – lodówka sama je oziębi. Produkt ten jest dość duży i ciężki, stanowi jednak idealne rozwiązanie na wakacje pod namiotem. Jedzenie i picie może być przechowywane w takiej lodówce przez kilka dni i nie stracić przez ten czas na swojej świeżości. Niektóre lodówki wyposażone są też w funkcję, która pozwala ogrzewać umieszczone we wnętrzu produkty. Przyda się ona szczególnie podczas zimowych wypraw.

Torba termiczna utrzymuje niską temperaturę wewnątrz komory zaledwie przez kilka godzin. Wysokiej jakości materiały zastosowane do jej produkcji, a także wkłady chłodzące mogą ten czas wydłużyć, ale nieznacznie. Torby termiczne są lekkie i wygodne w transporcie – w przeciwieństwie do lodówek turystycznych, które przeznaczone są przede wszystkim do transportu samochodem. Warto zdecydować się na torbę, jeśli chcesz z nią dużo podróżować – zabierać ją na plażę, pikniki w terenie czy górskie spacery. 

Rodzaje toreb termicznych

Na rynku, dostępnych jest wiele różnych rodzajów toreb termicznych. Wśród najpopularniejszych modeli znajdziesz: 

– Plecaki termiczne: wygodne o pojemności podobnej do dużej torby termicznej, często wyposażone w wodoodporny materiał zewnętrzny znakomicie sprawdzają się podczas dłuższych wędrówek. 

– Klasyczne duże torby piknikowe: wyposażone są w obszerną główną komorę, do której można pomieścić wiele różnych produktów czy gotowych potraw. 

– Duże torby z wieloma kieszeniami: pozwalają oddzielić od siebie produkty o różnych temperaturach. 

– Małe torby na lunch: są najmniejszymi torbami termicznymi na jedzenie i znakomicie sprawdzają się jako pojemniki dla dzieci na przekąski do szkoły. Mogą zmieścić kanapkę, owoce, sok, coś do chrupania.

– Torby termiczne na rower: rozmiar torby termicznej tego typu został specjalnie dopasowany do tylnego bagażnika roweru, dzięki czemu jej montaż i transport jest niezwykle wygodny. 

mężczyzna zakładający plecak termiczny wychodząc z kuchni

Jaką torbę termiczną wybrać? 

Istnieje wiele różnych rodzajów toreb termicznych. Jak wybrać model dla siebie, tak by faktycznie pozostawał on w częstym użyciu i jak najlepiej spełniał swoje właściwości?

– Materiał: warto zastanowić się, z jakiego materiału wykonana jest torba. Czy jest to tkanina odporna na zabrudzenia, która na dłużej utrzyma torbę w czystości? A może jest to też tkanina wodoodporna, która sprawdzi się podczas niespodziewanego deszczu?

– Pojemność: nie bez znaczenia jest rozmiar torby – pamiętaj, że większa nie zawsze będzie lepsza. Nie wybieraj dużej torby na zapas, staraj się dopasować jej rozmiar do sposobu, w jaki będziesz ją użytkować. Wtedy najlepiej wykorzystasz jej parametry.

– Waga: dobra torba powinna być lekka i poręczna. Im cięższa, tym mniej będzie komfortowa podczas wycieczek.

– Wkłady chłodzące: niektórzy producenci dodatkowo wyposażają torby termiczne we wkłady chłodzące. Jeśli interesujący Cię model ich nie ma w komplecie, to koniecznie pamiętaj, żeby takie wkłady dokupić. Z pewnością przydadzą się nie raz.

– Przeznaczenie: zanim zdecydujesz się kupić torbę termiczną, zastanów się, w jaki sposób chciałbyś używać swojej torby. Czy szukasz produktu do zabrania na piknik, plecaka na wycieczki czy może wygodnej torby na rower?

Wybór odpowiedniej torby termicznej może wydawać się skomplikowany, ale jesteśmy przekonani, że po lekturze tego przewodnika znacznie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję zakupową. Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą sklepów Decathlon, w którym dostępne są  torby termoizolacyjne o najróżniejszych parametrach. Wierzymy, że z łatwością znajdziesz wśród nich model dopasowany do swoich preferencji.

Znajdź na Decablog:

Przeczytaj także:

osoba trzymająca w dłoniach kubek termiczny

Jak kubek termiczny wybrać? Co musi mieć dobry model?

Kubek termiczny to coraz bardziej popularny element wycieczek ale nie tylko. Sprawdź jaki kubek termiczny wybrać i na co zawrócić uwagę przy kupnie!

Termosy stalowe leżące na liściach w lesie obok plecaka turystycznego

Jak działa termos i ile trzyma ciepło? Budowa termosu

Czym jest termos, jaka jest zasada działania termosu, czy kubek termiczny i termos to jest to samo? Po co w termosie podwójne ścianki i próżnia?

otwarty kubek termiczny

Jaki kubek termiczny wybrać? Ranking kubków termicznych

Zastanawiasz się, jaki będzie najlepszy kubek termiczny? Sprawdź ranking kubków termicznych i wybierz najlepszy dla siebie.

Kobieta nalewająca mężczyźnie napój z termosu turystycznego odpoczywając  w górach

Jaki termos w góry? Co sprawdzić kupując termos turystyczny?

Dobry termos turystyczny to niezwykle cenny element wyposażenia podczas górskich wędrówek. Sprawdź jaki termos w góry wybrać. Na co zwrócić uwagę ?

Mężczyzna nalewający kobiecie zimną wodę z termosu

Czy i jak długo termos trzyma zimno?

Zajrzyj do artykułu i dowiedz się czy termos trzyma zimno oraz w jakich warunkach termos sprawdzi się najlepiej!