Jaki używany rower elektryczny warto kupić? Kryteria wyboru
Podjąłeś decyzję o zakupie roweru elektrycznego z drugiej ręki? Znakomicie! Należy wiedzieć, że aby finalnie być zadowolonym ze swojego zakupu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. W pierwszej kolejności powinieneś upewnić się, czy sprzedawca posiada dowód zakupu, książeczkę serwisową lub kartę gwarancyjną. To bardzo ważny krok, ponieważ pozwala upewnić się, że rower nie jest kradziony, a także prześledzić całą historię serwisowania oraz napraw.
Czasem można się spotkać z sytuacją, że rower nadal znajduje się na gwarancji. W takim przypadku zyskujemy możliwość naprawy usterek wynikających z wad fabrycznych. Kolejnym krokiem, który powinien być obowiązkowy, są oględziny techniczne jednośladu. Należy sprawdzić stan każdej części z osobna, dlatego też warto byłoby zobaczyć rower przed zakupem na własne oczy. Na co konkretnie zwrócić uwagę?
1. Silnik. Metoda sprawdzania jego sprawności jest bardzo prosta – wystarczy wsiąść i przejechać się kawałek rowerem, sprawdzając każdy z trybów. To jedyne, co możemy zrobić podczas oględzin, ponieważ na rozkręcanie i sprawdzanie każdego komponentu z osobna po prostu nie ma czasu. Warto jednak dowiedzieć się, jaki przebieg ma silnik, co pozwoli oszacować zużycie poszczególnych elementów.
2. Rama. To zdecydowanie największy element jednośladu. Bez względu na to, z jakiego materiału jest skonstruowana, konieczne jest sprawdzenie, czy nie posiada żadnych uszkodzeń w postaci wgnieceń, czy pęknięć. Każda tego typu usterka może skutkować jej złamaniem podczas intensywnego użytkowania.
3. Napęd. Sprawność tego elementu ma bezpośrednie przełożenie na płynność jazdy i jej wspomaganie. Na co szczególnie zwrócić tutaj uwagę? Przede wszystkim nasze zainteresowanie powinno się skupić na szybkości działania przerzutek oraz na tym, czy kaseta nie posiada przetarć. Warto również sprawdzić, czy na łańcuchu nie widać śladów korozji. Nie można jednak zapominać, że używany rower będzie nosił ślady zużycia.
4. Akumulator. Bateria to serce roweru elektrycznego, dlatego powinieneś poświęcić jej szczególną uwagę. Sprawna bateria przekłada się na zasięg osiągany przez e-bike, ale także odpowiada za bezpieczeństwo użytkownika. Niewłaściwie użytkowane ogniwo grozi skróceniem żywotności, a w skrajnych przypadkach nawet wybuchem podczas ładowania lub jazdy.
5. Koła. Uwagę należy zwrócić także na stan kół. Rowery używane mają to do siebie, że opony mogą już nosić większe lub mniejsze objawy zużycia. Jeśli stan ogumienia nie jest najlepszy, warto od razu po zakupie wymienić opony na nowe. Należy także spojrzeć na obręcze oraz szprychy. Jeśli są w dobrym stanie, nie wymagają wymiany.
6. Hamulce. Sprawne hamulce w rowerze elektrycznym to gwarancja naszego bezpieczeństwa. E-bike to typ pojazdu, który jest cięższy od klasycznego roweru, a także zdolny do rozwijania dużych prędkości, nawet na nierównym terenie. Oznacza to, że hamulce odkrywają w nim ogromną rolę i należy o nie dbać. Dowodem na ich sprawność będzie brak piszczenia w suchych warunkach oraz momentalne blokowanie kół.