Mężczyzna jadący na rowerze elektrycznym o dużym zasięgu

Zasięg roweru elektrycznego – jaki rzeczywisty zasięg ma rower elektryczny?

Rower elektryczny to popularny środek transportu. Jaki zwiększyć zasięg roweru elektrycznego? Tego dowiesz się z tego artykułu

Rowery elektryczne coraz mocniej wchodzą na rynek komunikacyjny. Pozwalają pokonywać duże odległości na świeżym powietrzu, nie emitując przy tym spalin. Wiele osób przed zakupem takiego środka transportu zastanawia się, jaki jest jego rzeczywisty zasięg. Okazuje się, że ten jest zależny od kilku czynników, na które wpływ ma producent, ale taż sam użytkownik. Postaramy się wymienić i opisać te najważniejsze.

Jaki średni zasięg ma rower elektryczny?

Według ogólnodostępnych informacji, a także zapewnień producentów rowerów, ich zasięg średnio oscyluje w okolicach od 60 do ponad 120 km. Jednakże każdy e-bike ma swoją specyfikę, a na rzeczywisty zasięg wpływa wiele czynników. Wymieniliśmy je poniżej.

Co wpływa na zasięg roweru elektrycznego? 

Zwiększyć zasięg roweru elektrycznego można jeżdżąc po równym i płaskim asfalcie, bez zbyt dużych nachyleń. Niesprzyjająca nawierzchnia obciąża jeszcze bardziej baterię, co wpływa na jej wydajność. Duży podjazd, błotnista droga zmniejszają zasięg e-bike'a. Podobne skutki może mieć jazda w kierunku przeciwnym do wiatru. Szczególne trudności będą miały rowery miejskie, nieprzystosowane do wymagających warunków.

Jednakże jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o długości zasięgu jest waga rowerzysty. Im większa, tym krótsza będzie pokonana odległość na jednym ładowaniu. Średnią żywotność baterii w rowerze oblicza się przy kierowcy o wadze w przedziale 60-70 kg. Większy ciężar powoduje, że akumulator musi zużywać więcej mocy, by pracować. W takiej sytuacji, aby osiągnąć podobny dystans co kolarz o mniejszej liczbie kilogramów, trzeba dużo więcej pedałować bez pomocy wspomagania.

Warto także zwrócić uwagę na aerodynamikę. Producenci dbają o to, by rower był jak najbardziej opływowy. Jednakże tego samego nie można zawsze powiedzieć o amatorskich kolarzach. Strój rowerowy, który niweluje opór powietrza, a także opływowy kask pomogą zmniejszyć zużycie baterii, tym samym wydłużając czas jej działania. Jednak trzeba pamiętać, że sam ubiór i ekwipunek nie zaowocują pokaźnymi różnicami w długości podróży.

Rower rowerowi nierówny. Są różne marki oraz modele, a każda z nich ma swoją specyfikę. Jest wiele typów rowerów jak górskie, trekkingowe, MTB, czy szosowe. Różnią je także użyte baterie, rodzaje wspomagania, opony, łańcuch, liczba przełożeń i wiele innych parametrów, o których decyduje producent. Każdy z nich oddziałuje na to, jaki zasięg ma rower elektryczny.

Kobieta jadąca na rowerze elektrycznym po mieście

Rodzaje baterii w rowerze elektrycznym

Zacznijmy od najistotniejszego, gdyż bateria w rowerze elektrycznym to serce całego mechanizmu. Obecnie na rynku dominują akumulatory litowo-jonowe, te same, które często używane są w przypadku elektrycznych samochodów. Są one również uważane za najbardziej wydajne i najlepsze. Jednak występują także mniej popularne warianty jak akumulatory: litowo-polimerowe, niklowo-metalowo-wodorkowe, niklowo-kadmowe, czy akumulatory żelowe.

Każda bateria ma podaną pojemność w watogodzinach. Zazwyczaj waha się ona od 200 do 600 Wh, w przypadku elektrycznych rowerów MTB czasami trochę więcej. Oczywiście w celu maksymalnego wydłużenia jej zasięgu należy naładować ją do limitu. Warto zauważyć, że żywotność baterii z czasem będzie spadać, co jest zależne od częstotliwości i sposobu ładowania.

Innym ważnym czynnikiem, który wpływa na potencjalne zwiększenie odległości, jest napięcie akumulatora. Wyższe zapewni więcej kilometrów zasięgu.

Znajomi jadący na wycieczkę rowerami elektrycznymi

Do tego, przed zakupem w celu oszacowania realnego zasięgu roweru, warto zapoznać się z rodzajem i mocą silnika elektrycznego. Większość dostępnych modeli posiada silnik o mocy 250 W, jednak istnieją również rowery o wydajniejszych silnikach. Są one głównie stosowane w rowerach sportowych, na przykład górskich. Zwróć uwagę również na jego moment obrotowy i kadencję.

Ponadto ważnym czynnikiem, który definiuje maksymalny zasięg, jest ciężar roweru elektrycznego. Zazwyczaj oscyluje on w okolicach 20-25 kg. Składa się na niego między innymi liczba akcesoriów oraz materiał, z którego pojazd został zbudowany. Im większa masa roweru, tym mniejszy zasięg ze względu na potrzebną do wygenerowania moc. Lżejsze modele pozwalają zazwyczaj na przejechanie większego dystansu na jednym ładowaniu.

Jak zwiększyć zasięg roweru elektrycznego?

Producent może podawać przewidywane liczby, ale prawda jest taka, że obliczenie zasięgu nie jest takie proste. Duży wpływ na niego ma sam użytkownik. Przede wszystkim o zużyciu baterii decyduje stopień wspomagania. Im wyższy, tym większy procent akumulatora będzie się zużywać, co ma oczywisty wpływ na zasięg.

Im więcej uda Ci się przejechać na niskim trybie wspomagania, tym większy będzie zasięg, niezależnie od pojemności baterii. Analogicznie mniejszy zasięg będzie efektem stosowania wyższych poziomów wspomagania w trakcie jazdy.

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach elektrycznych po parku

Jak obliczyć zasięg roweru elektrycznego?

Przybliżony zasięg e-bike'a możesz obliczyć samodzielnie. Do tego będą potrzebne Ci podstawowe dane, takie jak: napięcie i pojemność akumulatora, ciężar rowerzysty, a także poziom wspomagania. Podstawowym sposobem na obliczenie zasięgu jest pomnożenie napięcia baterii przez jej pojemność. Możesz do równania dodać także inne czynniki. Przykładowo kierowca o wadze 60 kg, z baterią o pojemności 14 Ah i napięciu 36 V przejedzie na poziomie wspomagania 25% około 112 km. Natomiast 90-kilogramowa osoba jadąca z akumulatorem 14 Ah z napięciem 48 V przy pomocy akumulatora na poziomie 50% zajedzie co najwyżej 82 km.

Oczywiście nie są to dane w pełni dokładne, gdyż nie uwzględniają czynników atmosferycznych, rodzaju nawierzchni, pochylenia drogi, ciężaru samego roweru i innych składowych. Jednakże pozwala już na uzyskanie przybliżonych prognoz.

Rower elektryczny to pojazd, który jest przyjazny dla środowiska. Do tego cieszy się sporym uznaniem wśród początkujących kolarzy. Jego główną zaletą jest możliwość wspomagania pedałowania, podczas pokonywania dłuższego dystansu. Czyni to e-bike'a środkiem transportu praktyczniejszym od zwykłego roweru. Dlatego świetnie spisze się na dłuższych dystansach, wycieczkach krajoznawczych, a także jako transport zastępczy do dowolnego miejsca pracy, nawet gdy te znajduje się poza miastem.

Po przeczytaniu tego tekstu twoja wiedza o e-bike'ach powinna się teraz poszerzyć. Jednak, co najważniejsze wiesz już, jak wiele aspektów ma wpływ na ostateczny zasięg roweru elektrycznego. Często są one pomijane we wstępnych wyliczeniach, co może powodować nieścisłości. Teraz już rozumiesz, co je generuje.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna jadący w kaskach na rowerach elektrycznych

Jak działa rower elektryczny wybrać?

Poznaj zasadę działania roweru elektrycznego ✨ Dowiedz się w jaki sposób uruchomić rower elektryczny i jak się nim poruszać ⭐ Sprawdź

Ile waży rower elektryczny? Masa roweru typu ebike

Ile waży rower elektryczny? Masa roweru typu ebike

Waga e-bike'a zależy od takich elementów jak silnik elektryczny, czy akumulator. Ile waży rower elektryczny? Odpowiadamy!

Kobieta jadąca na rowerze elektrycznym po mieście

Blokada prędkości w rowerze elektrycznym a bezpieczeństwo

Ograniczenia prędkości są niezwykle ważne przy legalnej jeździe. Ciesz się jazdą na rowerze w granicach rozsądku.

kobieta jadąca na rowerze elektrycznym w mieście zgodnie z przepisami kodeksu ruchu drogowego

Rower elektryczny a przepisy kodeksu drogowego

Rower elektryczny a przepisy kodeksu drogowego – co warto wiedzieć, aby legalnie poruszać się po drodze? Sprawdź przepisy o prędkości i inne!

kobieta i mężczyzna jadący na rowerach elektrycznych w kaskach

Jaki rower elektryczny trekkingowy warto wybrać?

Dobry rower elektryczny trekkingowy powinien wyróżniać się lekkością i wytrzymałością. Przedstawiamy ranking rowerów trekkingowych dostępnych na rynku