Buty do nart biegowych

Jakie buty do nart biegowych wybrać?

Buty do narciarstwa biegowego są ważnym elementem wyposażenia w tej dyscyplinie. Sprawdź, jakie buty do nart biegowych wybrać, by były komfortowe.

Narciarstwo biegowe staje się niezwykle popularną formą aktywności fizycznej. Łączy ono w sobie kontakt z naturą z możliwością zadbania o kondycję, wydolność czy sylwetkę. Dobór odpowiedniego sprzętu, w tym obuwia, jest jednak kluczową kwestią, którą zarówno początkujący, jak i zaawansowani fani tego sportu powinni wziąć pod uwagę, ponieważ odgrywa ono istotne znaczenie z punktu widzenia komfortu i efektywności jazdy. Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Jakie jednak buty do biegania na nartach najlepiej wybrać? Podpowiadamy.

Jak dobrać buty do nart biegowych? Podstawowe informacje

Dobry sprzęt może zmaksymalizować wydajność narciarzy o bardzo różnych poziomach umiejętności. Żeby wybrać odpowiednie buty do narciarstwa biegowego, powinniśmy zwrócić uwagę na preferowany styl jazdy i typ wiązań. Istotne są jednak również poniższe czynniki:

materiał – nowoczesne produkty wykonane są z zaawansowanych tworzyw, łączących w sobie komfort z trwałością oraz lekkością. Istotne jest jednak, by sięgać po te z oddychającymi membranami ze względu na to, że chronią one przed wilgocią z zewnątrz, a jednocześnie umożliwiają odprowadzanie potu. Warto zwrócić uwagę także, czy posiadają dodatkowe ocieplenie;

izolacja termiczna – poszczególne modele mogą różnić się poziomem izolacji, w zależności od ich przeznaczenia. Buty do stylu łyżwowego często są lżejsze niż do klasycznego lub turystycznego, przez co mogą mieć cieńszą powłokę. Z kolei w butach przeznaczonych do jazdy poza wyznaczonymi szlakami, występuje grubsza warstwa ocieplenia, co gwarantuje komfortowe użytkowanie nawet w niskich temperaturach;

konstrukcja podeszwy – zwłaszcza podczas długich tras, warto wykorzystywać te z lepszą amortyzacją. Jej twardsze wersje preferowane są jednak przez narciarzy łyżwowych, a bardziej elastyczne, zazwyczaj wolą fani stylu klasycznego;

dopasowanie do kształtu stopy – mowa tu nie tylko o rozmiarze. Ze względu na to, że każda osoba ma nieco inną budowę nóg, coraz więcej producentów oferuje buty na biegówki o różnych szerokościach lub takie, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Dlatego warto zwrócić uwagę na system regulacji ich wewnętrznej części. W niektórych z nich znajdują się wyjmowane wkładki, które można wymienić na przykład na ortopedyczne. Istotne jest również właściwe wsparcie kostki, zwłaszcza w przypadku techniki łyżwowej. W klasycznej z kolei wybrany produkt musi umożliwiać naturalny ruch stopy. Zbyt miękkie obuwie to brak stabilności, a za sztywne – ograniczenie ruchów i obniżenie komfortu jazdy.

Dodatkowo buty mogą być wyposażone w szereg innych elementów takich jak na przykład ochraniacze na palce i pięty, które nie tylko zapewniają dodatkowe ciepło, ale również chronią przed przetarciami. Modele z wyższej półki nierzadko mają też inne funkcje. Sprzęt narciarski dostępny jest zazwyczaj w opcji unisex, jednak obuwie często występuje też w wersji damskiej i męskiej.

Osoba trenująca narciarstwo biegowe na ośnieżonym polu

Rodzaje butów do nart biegowych

Buty do nart biegowych dzieli się na kilka podstawowych kategorii, w zależności od stylu jazdy, podczas którego są wykorzystywane. Dobór odpowiedniego modelu uzależniony jest więc od tego, czy preferujemy technikę klasyczną, łyżwową czy może szukamy wersji przeznaczonych do nart turystycznych. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane typy takiego obuwia.

Osoba trenująca narciarstwo biegowe

Wybór obuwia biegowego do stylu klasycznego

Modele do stylu klasycznego zaprojektowane są w taki sposób, by umożliwiały naturalne zgięcie stopy podczas biegu. Dlatego są zazwyczaj miękkie i lekkie, dzięki czemu pozwalają łatwo unieść piętę. Jednocześnie wykonane są z materiałów dobrze chroniących przed zimnem. Wyróżniają się nieco niższym profilem kostki, by zagwarantować jej pełną swobodę ruchu ze względu na to, że w tej technice noga często pozostaje w prostej linii.

Nierzadko wyposażone są również w dodatkową warstwę izolacyjną, która gwarantuje komfort nawet podczas dłuższych tras czy trudniejszych warunków atmosferycznych. Ich istotnym elementem jest jednak przede wszystkim elastyczna podeszwa, pozwalająca na naturalny ruch stopy zarówno w fazie odepchnięcia, jak i jej wysuwania do przodu oraz lepsze przenoszenie siły na narty biegowe podczas odbicia.

Jakie buty biegowe do techniki łyżwowej?

Buty do stylu łyżwowego nazywane też skatingowymi, różnią się od klasycznych wersji sztywniejszą konstrukcją, a także wyższym profilem stabilizującym kostkę. Ze względu na to, że technika ta przypomina nieco jazdę na łyżwach, to właśnie stabilność i precyzja ruchu są tu kluczowe.

Z tego powodu obuwie wykorzystywane przez amatorów tej dyscypliny, jest bardziej usztywnione i ma twardszą podeszwę. Zapewnia więc lepsze przenoszenie siły na narty, co gwarantuje wyższą prędkość. Wybierając idealny dla siebie model do stylu łyżwowego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego dopasowanie do stopy, aby ściśle do niej przylegał i gwarantował maksymalną kontrolę ruchu.

Uniwersalne buty do biegówek (combi)

Uniwersalne modele łączą w sobie cechy, jakimi wyróżniają się dwa powyższe rodzaje butów do narciarstwa biegowego. Pozwalają cieszyć się stylem klasycznym i łyżwowym. Są więc nieco wyższe od tych pierwszych, dzięki czemu zapewniają wsparcie kostki podczas jazdy łyżwowej, lecz jednocześnie są na tyle elastyczne, by umożliwić również komfortowe poruszanie się techniką klasyczną. Mają boczne wsparcie mankietu.

Wersje combi to doskonały wybór zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą dyscypliną i nie chcą jeszcze inwestować w dwie pary. To popularny wybór także wśród narciarzy rekreacyjnych.

Osoba trenująca narciarstwo biegowe na ośnieżonym polu

Buty biegowe do narciarstwa pozatrasowego (touringowe)

Buty touringowe są przeznaczone do uprawiania bardziej ekstremalnej wersji tego sportu. Dlatego też zazwyczaj wyposażone są w warstwę izolacyjną, która gwarantuje komfort termiczny oraz osłonę nad mankietem chroniącą przed śniegiem. Dodatkowo ich materiał jest trwalszy, a konstrukcja gwarantuje możliwość wielogodzinnej jazdy w puchu, bez obaw o przemoczenie czy wyziębienie.

Wiązania do nart biegowych – czy są ważne?

Elementem, który pełni niezwykle istotną rolę w sprzęcie biegowym, jest wiązanie. Jego zadaniem jest połączenie buta z nartą. Dlatego też wpływa ono bezpośrednio na jakość oraz komfort jazdy. W zależności od preferencji oraz techniki możemy wybrać jeden spośród kilku głównych systemów.

Jakie są rodzaje wiązań nart biegowych?

Najpopularniejsze systemy wiązań do nart biegowych to:

NNW, czyli New Nordic Norm – stosowany jest zarówno w stylu klasycznym, jak i łyżwowym. Elementy te cenione są przede wszystkim za uniwersalność, prostotę obsługi i wygodę. Opierają się na dwóch prowadnicach umieszczonych w podeszwie buta, wchodzących w interakcję z rowkami w wiązaniach, dzięki czemu zapewniają precyzyjne sterowanie nartami. Ich wszechstronność powoduje, że chętnie sięgają po nie zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści;

SNS, czyli Salomon Nordic System – to również propozycja, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Mamy tu do czynienia z jedną, szeroką prowadnicą, gwarantującą lepsze przenoszenie energii i stabilność. Jest to istotne zwłaszcza w stylu łyżwowym. SNS występuje w wersji Profil stosowanej do techniki klasycznej oraz Pilot z dwoma punktami zamocowania, gwarantującej lepszą kontrolę;

Turnamic – łączy w sobie cechy NNN i SNS. Wiązania w nim są kompatybilne z butami NNN, dzięki czemu jest on dość uniwersalny. Charakteryzuje się prostotą montażu i demontażu, a także możliwością regulacji bez konieczności użycia narzędzi. Pozwala więc na łatwe dostosowanie do warunków panujących na szlaku. To świetna opcja dla osób poszukujących elastycznych rozwiązań.

Narciarzom poruszającym się poza wyznaczonymi trasami, na przykład na głębokim śniegu, polecane są wiązania backcountry. Są one szersze i mocniejsze niż standardowe, dzięki czemu gwarantują lepszą kontrolę nad sprzętem w trudnych warunkach.

Osoba wpinająca ręcznie buty do nart biegowych

Jakie wiązania do nart śladowych wybrać?

Narty śladowe, nazywane również turystycznymi, różnią się od tradycyjnych wersji biegowych. Są zazwyczaj szersze, dzięki czemu gwarantują lepszą stabilność, zwłaszcza w głębokim śniegu. Mają również inne wiązania, które są bardziej wytrzymałe i stabilne. Z tego powodu elementy te muszą być właściwie dobrane, by gwarantowały pełen komfort oraz kontrolę, zwłaszcza na niezbyt dobrze przygotowanych trasach. Wykorzystuje się w takim przypadku ich poniższe typy:

NNN BC – to wersja do nart śladowych NNN. Jest przystosowana do trudniejszych warunków, dzięki czemu elementy te są szersze i mocniejsze, gwarantując lepszą kontrolę w głębokim śniegu. Są świetnym wyborem dla osób, które planują wędrówki po mocno wymagających terenach. Buty kompatybilne z tym systemem, będą bardziej masywne, lecz zapewnią lepszą izolację, co jest niezwykle istotne w przypadku dłuższych wypraw;

SNS X-Adventure – przeznaczony jest do jazdy poza przygotowanymi trasami. Dlatego też, podobnie jak NNN BC, jest szerszy i bardziej wytrzymały, gwarantując lepszą stabilność i kontrolę na nierównym terenie. Jest szczególnie ceniony przez turystów poszukujących solidnych i niezawodnych elementów, umożliwiających im poruszanie się w trudnych warunkach.

Buty do nart biegowych starego typu

Przed wprowadzeniem nowoczesnych systemów takich jak NNN i SNS dominowało obuwie o prostszej konstrukcji, które było przeznaczone do wiązań typu 75 mm, znanych także jako trójbolcowe. Wyróżniały się one dużą szerokością i były przypinane za pomocą trzech metalowych bolców na przedniej części podeszwy. Takie buty charakteryzowały się bardziej sztywną budową, przez co były mniej elastyczne i ograniczały komfort poruszania się na nartach biegowych.

Obecnie system 75 mm jest już rzadko stosowany. Jednak nadal wśród tradycjonalistów oraz osób uprawiających narciarstwo backcountry ma pewnych zwolenników. Buty starego typu, mimo że są cięższe i mniej wygodne, to cechują się dużą trwałością i prostotą konstrukcji, dzięki czemu są niezawodne zwłaszcza w surowych warunkach.

Narty biegowe – jak dobrać rozmiar?

Dobór odpowiedniego rozmiaru nart biegowych, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na komfort i efektywność jazdy. Dlatego przy wyborze takiego produktu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Najważniejszy jest styl jazdy. 

Długość nart do techniki klasycznej powinna być około 20-30 cm większa niż wzrost użytkownika. Wynika to z faktu, iż tylko wtedy zagwarantują dobrą stabilność i ułatwią utrzymanie równowagi. 

W stylu łyżwowym z kolei muszą mieć one około 10-15 cm długości więcej niż wynosi wzrost sportowca. Krótsze wersje gwarantują większą zwrotność i łatwiejsze manewrowanie, co jest istotne w przypadku dynamicznych ruchów. W obu technikach istotna jest również waga osoby je wykorzystującej.

Z kolei rozmiar buta należy dobierać, rozpoczynając od dokładnego zmierzenia swojej stopy. W tym celu możemy na przykład stanąć na kartce papieru i obrysować jej kontur lub zmierzyć długość od pięty do najdłuższego palca. Na tej podstawie, korzystając z tabeli rozmiarów producenta obuwia narciarskiego, możemy wybrać idealny dla siebie model. 

Ogólnie zaleca się jednak, by były one o 0,5 do 1,5 cm dłuższe od zmierzonej długości stopy, ponieważ taki zapas pozwala na wygodne ruchy palców. Dodatkowo umożliwia ubranie grubszych skarpet. Wybierając szerokość, zwróćmy uwagę na to, czy nie są zbyt ciasne. Mierząc je, upewnijmy się więc, czy są wygodne w okolicy kostki i nie powodują ucisku, a także czy możemy w nich swobodnie się poruszać.

Buty wpinane w narty biegowe

Jak założyć narty biegowe?

Początkujący narciarze mogą mieć problem z założeniem całego osprzętu potrzebnego do uprawiania tego sportu. Jednak duże znaczenie ma w takim przypadku przede wszystkim dobór odpowiednich butów i wiązań. Jeśli będą właściwie dopasowane, wówczas ich wkładanie nie powinno sprawić nam trudności. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy są dobrze zapięte. Muszą one dobrze przylegać do stopy, lecz nie mogą być zbyt ciasne. 

Ustawiając nartę na płaskiej powierzchni w przypadku systemów NNN i Turnamic, wystarczy wcisnąć przednią część buta w taki sposób, aby wypustka w podeszwie zatrzasnęła się w zaczepie. W SNS procedura ta jest dość podobna. Należy umieścić obuwie w wiązaniu i upewnić się, że jego przód jest solidnie osadzony. Następnie dociskając palce stóp sprawdzić, czy zostały one zamknięte prawidłowo.

Wiązania systemów automatycznych zamykają się samoczynnie po wsunięciu buta, lecz aby je odpiąć, należy wybrać przycisk znajdujący się z przodu. W takich jak SNS czy NNN, musimy ręcznie je zablokować za pomocą specjalnych dźwigni. Po założeniu nart sprawdźmy, czy są dobrze zamocowane, a wiązania nie blokują naturalnego ruchu pięt, ze względu na to, że obuwie takie powinno umożliwiać nam swobodne ich podnoszenie przy odbiciu. Jest to kluczowy aspekt dla komfortu.

Podsumowanie

Dobór odpowiednich butów biegowych zależy od wielu czynników. Jednak niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tym sportem, czy jesteśmy już zaawansowanymi narciarzami, dbajmy o to, aby nasz sprzęt był maksymalnie komfortowy, ponieważ będzie on wpływał na wygodę podczas jazdy, ale również na efektywność zjazdów. Podczas wyboru osprzętu, zwracajmy uwagę również na to, czy jest kompatybilny z wiązaniami, a także, czy gwarantuje dobrą izolację termiczną oraz wsparcie kostki.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna z kijkami  na nartach

Jak hamować na biegówkach? ❄️ Narty biegowe dla początkujących

Jak hamować na biegówkach? Poznaj podstawowe techniki biegania na nartach dla początkujących. Na czym polega jazda na nartach biegowych?

kobiety trenujące narciarstwo biegowe w odzieży narciarskiej

Jak wybrać narty biegowe do stylu łyżwowego?

Jedną z technik poruszania się w narciarstwie biegowym jest styl łyżwowy. Sprawdźmy, jakie narty będą najlepsze i na czym oprzeć swój wybór.

mężczyzna trenujący narciarstwo biegowe w odzieży do narciarstwa biegowego

Styl klasyczny a styl łyżwowy w narciarstwie biegowym

Narciarstwo biegowe to sport, który zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Do wyboru mamy dwa: klasyczny i łyżwowy. Sprawdź różnice!

3 osoby na nartach w strojach narciarskich

Jak dobrać narty biegowe do wzrostu, wagi i umiejętności? PORADNIK

Jesteś amatorem narciarstwa, ale nie wiesz, jak dobrać narty biegowe? Zobacz, jak dostosować długość nart do twojego wzrostu!

kobieta z dziećmi w strojach narciarskich poruszający się na nartach biegowych

Biegi narciarskie dla dzieci - w jakim wieku rozpocząć treningi?

Dowiedz się kiedy dzieci mogą rozpocząć treningi, aby towarzyszyć rodzicom na szlakach lub zacząć uprawiać narty biegowe dla własnej przyjemności.