Mężczyzna w stroju wspinaczkowym trzymający przypięte do pasa ekspresy wspinaczkowe

Jakie ekspresy wspinaczkowe wybrać – praktyczny przewodnik

Przewodnik po ekspresach wspinaczkowych: poznanie budowy, rodzajów oraz zastosowania ekspresów w sportowej i górskiej wspinaczce.

Ekspres wspinaczkowy to podstawowy element wyposażenia każdego wspinacza bez względu na poziom jego zaawansowania. Dzisiaj dowiesz się, czym jest ekspres wspinaczkowy, do czego służy, jak jest zbudowany i jak wybrać odpowiedni jego rodzaj. Zapraszamy do lektury.

Ekspres wspinaczkowy – do czego służy?

Ekspres wspinaczkowy to urządzenie, które umożliwia bezpieczne połączenie liny używanej do wspinaczki z punktami asekuracyjnymi takimi jak przeloty czy ringi. Jego zadaniem jest umożliwienie swobodnego przesuwania się liny bez obawy o jej wypadniecie lub naprężenie w nieodpowiednim momencie. Wpływa to znacząco na zwiększenie twojego bezpieczeństwa podczas wspinaczkowych wypraw.

Osoba trzymająca w dłoni ekspres wspinaczkowy

Ekspresy do wspinaczki – budowa

Budowa tego sprzętu wspinaczkowego jest dość prosta, jednak zanim zaczniesz się wspinać z jego pomocą, powinieneś poznać znaczenie poszczególnych elementów. Ekspres zbudowany jest kilku istotnych komponentów, które wspólnie tworzą funkcjonalny i niezawodny system asekuracyjny. Oto ich krótkie charakterystyki.

Karabinki do ekspresów

Każdy model ekspresu wspinaczkowego składa się z dwóch karabinków. Jeden z nich jest prosty, często wyposażony w zamek druciany, a drugi gięty, z zakrzywionym zamkiem. Pierwszy z nich, tak zwany druciak, służy, by wpiąć się w punkt asekuracyjny na przykład przeloty, ringi czy haki. Przez drugi przewlekasz linę wspinaczkową. Różnica w kształcie obu karabinków ułatwia szybkie i intuicyjne użytkowanie, minimalizując ryzyko błędu.

Taśma

Wyżej wspomniane karabinki połączone są za pomocą specjalnej taśmy. Wykonana jest ona z materiałów takich jak poliamid (nylon) czy też dyneema. Nylon jest bardziej elastyczny i dobrze absorbuje energię. Natomiast taśmy z dyneemy są lżejsze i bardziej odporne na przetarcia.

Taśma występuje w różnych długościach, od 10-centymetrowych, przeznaczonych do wspinania sportowego, aż po dłuższe, 25-centymetrowe, używane do wspinaczki tradowej. Długość taśmy wpływa na swobodę ruchu liny oraz możliwość dopasowania do odległości między punktami asekuracyjnymi. Dłuższe taśmy są przydatne w terenach nieregularnych, gdzie krótsze mogłyby powodować niepożądane tarcie liny o skałę.

Mężczyzna stojący z przypiętymi do uprzęży ekspresami wspinaczkowymi

Gumka

Małym, ale ważnym elementem, z jakiego składa się ten szpej, jest gumka. Jej zadaniem jest utrzymywanie karabinka prostego zawsze w tej samej pozycji. Dzięki temu nie będzie się on zakręcać, przemieszczać, co nie tylko ułatwia wspinaczkę, ale także zwiększa Twoje bezpieczeństwo. 

Zamek

Jest to mechanizm zamykający karabinek. Do wyboru masz pełny zamek, czyli z zamknięciem zabezpieczającym przed wypadaniem liny. Najczęściej Karabinki z pełnym zamkiem stosuje się do mocowania liny wspinaczkowej. Możesz także wybrać zamek automatyczny lub manualny. Wszystko to zależy od Twoich upodobań, doświadczenia i panujących na ścianie warunków.

Jakie ekspresy wspinaczkowe wybrać? Rodzaje ekspresów wspinaczkowych

Wspinaczka ma wiele twarzy, dlatego też na rynku dostępnych jest wiele typów i rodzajów tych gadżetów. Wybór odpowiednich ekspresów wspinaczkowych ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu podczas wspinaczki. Różne style wspinania wymagają różnych cech ekspresów, dlatego warto dobrze zrozumieć, jakie ekspresy będą stosowne dla danego rodzaju wspinaczki.

Ekspresy do wspinaczki sportowej

Zaprojektowane z myślą o wspinaczce sportowej, gdzie punkty asekuracyjne są już zamontowane na stałe. Pozwala to na użycie lżejszych i bardziej kompaktowych ekspresów, które minimalizują wagę ekwipunku i ułatwiają szybkie wpinanie liny. Są to lekkie ekspresy wyposażone w cienką oraz krótką taśmę (10-12 cm) wykonaną najczęściej z materiału dyneema. Charakteryzują się prostymi karabinkami, dzięki, którym możliwa jest szybka wpinka w punkt asekuracyjny. Stosowane są wszędzie tam, gdzie znaczenie ma lekka uprząż wspinaczkowa oraz szybkie pokonywanie tras sportowych.

Kobieta w kasku wspinaczkowym zaczepiająca linę o ekspres wspinaczkowy podczas wspinaczki

Ekspresy do wspinaczki tradowej

Taki zestaw ekspresów wykorzystywany jest we wspinaczce tradycyjnej, gdzie sam umieszczasz punkty wpinek,  co wymaga większej elastyczności i możliwości dostosowania się do zmiennych odległości między nimi. Długość ekspresów tradowych to zazwyczaj od 17 do 25 cm. Dzięki temu możliwe jest wygodniejsze prowadzenie liny bez ryzyka jej tarcia o skałę czy też jej załamania. Są to duże karabinki w porównaniu ze sportowymi, najczęściej w kształcie litery D. Wykonywane są z materiałów o podwyższonej odporności. Karabinki w ekspresach tradowych często mają specjalne konstrukcje ułatwiające manipulację nimi w rękawiczkach oraz systemy zapobiegające przypadkowemu otwarciu.

Ekspres górski

Przeznaczone do wielowyciągowej wspinaczki w górach. W takich przypadkach trzeba się liczyć z bardziej wymagającymi warunkami, takimi jak zmienne warunki atmosferyczne, dłuższe drogi wspinaczkowe i większe ryzyko upadku. Dlatego ekspresy do wspinaczki górskiej oferują wiele funkcji dodatkowych. Może to być między innymi system blokujący karabinek przed przypadkowym otwarciem czy też regulacja długości taśmy. Ekspresy górskie są zazwyczaj bardziej wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne, wykonane z materiałów odpornych na korozję i niskie temperatury.

Ekspresy specjalistyczne

Oprócz wymienionych wyżej rodzajów istnieją również ekspresy specjalistyczne takie jak do wspinaczki via ferrat, które wyróżniają się specjalnym system absorpcji energii w przypadku upadku, czy też ekspresy do wspinaczki lodowej, które są przystosowane do wpinania w lód.

Dla każdego wspinacza sprzęt wspinaczkowy jest niezbędny. Powinien on być oparty na rodzaju wspinaczki i własnych preferencjach. Pamiętaj przede wszystkim o bezpieczeństwie, więc zainwestuj w dobrej jakości sprzęt, który zapewni Ci komfort i pewność siebie potrzebną podczas pokonywania trudniejszych wspinaczek.

Znajdź na Decablog:

Przeczytaj także:

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale z użyciem liny wspinaczkowej

Rodzaje wspinaczek – wspinaczka górska, skałkowa i sportowa

Wspinaczka to rodzaj sportowej aktywności. Jakie są rodzaje wspinaczki? Dla kogo wspinaczka górska, sportowa, skałkowa lub bouldering?

kobieta wspinająca się po skale

Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Podpowiadamy jak dobrać sprzęt.

Uprzęż wspinaczkowa to obowiązkowy element wyposażenia podczas wymagających górskich wypraw. Jaką uprząż wspinaczkową wybrać?

Mężczyzna wykonujący węzeł na linie do wspinaczki

Jaką wybrać linę do wspinaczki? Rodzaje lin wspinaczkowych

Liny wspinaczkowe to akcesorium o przeznaczeniu asekuracyjnym. Sprawdź rodzaje lin wspinaczkowych i jak dobrać parametry liny do wspinania.

Osoba w kasku do wspinaczki idąca w wysokie góry z czekanem

Jaki czekan wybrać? Czekany turystyczne i wspinaczkowe

Czekan to jeden z podstawowych narzędzi w zimowej wspinaczce. Sprawdź, jaki czekan wybrać.

Mężczyzna w uprzęży i kasku wspinaczkowym wspinający się po skale o wysokiej skali trudności

Skala wspinaczkowa – skala trudności dróg skalnych i lodowych

Skala wspinaczkowa określa poziom trudności danej drogi wspinaczkowej. Istnieją różne skale trudności. Sprawdź, czym się charakteryzują.