kobieta biegnąca w spodenkach do biegania w terenie

Jakie spodenki do biegania wybrać? Obcisłe czy luźne, długie czy krótkie?

Szorty do biegania czy legginsy? Sprawdź jakie spodenki do biegania wybrać. Dowiedz się jaka odzież damska i męska jest prezentuje się lepiej.

Przygotowując się do sezonu biegowego, w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na buty. To one są najważniejszym elementem stroju biegacza. Odpowiadają za amortyzowanie wstrząsów, stabilność każdego kroku i utrzymywanie stopy w odpowiedniej pozycji. Odzież do biegania nie pełni aż tak odpowiedzialnych funkcji, jednak wywiera duży wpływ na komfort treningu. Wiedzą o tym biegacze z dużym doświadczeniem. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biegami, bardzo często nie podchodzą do wyboru stroju zbyt poważnie. Decydują się na zakup koszulek i spodenek, które spodobają się im wizualnie lub nie będą cechować się zbyt wysoką ceną. Jest to duży błąd, ponieważ nieodpowiednio dobrane spodenki biegowe znacząco obniżają samopoczucie podczas treningu. Jeśli zastanawiasz się, jakie spodenki do biegania wybrać, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego, jakie są podstawowe rodzaje spodenek biegowych damskich i męskich, jakie są zalety i wady każdego z nich oraz na co warto zwrócić uwagę przed zakupem egzemplarza dla siebie.

Legginsy – obcisły fason, różne długości do wyboru

Krótkie legginsy są zdecydowanie bardziej popularne wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Być może dlatego, że dość wyraziście eksponują sylwetkę. Stanowią jednak świetne rozwiązanie zarówno dla biegaczek jak i dla biegaczy. Legginsy występują w wielu różnych długościach. W dobrych sklepach sportowych, można nabyć zarówno modele o długości 7/8, jak i 3/4 a także legginsy, które kończą się tuż przed kolanem, w połowie uda oraz legginsy mini, których długość pozwala na zakrycie jedynie górnego skrawka uda. Z tak szerokiego wyboru, każdy może wybrać długość odpowiednią dla siebie. Dzięki dopasowanemu fasonowi, w żaden sposób nie wpływa ona na komfort biegu. Przylegające do ciała legginsy minimalizują ryzyko otarć, nawet na długich dystansach. Wyposażone są zazwyczaj w minimum jedną kieszonkę, do której schować można klucze do domu. Jako, że są to naprawdę obcisłe spodnie, kieszonka przylega do ciała na tyle, że jej zawartość nie podskakuje podczas treningu. Jedyną wadą tego rodzaju stroju jest to, że nie może on zapewnić tak dobrej wentylacji jak modele luźniejsze.

kobiety biegnące w legginsach i butach do biegania

Luźne szorty biegowe – szerokie nogawki, wbudowana bielizna

Osoby, które nie czują się zbyt dobrze w legginsach, wybierają zazwyczaj mniej obcisłe spodenki. Świetną alternatywą są dla nich krótkie szorty do biegania. Jeśli zastanawiasz się jakie spodenki do biegania sprawdzą się w Twoim przypadku, sprawdź, jakie są zalety i wady tych drugich. Krótkie spodenki biegowe występują najczęściej w dwóch długościach: przed kolana i do połowy ud. Ich krój jest luźny i nie krępuje ruchów. Lekki materiał zapewnia wentylację i odprowadza wilgoć, czyli pot, na zewnątrz odzieży. Gwarantują więc wygodę i komfort użytkowania. Ze względu na luźny krój, bardzo często posiadają wewnętrzną warstwę w postaci siateczki. Pełni ona rolę bielizny, więc nie trzeba zakładać pod nie niczego więcej. W spodenkach zastosowana jest zazwyczaj podwójna regulacja szerokości. W pasie znajduje się bowiem zarówno gumka jak i sznureczek. Takie rozwiązanie pozwala na idealne dopasowanie wielkości ubrania do potrzeb. Wadą takich spodenek jest to, że mogą one powodować otarcia, zwłaszcza podczas upałów. Ponadto, luźny fason powoduje podskakiwanie przedmiotów schowanych w kieszeniach.

Krótkie spodenki do biegania 2 w 1 – legginsy i szorty w jednym

Spodenki 2w1 to hybrydowe połączenie dwóch poprzednich rodzajów. Stanowią świetną alternatywę zarówno dla leginsów jak i dla spodni. Wewnętrzna warstwa składa się z leginsów o różnej długości. Zewnętrzna zaś ze spodenek, które sięgają zazwyczaj połowy uda, choć w dobrych sklepach biegowych znaleźć można także warianty krótsze i dłuższe. Spodenki wyposażone są w elastyczny pas, który zapobiega zsuwaniu się odzieży podczas biegania. Warstwa wewnętrzna chroni uda i pachwiny przed otarciami, zewnętrzna natomiast pełni funkcję estetyczną. Spodenki do biegania 2 w 1 polecamy więc wszystkim, którym zależy na zachowaniu większej intymności. Jeżeli chodzi o wadę tego rozwiązania, to jest to przede wszystkim słabsza wentylacja. Podczas biegania ma się bowiem na sobie dwie warstwy materiału zamiast jednej. Ma to również wpływ na wagę produktu. Są one dwa razy cięższe niż każdy poprzedni rodzaj.

mężczyzna w spodenkach do biegania 2 w 1

Biegowe spodenki startowe – minimalna długość, niska waga

Spodenki sportowe to propozycja dla osób, które biorą udział w zawodach lub szykują się do bicia swoich rekordów w bieganiu. Czym różnią się od klasycznych, modeli? Przede wszystkim długością i wagą. Są to bowiem najkrótsze spodenki, z dostępnych w sklepach sportowych modeli do biegania. Są krótkie tak, jak męskie bokserki. Ich waga jest niezwykle niska, ponieważ podczas zawodów w bieganiu liczy się każdy dodatkowy gram. Nie posiadają one więc żadnych dodatkowych kieszonek, poza jedną, do której schować można klucze bądź żel energetyczny. Nie mają także siateczkowej bielizny, więc należy założyć pod nie slipy lub figi. Uszyte są z niezwykle lekkich tkanin, które gwarantują doskonałą wentylację. Dodatkowo wspierają ją także otwory wentylacyjne, znajdujące się po bokach spodenek. Ze względu na ich długość, uda mogą ocierać o siebie podczas biegu, co skutkować może otarciami.

kobieta biegnąca w getrach trailowych

Spodenki trailowe – getry, duża liczba kieszonek

Bieganie ultra maratonów, a także wszystkich innych dystansów w warunkach trailowych, to wyjątkowo wymagająca aktywność fizyczna, zarówno dla człowieka jak i dla ubrań i butów. Odpowiednie obuwie i odzież do biegania są tu więc niezwykle istotne. Jako, że bieganie trailowe oznacza zazwyczaj wiele godzin wysiłku o wysokiej intensywności, w trudnych warunkach, spodenki trailowe do biegania wyposażone są w wiele różnych kieszonek, w tym także tych zapinanych. Można więc pochować do nich zarówno żele energetyczne jak i chusteczki czy telefon oraz inne niezbędne drobiazgi. Materiał, z którego są uszyte cechuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Spodenki składają się z getrów kompresyjnych i spodni wierzchnich, na zasadzie takiej jak modele 2w1. Są wykonane z tkaniny, której zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Wewnętrzna część spodenek odpowiada za kompresję mięśni, co wspomaga ich pracę. Spodnie do biegania z wbudowanymi getrami posiadają jednak swoje wady. W upalne dni może być w nich zbyt gorąco. Składają się bowiem z dwóch, wytrzymałych na uszkodzenia, warstw. Z tego powodu też są zdecydowanie cięższe niż wszystkie pozostałe rodzaje.

Szorty, legginsy, 2w1, getry czy startówki – jakie spodenki do biegania wybrać

W powyższej części poradnika opisaliśmy wszystkie znane nam rodzaje spodenek dedykowanych temu sportowi. Jeśli jednak nadal zastanawiasz się, jakie spodenki do biegania wybrać, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, jakie będzie ich docelowe przeznaczenie. Jeżeli poszukujesz spodenek do codziennych treningów, wybierz spośród trzech pierwszych pozycji. Leginsy będą rewelacyjnym rozwiązaniem na dni niezbyt upalne. Gwarantują dużą swobodę ruchu i zabezpieczają pachwiny i uda przed otarciami. Klasyczne krótkie spodenki idealnie sprawdzą się w gorące dni. Jednak, jeśli masz tendencję do otarć, postaw na model 2w1. Ograniczysz tarcie nóg o siebie a prezentować się będziesz równie świetnie, co w modelu tradycyjnym. Jeżeli rozważasz bicie rekordów lub start w zawodach zorganizowanych, postaw na ultralekkie spodenki startowe. Natomiast, jeżeli Twoje ambicje sięgają biegania po górach, wybierz spodenki trailowe. Elastyczna część wewnętrzna zabezpieczy kończyny przed otarciami, luźna zaś pozwoli Ci na przechowanie w licznych kieszonkach, niezbędnych akcesoriów. Dzięki temu, zawsze możesz sięgnąć po żel energetyczny lub innego rodzaju przekąskę. Bez względu na to, który rodzaj wybierzesz, pamiętaj, by zwrócić uwagę na to, czy spodenki wyposażone są w elementy odblaskowe. Zwiększy to poziom Twojego bezpieczeństwa.

Przeczytaj także

mężczyzna i kobieta biegnący zimą w czapkach i strojach do biegania

Jak się ubrać na bieganie zimą? Czy zimowy trening jest bezpieczny?

Czy bieganie zimą jest bezpieczne? Jak dobrać strój do biegania w zimę? Czy można biegać po śniegu? Sprawdź jak powinien wyglądać zimowy trening.

mężczyźni biegnący w kurtkach do biegania

Bieganie w deszczu - o czym pamiętać, jak trenować? [PORADNIK]

Pada deszcz a Ty boisz się przemoczenia i chcesz zrezygnować z treningu? Nie musisz! Sprawdź nasze wskazówki dotyczące tego, jak biegać w deszczu.

mężczyzna biegający po górach

Jakie buty do biegania po górach? Wskazówki

Chcesz kupić buty do biegania po górach? Jakie wybrać? Co sprawdzić? Oto wskazówki, jak znaleźć buty do biegania w górach.