Mężczyźni zjeżdżający n nartach z kijkami

Jazda na nartach – z kijkami czy bez? Poradnik narciarski

Kijki narciarskie bardzo ułatwiają narciarzowi jazdę na stoku. Jazda na nartach – z kijkami czy bez? Sprawdź odpowiedź w naszym poradniku!

Jazda na nartach to sport, który absolutnie dominuje podczas sezonu zimowego. Można go uprawiać w różnych odmianach – od narciarstwa zjazdowego, przez narciarstwo biegowe, aż po freestyle. Bardzo ważnym elementem wyposażenia narciarza są kijki. Ale czy są one obowiązkowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od kilku czynników, o których bardziej szczegółowo napiszemy w poniższym artykule.

Kije narciarskie – do czego służą?

Dla większości z nas kijki narciarskie są czymś naturalnym podczas jazdy na nartach. Jedni ich używają, drudzy nie. Bardzo często jest to po prostu kwestią preferencji i wygody. Aby móc rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, czy jeździć na nartach z kijkami, czy bez, warto na początku zapoznać się z ich podstawowymi funkcjami. Więc po co kijki do nart? Oto ich najważniejsze formy zastosowania:

1. Pomoc w utrzymywaniu równowagi. To główna funkcja, którą pełnią kijki narciarskie podczas jazdy. W trakcie osiągania dużej prędkości na zjeździe kijki pozwalają na lepsze zachowanie równowagi, a także ułatwiają manewrowanie ramionami i kolanami podczas skrętów. Niejednokrotnie pomagają także wyratować się podczas ekstremalnych sytuacji.

2. Pomoc przy rozpędzaniu się. Ten element wyposażenia bywa przydatny nie tylko na zjazdach, ale także na płaskich odcinkach trasy narciarskiej. Dzięki kijkom możemy się odpychać, nabierać prędkości i poruszać bez konieczności zdejmowania nart.

3. Kontrola trajektorii jazdy. Kije mają bardzo duże znaczenie podczas szybkich zjazdów. Ich trzymanie pomaga w przyjęciu odpowiedniej postawy do skręcania, a także w kontrolowaniu trajektorii, którą się poruszamy na stoku.

4. Pomoc przy wstawaniu. Podczas szusowania na nartach czasem zdarzają się upadki. To nieodłączny element tego sportu. Kiedy znajdziemy się na ziemi, możemy wykorzystać wbicie kijka jako podporę, aby się sprawnie podnieść.

Kobieta zjeżdżająca na nartach z kijkami

Jazda na nartach z kijkami narciarskimi – dla kogo?

Jak widać, jazda na nartach z wykorzystaniem kijków bywa o wiele łatwiejsza. Choć ich używanie nie jest obowiązkowe, to jednak zdarzają się sytuacje, w których ich posiadanie byłoby wskazane. Jakie grupy osób powinny w sposób szczególny rozważyć zaopatrzenie się w tego typu akcesoria? Według nas kijki muszą posiadać ze sobą następujący rodzaje narciarzy:

1. Dzieci. Znajdujące się pod naszą opieką maluchy obowiązkowo powinny być wyposażone w parę kijków narciarskich. Zwłaszcza mowa o tych dzieciach, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami. Kije pomogą im w stawianiu pierwszych kroków na stoku – ułatwią zachowanie prawidłowej postawy, nauczą utrzymywania równowagi oraz podstawowych technik jazdy. To narzędzie, które zapewni maluchowi dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, które jest dla niego kluczowe w nowej sytuacji

2. Osoby początkujące. To kolejna grupa, w przypadku której wskazane jest użycie kijków narciarskich. Mowa tutaj już nie tylko o dzieciach, ale także osobach dorosłych. Kijki są pomocne w nauce podstawowych technik jazdy, a także w wykonywaniu skrętów. Zanim takie osoby opanują podstawowe umiejętności, kijki zapewnią im komfort nauki jazdy, a także zwiększą bezpieczeństwo jazdy.

3. Osoby uprawiające narciarstwo alpejskie. W tym przypadku nie mamy na myśli rekreacyjnego szusowania po stoku. Mowa tutaj o osobach zaawansowanych, które wybierają trudne technicznie zjazdy w wysokich górach. Przy dużej prędkości kije są niezbędne do prawidłowego wykonywania skrętów, a także pomagają w utrzymywaniu równowagi. Nie można zapominać, że jest to trudniejsze na wymagających technicznie trasach.

4. Biegacze narciarscy. Nie można zapominać, że kijki znajdują zastosowanie nie tylko w narciarstwie zjazdowym. Są one również głównym elementem stosowanym w narciarstwie biegowym. Pomagają one w napędzaniu się oraz utrzymywaniu równowagi w płaskim terenie, ale także na podbiegach lub zjazdach. Użycie kijów zdecydowanie zwiększa efektywność biegu, a także pomaga w stabilizacji i umożliwia większą kontrolę nad prędkością.

5. Osoby uprawiające skitouring. Następną grupą, która obowiązkowo powinna zaopatrzyć się w kija narciarskie, są sympatycy skitouringu. Aktywność ta polega na chodzeniu po górach z wykorzystaniem nart oraz kijów. Te drugie są niezbędne podczas wspinaczki, ponieważ stanowią punkt oparcia. Zwiększają one także poziom bezpieczeństwa, ponieważ dzięki nim można sprawdzać stan pokrywy śnieżnej na szlaku.

Jazda z kijami czy bez? Kiedy można odpuścić sobie używanie kijków?

Nie można zaprzeczyć, że wykorzystanie kijków narciarskich bywa bardzo pomocne. Trzeba jednak wiedzieć, że korzystanie z nich nie jest obowiązkowe. Najczęściej z tego typu wsparcia rezygnują doświadczeni narciarze, którzy doskonale radzą sobie na stoku, utrzymując równowagę bez kijów. Można jednak wymienić kilka odmian narciarstwa lub aktywności, podczas których zrezygnowanie z kijków nie będzie błędem. Jakie to przypadki?

1. Freestyle lub freeride. Są to przykłady dwóch dyscyplin, podczas których użycie kijków nie jest wymagane, a wręcz może przeszkadzać. Freestyle polega na wykonywaniu skoków i ewolucji w powietrzu z wykorzystaniem ramp i skoczni. Freeride to z kolei odmiana narciarstwa polegająca na jeździe poza wyznaczonymi szlakami. Brak kijków pozwala na większą swobodę ruchów oraz łatwiejsze wykonywanie trików. Zmniejsza on również prawdopodobieństwo zahaczenia o jakąś przeszkodę.

2. Rekreacyjna jazda na łagodnych stokach. Nie wszystkie stoki narciarskie liczą kilka kilometrów długości. W Polsce i za granicą można wskazać wiele miejsc, gdzie mamy do czynienia z krótkimi stokami, gdzie większe znaczenie ma technika prowadzenia nart niż prędkość. Jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności, kijki nie są potrzebne do wykonywania szybkich i dynamicznych skrętów. Ich brak pozwala bardziej skupić się na technice jazdy.

3. Biegi narciarskie techniką łyżwową. Kijki są konieczne podczas biegania na nartach techniką klasyczną. Tego samego nie można jednak powiedzieć o technice łyżwowej. W jej przypadku posuwanie się do przodu zawdzięczamy bardziej pracy nóg niż kijków. Można ich oczywiście używać i jazda będzie wtedy bardziej efektywna. Nie ma jednak takiej konieczności. Zrezygnowanie z kijków poprawia technikę pracy nogami oraz zwiększa ich siłę.

4. Nauka podstaw jazdy na nartach. Bardzo często podczas pierwszych lekcji narciarstwa instruktorzy świadomie rezygnują z dawania swoim podopiecznym kijków. Jest to spowodowane tym, aby uczący się skupił się na oswojeniu podstawowych umiejętności, takich jak utrzymywanie równowagi, balansowanie i skręcanie. Kijki do tej zabawy dołączają później.

5. Skicross. To bardzo specyficzna odmiana narciarstwa, która zazwyczaj jest uprawiana wyczynowo. Skicross to po prostu wyścigi narciarzy na krótkiej i dynamicznej trasie zjazdowej. Oprócz tego zawodnicy muszą skakać oraz manewrować pomiędzy przeszkodami. Użycie kijów jest tutaj opcjonalne. Ich brak przekłada się jednak na większą swobodę ruchów.

Narty z kijami czy bez?

Odpowiedzi na to pytanie każdy powinien udzielić sobie samodzielnie. Decyzja jest uzależniona od takich czynników jak nasz stopień zaawansowania, rodzaj uprawianej odmiany narciarstwa, styl jazdy, a także osobiste preferencje. Trzeba wziąć pod uwagę, że w niektórych sytuacjach użycie kijków jest wskazane i niesie za sobą same plusy. Warto jednak również wiedzieć, kiedy obejdziemy się bez wsparcia. Niewątpliwie warto jednak posiadać kije na swoim wyposażeniu. Szeroki wybór modeli znajdziesz w ofercie sklepu sportowego Decathlon.

Przeczytaj także:

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

torba na narty stojąca w szafce

Jak prawidłowo przechowywać narty i sprzęt narciarski po sezonie?

Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać narty poza sezonem narciarskim, aby sprzęt służył Ci przez wiele lat.

ludzie trenujący na nartach biegowych

Co zabrać na narty? Lista niezbędnych rzeczy na wyjazd

Co zabrać na narty? ⭐ Sprawdź listę rzeczy niezbędnych na stok narciarski ⭐Czego nie może zabraknąć a które akcesoria można sobie podarować?

mężczyzna zjeżdżający ze stoku na desce snowboardowej

Narty czy snowboard – co jest łatwiejsze? Który sport wybrać? ⭐

Rozpocznij swoją przygodę ze sportami zimowymi! Sprawdź, snowboard czy narty? Która dyscyplina jest łatwiejsza i którą lepiej wybrać?

kobieta z dziećmi w strojach narciarskich poruszający się na nartach biegowych

Biegi narciarskie dla dzieci - w jakim wieku rozpocząć treningi?

Dowiedz się kiedy dzieci mogą rozpocząć treningi, aby towarzyszyć rodzicom na szlakach lub zacząć uprawiać narty biegowe dla własnej przyjemności.