Para narciarzy dyskutująca na temat czy kask narciarski z goglami czy bez

Kask narciarski – z goglami czy bez? Zalety i wady obu rozwiązań

W sklepach dostępne są kaski narciarskie z szybą lub z okularami. Kask z goglami czy bez? Które rozwiązanie będzie lepsze na stoku? Sprawdź!

Przyglądając się szusującym po stokach narciarzom, można zauważyć dwa różne rozwiązania dotyczące gogli. Niektórzy stosują szybkę wbudowaną w kask, a inni oddzielną parę gogli narciarskich. Oba modele są powszechne i cieszą się dużą popularnością. W jaki jednak sposób zdecydować, który z nich lepiej sprawdzi się w naszym przypadku? Przedstawiamy zalety i wady każdego z rozwiązań, a także podpowiadamy, w jakich sytuacjach lepiej się sprawdzi!

Kask narciarski z szybą – zalety i wady

W pierwszej kolejności zajmiemy się kaskami narciarskimi wyposażonymi w szybkę. W tym przypadku kask oraz szyba (lub gogle) stanowią integralną część. Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Nic dziwnego, bo podobnie jak wszystko posiada ono kilka zalet, ale również kilka wad. Przed dokonaniem wyboru warto osobiście rozważyć wszystkie „za i przeciw”.

Zalety kasku narciarskiego z szybką:

1. Komfort użytkowania. To najbardziej oczywisty argument. Wbudowana szybka eliminuje konieczność osobnego zakładania gogli. Jest to szczególnie ważne, kiedy mamy założone na ręce rękawiczki. Oprócz tego nie musimy martwić się o zgubienie gogli narciarskich. Innym plusem wynikającym ze stałego przytwierdzenia jest brak zsuwania się i konieczności poprawiania.

2. Lepsza wentylacja. Modele kasków ze wbudowaną szybką charakteryzują się także regulowanym systemem wentylacji. Taki model w dużym stopniu zapobiega parowaniu szyby. Jest to spowodowane przestrzenią, przez którą pomiędzy twarz a szybkę może wpływać powietrze. Taki stopień wentylacji jest właściwie nie do osiągnięcia w przypadku oddzielnych gogli.

3. Szersze pole widzenia. To kolejna przewaga kasków ze zintegrowaną szybą nad tradycyjnymi goglami. Konstrukcja tego typu modelu sprawia, że pole widzenia jest o wiele szersze. Szybka znajduje się bliżej twarzy, co eliminuje problem „tunelowego widzenia” charakterystyczny dla gogli. Umożliwia to lepszą orientację w terenie, co jest kluczowe podczas jazdy na stoku pełnym ludzi.

4. Stylowy wygląd na stoku. Bardzo wiele osób decyduje się na ten typ kasku również ze względu na styl. Wbudowana szybka wygląda nowocześnie, a przez to bardzo stylowo. To w pełni zrozumiałe, że dla wielu narciarzy aspekt wizualny także ma ogromne znaczenie przy wyborze akcesoriów. Według wielu kask z szybką prezentuje się po prostu lepiej.

Wady kasku narciarskiego z szybką:

1. Mniejsza możliwość dostosowania. W pewnych okolicznościach szybka wbudowana na stałe może być problematyczna. Takich modeli nie można dostosować do aktualnie panujących warunków atmosferycznych oraz oświetleniowych. Przeciwnie sytuacja wygląda w przypadku gogli, które w każdej chwili można wymienić na model bardziej dopasowany do potrzeb w danym momencie.

2. Potencjalne gorsze dopasowanie. Wyżej wspomnieliśmy o nowoczesnym wyglądzie kasków z szybką. Każdy medal ma jednak dwie strony. Taki model wygląda nowocześnie, ale szybka niekoniecznie musi pasować do każdego kształtu głowy. Czasem również nie przylega ona wystarczająco dobrze, co może prowadzić do dostawania się pod nią śniegu.

3. Trudniejsza wymiana w razie uszkodzenia. Zintegrowana szybka nie jest oczywiście odporna na uszkodzenia. W każdym momencie może ona ulec zarysowaniom lub pęknięciom. W takiej sytuacji jej wymiana jest o wiele trudniejsza i bardziej kosztowna niż w przypadku gogli. Często nie obędzie się bez zakupu oryginalnych części zamiennych od producenta.

Para w kaskach narciarskich siedząca na wyciągu krzesełkowym

Kask z goglami narciarskimi – zalety i wady

Alternatywą dla kasku narciarskiego z szybką może być osobny zakup kasku i gogli. Można powiedzieć, że jest to tradycyjne rozwiązanie, ponieważ zintegrowana szybka to stosunkowo nowa technologia. Nowe wcale jednak nie znaczy lepsze. Osobne gogle nadal mają swoich zagorzałych zwolenników. Wszystkie „za i przeciw” warto jednak rozważyć samodzielnie. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Zalety kasku narciarskiego z goglami:

1. Większa możliwość wyboru. To dosyć oczywisty plus. Oddzielny zakup kasku i gogli zwiększa nasze możliwości doboru sprzętu pod nasze potrzeby i preferencje. Dobre gogle można dopasować do różnych warunków pogodowych, a także do natężenia światła. Możemy także wybierać sposób różnych  filtrów chroniących przed promieniowaniem UV czy technologii zapobiegającej parowaniu.

2. Lepsze dopasowanie. Wygoda jest bardzo ważna podczas całego dnia spędzonego na stoku. Kupując kask wyposażony w szybkę, nie mamy wpływu na idealne dopasowanie. Dopiero zakup oddzielnych gogli pozwala dopasować je do kształtu twarzy. Można również poszukiwać modelu, który najlepiej przylega do nosa i policzków, minimalizując ryzyko dostania się lodowatego wiatru lub śniegu.

3. Łatwa wymiana w przypadku uszkodzenia. To również bardzo oczywista zaleta. Kask wyposażony w zintegrowaną szybkę jest trudny w naprawie. W przypadku uszkodzonych gogli sprawa jest banalnie prosta – wystarczy wymienić je na nowy model. Będzie to nie tylko tańsze, ale także o wiele szybsze niż wysyłanie produktu do serwisu.

4. Szeroki wybór stylizacji. Oddzielny zakup gogli to również o wiele większe możliwości pod kątem doboru stylu. Kolor, wzór oraz stylizację można wybierać w zależności od pozostałych elementów stroju. W razie potrzeby można zakupić sobie drugą parę w innej kompozycji kolorystycznej. Takie coś nie jest możliwe w przypadku posiadania dobrego kasku ze zintegrowaną szybką.

Wady kasku narciarskiego z goglami:

1. Duże ryzyko niedopasowania. Czasem zdarza się, że zaleta może być jednocześnie wadą. Wyżej wspominaliśmy o większych możliwościach dopasowania. Warto jednak wiedzieć, że jednocześnie niesie to za sobą ryzyko niedopasowania. Podczas zakupów można natrafić na trudności w dopasowaniu pod kątem kształtu kasku i gogli. Może to skutkować powstawaniem szczelin pomiędzy nimi a tym samym dostawaniem się pod gogle śniegu i wiatru.

2. Konieczność częstego poprawiania. Warto być również świadomym, że osobne gogle mogą wymagać częstych regulacji podczas dnia spędzonego na stoku. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie są dobrze dopasowane do kasku. Przesuwanie się, zsuwanie to bardzo częste problemy. Wszystko to powoduje dyskomfort i sprawia, że narciarz musi często poprawiać posiadany sprzęt.

3. Wyższa cena. Oczywistym jest również, że osobno za kask oraz gogle zapłacimy więcej. Są to oddzielne elementy, spośród których każdy ma swoją cenę. Zwłaszcza kiedy kupujemy produkty premium. Tego problemu nie ma w przypadku kasku z szybką. Może być on nieco droższy od zwykłego kasku, ale jednocześnie tańszy od zestawu gogle i kask narciarski.

4. Problemy z wentylacją. W przypadku oddzielnego kasku i gogli często występują także kłopoty z odpowiednią cyrkulacją powietrza. Oba akcesoria mogą nie być do siebie odpowiednio dobrane, co może prowadzić do parowania gogli. Zwłaszcza podczas jazdy na nartach w trudnych warunkach atmosferycznych. W modelach z własną szybką sprawa wentylacji jest zdecydowanie lepiej rozwiązana.

Mężczyzna w kasku narciarskim i okularach przeciwsłonecznych

Kask narciarski z szybką czy bez? Wybieramy!

Jak widać, w przypadku obu rozwiązań można znaleźć zarówno zalety, jak i wady. Każdy z nas powinien rozważyć je osobiście i dokonać samodzielnego wyboru. Zanim się to jednak stanie, warto zastanowić się, jakie wnioski płyną z tych plusów i minusów. Mówiąc inaczej: co te zalety i wady oznaczają dla narciarza w praktyce? Postaramy się pomóc Wam w rozstrzygnięciu tego dylematu!

Kiedy warto wybrać kask narciarski z szybką?

Zacznijmy od małego podsumowania. Zdecydowanie największymi zaletami kasku z szybką jest wygoda użytkowania, lepsza ochrona przed wiatrem i śniegiem, a także nowoczesny wygląd. Wadami mogą być natomiast: gorsze dostosowanie do zmieniających się warunków świetlnych, trudności w naprawie oraz potencjalne problemy z dopasowaniem do kształtu twarzy. Co to oznacza w praktyce?

Tego rodzaju model znakomicie sprawdzi się w umiarkowanych warunkach pogodowych. Można sobie na niego pozwolić, kiedy nie spodziewamy się ekstremalnej pogody, a także będziemy jeździć raczej przy podobnych warunkach oświetleniowych. Takie warunki panują zazwyczaj na przygotowanych trasach w ośrodkach narciarskich. Nie planując wypadów w wysokie góry, a pozostając na stoku, model z szybką sprawdzi się znakomicie.

Kto może pokusić się o sięgnięcie po kask z przyłbicą? To rozwiązanie przeznaczone dla osób, które cenią sobie wygodę oraz szybkie przygotowanie do jazdy. Doskonale sprawdzi się ono w przypadku narciarzy rekreacyjnych, którzy stawiają prostotę ponad zaawansowanie sprzętu. Kask z zintegrowaną szybą wygląda stylowo, a dla wielu osób jest bardzo ważne, aby dobrze prezentować się na stoku.

Kobieta zapinająca kask narciarski z goglami

Kiedy warto wybrać kask narciarski z goglami?

Oddzielny zakup kasku i gogli sprawia, że mamy większą możliwość dopasowania sprzętu do aktualnych warunków pogodowych. Można także łatwiej dobrać gogle do swoich indywidualnych potrzeb. Nie ma również problemów z wymianą gogli w przypadku uszkodzenia. Takie rozwiązanie posiada jednak także swoje wady. Decydując się na nie, musimy liczyć się z niedopasowaniem gogli do kasku, a także koniecznością częstego poprawiania.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, wybór kasku z oddzielnymi goglami będzie lepszym wyborem w zmiennych warunkach pogodowych. Mowa tutaj głównie o sytuacjach, kiedy szusujemy w wysokich górach, gdzie pogoda może zmieniać się co chwilę. Warto wtedy posiadać różne pary gogli, które można zmieniać w zależności od warunków.

Można uznać, że tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się dobrze w przypadku zaawansowanych narciarzy. Jest ono lepsze dla osób, które cenią sobie możliwość dostosowania sprzętu do zmieniających się warunków atmosferycznych. Powód może być jednak także bardziej prozaiczny. Takim zestawem zadowolą się także osoby, które lubią często zmieniać stylizację.

Kask z szybką czy gogle? Oba rozwiązania znajdziesz w ofercie Decathlon!

Kask z szybą a może oddzielne gogle? Każde z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w nieco innych okolicznościach. Oba oczywiście zapewniają ochronę głowy i chronią przed urazami podczas upadku. Wybór należy jednak od Twoich potrzeb oraz indywidualnych preferencji. Niezależnie od tego, na co finalnie się zdecydujesz, oba rozwiązania znajdziesz w ofercie  Decathlon. Oprócz szerokiego wyboru kasków i gogli możesz u nas kupić również narty i akcesoria narciarskie damskie i męskie, które zapewnią niezapomniany czas spędzony na uprawianiu sportów zimowych.

Przeczytaj także:

Głowa kobiety w goglach i świeżo wyczyszczonym kasku narciarskim na tle gór

Jak czyścić i przechowywać kask narciarski?

Kask jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego miłośnika sportów zimowych. Jak czyścić kask narciarski? Gdzie go przechowywać? Sprawdź!

Mężczyzna w obowiązkowym kasku narciarskim na stoku i okularach przeciwsłonecznych

Czy kask na stoku jest obowiązkowy? Bezpieczna jazda na nartach

Kask narciarski to najważniejszy atrybut narciarza. Czy kask na stoku jest obowiązkowy? Oto prawa i obowiązki, aby bezpiecznie jeździć na nartach!

Para w czapkach i kaskach narciarskich z goglami

Czy pod kask narciarski należy zakładać czapkę?

Dowiedz się, czy zakładać czapkę pod kask narciarski. Sprawdź porady najlepszych ekspertów i poznaj najciekawsze rozwiązania dla narciarzy.

Jak dobrać kask narciarski? ❄️ Czym kierować się przy wyborze?

Jak dobrać kask narciarski? ❄️ Czym kierować się przy wyborze?

Jak dobrać kask narciarski? Jakie warunki musi spełniać aby zapewnił najlepszą ochronę? Sprawdź na co należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Kobieta w goglach narciarskich dobrych na okulary korekcyjne

Jak wybrać gogle narciarskie dla noszących okulary korekcyjne?

Sprawdź jak wybrać najlepsze gogle narciarskie na okulary korekcyjne. Poznaj sprawdzone rozwiązania i zapewnij sobie wygodę na stoku.