Kask narciarski z szybą – zalety i wady
W pierwszej kolejności zajmiemy się kaskami narciarskimi wyposażonymi w szybkę. W tym przypadku kask oraz szyba (lub gogle) stanowią integralną część. Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Nic dziwnego, bo podobnie jak wszystko posiada ono kilka zalet, ale również kilka wad. Przed dokonaniem wyboru warto osobiście rozważyć wszystkie „za i przeciw”.
Zalety kasku narciarskiego z szybką:
1. Komfort użytkowania. To najbardziej oczywisty argument. Wbudowana szybka eliminuje konieczność osobnego zakładania gogli. Jest to szczególnie ważne, kiedy mamy założone na ręce rękawiczki. Oprócz tego nie musimy martwić się o zgubienie gogli narciarskich. Innym plusem wynikającym ze stałego przytwierdzenia jest brak zsuwania się i konieczności poprawiania.
2. Lepsza wentylacja. Modele kasków ze wbudowaną szybką charakteryzują się także regulowanym systemem wentylacji. Taki model w dużym stopniu zapobiega parowaniu szyby. Jest to spowodowane przestrzenią, przez którą pomiędzy twarz a szybkę może wpływać powietrze. Taki stopień wentylacji jest właściwie nie do osiągnięcia w przypadku oddzielnych gogli.
3. Szersze pole widzenia. To kolejna przewaga kasków ze zintegrowaną szybą nad tradycyjnymi goglami. Konstrukcja tego typu modelu sprawia, że pole widzenia jest o wiele szersze. Szybka znajduje się bliżej twarzy, co eliminuje problem „tunelowego widzenia” charakterystyczny dla gogli. Umożliwia to lepszą orientację w terenie, co jest kluczowe podczas jazdy na stoku pełnym ludzi.
4. Stylowy wygląd na stoku. Bardzo wiele osób decyduje się na ten typ kasku również ze względu na styl. Wbudowana szybka wygląda nowocześnie, a przez to bardzo stylowo. To w pełni zrozumiałe, że dla wielu narciarzy aspekt wizualny także ma ogromne znaczenie przy wyborze akcesoriów. Według wielu kask z szybką prezentuje się po prostu lepiej.
Wady kasku narciarskiego z szybką:
1. Mniejsza możliwość dostosowania. W pewnych okolicznościach szybka wbudowana na stałe może być problematyczna. Takich modeli nie można dostosować do aktualnie panujących warunków atmosferycznych oraz oświetleniowych. Przeciwnie sytuacja wygląda w przypadku gogli, które w każdej chwili można wymienić na model bardziej dopasowany do potrzeb w danym momencie.
2. Potencjalne gorsze dopasowanie. Wyżej wspomnieliśmy o nowoczesnym wyglądzie kasków z szybką. Każdy medal ma jednak dwie strony. Taki model wygląda nowocześnie, ale szybka niekoniecznie musi pasować do każdego kształtu głowy. Czasem również nie przylega ona wystarczająco dobrze, co może prowadzić do dostawania się pod nią śniegu.
3. Trudniejsza wymiana w razie uszkodzenia. Zintegrowana szybka nie jest oczywiście odporna na uszkodzenia. W każdym momencie może ona ulec zarysowaniom lub pęknięciom. W takiej sytuacji jej wymiana jest o wiele trudniejsza i bardziej kosztowna niż w przypadku gogli. Często nie obędzie się bez zakupu oryginalnych części zamiennych od producenta.