Mężczyzna w sandałach trekkingowych idący po leśnej ścieżce w górach

Kiedy i jakie sandały trekkingowe w góry wybrać?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa udanych wędrówek. Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się w górach? Zapoznaj się z naszymi poradami!

Chodzenie po górach to duże wyzwanie dla naszych stóp. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma nie tylko kondycja, ale także dobrze dobrane buty. Obuwie w góry kojarzy się głównie z klasycznymi butami trekkingowymi. Coraz więcej osób decyduje się jednak zabrać ze sobą specjalny rodzaj sandałów turystycznych. Co warto wiedzieć o sandałach przeznaczonych do chodzenia po górach? Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule!

Sandały turystyczne – dlaczego warto założyć je na wędrówkę po górach?

Coraz więcej turystów chodzących po górach decyduje się zamienić buty trekkingowe na sandały trekkingowe. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, choć nie zawsze się ono sprawdzi. Oto pięć powodów dla których warto pokonywać górskie szlaki w sandałach:

1. Komfort. Sandały to przede wszystkim bardzo wygodny rodzaj obuwia. Jest ono niezwykle komfortowe w noszeniu podczas pokonywania wielokilometrowych tras o łatwym stopniu trudności. Tego typu buty wyposażone są w ergonomiczne podeszwy, które skutecznie amortyzują wstrząsy, zapewniając pełne wsparcie dla stóp.

2. Wentylacja. Latem temperatura w górach potrafi być naprawdę wysoka. W połączeniu z dużym wysiłkiem nasze stopy bardzo intensywnie się pocą. Sandały ze względu na swoją otwartą budowę zapewniają znakomitą wentylację stopom. Przez to, że są przewiewne, właściwie całkowicie rozwiązuje się problem pocenia.

3. Lekkość. Konstrukcja sandałów sprawia, że są one nieporównywalnie lżejsze niż klasyczne buty trekkingowe. Jest to istotny czynnik podczas chodzenia po górach, ponieważ ułatwia to poruszanie się w wymagającym terenie, co przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia stóp.

4. Szybkie schnięcie. Górskie szlaki zapewniają wiele wyzwań, a jednym z nich może być konieczność pokonania strumienia. W przeciwieństwie do butów trekkingowych sandały turystyczne są odporne na przemoczenie. Można śmiało przejść w nich przez rzekę, nie martwiąc się koniecznością suszenia.

5. Mniejsza podatność na obtarcia. Ten rodzaj obuwia charakteryzuje się otwartą budową, przez co zdecydowanie mniej materiału styka się ze stopą. To z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko powstania bolesnych obtarć, które często są zmorą osób uprawiających górskich trekking.

Mężczyzna i kobieta idący w sandałach trekkingowych po górach

Kiedy warto zabrać sandały w góry, a kiedy lepiej postawić na buty trekkingowe?

Sandały to rodzaj obuwia, który bez problemu poradzi sobie z utwardzonymi szlakami górskimi. Sprawdzą się one na dosyć prostej trasie, bez wystających kamieni. Z powodzeniem można ich również używać na drogach asfaltowych oraz trawiastych polanach. Istnieją miejsca, w których sandały nie będą najlepszym wyborem i wtedy warto je zamienić na solidne buty trekkingowe.

Jednym z nich są leśne ścieżki poprowadzone przez lasy iglaste. Powód jest dosyć prozaiczny – leżące na ziemi igły mogą dostawać się pomiędzy palce, powodując nieprzyjemne kłucie. Zakładania sandałów należy również unikać na szlakach, gdzie znajduje się dużo luźnych oraz wystających kamieni. Uderzenie o jeden z nich to właściwie gwarancja uszkodzenia palca lub nawet całej stopy.

Warto jednak wymienić kilka dodatkowych sytuacji, kiedy sandały mogą okazać się przydatne. Niewątpliwie warto mieć je w swoim plecaku turystycznym, kiedy wybieramy się na szlak długodystansowy. W takiej sytuacji będą one pełnić funkcję dodatkowej pary obuwia, używanej, kiedy pozwala na to teren. Ten rodzaj butów przyda się także podczas pokonywania strumieni. Pozwoli to uniknąć przemoczenia butów trekkingowych. W sandałach warto chodzić również w trakcie odpoczynku, aby dać zregenerować się zmęczonym po całym dniu stopom.

Mężczyzna idący górskim szlakiem w sandałach trekkingowych

Jakie sandały trekkingowe wybrać na szlak? Charakterystyka sandałów sportowych

Jeżeli już zdążyłeś wyjąć swoją parę sandałów z szafy i spakować do plecaka, chcemy Cię nieco uspokoić. Trzeba być świadomym, że nie każdy model sandałów damskich lub sandałów męskich sprawdzi się na szlaku. Do górskich eskapad przeznaczone są specjalne sandały sportowe. Aby zrozumieć, czym różnią się one od modeli noszonych na co dzień, warto nieco dokładniej przyjrzeć się ich charakterystyce.

Profil podeszwy

Bardzo duże znaczenie dla komfortu podczas trekkingu ma profil podeszwy. W tym przypadku kryterium wyboru jest dosyć proste – im bardziej dopasowana do kształtu naszej stopy podeszwa, tym większa wygoda pokonywania trasy. Warto być wyczulonym na zbyt płaskie buty, ponieważ przy długich dystansach mogą być one niewygodne. Choć ciężko znaleźć model idealnie dopasowany do naszej nogi, to warto wiedzieć, że niektórzy producenci oferują specjalną wkładkę do obuwia, która dopasowuje się do kształtu stopy.

Twardość podeszwy

Podeszwy poszczególnych modeli damskich lub męskich sandałów trekkingowych mogą różnić się między sobą stopniem twardości. Wybór konkretnego parametru zależy od rodzaju nawierzchni, po której będziemy się poruszać. Modele o miękkiej podeszwie doskonale sprawdzą się na łąkach oraz polnych drogach. Jeżeli wiemy, że będziemy mierzyć się z marszem po twardych skałach, lepszym rozwiązaniem będzie twarda podeszwa, która zapewnia stabilizację i zamortyzuje drgania.

Bieżnik

Jedną z cech charakterystycznych sandałów przeznaczonych do chodzenia po górach, jest wyraźnie zarysowany bieżnik. Jego zadaniem jest zapewnić nam doskonałą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. To właśnie dlatego modele trekkingowe posiadają charakterystyczną konstrukcję podeszwy, którą możemy również zaobserwować w klasycznych butach turystycznych, przeznaczonych do chodzenia po górach. Dzięki niemu żaden teren nie będzie nam straszny!

Mężczyzna idący w sandałach odpornych na wodę po górskim strumieniu

Sandały trekkingowe męskie lub damskie odznaczają się również wykonaniem z wodoodpornych materiałów. Tak jak już mieliśmy okazję wspomnieć wyżej, górskie szlaki szykują dla nas wiele niespodzianek. Konieczność pieszego pokonania strumienia wcale nie należy do rzadkości. Nasze sandały powinny być przygotowane na taką ewentualność. Przed dokonaniem zakupu, trzeba upewnić się, czy na pewno zakupiony model jest wodoodporny. Nie jest to jednak zasadą. Najbardziej odporne na działanie wody są sandały wykonane z materiałów syntetycznych.

Amortyzacja

Pokonywanie długich tras w zróżnicowanym terenie to duże wyzwanie dla butów. Ich właściwości mają bezpośrednie przełożenie na zmęczenie naszych stóp. Z tego powodu sandały sportowe muszą być wyposażone w amortyzację. Większość dostępnych na rynku modeli opiera swój system amortyzacji na wypełnieniu śródpodeszwy pianką EVA. Niektórzy producenci opierają jednak swoje rozwiązanie o stworzenie specjalnej poduszki powietrznej wewnątrz buta.

Właściwości antybakteryjne

Powstawanie nieprzyjemnych zapachów to jeden z większych problemów związanych z użytkowaniem butów sportowych. Nie inaczej jest w przypadku sandałów trekkingowych, ponieważ wielogodzinne wędrówki szlakami sprawiają, że stopa poci się niezwykle intensywnie. Producenci sandałów sportowych posiadają jednak rozwiązania tego niekomfortowego problemu. Niektóre modele są zrobione z  materiałów, które są nasączone substancjami o właściwościach bakteriobójczych. Sprawia to, że buty pomimo pocenia się stóp nie przesiąkają nieprzyjemnym zapachem.

Mężczyzna idący po konarze górskim w zabudowanych sandałach trekkingowych

Typ cholewki w sandałach górskich – jaki wybrać, aby zapewnić sobie komfort?

Zupełnie osobną kwestią, którą warto poruszyć, jest rodzaj cholewki w sandałach trekkingowych. Możemy tutaj rozróżnić zabudowane sandały oraz otwarte. Pierwszy wspomniany rodzaj doskonale sprawdzi się na bardziej kamienistych trasach. Skutecznie ochroni nasze stopy przed skaleczeniem, które w perspektywie dalszej wędrówki może być bardzo problematyczne.

Sandały pełne posiadają grube paski po bokach, niewielkie otwory wentylacyjne oraz otwartą lub zabudowaną podeszwę. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że dużą ich wadą jest słaba wentylacja, dlatego też nie warto ich zabierać na długie trasy, Odkryte sandały sprawdzą się w przypadku długich, ale zarazem niezbyt wymagających szlaków. Ich zaletami jest lekkość oraz przewiewność, co czyni z nich idealnych towarzyszy do pokonywania tras w upale.

Sposób zapinania sandałów trekkingowych

Na koniec warto poświęcić kilka oddzielnych słów sposobowi zapinania sandałów trekkingowych. Przed dokonaniem zakupu należy przymierzyć buty. Co ważne – powinno się to robić po południu, ponieważ wtedy stopy są lekko opuchnięte. Pozwoli to dobrze dopasować rozmiar sandałów. Najpopularniejszym sposobem zapięcia tego rodzaju obuwia są rzepy. Dzięki nim można bardzo precyzyjnie wyregulować ciasnotę zapięcia. Przy pięcie rzepy powinny być obudowane miękką tkaniną, aby zapobiec obtarciom podczas chodzenia.

Wybierając sandały do trekkingu górskiego, warto zwrócić uwagę na opisane wyżej czynniki. Każdy z nich ma bezpośrednie przełożenie na komfort naszej wędrówki. Najważniejszym jest uwzględnić warunki, w których będziemy chodzić, a także rodzaj nawierzchni. Pozwoli to wybrać takie buty, które zapewnią nam zarówno wygodę, jak i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Szeroki wybór sandałów trekkingowych znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

mężczyzna z plecakiem na plecach i kijkami trekkingowymi w rękach wędrujący po górach

Jak się ubrać w góry latem? Co wybrać na górski trekking?

Jak się ubrać w góry latem: zobacz odzież turystyczną najlepszą na trekkingową wędrówkę górską. Sprawdź jaki ubiór zapewni komfort w upalne dni.

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta jedząca baton energetyczny w górach

Prowiant na wycieczkę – co zabrać do jedzenia w góry na wyprawę

Co warto ze sobą zabrać do jedzenia w góry? Jaki prowiant wybierać na kaloryczną przekąskę i posiłek główny? Czego potrzebuje organizm na wędrówce?

osoba wyciągająca przekąski z pojemnika turystycznego siedząc na kamieniu

10 pomysłów na zdrowe przekąski w góry

Szykujesz się na swoją pierwszą lub kolejną z rzędu wyprawę na szczyt? W takim razie sprawdź nasze propozycje na zdrowe przekąski w góry!