Czyszczenie ramy rowerowej na zimę

Konserwacja roweru na zimę – czyszczenie i smarowanie

Aby sezon wypełniony jazdą przebiegał bez problemu, warto konserwować rower. Konserwacja roweru na zimę – o czym pamiętać? Odpowiadamy!

Zima to bardzo trudny czas dla naszych rowerów. Niezależnie od tego, czy w zimowych miesiącach odpuszczamy trening, czy dzielnie jeździmy, wykręcając kolejne kilometry, jednoślady są narażone na negatywny wpływ niskich temperatur i warunków atmosferycznych. Nie ulega wątpliwości, że ten pojazd wymaga odpowiedniego przygotowania do takiej aury. Co więc można zrobić, aby dbać o rower i uniknąć uszkodzenia poszczególnych elementów, zwiększając tym samych ich żywotność? Tego możesz dowiedzieć się z poniższego poradnika. Sprawdź, jak zabezpieczyć rower przed zimą!

Zabezpieczenie roweru na zimę – czy jest konieczna?

Nie jest wielkim odkryciem, że regularne korzystanie z roweru sprawia, że nosi on ślady użytkowania. Gdy nadchodzi zima, konieczne jest odpowiednie przygotowanie jednośladu na ten okres. Jest to proces wieloetapowy, który nie polega jedynie na pozbyciu się z roweru zanieczyszczeń. Fakty są jednak takie, że wiele osób nie zaprząta sobie głowy, chociażby podstawowym umyciem roweru po sezonie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie to miało swoje konsekwencje na wiosnę, kiedy stan jednośladu będzie na tyle zły, że nie obejdzie się bez wizyty u mechanika i dodatkowego wydatku.

Co ważne, zimowa konserwacja roweru nie dotyczy tylko osób, które rezygnują z jazdy na kilka miesięcy. Nawet jeżeli niskie temperatury nie są Ci straszne i trenujesz również zimą, pojazd wymaga dobrego przygotowania do starcia z takimi warunkami. Zabezpieczenie na zimowe miesiące nie omija również właścicieli rowerów elektrycznych i MTB. Wniosek jest jeden – niezależnie od tego, czy zima jest dla Ciebie czasem przerwy, czy treningu, rower będzie miał problem przetrwać ją bez szwanku, jeżeli nie zajmiemy się konserwacją. Co więc warto zrobić w ramach serwisowania?

Mężczyzna zakłada pokrowiec na rower na sezon zimowy

Konserwacja roweru na zimę – gruntowne czyszczenie

Absolutną podstawą zabezpieczenia roweru na zimę jest jego dokładne umycie. Oznacza to, że nie wystarczy jedynie obmyć jednoślad z brudu pianą i spłukać wodą. Gruntownemu czyszczeniu powinna podlegać każda część, do której jesteśmy w stanie się dostać. W jaki sposób to zrobić? Najlepsze rozwiązania to proste rozwiązania – miska z wodą, ściereczka i dokładne czyszczenie każdej części z osobna. Warto w tym miejscu dodać, że mycie roweru na myjni samochodowej może stanowić zagrożenie dla ruchomych elementów, takich jak m.in. łańcuch. Potem należy pamiętać o jego dokładnym nasmarowaniu.

Ręczne mycie roweru powinno odbywać się od góry do dołu. Przed rozpoczęciem całego procesu warto wyposażyć się w specjalistyczne preparaty do czyszczenia roweru, które pomogą w prawidłowej pielęgnacji. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Odpowiedź jest prosta – są one stworzone w taki sposób, aby skutecznie usunąć zabrudzenia, a jednocześnie nie uszkodzić lakieru na ramie. Przydatne mogą okazać się również specjalne szczoteczki, które ułatwią dotarcie nawet w najbardziej niedostępne miejsca czy oczyszczenie błotnika.

Jak konserwować rower zimą? Smarowanie

Rower dokładnie umyty? Czas na smarowanie. Ten etap przygotowywania jednośladu do zimy należy rozpocząć od układu napędowego oraz przerzutek. Łańcuch powinien zostać nasmarowany na całej długości olejem do napędu rowerowego. Zdecydowanie wystarczy zastosowanie jednej kropli na każde ogniwo. Ewentualny nadmiar smaru należy zebrać suchą ściereczką. Następnie warto zakręcić kilka razy korbą, aby mieć pewność, że olej zostanie odpowiednio rozprowadzony. Warto wiedzieć, że tryby nie wymagają smarowania. Ich konserwacja opiera się na nałożeniu płynu na tylną przerzutkę, w miejscach, gdzie się obraca.

To jednak nie koniec smarowania. W dalszej kolejności należy zająć się sterami, piastami oraz suportem. Dwa ostatnie można sobie odpuścić, ale tylko pod warunkiem, jeżeli występują w formie zestawu. Jeżeli jednak nasz rower ma swoje lata, a elementy można rozebrać – również i im trzeba poświęcić uwagę.

Smarowanie łożysk jest uzależnione od ich rodzaju. Łożysk maszynowych nie należy smarować, jednak nie uniknie się tego w przypadku wersji kulkowych. Niezależnie od typu, część należy zdemontować, a następnie wytrzeć suchą szmatką, gąbką lub szczotką. Nie zaszkodzi także nałożenie cienkiej warstwy smaru na miski łożysk maszynowych. Ten zabieg może przyczynić się do zwiększenia ich odporności na wilgoć, której zimą nie brakuje.

Przejdźmy do kolejnego elementu – stery. Ta część wymaga smarowania co około 2000 km. Zasady postępowania są podobne, co w przypadku piast. Bardzo ważne jest pamiętać, aby po ponownym założeniu elementów obrócić kilkukrotnie pedałami i pokręcić kierownicą, aby smar mógł się równomiernie rozprowadzić. W tym momencie warto także zwrócić na uwagę na zaciśnięcie gwintów. Jeżeli przy ruszaniu pojawiają się niestandardowe dźwięki, może to świadczyć o luzach.

Smarowanie łańcucha rowerowego po sezonie

Jak przygotować rower do zimy? Konserwacja ramy

Na odpowiednie zabezpieczenie przed niskimi temperaturami zasługuje również rama. W zależności od materiału, z którego jest wykonana, należy dobrać preparat, który skutecznie będzie ją chronić przed korozją. Pozwoli to ochronić ją przed działaniem temperatury oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podczas zabezpieczania ramy mogą się przydać takie rzeczy jak np. preparaty ochronne i nabłyszczające oraz wosk i płyn ochronny do lakieru rowerowego. Dodatkowymi czynnościami, które warto wykonać, jest napompowanie opon oraz rozpięcie hamulców.

Gdzie przechowywać rower w trakcie zimowych miesięcy?

Po zakonserwowaniu wszystkich elementów jednoślad powinien zostać zabezpieczony za pomocą ochraniacza, który jest wykonany z materiałów przepuszczających powietrze. W miarę możliwości należy go schować do piwnicy, schowka lub garażu. Przechowywanie roweru na zewnątrz nie jest dobrym pomysłem ze względu na wpływ niskich temperatur oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zdecydowanie odradzamy to robić, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości i musimy wstawić swój pojazd np. na balkon, należy dodatkowo zabezpieczyć rower przed zimą za pomocą nieprzemakalnej folii.

Przeczytaj także:

Kobieta na rowerze z amortyzatorem

Czym smarować amortyzator w rowerze? Wybór smaru do amortyzatora rower

Dobry smar stosowany do amortyzatora rowerowego to podstawa bezproblemowej jazdy. Czym smarować amortyzator w rowerze? Podpowiadamy!

Rowery trekkingowe i crossowe stojące na stojaku

Rower trekkingowy czy crossowy – który wybrać?

Rower trekkingowy czy rower crossowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących kupić jednoślad. W tym artykule omówimy różnice między nimi

Rękawiczki na rękach rowerzysty

Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać?

Zimowa jazda wymaga od rowerzysty zaopatrzenia się w ciepłe rękawiczki na rower. Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać? Sprawdź!

Rower górski z przerzutkami

Jak działa przerzutka w piaście?

Rower może być wyposażony w różne rodzaje przerzutek. Jedną z opcji jest przerzutka planetarna. Jak działa przerzutka w piaście? Odpowiadamy!