Mężczyzna sprawdzający krawędzie i ślizg nowych nart przed jazdą

Krawędzie i struktura ślizgu nowych nart – poradnik narciarski

Krawędzie nart muszą być idealnie przygotowane, aby jeździć. Co warto wiedzieć o ślizgu w nartach i ich strukturze? Oto nasz poradnik narciarski!

Na przyjemną jazdę na nartach składają się dwie rzeczy – nasze umiejętności oraz dobrze przygotowany sprzęt. Wielu początkujących narciarzy nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zależy od nart. Warto nieco zagłębić się w temat przygotowania ślizgów nart do jazdy. Z czego się składają? Jak przebiega naprawa ślizgu nart? W nieco skomplikowany świat pielęgnacji nart postaramy się wprowadzić Cię w poniższym artykule!

Ślizg narty – co to jest?

Mianem ślizgu określamy dolną powierzchnię narty, która ma kontakt ze śniegiem. To najważniejsza część narty, ponieważ to właśnie ona odpowiada za komfort i bezpieczeństwo naszej jazdy. W szerszym ujęciu można powiedzieć, że dolna część narty to po prostu jej baza. Składa się na nią opisywany ślizg, ale także struktura i krawędzie.

Trzeba wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje ślizgów nart: sintered (spiekane) oraz extruded (odlewane). Jak może wskazywać sama nazwa, główną różnicą pomiędzy nimi jest sposób wykonania. Pierwszy rodzaj powstaje poprzez wycinanie i składanie pod dużym ciśnieniem. Przekłada się to na dobre właściwości woskowe oraz dużą żywotność. Ślizgi odlewane są bardziej wytrzymałe, ale charakteryzują się mniejszymi właściwościami ślizgowymi.

Mężczyzna sprawdzający ślizg nart przed rozpoczęciem jazdy na nartach w górach

Struktura ślizgu narty i krawędzie – co warto o nich wiedzieć?

Kilka słów warto również poświęcić strukturze ślizgu. Są to niewielkie rowki, które znajdują się na dolnej części narty. Mogą one tworzyć różne układy. Pełnią one dokładnie taką samą funkcję jak bieżnik w samochodzie – odprowadzają nadmiar wody. Producenci mogą zmieniać właściwości narty, stosując różne struktury. Najczęściej spotykanymi strukturami jest klasyczna oraz w kształcie łuku.

Ogromne znaczenie w kontekście jazdy mają również krawędzie nart. Ten element jest wykonany z hartowanej stali, która zapewnia wysoką wytrzymałość, co przekłada się na żywotność. Warto wiedzieć, że krawędzie nie tworzą kąta prostego. Kąt podstawy wynosi od 0,6 do 1,2 stopnia, a krawędź boczna jest zakrzywiona 3-4 stopnie. Dzięki temu narty są łatwiejsze do kontrolowania.

Czyszczenie ślizgu nart – najważniejsze informacje

Regeneracja ślizgów nart to proces, który bez problemu możemy wykonać samodzielnie. Aby to zrobić, trzeba jednak zgromadzić kilka potrzebnych akcesoriów. Jako pierwsze nasuwa się pytanie: czym czyścić ślizgi nart? Warto do tego użyć specjalnego środka do nart lub alkoholu izopropylowego. Oprócz tego przydadzą się: ściereczka z mikrofibry, skrobaczka oraz szczotka do nart.

Pierwszym krokiem jest usunięcie z powierzchni narty starego smaru (jeżeli taki zalega). Należy to zrobić za pomocą skrobaczki. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni można nałożyć środek czyszczący. Można go bardzo łatwo rozprowadzić za pomocą ściereczki z mikrofibry. Kolejnym krokiem jest odczekanie kilku minut, aby środek miał czas zadziałać, rozpuszczając zalegający na ślizgu brud.

Po tym czasie można przejść do samego czyszczenia ślizgu. W tym momencie ponownie przyda się ściereczka z mikrofibry, aby przetrzeć powierzchnię i usunąć resztki rozpuszczonego brudu. Wycierać należy do momentu pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń. Na koniec pozostaje szczotkowanie. Pozwoli ono na odsłonięcie struktury ślizgu. Należy to robić od czubka do ogona nart, długimi i równomiernymi ruchami.

Kobieta z nartami w ręku po odebraniu nart z czyszczenia ślizgów nart

Szlifowanie ślizgów nart – w jaki sposób je przeprowadzić?

Większość osób zostawia ostrzenie nart profesjonalnemu serwisowi. Bardziej doświadczeni narciarze lubią jednak wziąć sprawy we własne ręce. Samodzielne ostrzenie jest możliwe, ale wymaga posiadania umiejętności manualnych oraz wiedzy. Jedną z podstawowych informacji jest kąt ostrzenia nart. Od strony bocznej powinien on wynosić 88 stopni, a kąt podcięcia od spodu, 0,5 stopnia. Aby wykonać to zgodnie z zaleceniami, warto użyć kątnicy poziomej z przymocowanym pilnikiem. Jak naostrzyć narty?

Pierwszym krokiem jest przeciągnięcie kątnicą wzdłuż krawędzi narty. Powinno się to zrobić od tyłu do przodu, nie wkładając w to bardzo dużej siły. Po uzyskaniu pożądanego kąta przychodzi czas na naostrzenie krawędzi od boku. Aby odsłonić krawędź, warto wspomóc się zdzierakiem. Potem należy użyć szorstkiego pilnika, a następnie stopniowo przechodzić do łagodniejszych modeli. Na koniec pozostaje wyczyszczenie nart z opiłków i innych zabrudzeń oraz smarowanie.

Decathlon – najlepsze produkty w kategorii sprzętu narciarskiego

Dobrze przygotowane narty to podstawa udanego szusowania. Jeżeli jazda na nartach to Twoja pasja, warto, abyś miał podstawową wiedzę na temat budowy ślizgu oraz jego pielęgnacji. W Decathlon kupisz nowe narty, ale to w Twoich rękach jest dbanie o nie, aby jeździć przez długie lata. W naszym sklepie znajdziesz również inne akcesoria narciarskie, które pozwolą Ci cieszyć się chwilami spędzonymi na stoku.

Przeczytaj także:

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

torba na narty stojąca w szafce

Jak prawidłowo przechowywać narty i sprzęt narciarski po sezonie?

Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać narty poza sezonem narciarskim, aby sprzęt służył Ci przez wiele lat.

kobiety trenujące narciarstwo biegowe w odzieży narciarskiej

Jak wybrać narty biegowe do stylu łyżwowego?

Jedną z technik poruszania się w narciarstwie biegowym jest styl łyżwowy. Sprawdźmy, jakie narty będą najlepsze i na czym oprzeć swój wybór.

Kobieta i mężczyzna w goglach i odzieży narciarskiej stojący na na stoku na Słowacji trzymając narty i kije narciarskie

Słowacja – gdzie na narty? Poznaj słowackie trasy narciarskie i stoki

Słowacja to idealne miejsce na zimową jazdę na nartach. Słowackie stoki, trasy, ośrodki narciarskie to dobry wybór. Gdzie na narty na Słowacji?

ludzie w strojach narciarskich z plecakami stoją w górach

Jaki strój na narty wybrać? Strój narciarski na stok

Jak wybrać strój narciarski? ⭐ Wybierz strój na narty, aby zachować komfort ⭐ Odzież do jazdy na nartach w sklepach Decathlon