mężczyzna w kurtce alpinistycznej z łapawicami na dłoniach

Łapawica - co to takiego? Jaka jest różnica pomiędzy łapawicami a rękawicami?

Łapawice puchowe czy z ociepliną syntetyczną? Rękawice z membraną czy bez? Jeśli nie wiesz, jak dobrać łapawice, sprawdź w naszym poradniku.

Łapawice należą do jednych z najbardziej popularnych akcesoriów dla miłośników zimowych wędrówek po górach. Budzą także zainteresowanie narciarzy i snowboardzistów oraz zwolenników szeroko pojętego outdooru. Jeśli nie wiesz co to łapawice i chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. 

Łapawice - co to jest za produkt

Słowo łapawica brzmi dość niejednoznacznie. Jednym kojarzy się ze zjawiskiem pogodowym, innym z narzędziem, a jeszcze innym z akcesorium sportowym. Rzeczywistość jest taka, że wszystkie wymienione skojarzenia nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą. Łapawica to nic innego jak rękawica, która składa się z dwóch komór. Jedna z nich przeznaczona jest na kciuk, druga natomiast na pozostałe palce.  Łapawice są więc rodzajem rękawic, które nie posiadają oddzielnych komór na każdy palec. Dzięki temu rozwiązaniu, w przeciwieństwie do rękawiczek pięciopalczastych, można bez problemu podwinąć palce, aby ogrzewały się nawzajem swoim ciepłem. Zmniejsza to ryzyko odmrożeń, które mogą występować w przypadku użytkowania zwykłych rękawic pięciopalczastych w warunkach ekstremalnych. Między innymi z tego powodu, łapawice cieszą się dużą popularnością wśród miłośników turystyki kwalifikowanej.

mężczyzna nakładający łapawice na ręce

Rękawiczki jednopalczaste - budowa rękawic z jednym palcem

Mimo, że łapawice nazywane są rękawicami jednopalczastymi, w rzeczywistości posiadają dwie komory. Jedna przeznaczona jest na palec mały, serdeczny, środkowy i wskazujący, druga zaś na kciuk. Niektóre modele łapawic posiadają wewnętrzną, pięciopalczastą wkładkę, która wykonana jest na przykład z polaru. Inne są jej pozbawione. Większość dobrych łapawic posiada także ściągacz w okolicach nadgarstków oraz na wysokości mankietu. Taka budowa zapewnia lepsze dopasowanie do wymagań użytkownika. Znacząca część łapawic uszyta jest tak, że w środku, poza palcami, zmieści się także ogrzewacz chemiczny. Jest to wielka zaleta tego rodzaju rękawiczek, ponieważ ogrzewacz pozwala rozgrzać przemarznięte opuszki i zabezpieczyć palce przed odmrożeniem. W dobrych sklepach sportowych nabyć można modele ze skórzanym lub syntetycznym elementem chwytnym, który zapobiega ślizganiu się rękawiczki po powierzchni śniegu lub lodu. Takie rozwiązanie przedłuża też żywotność akcesorium.

mężczyzna w odzieży alpinistycznej z łapawicami na rękach

Łapawice puchowe czy z syntetyczną ociepliną - który model wybrać

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że naturalny puch lepiej chroni przed niską temperaturą niż ocieplina syntetyczna. Ocieplinowa warstwa puchowa świetnie izoluje przed zimnem, jest lekka i zajmuje mało miejsca. Niestety, ciężko o nią zadbać po przemoknięciu lub po praniu. Puch nie rozkłada się równomiernie, pióra ulegają zgnieceniu i bardzo często tracą swoje pierwotne właściwości. Inaczej jest w przypadku materiału syntetycznego. Wypełnienie syntetyczne rewelacyjnie radzi sobie z mrozem oraz z wilgocią. Szczególnie polecanym wypełnieniem jest PrimaLoft. Łapawice z tą ociepliną dostać można w dobrych sklepach sportowych i turystycznych.

Rękawice z membraną - zalety i wady tego rozwiązania

Membrana to cienka warstwa, której zadaniem jest ochrona przed wilgocią. Składa się ona z porów o wielkości mniejszej niż cząsteczka wody, ale większej niż cząsteczka pary wodnej. Dzięki temu, nie przepuszcza wilgoci do wewnątrz, ale wypuszcza ją na zewnątrz. Materiał z membraną oddycha, jednak oddychalność jest w tym przypadku znacznie niższa niż w takim samym materiale bez membrany. Membrana w rękawicach jest więc zarówno ich zaletą jak i wadą. Podczas niezwykle intensywnego wysiłku, będzie ona nieco przeszkadzać, ponieważ może powodować pocenie się dłoni. Podczas mniej intensywnego wysiłku, takiego jak jazda na nartach czy snowboardzie lub trekking po górach, jej właściwości mogą okazać się przydatne. Kiedy więc warto zakładać łapawice z membraną? Wtedy, gdy wiemy, że będą one miały kontakt z wodą, w tym oczywiście ze śniegiem, lodem i deszczem.

Wydłużone mankiety - ochrona nadgarstka przed zimnem i śniegiem

Łapawice to doskonałe akcesorium na mroźne, zimne i chłodne dni. Z założenia są one więc odpowiedzią na mróz lub temperaturę poniżej zera albo nieco powyżej zera, gdy na przykład na dworze wieje porywisty wiatr. Poprzez zastosowanie wydłużonych mankietów, zabezpieczamy się nie tylko przed zimnem i wiatrem, ale również przed wpadającym do środka śniegiem lub deszczem. Dzięki mankietom, które sięgają dalej niż w tradycyjnych rękawicach, kontakt z wilgocią jest znacznie utrudniony. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie podczas jazdy na snowboardzie, nartach i nartach biegowych.

Łapawice z wkładką - rozwiązanie korzystne na góry wysokie i niskie

W dobrych sklepach ze sprzętem outdoorowym, nabyć można zarówno łapawice z wewnętrzną wkładką jak i bez niej. Wkładka to nic innego jak pięciopalczasta rękawica wewnętrzna, która stanowi dodatkową warstwę ocieplającą. Może być ona integralną częścią akcesorium, ale nie musi. Można bowiem znaleźć modele, w których wkładka jest wyjmowana. Jeśli chcesz ochronić dłonie przed zimnem, wystarczy założyć na nie wspomniany element. Jeśli jest Ci zbyt gorąco, możesz zdjąć ocieplenie i korzystać z samych łapawic. Jeśli masz już na wyposażeniu cienkie rękawice z polaru, możesz zakładać je pod łapawice i w takim przypadku postawić na model bezwkładkowy. Z doświadczenia wiemy, że znacznie lepiej jest móc dopasowywać poziom ochrony przed zimnem do własnych potrzeb, dlatego polecamy kupno wykonanych z oddychającego materiału łapawic i w razie konieczności uzupełnienie ich o pięciopalczaste rękawiczki polarowe.

Lekkie łapawice z izolacją - akcesoria na wędrówkę po polskich górach i nie tylko

Łapawice z warstwą izolacyjną to świetny sprzęt trekkingowy, snowboardowy i narciarski. Sprawdzą się one zarówno podczas wędrówek po Karkonoszach, Bieszczadach i Tatrach, jak i na przykład podczas wejścia na cztero i pięciotysięczniki. Nie jest to co prawda sprzęt wspinaczkowy, ale nawet, gdy Twoja wyprawa będzie wymagała korzystania ze sprzętu wspinaczkowego, warto zabrać je ze sobą. Zajmują mało miejsca w plecaku, a w razie potrzeby można zamienić zwykłe rękawice na łapawice. Opuszki palców będą Ci za to wdzięczne, zwłaszcza jeśli do środka włożysz ogrzewacz. Łapawice nie przeszkadzają w poruszaniu się z kijami, zwłaszcza jeśli ich część chwytna jest wykonana ze skóry (taki element zapewnia znacznie pewniejszy chwyt). Jeśli masz do wyboru ciepłe rękawice pięciopalczaste i wykonane z odprowadzającego pot materiału łapawice z ociepleniem PrimaLotf, polecamy zakup tych drugich.

Przeczytaj także

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobiety i mężczyzna w odzieży outdoorowej z plecakami w górach

Czym jest odzież outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

Odzież outdoor świetnie sprawdza się na świeżym powietrzu. Na czym polega to akcesorium i wyposażenie? Wyjaśniamy, czym są kurtki outdoorowe oraz samo

kobiety i mężczyźni leżący na śniegu w czapkach typu beanie

Czapka beanie - co to znaczy? Z czym ją nosić?

Beanie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Co to jest czapka beanie i z czym ją nosić? Podpowiadamy!

mężczyzna i kobieta idący po górach ubrani w polary z plecakami na plecach

Jaki polar wybrać ? Gramatura, wykończenie - na co zwrócić uwagę?

Sprawdź jaki polar wybrać. Dowiedz się czym jest polar, czy warto mieć bluzę polar, o czym mówi gramatura materiału polarowego itd. Zapraszamy!