Mężczyzna mocujący lonżę na via ferraty aby móc się wspinać

Lonża na via ferraty – co to jest i jak jej używać?

Czym jest lonża via ferrata? To podstawowy sprzęt wspinaczkowy. Wyjaśniamy jak go używać podczas turystyki zimowej i letniej.

Lonża na wyprawy via ferrata to bardzo pomocne narzędzie. Składa się z kilku elementów zabezpieczających osobę podczas wspinaczki. Wykorzystuje się ją na specjalnie wytyczonych trasach, gdzie można się przypiąć do łańcuchów. Zapewnia amortyzację w przypadku odpadnięcia od ściany, a także pozwala na zachowanie równowagi na wąskich półkach skalnych. Jest to świetne rozwiązanie dla początkujących miłośników gór, ale dobrze bawić przy nim będą się także doświadczeni wspinacze. Co musisz wiedzieć o lonży na via ferrata? Do czego służy? Jak jej używać? Z czego się składa? Jak zrobić własną? O tym opowiadamy w artykule.

Czym jest lonża na via ferraty? Do czego służy?

Lonża to specjalistyczne wyposażenie służące do zabezpieczenia osoby poruszającej się po trasie via ferraty. Są to specjalnie zaprojektowane zabezpieczone drogi wspinaczkowe. Często są wyposażone w metalowe liny, drabinki oraz inne ułatwienia, które mają na celu pomoc w pokonywaniu trudnych i często pionowych ścieżek górskich. Lonża via ferraty umożliwia bezpieczne poruszanie się po takich trasach, zapewniając punkt asekuracyjny.

Do użytku via ferraty dozwolone są tylko lonże typu Y, gdyż to najbezpieczniejsza opcja. Takie narzędzie najczęściej składa się z kilku elementów. Są nimi uprząż, do której wspinacz jest bezpośrednio przypięty, a także dwie elastyczne liny, które tworzą ramiona. Zakończone są często karabinkami typu K oraz absorberem energii. Jest to kluczowy element lonży. Ma za zadanie w przypadku utraty równowagi zmniejszyć siłę uderzenia, absorbując część energii upadku, dzięki czemu zmniejsza ryzyko odniesienia obrażeń lub kontuzji.

Karabinki na końcach ramion lonży są używane do przypinania się do stalowej liny (lub innego rodzaju zabezpieczeń) przebiegającej wzdłuż trasy via ferraty. Osoba wspinająca się po górach przemieszcza karabinki na przemian, zawsze utrzymując przynajmniej jeden punkt asekuracji, co zapewnia ciągłe zabezpieczenie na wypadek poślizgnięcia się lub upadku.Istnieją różne typy lonży, dostosowane do różnych poziomów trudności via ferrat oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Ważne jest, aby przed użyciem zapoznać się z instrukcją i upewnić się, że sprzęt jest prawidłowo dopasowany i zabezpieczony.

Grupa wspinaczy robiących sobie zdjęcie z lonżą na via ferraty

Mocowanie lonży do uprzęży i przygotowanie do wejścia na trasę

Używanie lonży na via ferraty wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Zapewnią one bezpieczeństwo podczas poruszania się po trasach górskich. Przy zakładaniu sprzętu, upewnij się, że masz przy sobie uprząż, kask, rękawice oraz lonżę z absorberem energii i dwoma karabinkami. Gdy uznasz, że masz wszystko ze sobą, załóż uprząż zgodnie z instrukcją producenta. Przy tym upewnij się, że jest prawidłowo zapięta, a także dopasowana do ciała.

Przed wejściem na trasę przypnij lonżę do uprzęży w wyznaczonym do tego miejscu. Następnie sprawdź czy karabinki działają poprawnie i czy absorber energii nie jest uszkodzony. Jeśli wszystko jest gotowe, możesz wejść na ścieżkę.

Mężczyzna idący po mostku linowym z pomocą lonży na via ferraty

Lonża via ferrata – jak używać? Stosowanie karabinków i podstawy wspinaczkowe

Na początku trasy powinieneś znaleźć stalową linę lub inny element zabezpieczający. Przypnij się do niego za pomocą jednego z karabinków. Drugi z nich przymocuj w większej odległości od siebie na tej samej linie. Pamiętaj, żeby chociaż jeden karabinek był ciągle przypięty do zabezpieczenia. W przeciwnym razie narazisz się na niebezpieczeństwo w postaci braku asekuracji.

W celu sprawnego poruszania się po trasie przekładaj naprzemiennie karabinki, pamiętając o tym, by jeden cały czas miał kontakt z liną. Sprawdzaj także, czy są poprawnie przypięte. Warto, żebyś wiedział, że czasami będziesz musiał hamować oraz zatrzymywać się na trasie. Powinieneś wtedy dokładnie i ostrożnie zaplanować swoje dalsze posunięcia. Pośpiech jest złym doradcą w wysokich i skrajnie groźnych szczytach.

Wskazówki bezpieczeństwa podczas tras via ferraty

Na końcu wspinaczki znajdź bezpieczne miejsce. W nim odepnij się od liny zabezpieczającej. Po wyprawie sprawdź, czy Twój sprzęt nie uszkodził się podczas wędrówki.

Będąc w górach, szczególnie na trasie via ferraty, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Oto niektóre z nich:

– Zakładaj kask wspinaczkowy. Spadające kamienie na skarpach mogą poważnie uszkodzić twoją twarz oraz głowę. Ponadto sprawny kask powinien zamortyzować uderzenie w przypadku niektórych upadków.

– Dla lepszej przyczepności nałóż na ręce rękawice. To rozwiązanie pomoże zapewnić pewny chwyt, a także zadba o zwiększenie siły tarcia oraz ochronę skóry na dłoniach.

– Niezależnie od poziomu umiejętności nie wybieraj się na wspinaczkę w niekorzystną pogodę. Złe warunki atmosferyczne potrafią być nawet śmiertelnie niebezpieczne.

– Dobór trasy uzależnij od swojego faktycznego doświadczenia. Nie staraj się nikomu zaimponować. Źle dobrana droga może skończyć się nadmiernym zmęczeniem, kontuzją oraz stratą czasu.

– Jeśli brakuje Ci umiejętności, rozważ poproszenie o pomoc przewodnika górskiego. Czasami przydatne mogą być także specjalne kursy wspinaczki via ferraty.

Kobieta wspinająca się przy pomocy lonży na via ferraty

Co jest potrzebne do stworzenia własnej lonży na via ferraty?

Tworzenie własnej lonży do via ferraty z materiałów dostępnych na rynku jest możliwe, jednak trzeba przy tym uważać. Komercyjnie produkowane lonże są testowane i certyfikowane do użytku w określonych warunkach. W ten sposób spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Samodzielny montaż lonży może wiązać się z pewnym ryzykiem. Dlatego zastanów się, czy jest to na pewno konieczne.

Do budowy lonży do via ferraty będziesz potrzebować kilku elementów. Są nimi:

Dynamiczna lina wspinaczkowa – warto wybrać taką, która będzie miała optymalną średnicę i długość. Posłuży nam jako element amortyzacji w przypadku upadków. Możesz użyć także gotowego absorbera energii.

Karabinki z zamkiem zabezpieczającym – musisz skompletować co najmniej dwa. Wybierz takie karabinki, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz posiadają zamek zabezpieczający. Powinno to uniemożliwić przypadkowe otwarcie.

Taśma do pętli na uprząż – solidnej taśmy możesz użyć do stworzenia pętli. Będzie to łącznik lonży oraz uprzęży. Czasami do Twojego sprzętu może przydać się także pokrowiec.

Lonża via ferrata – jak zrobić?

Aby przygotować linę, zacznij od przycięcia jej dwóch odcinków na ramiona lonży. Długość dopasuj do swoich wymiarów oraz upodobań. Na każdym końcu liny powinieneś zawiązać węzły. Pomogą Ci one utworzyć pętle. Jedna będzie służyć do przypięcia karabinka, natomiast drugą połącz z absorberem energii.

Jeśli korzystasz już z gotowego rozwiązania, to przymocuj go do jednej z lin za pomocą węzła. Natomiast gdy sam zrobiłeś swój własny system absorpcji, zaplanuj go tak, aby w razie upadku lina rozciągnęła się i pochłonęła część siły. Nie jest to łatwe zadanie. Oczywiście nie można zapominać o kolejnym elemencie, bez którego trudno by było się poruszać. Do pętli, a dokładnie do ramion Twojej lonży przymocuj karabinki.

Aby połączyć lonżę z uprzężą, użyj wcześniej wspomnianej taśmy. Pętla ta powinna być mocno przymocowana do miejsca przeznaczonego do asekuracji na uprzęży.

Warto byś upewnił się, czy wszystkie węzły są prawidłowo zabezpieczone. Powinieneś regularnie sprawdzać stan Twoich lin, karabinków, a także absorbera energii. Ponadto pamiętaj, że samodzielnie wykonana lonża może nie spełniać większości norm bezpieczeństwa. Nie porywaj się na pomysł samodzielnego tworzenia lonży do via ferraty bez doświadczenia.

Lonża via ferrata – dobre rozwiązanie na wspinaczkę górską

Poruszając się po ferratowych trasach można czuć się bezpiecznie za sprawą odpowiedniej lonży. Ta technologia pozwala wpiąć się w linę zamocowaną do otworów w skałach ferratowej ścieżki, zapewniając równocześnie bezpieczeństwo. Obecna dostępność materiałów pozwala na tworzenie własnych rozwiązań, lecz nie jest to wskazane dla każdego.Natomiast większość osób może bez obaw poznawać górskie szczyty z pomocą lonż na via ferraty. To bezpieczny sposób pokonywania trudnych tras. Pozwala na dobrą zabawę bez obaw o skutki upadku. 

Przeczytaj także:

osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska ⛰️ Jak rozpocząć przygodę?

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się

mężczyzna w stroju alpinistycznym wspinający się po górach zimą

Jak się ubrać w wysokie góry? Oto strój alpinisty

Marzy ci się wspinaczka górska w Alpach? Sprawdź, jak się ubrać w wysokie góry. Strój w góry takie jak Alpy jest inny niż strój do chodzenia po górach

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Góry to miejsce, w których zagrożenia występują na każdym kroku.. Jak się zachować, gdy się pojawi i co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

kobieta zawiązująca włosy ze smartwatchem na ręce w górach

Jaki zegarek w góry? Sprawdź jakie parametry są ważne

Outdoorowy zegarek sportowy to bardzo przydatny w górach sprzęt. Jaki kupić zegarek w góry? Sprawdź najlepsze porady.