Unselected
Kobieta ćwicząca barki na maszynie

Maszyny na siłowni – jakie mają nazwy i jak z nich korzystać?

Siłownia to miejsce, gdzie można zadbać o sylwetkę i formę. Poznaj najciekawsze maszyny aerobowe i przyrządy do ćwiczeń różnych grup mięśni.

Unselected

Siłownia to miejsce, gdzie każdy miłośnik aktywności fizycznej może zadbać o swoją formę. Dostępność różnorodnych maszyn pozwala sprawnie budować sylwetkę i spalać tkankę tłuszczową w efektywny sposób. Kluczowe jest jednak właściwe przygotowanie. Zrozumienie jak ćwiczyć i korzystać z dostępnych urządzeń, pozwoli zrealizować nawet najbardziej wymagające plany treningowe. Przedstawiamy wszystkie maszyny dostępne w nowoczesnych obiektach i podpowiadamy, w jakich zadaniach sprawdzą się najlepiej.

Unselected

Podział maszyn na siłowni z uwagi na zastosowanie

Najczęściej siłownie podzielone są na strefy, które mają na celu, ułatwienie poruszania się po obiekcie. Podział uwzględnia maszyny aerobowe, przyrządy do treningu siłowego oraz strefę wolnych ciężarów. W każdej przestrzeni możliwe jest zadbanie o sylwetkę i zbudowanie idealnej formy. Wystarczy jedynie uwzględnić w planie treningowym konkretne ćwiczenia, odpowiadające indywidualnym potrzebom.

Pierwszy raz wybierając się na siłownię, warto już na recepcji zapytać się o dostępne urządzenia. Personel przedstawi wszystkie możliwości, a także oprowadzi po obiekcie. Da to podstawową wiedzę, która przyda się w przyszłości i sprawi, że kolejne wizyty będą przebiegały sprawniej. Od razu można będzie udać się na wybrany dział i rozpocząć trening.

Mężczyzna biegnący na bieżni w domowej siłowni
Unselected

Rodzaje maszyn i przyrządów w strefie treningu siłowego

Jednym z podstawowych celów osób wybierających się na siłownię jest budowa masy mięśniowej i zwiększenie siły. Trening z obciążeniem wykonany na dedykowanych maszynach może przynosić tutaj doskonałe rezultaty i pozwoli cieszyć się znakomitą sylwetką i szybką poprawą sprawności. Nowoczesne siłownie posiadają sprzęta dla trenujących plecy, klatkę piersiową, brzuch, barki, ramiona, nogi i wiele innych partii. Bez względu czy realizowany jest trening full body workout, split czy jeszcze inna forma, można będzie łatwo odszukać urządzenia, które sprawdzą się świetnie w swoim zastosowaniu i pozwolą bezpiecznie wykonać plan treningowy.

Unselected
Mężczyzna robiący brzuszki na ławeczce

Maszyny do ćwiczeń mięśni brzucha

Najpopularniejsze urządzenia pozwalające trenować brzuch to:

Ławki do brzuszków. Mogą występować w wielu formach. Wszystkie jednak łączy obecność podpór na nogi i wyłożenie miękkim materiałem. Dzięki temu pozwalają wygodnie wykonywać brzuszki w wersji z obciążeniem i bez.
– Poręcze stacjonarne. Uniwersalny przyrząd do wielu ćwiczeń. Świetnie sprawdzają się również do treningów brzucha. Należy oprzeć przedramiona i podnosić zgięte nogi do klatki piersiowej.
– Maszyny do skrętów tułowia. Niektóre siłownie oferują także maszyny do skrętów tułowia. Wzmacniają przede wszystkim boczne partie mięśniowe.

Unselected

Maszyny do ćwiczeń mięśni pleców

Mięśnie grzbietu i pleców to kolejne partie, nad którymi można pracować na siłowni. Do tego celu przeznaczone są takie maszyny, jak:

– Wyciągi dolne i górne. Najpopularniejsze urządzenia, które pozwalają w łatwy sposób dostosować obciążenie. Należy usiąść wygodnie na krześle i rozpocząć ściąganie drążka z obciążeniem w kierunku pleców.
Drążek do podciągania. Na siłowni nie może zabraknąć również klasycznego drążka. Osoby zaawansowane mogą przeprowadzić trening pleców, podciągając się podchwytem lub nachwytem.
– Maszyna do podciągania ze wspomaganiem. Alternatywą dla drążka są maszyny wspomagające podciąganie. Umożliwiają regulację zakresu wspomagania, co jest korzystne dla początkujących.

Unselected
Mężczyzna ćwiczący klatkę piersiową na maszynie

Maszyny do treningu klatki piersiowej

Trening klatki piersiowej można wykonać z użyciem wolnych ciężarów lub jednej z dostępnych maszyn. Najpopularniejsze to:

– Motylek. Idealnie sprawdza się do wzmocnienia mięśni klatki. Należy usiąść na przygotowanym krzesełku, ręce oprzeć z boku na materiałowych rączkach i rozpocząć przyciąganie ich do klatki piersiowej.
– Maszyna do wyciskania w pozycji leżącej. Swoją budową przypomina klasyczną ławeczkę do wyciskania sztangi. Należy położyć się i rozpocząć podnoszenie ciężaru nad głową.

Unselected

Maszyny na siłowni do wzmocnienia mięśni nóg i pośladków

Mięśnie nóg i pośladków często są trenowane na tych samych maszynach. Do najpopularniejszych należą:

– Maszyna Smitha (potocznie: suwnica). Najpopularniejsze przyrząd do wzmacniania nóg. Należy dobrać obciążenie, położyć się i rozpocząć prostowanie nóg w celu przesuwania ciężaru.
– Ławka do wznosów nóg. Specjalnie przygotowana ławeczka, gdzie nogi lądują na przygotowanych podporach. Trening polega na zginaniu i prostowaniu kolan. Pozwala wzmocnić przede wszystkim łydki i mięśnie czworogłowe ud. Dzięki temu działa jako maszyna 2w1.
– Maszyna na odwodziciele i przywodziciele ud. Wymaga umieszczenia nóg na specjalnych platformach i zbliżanie do siebie kolan oraz oddalanie. Pozwala budować nie tylko silne nogi, ale również jędrne pośladki.

Unselected
Mężczyzna ćwiczący barki na maszynie

Maszyny siłowe na barki

W tej grupie szczególnie warto wymienić:

– Ławeczka z drążkami górnymi. Pozwala imitować ćwiczenia z wykorzystaniem hantli. Należy usiąść i podnosić do góry drążki, które są połączone z talerzami obciążeniowymi.
Atlasy do ćwiczeń. Trening barków można zrealizować również na wielofunkcyjnych atlasach. Pozwalają na łatwe przeprowadzenie nie tylko ćwiczeń na barki, ale również inne partie mięśniowe.

Unselected

Maszyny na trening ramion

Siłownie z maszynami do wzmacniania mięśni ramion oferują:

– Wyciągi dolne. Maszyny wyposażone w wyciąg dolny idealnie sprawdzą się do treningu mięśni dwugłowych ramion i tricepsów.
– Modlitewnik. Klasyczna maszyna, w której należy oprzeć ręce na przygotowanej platformie i unosić ciężar w stronę klatki piersiowej. Świetnie wzmacnia przedramię.

Unselected

Maszyny aerobowe – podstawa rozgrzewki i treningu cardio

Wiele maszyn znajduje się również w strefie aerobowej. To tutaj najwięcej znajdą osoby, którym zależy na efektywnej rozgrzewce oraz spaleniu kalorii. Dodatkowo znajdują się tutaj wszystkie urządzenia o popularnych nazwach i kojarzące się bezpośrednio z siłownią.

Unselected

Ergometr, potocznie znany jako wioślarz

Celem ergometru jest imitowanie ruchu wykonywanego w trakcie wiosłowania. Pozwala w ramach treningu aktywować wiele partii mięśniowych i uczynić trening o wiele bardziej efektywnym. Dodatkowo daje możliwość efektywnego spalania kalorii. Już kilkanaście minut treningu na wysokiej intensywności pozwoli odczuć zmęczenie całego ciała.

Unselected

Bieżnia

Jedno z najprostszych w użyciu i najbardziej popularnych urządzeń na siłowniach. Gdy za oknem zła pogoda idealnie sprawdzi się do odbycia treningu biegowego. Pozwala podnieść tętno i poprawić wydolność organizmu. Najlepsze siłownie oferują nowoczesne bieżnie, które posiadają czujniki monitorujące pracę serca w uchwytach. Dodatkowo pozwalają regulować prędkość, a nawet kąt nachylenia bieżni, aby imitować bieg pod górę.

Unselected
Mężczyzna i kobieta ćwiczący na rowerku stacjonarnym

Rowerki stacjonarne

Na wielu siłowniach można znaleźć również rowerki stacjonarne przeznaczone do poprawy ogólnej kondycji i treningu bez obciążania stawów. Są proste w obsłudze i pozwalają na wybieranie różnych ustawień, które pozwalają utrudnić sam trening. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto wyregulować siedzisko, aby uzyskać optymalną pozycję.

Unselected

Stepper

Popularne urządzenie na wielu siłowniach. Przeznaczone nie tylko do treningu cardio, ale również wzmocnienia mięśni pośladkowych. Ma na celu imitowanie wchodzenia po schodach. To pozornie łatwe ćwiczenie już po kilkunastu minutach potrafi dać w kość i wywołać bardzo duże zmęczenie.

Unselected

Schody

Nowym rozwiązaniem w przestrzeniach fitness są schody elektromagnetyczne. Podobnie jak stepper wzmacniają nogi i pośladki. Trening polega na wchodzeniu po schodach z wybraną na urządzeniu prędkością.

Unselected

Orbitrek

Jedno z najpopularniejszych urządzeń na siłowniach. Pozwala ćwiczyć wydolność i skutecznie aktywuje wiele różnorodnych grup mięśni. Właściwie używane może pomóc wykonać praktycznie cały trening cardio. Należy umieścić nogi na platformach, a rękami złapać drążki i rozpocząć poruszanie się. Wybierając odpowiednie ustawienia, można przeprowadzić bardzo efektywny trening.

Unselected

Używać maszyn czy wolnych ciężarów w trakcie treningu?

Wielu początkujących zastanawia się, czy wybrać trening na maszynach, czy z użyciem wolnych ciężarów. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że tylko hantle i sztangi pozwalają efektywnie budować masę mięśniową. Dla nowicjuszy zdecydowanie lepszym wyborem będą jednak maszyny. Gwarantują, że zachowana zostanie prawidłowa pozycja w trakcie ćwiczeń, a także ruch będzie starannie wyizolowany. W efekcie trudniej o kontuzję i inne bolesne urazy.

Dodatkowo mnogość maszyn pozwala skutecznie wykonać trening całego ciała, z zachowaniem komfortu ćwiczeń.

Unselected

Przeczytaj także:

Mężczyzna leżący na ławeczce wyciska sztangę ćwicząc trening typu split

Trening split – na czym polega i jakie daje efekty?

Trening split to wyjątkowy sposób na zbudowanie wymarzonej sylwetki. Poznaj przykładowy plan treningowy split i zadbaj o rozwój całego ciała.

kobieta w odzieży fitness trzymająca hantle

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni – trening dla początkujących

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – sprawdź, od czego zacząć swoją przygodę z siłownią by pierwszy trening Cię nie zniechęcił

mężczyzna trenujący na  wioślarzu

Trening FBW – co to znaczy Full Body Workout

Sprawdź, czym jest trening FBW – na czym polega trening całego ciała i jak trenować różne partie mięśniowe.

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?