Kobieta w płaszczu idąca z namiotem w bagażu podręcznym przed lotniskiem

Namiot w bagażu podręcznym – o czym należy pamiętać?

Jak przewieźć namiot w bagażu podręcznym? I co ze śledziami, szpilkami, stelażem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co możesz zabrać na pokład!

Wybierasz się na camping za granicę i chciałbyś podróżować samolotem? W takim razie, koniecznie sprawdź, czy możesz zabrać namiot ze sobą, jak przygotować się do kontroli i jakie akcesoria możesz zabrać na pokład?

Czy można przewozić namiot w bagażu podręcznym?

Czy do bagażu podręcznego można zabrać namiot? Można, ale... o niuanse się rozchodzi. Samo przewiezienie namiotu w ramach bagażu podręcznego – o ile spełnia on wymagania dotyczące wielkości oraz wagi bagażu narzucone przez operatora lotu nie stanowi problemu. Jeśli masz zamiar wziąć namiot do samolotu, to koniecznie sprawdź, jakie zasady przyjął Twój przewoźnik i dokładnie zmierz spakowany w pokrowiec namiot. Przykładowe wymiary bagażu podręcznego w zależności od operatora linii lotniczych:

– Linie Ryanair: dopuszczają przewóz bagażu podręcznego o wymiarach: 40 cm x 20 cm x 25 cm. Bagaż musi zmieścić się pod siedzeniem przed Tobą.

– Linie Wizz Air: maksymalne wymiary bagażu podręcznego powinny wynosić: 40 x 30 x 20 cm, a jego waga nie może przekraczać 10 kg.

– Linie Easy Jet: operator pozwala na bezpłatne przewiezienie bagażu o wymiarach: max. 45 × 36 × 20 cm ważącego do 15 kg.

– LOT: w przypadku tego operatora bagaż podręczny nie może ważyć więcej niż 8 kg i posiadać wymiary 55 cm x 40 cm 23 cm.

Śledź namiotowy wbity w ziemię zahaczony o linkę namiotu

 Czy można przewozić śledzie w bagażu podręcznym?

Jeśli możesz przewieźć namiot w bagażu podręcznym, to pozostaje pytanie o śledzie i szpilki. I tu musimy Cię niestety zmartwić. Metalowe śledzie, tak jak i wykonane z aluminium szpilki, jako przedmioty o ostrych końcach lub ostrych krawędziach nie są dopuszczone do przewozu w bagażu kabinowym. Lepiej od razu zostaw je w domu, zamiast narażać się na nieprzyjemności i stres w trakcie odprawy. Z powodzeniem możesz zastąpić je przecież plastikowymi śledziami, obyć się w ogóle bez śledzi lub samodzielnie zrobić je z grubszych drewnianych patyków po dotarciu na miejsce campingowe.

Co z metalowymi elementami namiotu? 

Przewożenie w bagażu podręcznym rurek do namiotu również budzi kontrowersje. W zasadzie nie znajdują się one na liście przedmiotów zakazanych, więc teoretycznie nie powinno być przeszkód do ich przewiezienia. Ostateczna decyzja należy jednak do kontrolerów bezpieczeństwa lotniska. Warto jednak jeszcze w czasie pakowania przyjrzeć się swojemu stelażowi i zastanowić, czy nie zostanie on uznany za bagaż nietypowy. Wszystko zależeć będzie bowiem od tworzywa, z jakich rurki są wykonane, a także sposobu ich wykończenia.

Cienkie plastikowe rurki stelażowe połączone gumką powinny bez trudu przejść kontrolę bezpieczeństwa. Za to ciężkie, pojedyncze, metalowe maszty raczej zostaną uznane przez obsługę lotniska za narzędzia niebezpieczne. Jeśli masz wątpliwości, to polecamy przed odlotem skontaktować się z działem zajmującym się kontrolą bagażu na danym lotnisku. W ten sposób upewnisz się, czy Twój stelaż namiotowy będzie mógł odbyć podróż razem z Tobą w kabinie samolotu. 

Mężczyzna stojący na lotnisku z bagażem podręcznym chcąc przewieźć namiot

Inny sprzęt campingowy w bagażu podręcznym

Jeśli wybierasz się w podróż samolotem z plecakiem turystycznym i namiotem, to pewnie chciałbyś wiedzieć, czy inne niezbędne na campingu rzeczy również możesz przewieźć w bagażu podręcznym. Bez trudu przewieziesz poduszkę, lornetkę, matę do rozłożenia pod śpiwór, czy nawet sam śpiwór. Tutaj uwaga – większość linii lotniczych pozwala na zabranie ze sobą na pokład czegoś do okrycia na przykład koca. Wykorzystaj to i rozepnij śpiwór, by nie zabierać niepotrzebnie cennego miejsca w bagażu podręcznym. Warto zapakować do torby również termos – na czas odprawy należy go opróżnić, ale spokojnie. W strefie bezcłowej znajdują się dystrybutory z wodą, więc możesz go napełnić i korzystać w ten sposób z darmowego napoju na pokładzie.

Przewiezienie niewielkich rozmiarów namiotu w bagażu podręcznym jak widzisz, jest możliwe, o ile spełnisz kilka podstawowych zasad. Jeśli jednak wiesz, że trudno będzie Ci sprostać wymaganiom linii lotniczych – wówczas możesz z powodzeniem nadać namiot jako bagaż rejestrowany. Taka forma przewozu namiotu pozwala na zdecydowanie więcej. Wybierz wygodny namiot w Decathlon i ciesz się komfortową podróżą oraz wspaniałym wypoczynkiem pod namiotem!

Przeczytaj także:

Mężczyźni szykujący biwakowanie i kobieta trzymająca rozłożony namiot samorozkładający nad jeziorem

Jak złożyć namiot samorozkładający Quechua?

Szukasz informacji na temat jak złożyć namiot samorozkładający? Doskonale się składa, bo przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję krok po kroku. Sprawdź!

Grupa ludzi rozkładająca tropik aby naprawić dziurę w namiocie

Jak naprawić rozdarty namiot? Naprawa namiotu w praktyce

Naprawa uszkodzeń w namiocie wcale nie musi być taka trudna, jak niektórym się wydaje. Jak naprawić rozdarty namiot? Sprawdź!

2 rozłożone namioty w terenie

Jak rozłożyć namiot?

Jak rozłożyć namiot zwykły i namiot quechua? Sprawdź instrukcję rozkładania namiotu krok po kroku. Rozkładanie namiotu jest proste!

kobieta i mężczyzna siedząćy na fotelach turystycznych przed namiotem  nad jeziorem

Gdzie można rozbić namiot nad jeziorem?

Sprawdź ☛ gdzie zgodnie z zasadami można rozbić namiot nad jeziorem ✔️ Sprawdź jakie są zasady biwakowania na dziko ⭐ Odwiedź nasz blog

mężcyzna w namiocie ogrzewający ręce przy palniku turystycznym

Jak ogrzać namiot turystyczny bez prądu?

Wyprawy na biwaki zimą, a nawet jesienią i wiosna stawiają przed nami wyzwanie. Sprawdź jak ogrzać namiot, by można było w nim spać bez wychłodzenia.