Camber w nartach – co to jest?
Camber to jeden z podstawowych terminów opisujących geometrię narty. Jest to po prostu naturalny kształt nart, kiedy leżą one na płaskiej powierzchni. Tradycyjny camber oznacza, że środkowa część narty unosi się lekko nad ziemią, podczas gdy dziób oraz pięta dotykają ziemi. Taka konstrukcja narty sprawia, że w momencie, kiedy przyciśniemy ją do podłoża stopą, nacisk rozkłada się równomiernie.
Można wyróżnić trzy rodzaje „desek” typu camber:
1. Camber klasyczny. To zdecydowanie najpopularniejsza odmiana. Występuje on w większości nart i wynosi zazwyczaj od 3 do 5 mm. Można go spotkać zarówno w modelach On Piste, jak i w nartach przeznaczonych do freeride'u. Większy camber sprawia, że uzyskujemy doskonałą przyczepność na twardym, ubitym śniegu.
2. Camber płaski (brak). Na rynku dostępne są również zupełnie płaskie narty, które nie posiadają żadnej krzywizny. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to rzadko spotykane rozwiązanie, a jeżeli już to w przypadku najtańszych modeli. Zakup tego typu nart jest całkowicie nieopłacalny. Niosą one za sobą słabą przyczepność i są mniej zwrotne.
3. Camber odwrócony. To dosyć niestandardowe rozwiązanie. Znajduje się on w miejscu, gdzie tylko część narty styka się ze śniegiem. Taka technologia jest najczęściej stosowana w nartach typu Powder Skis. Szczególnie w grubych i szerokich modelach. W ostatnich latach zmalała jednak popularność odwróconego cambera. Coraz częściej jest on zastępowany przez podwójny rocker, który zapewnia większą wszechstronność.