Mężczyzna sprawdzający profil swoich nart rocker czy camber

Narty rocker czy camber? Przedstawiamy różne profile nart

Rocker i camber to różne profile nart, które występują w świecie narciarstwa. Narty rocker czy camber – które wybrać do jazdy na stoku? Sprawdź!

Wybór nart jedynie pozornie wydaje się prosty. W momencie, gdy tylko zaczniemy zagłębiać się w poszczególnie zagadnienia techniczne, szybko zorientujemy się, że w rzeczywistości są to bardzo skomplikowane sprawy. Podczas wyboru można się spotkać z dwoma głównymi profilami nart: camber oraz rocker. Czym się charakteryzują? Jakie niosą za sobą właściwości? W jakich sytuacjach postawić na każdy z nich? Sprawdź!

Camber w nartach – co to jest?

Camber to jeden z podstawowych terminów opisujących geometrię narty. Jest to po prostu naturalny kształt nart, kiedy leżą one na płaskiej powierzchni. Tradycyjny camber oznacza, że środkowa część narty unosi się lekko nad ziemią, podczas gdy dziób oraz pięta dotykają ziemi. Taka konstrukcja narty sprawia, że w momencie, kiedy przyciśniemy ją do podłoża stopą, nacisk rozkłada się równomiernie.

Można wyróżnić trzy rodzaje „desek” typu camber:

1. Camber klasyczny. To zdecydowanie najpopularniejsza odmiana. Występuje on w większości nart i wynosi zazwyczaj od 3 do 5 mm. Można go spotkać zarówno w modelach On Piste, jak i w nartach przeznaczonych do freeride'u. Większy camber sprawia, że uzyskujemy doskonałą przyczepność na twardym, ubitym śniegu.

2. Camber płaski (brak). Na rynku dostępne są również zupełnie płaskie narty, które nie posiadają żadnej krzywizny. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to rzadko spotykane rozwiązanie, a jeżeli już to w przypadku najtańszych modeli. Zakup tego typu nart jest całkowicie nieopłacalny. Niosą one za sobą słabą przyczepność i są mniej zwrotne.

3. Camber odwrócony. To dosyć niestandardowe rozwiązanie. Znajduje się on w miejscu, gdzie tylko część narty styka się ze śniegiem. Taka technologia jest najczęściej stosowana w nartach typu Powder Skis. Szczególnie w grubych i szerokich modelach. W ostatnich latach zmalała jednak popularność odwróconego cambera. Coraz częściej jest on zastępowany przez podwójny rocker, który zapewnia większą wszechstronność.

Mężczyzna w kasku narciarskim niosący narty na barku

Rocker w nartach – czym jest?

Rocker to rozwiązanie, które kilkanaście lat temu całkowicie zrewolucjonizowało rynek sprzętu narciarskiego. Podobnie jak camber jest to profil konstrukcyjny narty. Jego sednem jest uniesiony do góry dziób oraz pięta. Sprawia to, że narta przyjmuje kształt przypominający nieco łódkę. W przeciwieństwie do cambera środek może być płaski, a to końcówki nart mają mniejszą styczność z podłożem.

Każdy rodzaj nart posiada swój własny typ rockera. Oto kilka przykładów:

1. Narty On-Piste. Ten rodzaj nart jest przeznaczony do jazdy po twardych, przygotowanych stokach. Charakteryzuje się on lekką krzywizną dzioba, która wynosi od 5 do 15% przedniej długości narty. Taki rocker znacząco ułatwia skręcanie, zachowując pełną przyczepność przodu oraz tyłu narty. Z tego powodu znakomicie sprawdza się podczas szusowania na stoku.

2. Narty All-Mountain. Ten typ nart odznacza się większą krzywizną dzioba. Wynosi ona zwykle od 10 do 25% przedniej długości oraz od 5 do 10% tylnej. Dzięki takiemu rockerowi narty zachowują się wydajniej podczas jazdy poza wyznaczonymi trasami. Doskonale radzą one sobie na miękkim puchu, ale też będą przyczepne na klasycznym stoku.

3. Narty Freeride. Narty przeznaczone do jazdy po dzikich trasach również mają dedykowany sobie rocker. Jest on dosyć wyraźny zarówno na dziobie, jak i na piętce. Wynosi on od 15 do 30%. Takie właściwości pozwalają na swobodną jazdę w głębokim śniegu. Tego typu rocker stosowany jest w szerokich nartach, co zapewnia dobrą stabilność przy wysokich prędkościach.

4. Narty skiturowe. Zupełnie inny rocker jest stosowany w nartach przeznaczonych do pokonywania szlaków pieszych. Z przodu przyjmuje on wartości umiarkowane, a z tyłu minimalne. Czasem piętka jest zupełnie płaska. Taka budowa zapewnia świetną przyczepność zarówno w głębokim, jak i na twardym śniegu oraz lodzie.

5. Narty freestyle. Na koniec „deski”, które są przeznaczone do wykonywania trików na snowparkach. Charakteryzują się one konstrukcją Twin-Tip. Oznacza to, że mają one podgięte zarówno dzioby, jak i piętki. Rocker jest tutaj minimalny albo w ogóle go brakuje. Taka budowa ułatwia wykonywanie ewolucji z wykorzystaniem ramp oraz innych przeszkód.

Kobiety w strojach narciarskich trzymające w ręku narty rocker na stoku

Narty rocker i camber – właściwości i różnice

Jak pokazują powyższe przykłady, narty typu camber oraz rocker różnią się od siebie budową. Co więcej, mogą być one zróżnicowane nawet w obrębie jednego typu. Odmienna konstrukcja nie pozostaje oczywiście bez wpływu na właściwości poszczególnych rodzajów „desek”. Czym charakteryzuje się jazda na każdym z omawianych typów?

Narty camber – właściwości

Główną cechą nart typu camber jest świetna stabilność oraz przyczepność na twardym śniegu. Jest to spowodowane faktem, że cała powierzchnia narty ma styczność z podłożem. Równomierne rozłożenie ciężaru przekłada się z kolei na większą kontrolę nad nartami podczas skręcania. To szczególnie ważna właściwość podczas jazdy na przygotowanych stokach.

Warto również zauważyć, że wygięcie  w łuk na środku narty przekłada się na naturalną sprężystość. Co to oznacza w praktyce? Podczas wyjścia ze skrętu dzięki odbiciu narty „oddają” energię, przez co jazda jest bardziej dynamiczna. Trzeba jednak również wiedzieć, że narty typu camber wybaczają mniej błędów. Z tego powodu w niektórych sytuacjach będą wymagać od narciarza większych umiejętności technicznych.

Narty rocker – właściwości

Czym z kolei odznaczają się narty typu rocker? Dużą zaletą rockera jest prostota skręcania. Zakrzywiony w górę przód oraz tył nart znacznie ułatwia skręcenie, zwłaszcza podczas jazdy w miękkim śniegu. Taka konstrukcja przekłada się na zwrotność, a także łatwiej wybacza błędy. Z tego powodu sprawdzi się doskonale w przypadku mniej doświadczonych narciarzy.

Warto wiedzieć, że narty typu rocker radzą sobie znakomicie w głębokim śniegu. W tym przypadku również kluczowe znaczenie mają uniesione dzioby i piętki nart. Sprawiają one, że narty niejako „unoszą się” na śnieżnym puchu. Trzeba jednak zauważyć, że przekłada się to mniejszą przyczepność na twardym śniegu. Jest to spowodowane mniejszym kontaktem krawędzi z podłożem.

Kobieta w stroju narciarskim idąca w nartach po śniegu

Narty camber czy rocker – które z nich warto wybrać?

Na podstawie właściwości poszczególnych rodzajów nart można łatwo wyciągnąć wnioski, kiedy lepiej sprawdzi się konkretny model. Dopasowanie typu nart do tras, na których będziemy jeździć oraz własnych umiejętności jest niezwykle istotne. Wybierając złe narty, szusowanie zmieni się w jedną, wielką męczarnię. W jakich sytuacjach warto postawić na konkretne typy „desek”?

Kiedy warto wybrać narty typu camber?

Na tego rodzaju sprzęt warto postawić w sytuacji, kiedy planujemy jazdę po przygotowanych stokach. Ich konstrukcja doskonale współgra z ubitymi trasami, zapewniając przyczepność oraz precyzję podczas skręcania. Będzie to także świetny wybór dla fanów szybkiej jazdy. Camber gwarantuje stabilność przy wysokich prędkościach. Jeśli lubisz dynamiczną jazdę, ten typ nart zapewnić Ci lepszą kontrolę.

Na narty camber powinny zdecydować się także osoby o wysokich umiejętnościach jazdy. Ze względu na wymagania techniczne, odnajdą się na nich narciarze, którzy lubią precyzyjne skręty i kontrolowaną jazdę. Prowadzenie tych nart jest trudniejsze, ale za to wynagradza lepszą kontrolą. Takie narty zapewnią także większe bezpieczeństwo podczas jazdy na twardym lub oblodzonym stoku.

Kiedy warto wybrać narty typu rocker?

Rocker to typ nart, który lepiej sprawdzi się poza wyznaczonymi trasami. Jeżeli jesteś pasjonatem freeride'u w głębokim puchu, będą to narty dla Ciebie. Dzięki uniesionym krańcom doskonale poradzą sobie one w takich warunkach śniegowych. Narty te będą znakomitym wyborem również dla osób początkujących. Łatwiejsza inicjacja skrętu sprawia, że narty z rockerem łatwiej wybaczają błędy. A wśród nowicjuszy to kluczowe.

Narty z rockerem warto także wybrać, kiedy zamierzamy jeździć w różnych warunkach. Co prawda średnio radzą sobie one na ubitym śniegu, ale świetnie sprawdzą się na miękkim i rozjeżdżonym puchu, na muldach, a także na nierównym terenie. Z tego powodu będą one świetnym wyborem, kiedy planujemy jazdę po snowparkach. Rocker ułatwia wykonywanie skoków i różnorodnych trików.

Para w kaskach z nartami w ręku rozmawiająca na stoku narciarskim

Oba typy nart znajdziesz w sklepie narciarskim Decathlon!

Zarówno narty z rockerem, jak i camberem są bardzo jakościowymi rodzajami „desek”. Różnią się one jednak budową, co ma bezpośrednie przełożenie na właściwości. Zanim wybierzesz konkretny rodzaj, zapoznaj się z własnymi potrzebami. Gdy już jednak zdecydujesz, sprawdź, co Decathlon przygotował dla Ciebie w swojej ofercie. W naszym asortymencie oferujemy oba opisywane rodzaje nart i to w propozycjach od różnych producentów. Zakup swoje narty i ciesz się światem narciarstwa!

Przeczytaj także:

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

torba na narty stojąca w szafce

Jak prawidłowo przechowywać narty i sprzęt narciarski po sezonie?

Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać narty poza sezonem narciarskim, aby sprzęt służył Ci przez wiele lat.

Mężczyzna korzystający w pełni z wyjazdu na narty z wykupionym ubezpieczeniem narciarskim

Ubezpieczenie narciarskie – udany wyjazd na narty i snowboard

Ubezpieczenie na narty to nasza ochrona podczas wyjazdu. Ubezpieczenie narciarskie może pokryć ewentualne koszty leczenia. Co warto wiedzieć?

Ludzie wędrujący po górach w nartach kijkach i butach skiturowych

Jakie wybrać buty skiturowe? Sprzęt skiturowy dla początkujących

Narty skiturowe wymagają dobrania odpowiedniego obuwia. Jakie buty skiturowe wybrać? Kompletujemy sprzęt sportowy na skitouring!

kobieta i mężczyzna z kijkami  na nartach

Jak hamować na biegówkach? ❄️ Narty biegowe dla początkujących

Jak hamować na biegówkach? Poznaj podstawowe techniki biegania na nartach dla początkujących. Na czym polega jazda na nartach biegowych?