kobieta i mężczyzna w rękawiczkach i kurtce puchowej w górach

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Strój w góry dobieramy do pory roku. Jak się ubrać w góry latem, a jak zimą? Jakie ciuchy w góry wybrać wiosną i jesienią?

Planujesz wycieczkę w góry? W zależności od pory roku musisz dobrać odpowiedni strój do zdobywania szczytów. Odzież zimowa w góry musi chronić cię przed mrozem i wiatrem, a odzież letnia musi zapewnić dobre odprowadzanie potu. Sprawdź, jak się ubrać w góry latem, zimą, wiosną i jesienią!

kobieta w odzieży trekkingowej stojąca  w górach

Jak się ubrać w góry latem?

Najwięcej turystów wybiera się w góry w okresie wakacyjnym. Na szczęście na szlaku coraz rzadziej można zobaczyć ludzi w zupełnie niedopasowanej odzieży (dżinsowych szortach, sandałkach czy spódniczkach). Coraz świadomiej stawiamy na komfort i bezpieczeństwo zdobywania szczytów. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na weekendową wycieczkę czy regularnie planujemy zdobyć trasy w Tatrach, zawsze powinniśmy mieć na sobie dopasowaną odzież trekkingową. Oszczędzanie na niej i wybieranie się w góry w starych dresach niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Przekonał się o tym każdy, kto po pokonaniu kilku kilometrów w upale albo deszczu miał serdecznie dość szlaku. A przecież chodzi o to, aby chodzenie po górach było przyjemnością!

Ubiór w góry latem – podstawowy zestaw odzieży trekkingowej 

- buty trekkingowe – model oddychający i lekki, może mieć niższy profil cholewki, ale wybierając między niską a wysoką cholewką patrzymy przede wszystkim na trudność szlaku, intensywność wysiłku i charakter aktywności górskiej,
- spodnie trekkingowe i turystyczne, najlepiej z licznymi kieszeniami i odpinanymi nogawkami,
- skarpety trekkingowe,
- lekka, oddychająca koszulka,
- kurtka wodoodporna,
- czapka/bandana/chusta na głowę,
- lekka, oddychająca bluza,
- okulary przeciwsłoneczne.

Kurtkę oraz bluzę można schować w plecaku turystycznym. Im dłuższa wyprawa, tym większy plecak, który pomieści cały niezbędny sprzęt. Przykładowo na Główny Szlak Beskidzki, mający 500 km, należy wybrać plecak 40 – 60 litrów (w zależności od potrzeb).

Jak się ubrać w góry zimą i jesienią?

Jesień i zima w górach są bardziej wymagające. Tym razem powinniśmy wybrać cięższe buty trekkingowe, z wysoką cholewką i wodoodporną membraną. Musi to być model ocieplany. Zimą i jesienią warto zdecydować się na odzież termoaktywną, utrzymującą ciepło ciała, ale też oddychającą. Do tego należy dobrać dobrej jakości polar oraz kurtkę membranową. Spodnie powinny być ocieplane.

Jako dodatkowa, niekrępująca ruchów warstwa materiału sprawdzą się kamizelki turystyczne. To także dodatkowe kieszenie na drobne przedmioty. Obowiązkowo należy mieć ciepłe nakrycie głowy oraz ocieplane rękawiczki. Odzież zimowa w góry musi przede wszystkim ogrzewać i skutecznie chronić od wiatru. Podobnie jak latem należy wziąć ze sobą sportowe okulary przeciwsłoneczne. Promienie słoneczne odbijające się od śniegu są równie dokuczliwe jak ostre, letnie słońce.

mężczyzna w odzieży trekkingowej wędrujący po górach zimą z kijami trekkingowymi

Jak się ubrać w góry wiosną?

W tym przypadku należy mieć na uwadze fakt, że wiosną w górach zalega stara pokrywa śnieżna – zwłaszcza w wyższych partiach gór. Po wejściu na szczyt lub powyżej linii drzew może dopaść nas przenikliwy wiatr i znacznie niższa temperatura. Dlatego wybierając odzież w góry na wiosnę kierujmy się podobnymi kryteriami jak przy wyborze odzieży zimowej. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy ubrać się “na cebulkę”.

Im niższej zejdziemy, tym będzie cieplej i jedna gruba bluza będzie nam tylko zawadzać. Wiosna to czas wzmożonych opadów, więc absolutną podstawą jest wysokiej jakości kurtka przeciwdeszczowa i osłona membranowa na plecak. W końcu to właśnie w plecaku mamy wszystko, co trzeba zabrać w góry, więc musimy chronić jego zawartość przed wilgocią.

Na co zwracać uwagę, wybierając odzież trekkingową?

Odzież turystyczna i trekkingowa zawsze musi być dopasowana do pory roku, w której wybieramy się w góry. Jednak niezależnie od pogody “ciuchy w góry” powinny być:

- oddychające i dobrze odprowadzające pot,
- lekkie,
- wytrzymałe (wykonane z wysokiej jakości materiałów),
- warstwowe, to znaczy, że na górski szlak zawsze zabieramy dwie-trzy warstwy ubrań, nawet jeśli aktualnie jest piękna - pogoda – wtedy dodatkowe warstwy trzymamy w plecaku,
- wygodne – nie mogą cisnąć, ale nie mogą też być za luźne,
- praktyczne – bluzy, kurtki i spodnie powinny mieć dużo zapinanych kieszeni.

Najważniejszym elementem stroju w góry są zawsze buty. Muszą być wygodne, mieć głęboki bieżnik i wyprofilowaną podeszwę. Mogą być to buty wegańskie, ważne, aby spełniały powyższe kryteria i były dopasowane do pory roku. Nie szukaj modeli uniwersalnych, odpowiednich na każdą porę roku, ponieważ jeśli buty są do wszystkiego, to tak naprawdę są do niczego. Okres letni i okres zimowy to zupełnie inne warunki i trzeba wziąć to pod uwagę. Jeśli planujesz wyprawy w góry przez cały rok, powinieneś zaopatrzyć się w minimum dwa modele butów trekkingowych.

Przeczytaj także

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

zimowy krajobraz

Czym jest hipotermia? Objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Jak wyglądają objawy, pierwsza pomoc i leczenie hipotermii?. Wychłodzenie i zbyt niska temperatura ciała mogą doprowadzić nawet do śmierci. Czym jest

dziewczynka w bluzie polarowej

Jaki polar w góry wybrać? Co oprócz bluzy polarowej ubrać w góry?

Bluza polarowa to odzież, która grzeje ciało i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdź czym jest polar i jaką bluzę z polaru wybrać na trekking górski.

Kobieta i mężczyznach w ubraniach z wełny merino na szlaku górskim

Wełna merino (merynos) – jakie ma właściwości i zalety?

Wełna merino to bardzo lubiany materiał, który posiada mnóstwo pozytywnych właściwości. Sprawdź, dlaczego warto kupować odzież z tego materiału.