Mężczyzna oglądający film na tablecie podczas treningu na bieżni

Co jest lepsze – orbitrek czy bieżnia?

Sprzęt fitness ułatwia trening cardio. Popularne maszyny treningowe to orbitreki i bieżnie. Sprawdź, co daje lepsze efekty bieżnia, czy orbitrek?

Poszukując sprzętu do swojej domowej siłowni, często stajemy przed wyborem: bieżnia czy orbitrek? Oba te urządzenia świetnie sprawdzają się podczas treningu cardio i mogą pomóc zbudować wydolność, kondycję fizyczną, a także szczupłą sylwetkę. Obie te maszyny mają jednak zarówno wady, jak i zalety. Dlatego wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od szeregu czynników, w tym naszych celów treningowych, warunków mieszkaniowych, a także kondycji organizmu. 

Orbitrek czy bieżnia – najważniejsze różnice

Bieżnia jest maszyną symulującą chodzenie, marsz bądź bieganie w miejscu na specjalnym pasie. Stanowi jedno z najpopularniejszych urządzeń do treningu cardio. Poszczególne modele mogą cechować się różnymi parametrami, jednak zazwyczaj sprzęt taki umożliwia regulowanie prędkości oraz kąta nachylenia, pozwalając różnicować trening.

Orbitrek to z kolei inaczej trenażer eliptyczny. Łączy w sobie ruchy wykonywane podczas biegania, jazdy na rowerze oraz narciarstwa biegowego. Składa się z ruchomych platform. Trening na nim wzmacnia zarówno dolne, jak i górne partie ciała, co sprawia, że jest on bardziej kompleksowy niż w przypadku bieżni. Ta z kolei daje możliwość odrywania stóp od pasa w dół. Umożliwia on ruch rąk i nóg, bez odrywania stóp od ruchowym platform. 

Kobieta w stroju sportowym trenująca na orbitreku na tarasie na zewnątrz

Wady i zalety treningu na bieżni

Do głównych zalet bieżni można zaliczyć:

łatwość obsługi – urządzenie to jest proste w użytkowaniu, dzięki czemu może być stosowane zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych miłośników sportu;

realistyczne symulowanie biegu – to doskonałe narzędzie dla biegaczy chcących trenować w kontrolowanych warunkach. Taki sprzęt pozwala na precyzyjne monitorowanie prędkości, dystansu, tętna, spalonych kalorii i innych parametrów, co może być istotne dla osób, które chcą śledzić swoje postępy treningowe;

wzmocnienie dolnych partii ciała – intensywnie angażowane w taki trening  są dolne partie ciała, a więc nogi. Podczas ćwiczeń szczególnie pracują tu łydki, uda i pośladki.

Wśród wad bieżni wymienia się:

obciążenie stawów – bieganie po pasie może być pewnym obciążeniem dla stawów, szczególnie dla kolan i bioder. Dlatego osoby starsze lub otyłe, powinny zacząć treningi na tym sprzęcie od spaceru. Ważne jest również, by zadbać o odpowiednie obuwie i technikę biegu, by zminimalizować ryzyko kontuzji;

monotonię – ćwiczenia na tym urządzeniu dla wielu osób mogą być monotonne i po prostu nudne ze względu na brak zmieniającego się krajobrazu;

konieczność udostępnienia sporej przestrzeni – zwłaszcza większe modele wyposażone w dodatkowy stolik, na przykład na laptopa czy inny sprzęt oraz możliwość regulacji nachylenia, zajmują sporo miejsca. Może być to problematyczne, jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią w pomieszczeniu.

Bieżnia umożliwia jednak różnorodny trening – od lekkiego spaceru po intensywny bieg, który można wykonywać w każdych warunkach, niezależnie od pogody, pory roku czy dnia. Urządzenie to może więc motywować do ćwiczeń nawet zimą, kiedy nie mielibyśmy ochoty na bieganie na zewnątrz.

Mężczyzna trenujący na orbitreku w stroju sportowym

Wady i zalety treningu na orbitreku

Orbitrek do domu ma wiele zalet, takich jak:

wielofunkcyjność –  takie sprzęty wyposażone są zazwyczaj w kilka różnych programów treningowych, dzięki czemu korzystając z nich, można urozmaicić swoje ćwiczenia. Mogą one przypominać zarówno bieg pod górkę, jak i trening interwałowy czy jazdę na rowerze, co pozwala uniknąć monotonii;

angażowanie całego ciała – pracują tu jego zarówno dolne, jak i górne części ciała. Dzięki temu, korzystając z niego, możemy jednocześnie wzmacniać mięśnie nóg, ramion, pleców czy klatki piersiowej, co pozwala kompleksowo poprawić kondycję fizyczną;

możliwość wykonania treningu cardio i siłowego – maszyna ta łączy w sobie ćwiczenia cardio z siłowymi ze względu na to, że ruchy, które wykonujemy na tym urządzeniu, są bardziej wymagające dla mięśni niż podczas biegu. To z kolei powoduje, że nie tylko chudniemy, ale również budujemy siłę;

niewielki wpływ na stawy – ruchy eliptyczne są dla człowieka naturalne i płynne, ale też bardziej przyjazne dla stawów niż bieganie. To z kolei minimalizuje obciążenie kolan, bioder czy kręgosłupa.

Mimo że ćwiczenia na orbitreku spodobają się wielu osobom, to jednak nie jest ono pozbawione wad. Można do nich zaliczyć:

mniejszą intensywność treningu – mimo że sprzęt ten angażuje całe ciało, to jednak aktywność taka jest często mniej wymagająca niż na bieżni;

brak precyzji w monitorowaniu postępów – maszyna ta często nie mierzy tak dokładnie parametrów, takich jak prędkość, dystans oraz innych elementów. Dlatego może być to kwestia problematyczna dla osób, które chcą perfekcyjnie śledzić swoje wyniki;

wielkość urządzenia – zazwyczaj jest ono dość duże i zajmuje sporo miejsca, przez co może nie mieścić się w niewielkiej przestrzeni mieszkania.

Co jest lepsze – bieżnia czy orbitrek dla początkujących?

Maszyny fitness sprawdzą się w sytuacji, kiedy chcemy zacząć ćwiczyć w domu lub wrócić do aktywności po dłuższej przerwie. Oba urządzenia trenują mięśnie łydek. Jednak różnica między bieżnią a orbitrekiem polega na tym, że ten drugi kształtuje także górne partie mięśniowe. Bardzo często w sprzęt fitness zaopatrują się osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami. Redukcję tkanki tłuszczowej umożliwią oba te urządzenia. Które jednak będzie lepsze dla początkujących?

Dość przystępnym rozwiązaniem dla osób, które do tej pory nie wykonywały praktycznie żadnej aktywności, może być bieżnia ze względu na to, że można na niej rozpocząć trening od spaceru. Następnie warto stopniowo zwiększać tempo czy kąt nachylenia pasa biegowego i dopasować intensywność treningów do swoich możliwości. Gwarantuje ona też sporą elastyczność w wyborze tempa, dzięki czemu możemy stopniowo budować swoją kondycję. 

Z kolei orbitrek to dobra opcja dla osób, które chciałyby zacząć ćwiczyć, lecz zależy im na tym, aby ich stawy nie były zbyt mocno obciążone. Mimo że taki trening jest łagodniejszy dla organizmu, to jednocześnie angażuje więcej mięśni, ponieważ wpływa zarówno na górne, jak i dolne partie ciała. Osoby początkujące mogą więc postawić na taki sprzęt, ze względu na to, że pozwala on stopniowo wprowadzać aktywność fizyczną, ograniczając ryzyko kontuzji.

Co lepsze na odchudzanie – bieżnia czy orbitrek?

W kwestii tego, czy orbitrek czy bieżnia spalanie kalorii gwarantuje na wyższym poziomie, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To, ile taki trening pozwoli nam wygenerować deficytu kalorycznego, zależy od:

– czasu jego trwania;
– intensywności ruchu;
– tempa;
– masy ciała, wzrostu i wieku użytkownika;

oraz szeregu innych czynników. Jeśli więc głównym celem treningu jest odchudzanie, wówczas oba te sprzęty mogą stanowić skuteczne narzędzie w walce ze zbędnymi kilogramami. Bieżnia, zwłaszcza podczas intensywnego biegu, pozwala na szybkie spalanie kalorii. Dodatkowo dzięki możliwości regulacji prędkości i nachylenia, taki trening może być wymagający, co również przyspiesza proces redukcji tłuszczu. Z tego powodu osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i preferują intensywny trening cardio, mogą zdecydować się na zakup bieżni. 

Orbitrek zaś, mimo że może spalać nieco mniej kalorii, to jednak angażuje całe ciało. Jest to istotne w kontekście długofalowego procesu odchudzania. Pomaga on nie tylko spalać tłuszcz, ale również kształtować mięśnie. Ze względu na to, że jest łagodniejszy dla stawów, może być lepszym wyborem dla osób zmagających się z nadwagą, otyłością lub problemami zdrowotnymi. Wybór konkretnego urządzenia powinien być jednak zawsze uzależniony od naszej kondycji i indywidualnych preferencji, a także stanu zdrowia.

Ręka osoby włączająca bieżnie na panelu dotykowym urządzenia

Bieżnia i orbitrek – która maszyna lepsza na spalanie kalorii?

Zarówno zaawansowani sportowcy, jak i osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, zwracają uwagę na efektywność spalania kalorii na konkretnym urządzeniu. Godzinny trening na orbitreku osoby ważącej około 70 kg, może kosztować nas od 500 do 800 kalorii, w zależności od intensywności i oporu. Z kolei godzinny bieg na bieżni generuje deficyt od 600 do 900 kalorii, również w zależności od tego, z jaką prędkością biegniemy.

Bieżnia czy orbitrek na odchudzanie dla osób starszych?

Bieżnia może być dobrą opcją dla osób starszych, które chciałyby korzystać z tego urządzenia głównie do spacerów lub powolnych marszów. Ważne jest jednak, by takie osoby unikały zbyt intensywnego treningu i nie biegały, jeśli nie skonsultowały wcześniej takiego działania z lekarzem, ponieważ taka aktywność może obciążać stawy.

Obitrek z kolei często polecany jest osobom starszym ze względu na to, że charakteryzuje się niskim obciążeniem stawów. Dodatkowo możliwość regulacji oporu pozwala na dostosowanie intensywności treningu do potrzeb i możliwości również słabszych osób o niższej kondycji.

Seniorzy mogą wykorzystywać różne maszyny nie tylko w celu budowania kondycji, ale również, aby przywrócić sprawność ruchową, a więc w rehabilitacji. Chodzenie na bieżni elektrycznej z kontrolowaną prędkością może zwiększyć zakres ruchu i siły mięśniowej, jednocześnie eliminując ryzyko nadmiernego obciążenia. Z tego powodu może być ona wykorzystywana w celach rehabilitacyjnych po urazach kończyn dolnych. Taki trening powinien być jednak prowadzony pod nadzorem specjalisty.

Z kolei orbitrek to idealne narzędzie dla osób powracających do aktywności fizycznej na przykład po kontuzjach bioder, pleców czy kolan. W rehabilitacji może być używany zarówno do ćwiczeń cardio, jak i wzmocnienia mięśni w całym ciele.

Kobieta w stroju sportowym rozkładająca bieżnie

Co jest lepsze – orbitrek czy bieżnia elektryczna dla zaawansowanych?

Osoby aktywne fizycznie i zaawansowane treningowo, które chciałyby w swoim domu posiadać sprzęt fitness, powinny zastanowić się nad tym, na jakich ćwiczeniach im najbardziej zależy. Zaawansowani biegacze z pewnością docenią bieżnie wyposażone w funkcjonalny panel sterowania.

Zwłaszcza nowoczesne urządzenia gwarantują świetną amortyzację i równy pas biegowy. Dzięki temu taki jogging skutecznie może zastąpić bieganie na świeżym powietrzu. Pozwalają one szybko spalać kalorie i umożliwiają wykonanie treningu o wysokiej intensywności, w tym sprintu czy ćwiczeń interwałowych ze względu na możliwość ustawienia różnych programów. Niektóre modele symulują również bieg pod górkę, co daje szerokie możliwości treningowe.

Orbitrek z kolei łączą w sobie cardio z elementami treningu siłowego. Mogą pomóc kształtować nie tylko mięśnie rąk i nóg, ale również mięśnie brzucha. Dlatego takie urządzenia mogą sprawdzić się w przypadku osób, które już biegają i chcą dodać do swojego treningu również ćwiczenia wzmacniające górne partie ciała. Mogą być też pewną alternatywą dla bieżni w dni nietreningowe lub wtedy kiedy chcemy dać odpocząć nieco swoim stawom.

Podsumowanie

Sprzęt fitness, taki jak bieżnia i orbitrek, jest łatwo dostępny i sprawdzi się zarówno u osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, zadbać o kondycję, czy wrócić do aktywności po dłuższej przerwie. Wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany naszą kondycją fizyczną, celami treningowymi, a także budżetem.

Przeczytaj także:

Bieżnia elektryczna - jaką wybrać do biegania w domu?

Jaką bieżnię wybrać do domowej siłowni?

Bieżnia elektryczna to przydatny sprzęt treningowy. Sprawdź, jaką bieżnię do domu wybrać, by móc trenować nie tylko na siłowni.

kobieta w legginsach i staniku sportowym trenująca na orbitreku

Jaki orbitrek wybrać do domu? Czym się kierować? PORADNIK

Jaki orbitrek kupić? ✨ Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru orbitreka do domu, aby treningi na rowerku był efektywne. Zapraszamy!

Cardio po treningu siłowym – co warto wiedzieć?

Cardio po treningu siłowym – co warto wiedzieć?

Trening cardio po treningu siłowym może wpływać na wydolność i rozrost masy mięśniowej. Czy jednak pozytywnie? Sprawdź!

kobieta w legginsach i staniku sportowym stojąca przed rowerkiem stacjonarnym

Rower stacjonarny czy eliptyczny - który wybrać?

Rower stacjonarny, czy eliptyczny? Który wybrać, by szybko spalić tkankę tłuszczową podczas treningu cardio? Sprawdźmy zalety obu urządzeń.

Mężczyźni ćwiczący spinning

Trening cardio w domu i na siłowni. Jak robić ćwiczenia cardio?

Trening cardio to ćwiczenia wytrzymałościowe. Pomaga poprawić kondycję, dotlenić komórki i tkanki, zwiększać tętno. Sprawdź, na czym polega.