kobieta wykonuje trening z piłką lekarską

Piłka lekarska — co to jest, dlaczego warto z nią ćwiczyć?

Piłka lekarska ⭐ Poznaj 5 powodów dla których warto z nią ćwiczyć ⭐ Zobacz jakie korzyści przynosi piłka lekarska. Sprawdź nasz artykuł

Piłka lekarska jest kompletnym i wszechstronnym przyrządem do fitnessu. Dajemy Ci 5 powodów, dla których warto używać tę piłkę o zmiennym obciążeniu. Przetestuj natychmiast, niezależnie od uprawianej przez siebie dyscypliny sportu!

kobieta w odzieży fitness trenująca z piłką lekarską na macie do ćwiczeń

Co to jest piłka lekarska?

Początkowo wykorzystywana jedynie do rehabilitacji przez fizjoterapeutów, piłka lekarska jest obecnie często używanym przyrządem do fitnessu oraz przygotowującym do uprawiania różnych innych aktywności. Przyczyna jest prosta: piłka ta, dostępna w zmiennym obciążeniu, oferuje wszechstronność i różnorodność ćwiczeń. Oprócz tego, że jest idealna do kształtowania figury, piłka ta posiada wiele innych atutów!

Piłka lekarska — znakomita do wzmacniania mięśni

Po pierwsze, piłka lekarska jest przyrządem do fitnessu, który urozmaica trening, rozwijając przy tym Twoją kondycję fizyczną. Ale przede wszystkim, piłka lekarska jest bardzo przydatna, ponieważ daje możliwość wykonania wielu ćwiczeń, które skutecznie wzmacniają wszystkie grupy mięśniowe. Drobna uwaga: zalecamy rozpoczęcie ćwiczeń z piłką o odpowiednim ciężarze, dobranym do Twojego poziomu zaawansowania. W zależności od postępów, ciężar piłki do ćwiczeń można stopniowo zwiększać.

Piłka lekarska — świetna do ćwiczeń mięśni brzucha

Znakomicie wzmacnia dolne partie ciała (tylne mięśnie ud i pośladki) oraz mięśnie brzucha. Istnieje nieskończona ilość ćwiczeń i ruchów, jakie można wykonać piłką lekarską, aby wzmocnić, mięśnie brzucha. Możesz robić skłony ze skrętem klatki piersiowej (z piłką lekarską w rękach), skręty klatki piersiowej na stojąco w jedną lub w dwie osoby itd.

Piłka lekarska — idealna do przygotowania fizycznego sportowca

Atleci i sportowcy korzystają z piłki lekarskiej podczas treningów. Jest bardzo ceniona za swoją wszechstronność i zapewnianie dobrej zabawy. Można ją wykorzystać w wielu dyscyplinach sportowych, przy wykonywaniu różnych ruchów, dlatego że umożliwia wykonywanie specyficznych ćwiczeń. Na przykład w boksie, można się posłużyć piłką lekarską do przyjmowania ciosów w brzuch (napnij mięśnie leżąc na ziemi; Twój partner upuszcza piłkę na Twój brzuch; odrzuć do niego szybko piłkę, ćwicząc szybkość). Wykorzystywana podczas rozgrzewek i treningów przygotowujących do zawodów, piłka lekarska uczy precyzji i szybkości ruchów (na przykład podczas obrotów). W konsekwencji pozwala poprawić propriocepcję (percepcję, świadomą lub nie, różnych części naszego ciała w przestrzeni).

mężczyzna ćwiczący z piłką lekarską

Piłka lekarska — zwiększa siłę i szybkość

Jest idealna do zwiększania siły i szybkości wykonywania licznych umiejętności sportowych. Trening plyometryczny (skurcze mięśni poprzedzone rozciąganiem) polega na absorpcji energii, która jest następnie restytuowana podczas kolejnego skurczu. Można na przykład używać piłki lekarskiej jako pocisku, aby zwielokrotnić swoją siłę podczas rzutów. Podczas niektórych ćwiczeń, jak np. przysiad z wyrzutem, można rzucać piłką lekarską o mur lub do partnera.

Piłka lekarska — wspomaga rozwój koordynacji ruchów i równowagi

Ta piłka fitness jest również niezbędna dla osób, które chcą, poprawić swoją koordynację i równowagę. Możesz urozmaicać ćwiczenia, posługując się piłką lekarską w pozycji braku równowagi (podczas skrętów klatki piersiowej, aby pracować np. nad mięśniami ukośnymi) lub podczas ćwiczeń nad koordynacją ruchową.

Ćwiczenia w niestabilnej pozycji pozwalają wzmocnić mięśnie głębokie, bardzo ważne do utrzymania prawidłowej postawy. Bardzo korzystnie to wpływa na bezpieczne wykonywanie innych ćwiczeń (lepsza stabilność, mocniejsze plecy) oraz na wszelkie ruchy wykonywane na co dzień.

Korzystając z piłki lekarskiej, możesz ćwiczyć wszystkie grupy mięśniowe: rozwijasz w ten sposób koordynację między poszczególnymi mięśniami, wzmacniasz mięśnie brzucha i lędźwi, spalasz też więcej kalorii, bo w ćwiczeniach bierze udział większa masa mięśniowa.

Ćwiczenia z piłką lekarską — podsumowanie

Piłka lekarska jest przyrządem do fitnessu, który trzeba wypróbować, ponieważ zmienia wizję naszego treningu. Dzięki różnej wadze i rozmiarom piłka pozwala robić postępy i może być stosowana tak przez początkujących sportowców, jak i przez zawodowców.

Jeśli szukasz akcesoriów do wykonywania tego rodzaju treningu, odwiedź sklep Decathlon. W ofercie znajdują się m.in.: maty do ćwiczeń, różnego rodzaju piłki do ćwiczeń, wygodna odzież i buty fitness oraz wiele innych ciekawych produktów.

Przeczytaj także

mężczyzna na siłowni z silnie rozbudowaną klatką piersiową

Budowanie klatki piersiowej. Poznaj skuteczne ćwiczenia!

Jakie ćwiczenia na klatkę piersiową są najlepsze? Jak skutecznie dbać o rozwój mięśni? Dowiedz się i zacznij efektywne budowanie klatki piersiowej.

Kobieta w legginsach wykonująca wykroki z hantlami

Zakroki a wykroki – co łączy te ćwiczenia, które jest lepsze?

Zakroki i wykroki to ćwiczenia bardzo podobne, które stymulują mięśnie nóg. Które z nich są jednak lepsze i dlaczego?

mężczyzna w kamizelce do treningu EMS

Trening EMS – na czym polega elektrostymulacja mięśni?

Trening EMS to trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej. Sprawdź, jak działa i poznaj, jakie efekty treningowe daje.

kobiety i mężczyźni trenujący w odzieży fitness

Jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie - trening siłowy czy cardio?

Branża fitness podsuwa nam wiele pomysłów treningowych. Jaki rodzaj treningu wybrać dla siebie? W jaki sposób go wykonywać? Podpowiadamy!