kobieta wykonująca masaż pistoletem do masażu  siedząc na macie do ćwiczeń

Jak używać pistoletu do masażu?

Pistolet do masażu to niezwykle pomocne urządzenie, które przyda się nie tylko aktywnym fizycznie osobom. Czy wiesz, jak używać pistoletu do masażu?

Pistolety do masażu to łatwe w obsłudze urządzenia o prostej konstrukcji, dzięki którym samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby wykonasz profesjonalny masaż w domu. Obecnie rynek oferuje bogaty wybór w tym zakresie. Na jakie konkretnie urządzenie się zdecydować i jak używać pistoletu do masażu, aby przyniósł oczekiwane efekty m.in. w postaci rozluźnienia mięśni i powięzi?

Czym jest pistolet do masażu i dlaczego warto sięgnąć po niego?

Jak sama nazwa wskazuje, pistolet do masażu jest urządzeniem przeznaczonym do masażu. Korzystają z niego trenerzy oraz fizjoterapeuci, niemniej z powodzeniem można nim samodzielnie masować konkretne obszary ciała. Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie lub dużo czasu spędzasz w wymuszonej pozycji siedzącej, z całą pewnością doświadczasz bólu mięśni, który potrafi być bardzo uciążliwy.

Największymi korzyściami płynącymi z regularnego stosowania pistoletu do masażu są: rozluźnienie i regeneracja mięśni, zmniejszenie bólu mięśniowego, poprawa krążenia krwi i kondycji skóry. Masaż wykonany odpowiednio dobraną nasadką masującą pozwala rozluźnić całe ciało, sprzyja rozbijaniu zbitych włókien mięśniowych oraz redukuje napięcie mięśni. Bez względu na to, jaki tryb życia prowadzisz, tego typu urządzenia to zdecydowanie strzał w dziesiątkę i znakomita inwestycja we własne zdrowie. Z masażera korzystać można nie tylko na siłowni czy w gabinecie fizjoterapeuty, ale również w domowym zaciszu.

Jak używać pistoletu do masażu?

Urządzenia typu massage gun nie należą do skomplikowanych w obsłudze. Przed przystąpieniem do korzystania najpierw należy sprawdzić ustawienie prędkości oraz intensywność wibracji. Masaż za pomocą pistoletu wykonuje się podobnie jak klasyczny masaż manualny, czyli zawsze wzdłuż mięśni. W razie natrafienia na miejsce generujące wyjątkowo dotkliwe dolegliwości bólowe pistolet powinien zostać zatrzymany aż do momentu, kiedy ból w danej partii ciała ustąpi. Oczywiście w trakcie masażu można regulować nacisk – rozluźniać go lub dociskać, w zależności od potrzeb. Niekiedy masaż obszaru trudno dostępnego może wymagać pomocy drugiej osoby. 

mężczyzna masujący łydkę pistoletem do masażu

Skuteczność masażu a końcówki pistoletu do masażu

Skuteczność masażu zależy nie tylko od poprawności techniki masowania. Ogromne znaczenie mają wymienne końcówki. Warto wiedzieć, do czego służą poszczególne głowice i jakiego rodzaju masaż można dzięki nim wykonać – wibracyjny, relaksacyjny, głęboki etc.

Do najpopularniejszych końcówek zalicza się m.in. widełki, kulę, stożek, pocisk, garb, stożek, łopatkę, tłumik, łuk oraz nasadki płaskie i płaskie z wypustkami. Najbardziej uniwersalną ze wszystkich końcówek jest kula, którą można wymasować każdą partię mięśniową. Pociski i stożki to niezmiernie precyzyjne końcówki przeznaczone do masażu małych obszarów ciała oraz miejsc trudno dostępnych. Z kolei widełkami da się świetnie wymasować m.in. okolice ścięgna Achillesa.

Do automasażu dużych partii mięśni, np. na udach czy plecach, idealnie nadaje się łuk. Jeśli natomiast komuś zależy głównie na masażu o właściwościach odprężających, powinien koniecznie zaopatrzyć się w płaską nasadkę z wypustkami. Do skóry wrażliwej dedykowany jest tłumik, czyli końcówka poduszkowa. Ilość końcówek najlepiej dopasować do swoich preferencji. Masażery pistoletowe kupuje się przeważnie w komplecie z głowicami – w zestawie znajduje się zazwyczaj sześć końcówek,  co do prywatnego użytku powinno w zupełności wystarczyć. Mając do dyspozycji taki właśnie komplet, można swobodnie wykonywać najważniejsze odmiany masażu. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze masażera?

Jest parę istotnych kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę przy zakupie masażera.

Reduktor hałasu

Powinien być wyposażony w funkcję redukcji hałasu, co umożliwi korzystanie z niego w domu nawet wieczorową porą bez przeszkadzania domownikom.

Moc silnika

Bardzo ważnymi parametrami urządzenia są moc silnika oraz ilość uderzeń na minutę. Najmocniejsze są modele generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę.

Bateria

Używanie masażera jest o tyle uproszczone, że producenci decydują się wbudować w taki sprzęt wyświetlacz pokazujący poziom naładowania baterii. Naturalnie bateria pozwalająca na kilkugodzinną pracę urządzenia to kolejny jego atut. Jeśli pojemność akumulatora jest za mała, pistolet do masażu będzie wymagał ładowania po każdy użyciu, co bywa uciążliwe, np. gdy ktoś często robi treningi.

Kształt urządzenia, panel sterowania

Ponadto zwrócić uwagę przy zakupie trzeba również na ergonomiczny kształt urządzenia, wygląd rączki i rozmieszczenie punktów spustowych. Przydają się też wbudowany wyświetlacz pokazujący siłę masażu czy intuicyjny w obsłudze panel sterowania. Najbardziej opłaca się nabytek w postaci profesjonalnego pistoletu do masażu od znanego producenta. Ceny takich urządzeń do najniższych nie należą, ale taki zakup jest inwestycją o charakterze długoterminowym. Wysoka jakość jest jednoznaczna z trwałością i długą żywotnością sprzętu.

Trzeba też wspomnieć o rodzajach masażerów pistoletowych dostępnych na rynku. Są to masażery małe, duże (klasyczne) oraz o trójkątnej konstrukcji. Najporęczniejsze są małe modele – nie bez powodu wzbudzają tak duże zainteresowanie. 

Massage gun – hit czy kit?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że skrojony na miarę indywidualnych potrzeb pistolet masujący to zdecydowany hit. Kontuzje, napięcia mięśniowe, ból pleców i bóle mięśni przytrafiają się każdemu – nie tylko osobom uprawiającym sport. Profesjonalne, dobrej jakości urządzenie przyspiesza regenerację organizmu po treningu czy urazie, sprawnie rozprawia się z cellulitem i tkanką tłuszczową, pomaga ujędrnić skórę oraz w niemałym stopniu przyczynia się do ustąpienia różnych dolegliwości bólowych. 

Przeczytaj także

dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina?

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny

Jak ćwiczyć z zakwasami? Zdziwisz się, czym są zakwasy po treningu

Czy można ćwiczyć z zakwasami po treningu?

Głowisz się, czy ćwiczyć z zakwasami? Sprawdź, czym są zakwasy i jak przyspieszyć regenerację mięśni, aby nie musieć zrezygnować z treningu.

Jak zdrowo schudnąć 5 kg bez efektu jojo? Przykładowy jadłospis

Jak zdrowo schudnąć 5 kg bez efektu jojo? Przykładowy jadłospis

Jak szybko schudnąć 5 kg bez efektu jojo? Jak to zrobić bez uczucia głodu? Prezentujemy przykładowy jadłospis i dietę, która pomoże zwalczyć nadwagę.

Jak rozluźnić spięte mięśnie – ćwiczenia rozluźniające mięśnie

Jak rozluźnić spięte mięśnie – ćwiczenia rozluźniające mięśnie

Ćwiczenia rozluźniające spięte mięśnie – Sprawdź, jakie ćwiczenia zalecają wykonywać fizjoterapeuci, aby rozluźnić mięśnie spięte po treningu

Ćwiczenia rehabilitacyjne do domu - zestaw ćwiczeń ruchowych

Ćwiczenia rehabilitacyjne do domu - zestaw ćwiczeń ruchowych

Rehabilitacja neurologiczna i ruchowa w formie sesji mobilizujących wspomaga sprawność i powrót do zdrowia. Oto zestaw ćwiczeń, które wykonasz w domu.