Kobieta uśmiechająca się w kurtce wodoodpornej z powłoką dwr

Powłoka dwr – czym jest, dlaczego jest ważna i jak o nią należycie dbać? 

Dwr to skrót od durable water repellent. Powłoka dwr uodparnia odzież i sprzęt outdorowy przed przenikaniem wody. Jak dbać o powłokę dwr? Sprawdź!

Jednym z najważniejszych elementów, na jakie warto zwrócić uwagę podczas kupowania odzieży lub sprzętu outdoorowego jest jego wodoodporność. W tym miejscu z pewnością spotkasz się niejednokrotnie z określeniem dwr – czym ono jest i co warto o nim wiedzieć? 

Co to jest powłoka dwr i jak działa?

Dwr to skrót od hasła Durable Water Repellent. Określa on impregnację w płynie lub w sprayu, którą stosuje się na zewnętrzną stronę tkaniny, by ochronić ją przed przenikaniem wilgoci. Jest to niezwykle istotne, bo nawet jeśli kurtka czy spodnie posiadają wewnętrzną membranę, ale nie zostaną zaimpregnowane, to w czasie deszczu tkanina nasiąknie wodą, stanie się lepka i wilgotna, a membrana straci swoje właściwości do przepuszczania powietrza. Wędrówka w takich warunkach nie będzie niczym przyjemna. Impregnacja dwr poprawi właściwości wodoodporne odzieży – dodatkowa zewnętrzna warstwa impregnatu sprawi, że woda będzie skraplać się na powierzchni materiału bez możliwości przeniknięcia do jej środka.

Kobiety wędrujące po górach w odzieży wodoodpornej z powłoką dwr

Jakie rodzaje odzieży i sprzętów można impregnować? 

Powłoka impregnacyjna dwr może być stosowana na różnorodne elementy wyposażenia w tym: 

Kurtki wodoodporne z membraną,
Spodnie outdoorowe,
– Kurtki i odzież puchową,
Buty trekkingowe,
– Plecaki turystyczne,
Namioty,
– Tarpy. 

Przed wybraniem danego środka, warto sprawdzić zalecenia producenta w kontekście używania go do konserwacji wybranych powierzchni. 

Ludzie biwakujący pod namiotem z powłoką dwr na polanie w górach

Jaka jest trwałość powłoki dwr?

Już na etapie produkcji odzieży wielu producentów pokrywa tkaniny impregnatem, by zapobiec wchłanianiu wody w tkaninę. Warstwa dwr nie jest jednak trwała – z czasem traci swoje właściwości w wyniku użytkowania i w czasie prania. Jak sprawdzić czy technologia dwr nadal jest aktywna? Wystarczy poddać tkaninę prostemu testowi. W tym celu należy odzież outdoorową spryskać wodą ze spryskiwacza. Jeśli napięcie powierzchniowe nadal będzie aktywne, to zauważysz, że wilgoć skrapla się na powierzchni tkaniny. Jeśli tak się nie stanie, będzie to znak, że powłokę należy reaktywować, bądź też odnowić impregnację. 

Jak często prać odzież wodoodporną?

Odzież outdoorową pokrytą impregnatem należy prać jak najrzadziej. Drobne zabrudzenia można z powodzeniem usunąć przy użyciu wilgotnej ściereczki lub gąbki, nie ścierając w ten sposób fabrycznie nałożonego impregnatu. Dopiero gdy odzież jest już faktycznie mocno zabrudzona, a plamy nie dają się łatwo usunąć, należy ją wyprać, pamiętają przy tym o odpowiednim postępowaniu z powłoką dwr. 

Jak reaktywować powłokę dwr?

Z czasem hydrofobową powłokę należy odświeżyć. W tym celu po każdym praniu odzież wierzchnią, której tkanina zewnętrzna została pokryta warstwą dwr, należy poddać działaniu ciepła. Z powodzeniem można taką odzież wyprasować  – przy czym należy zachować wszelkie środki ostrożności, by jej nie uszkodzić. Zaleca się ustawić żelazko na najniższą temperaturę, zrezygnować z wyrzutu pary i pomiędzy odzieżą a stopą żelazka umieścić kuchenną ściereczkę bądź ręcznik. Innym sposobem będzie umieszczenie wypranej odzieży w suszarce bębnowej na 20-30 minut. Przed przystąpieniem do konserwacji warto jednak dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta i postępować zgodnie z instrukcjami. 

Mężczyzna świecący latarką w kurtce z powłoką hydrofobową dwr

Jak nanieść nową powłokę dwr?

Jeśli po wypraniu i reaktywowaniu powłoki, woda nie perli się na powierzchni tkaniny, ale zostawia na niej mokre ślady, to oznacza, że odzież outdoorową należy poddać procesowi ponownej impregnacji. Jak to zrobić? Impregnować należy zawsze świeżo wypraną i w pełni suchą odzież/powierzchnię. Impregnat w sprayu rozpylać należy z odległości 20 centymetrów. Następnie należy pozostawić przedmiot na kilka minut do wyschnięcia – najlepiej na świeżym powietrzu. Po tym czasie nadmiar impregnatu można zetrzeć suchą i czystą ściereczką. W miejscach, gdzie powłoka jest bardziej narażona na zużycie (łokcie, kolana), można dodać drugą warstwę impregnatu. 

W przypadku impregnatów występujących w formie płynów do prania – wystarczy dodać je do pralki według zaleceń producenta odzieży.

Proces ponownego nakładania powłoki impregnacyjnej dwr należy powtarzać w zależności od intensywności użytkowania: co 3-6 miesięcy, a w przypadku odzieży użytkowanej okazjonalnie wystarczy nawet raz w roku. 

Jakie są rodzaje impregnatów dwr?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje impregnatów w technologii durable water repellency. Są to impregnaty w sprayu oraz impregnaty w płynie, które dodaje się od razu do prania. Najlepsze połączenie – szczególnie w przypadku odzieży mocno eksploatowanej w trudnych warunkach daje użycie specjalnego płynu do prania oraz zastosowanie na suchą odzież warstwy impregnatu w sprayu. 

Dzięki impregnacji dwr, zewnętrza warstwa odzieży jest odporna na przenikanie wody, podszewka pozostaje sucha, a membrana zachowuje swoje właściwości! Jeśli do tej pory nie wiedziałeś, jak impregnować swoje kurtki, czy sprzęt, to warto już teraz sięgnąć po sprawdzone impregnaty z oferty Decathlon i zapewnić swojemu sprzętowi nowe życie. 

Przeczytaj także:

znajomi wędrujący z plecakami turystycznymi na plecach po górach w puchowych kurtkach trekkingowych

Jaka kurtka na trekking w Himalaje?

Kurtka do trekkingu górskiego powinna mieć odpowiednie parametry. Jaką kurtkę wybrać w Himalaje? Czy sprawdzi się kurtka puchowa?

mężczyzna z plecakiem na plecach i kijkami trekkingowymi w rękach wędrujący po górach

Jak się ubrać w góry latem? Co wybrać na górski trekking?

Jak się ubrać w góry latem: zobacz odzież turystyczną najlepszą na trekkingową wędrówkę górską. Sprawdź jaki ubiór zapewni komfort w upalne dni.

mężczyzna z dziećmi w odzieży outdoorowej w górach

Jak się ubrać w góry jesienią? Jaki typ odzieży na trekking?

Jak się ubrać w góry jesienią? Sprawdź, jak ochronić się przed zimnem, wiatrem i jesiennym deszczem. Podpowiadamy co zabrać na wędrówkę górską.

kobieta i mężczyzna w kurtkach puchowych stojący w górach z plecakami na plecach

Góry zimą dla początkujących – jak się przygotować? Poradnik

Sprawdź jak przygotować się na wędrówkę po górach zimą. Dowiedz się co zabrać na zimowy trekking górski i które szlaki zimą w górach wybrać.

kobieta i mężczyzna w odzieży trekkingowej z kijkami w rękach wędrują po górach

Czym jest trekking? Hiking i trekking – sposoby wędrowania

Czym jest trekking? Czy hiking i trekking to ten sam rodzaj wędrówki? Jak przygotować się do wyprawy w trudnych warunkach terenowych?