Unselected
Mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej zimą

Przechowywanie hulajnogi elektrycznej – jak dbać o nią w zimie?

Zima to niekorzystna pora dla baterii hulajnogi elektrycznej. Przechowywanie hulajnogi elektrycznej – jak to robić prawidłowo? Odpowiadamy!

Unselected

Producenci hulajnóg elektrycznych przykładają dużą wagę, aby tworzyć wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju awarie pojazdy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepiej skonstruowany sprzęt ulegnie szybkiemu zużyciu, jeżeli nie jest należycie zadbany. Kluczowym elementem dbania o hulajnogę jest odpowiedni sposób przechowywania. Ma on jeszcze większe znaczenie w trakcie mroźnej zimy. Co warto wiedzieć o przechowywaniu hulajnogi podczas sezonu i poza nim? Oto kilka podstawowych zasad!

Unselected

Jak użytkować i przechowywać hulajnogę elektryczną w trakcie sezonu?

Zanim przejdziemy do omówienia zasad przechowywania hulajnogi elektrycznej zimą, warto poświęcić kilka słów o utrzymywaniu jej w dobrym stanie na co dzień. Choć tego rodzaju pojazdy są dosyć wytrzymałe, to jednak warto dbać o ich sprawność, aby móc długo cieszyć się ich użytkowaniem. Żywotność hulajnogi w bardzo dużym stopniu jest zależna od miejsca i sposobu jej przechowywania. I na tym aspekcie się teraz skupimy.

Bardzo ważnym zadaniem, które stoi przed każdym właścicielem hulajnogi elektrycznej, jest znaleźć dobre miejsce do jej przechowywania. Najlepiej, by było to zamknięte pomieszczenie. Jeśli warunki domowe na to pozwalają, sprzęt można trzymać na korytarzu w domu, schowku lub w garażu. Warto jednak wiedzieć, że sporadyczne zostawienie pojazdu na zewnątrz nie wpłynie negatywnie na jego stan. Ważne jest jednak, aby chronić go przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Osobnym wyzwaniem jest przechowywanie hulajnogi, która służy jako środek transportu, na przykład podczas jazdy do pracy, szkoły lub na zakupy. Tutaj obowiązuje ta sama zasada – najlepiej, aby było to miejsce pod dachem. Oprócz tego trzeba pamiętać o komforcie innych osób i zostawić pojazd tam, gdzie nikomu nie będzie przeszkadzał. Dobrze, aby w pobliżu znajdowało się gniazdko, ponieważ czas spędzony w pracy lub szkole można wykorzystać do podładowania pojazdu.

Hulajnoga elektryczna zaparkowana w miejscu do tego przeznaczonym
Unselected

Przechowywanie hulajnogi elektrycznej w zimie – jak to robić?

W trakcie zimy niezwykle istotne jest właściwe przechowywanie hulajnogi elektrycznej. Miejsce do tego wybrane powinno być suche i ciepłe, ale jednocześnie nie gorące, co wyklucza okolice kaloryfera. Najlepiej, aby temperatura w tym miejscu wynosiła pomiędzy 10 a 25 stopni Celsjusza. Hulajnogi elektryczne źle znoszą miejsca, w których jest zimno i wilgotno, dlatego też należy ich bezwzględnie unikać. To prosta droga do trwałego uszkodzenia sprzętu.

Trzeba jednak wiedzieć, że zanim odstawimy hulajnogę na kilka miesięcy, należy ją wyczyścić. W ramach przygotowania sprzętu do schowania obowiązkowo należy pozbyć się z niej piasku, a w idealnym przypadku również dokładnie umyć, pozbywając się trwalszych zabrudzeń. Konieczność wykonania takiego zabiegu wynika z bardzo prostej rzeczy – zabrudzenia po upływie kilku miesięcy będą o wiele trudniejsze do usunięcia. Po co więc narażać się na frustrację?

Okres zimowy (pod warunkiem że nie korzystamy z hulajnogi) można wykorzystać również na spokojne wykonanie przeglądu technicznego. Możesz to zrobić samemu lub oddać pojazd do profesjonalnego serwisu jak na przykład ten oferowany przez Decathlon. Warto wiedzieć, że zimą ceny są nieco niższe niż na wiosnę. Oszczędzimy też sobie długich kolejek.W trakcie zimy niezwykle istotne jest właściwe przechowywanie hulajnogi elektrycznej. Miejsce do tego wybrane powinno być suche i ciepłe, ale jednocześnie nie gorące, co wyklucza okolice kaloryfera. Najlepiej, aby temperatura w tym miejscu wynosiła pomiędzy 10 a 25 stopni Celsjusza. Hulajnogi elektryczne źle znoszą miejsca, w których jest zimno i wilgotno, dlatego też należy ich bezwzględnie unikać. To prosta droga do trwałego uszkodzenia sprzętu.

Unselected
Mężczyzna przechowujący hulajnogę elektryczną w samochodzie

Jak dbać o baterię hulajnogi elektrycznej w okresie zimowym?

Na szczególną uwagę podczas zimowego przechowywania hulajnogi zasługuje akumulator. W tej sprawie należy pamiętać o dwóch kluczowych rzeczach. Po pierwsze: poziom naładowania baterii. Najlepiej, aby wynosił on 60-80%, jednak maksymalna dolna granica to około 40%. Jest to bardzo ważne, ponieważ podane powyżej parametry zapobiegają degradacji baterii, co sprawi, że będzie ona w pełni sprawna i gotowa do zasilania w następnym sezonie.

W tym miejscu warto jednak dokładniej wytłumaczyć, dlaczego skrajnie wysokie lub niskie stany naładowania są niekorzystne dla akumulatora. Otóż maksymalne naładowanie baterii przyspiesza proces jej zużywania, natomiast słabe naładowanie skutkuje zaburzeniem balansu poszczególnych ogniw. Choć dla niektórych może wydawać się to nadgorliwością, odpowiedni poziom naładowania akumulatora naprawdę ma znaczenie.

Tym samym płynnie przechodzimy do drugiego aspektu: hulajnoga podczas przechowywania zimą powinna być ładowana, co około 7-8 tygodni. Jest to rzecz, o której bardzo łatwo zapomnieć, dlatego dobrym pomysłem będzie ustawienie przypomnienia. Po upływie wspomnianego czasu warto wyjąć pojazd, przejechać się nim kawałek, sprawdzić poziom naładowania, a następnie ponownie podładować na 60-80%. To bardzo dobry nawyk, aby zadbać o wydajność swojego sprzętu.

Unselected

Jakie konsekwencje wynikają z nieprawidłowego przechowywania hulajnogi elektrycznej?

Na koniec warto poświęcić kilka słów konsekwencjom nieprawidłowego przechowywania hulajnogi elektrycznej podczas zimy. Należy zachować ostrożność, ponieważ trzymanie sprzętu w miejscu narażonym na skrajnie niskie temperatury może prowadzić do uszkodzenia baterii, a tym samym do utraty jej właściwości, zmniejszenia pojemności i skrócenia czasu działania. W skrajnych przypadkach po zimie bateria może być całkowicie do wymiany.

Nie można również pominąć negatywnego wpływu wilgoci na hulajnogę. Może ona dostawać się do wrażliwych części układów mechanicznych i elektroniki, co może skutkować rozwojem korozji. Niska temperatura może wpłynąć także na zamarzanie niektórych elementów, takich jak między innymi łożyska, hamulce czy składane mechanizmy. Taka sytuacja może prowadzić do utraty funkcjonalności oraz pęknięć. Z tego powodu naprawdę warto dbać o swoją hulajnogę w okresie zimowym.

Unselected

Przeczytaj także:

kobieta na mieście ze złożoną hulajnogą elektryczną

Jak poruszać się hulajnogą elektryczną? Przepisy dotyczące hulajnóg

Nowe przepisy poruszania się za pomocą hulajnogi elektrycznej chodnikiem określa prawo o ruchu drogowym. Co warto wiedzieć? Sprawdź!

mężczyzna w kasku i rękawiczkach przemieszczający się za pomocą hulajnogi elektrycznej po mieście

Jaki maksymalny zasięg ma hulajnoga elektryczna?

Hulajnogi elektryczne stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Jaki zasięg ma hulajnoga elektryczna? Sprawdź zasięg hulajnogi!

mężczyzna idący z hulajnogą elektryczną w ręce

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Jaki model wybrać?

Coraz więcej osób porusza się po mieście na hulajnodze. Sklepy oferują wiele modeli w różnych cenach. Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Sprawdzamy!

mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej w kasku

Ile jedzie hulajnoga elektryczna - jaka jest dozwolona prędkość?

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach dosłownie zalały ulice. Ich prędkość maksymalna potrafi być naprawdę imponująca. Ile jedzie hulajnoga ?