Rowery wiszące na haku do przechowywania

Przechowywanie roweru na balkonie – co trzeba wiedzieć?

Dowiedz się, jak przechowywać rower na balkonie. Poznaj sprawdzone sposoby na każdą porę roku i zabezpiecz rower w najlepszy możliwy sposób.

Balkon może wydawać się idealnym miejscem do przechowywania roweru w bezpieczny sposób. Znajdujący się bezpośrednio przy mieszkaniu pozwala w dodatku łatwo sięgnąć po jednoślad, gdy zajdzie taka potrzeba. Niezbędne jest jednak właściwe przygotowanie, aby rower był prawidłowo zabezpieczony. Dowiedz się, w jaki sposób przygotować się na każdą porę roku i uniknąć uszkodzeń pojazdu znajdującego się na balkonie. Poznaj skuteczne porady, dzięki którym Twój jednoślad pozostanie bezpieczny i nie ulegnie uszkodzeniu przy przechowywaniu.

Jak przechowywać rower na balkonie przy różnych warunkach atmosferycznych?

Zmieniające się warunki atmosferyczne sprawiają, że sam rower wymaga właściwego zabezpieczenia. Bez względu czy to gorące lato, czy mroźna zima powinieneś zainwestować w niezbędne akcesoria, które pomogą chronić Twój pojazd. Dowiedz się, jak przechowywać rower przy każdej możliwej pogodzie.

Zabezpieczenie roweru w okresie wiosennym

Wiosną występują duże wahania temperatur, a także częste opady deszczu. W związku z tym bezpieczne przechowywanie jednośladu wymaga osłonięcia go przed warunkami atmosferycznymi. Świetnie w tej roli sprawdzi się pokrowiec na rower. Dzięki swojej wielkości jest w stanie osłonić cały pojazd. Wykonany z syntetycznego materiału sprawia, że zarówno wilgoć, jak i wiatr nie oddziałują bezpośrednio na jednoślad.

Zasady trzymania roweru na balkonie latem

Lato to teoretycznie najlepszy okres do tego, aby trzymać rower na balkonie. Wysokie temperatury sprawiają, że nawet po opadach deszczu wilgoć szybko odparowuje. Jednak i w tym okresie właściwa ochrona jest niezbędna. Silne promienie słoneczne mogą prowadzić do wyblaknięcia kolorów na ramie. Ochrona pod postacią pokrowca sprawdzi się tutaj dobrze. Najlepiej poszukać rozwiązań dedykowanych na sezon letni. Gwarantują odbijanie promieni słonecznych i pozwalają trzymać rower w idealnych warunkach.

Rower zamontowany na haku ściennym na bankonie

Jak zabezpieczyć rower jesienią?

Jesień podobnie, jak wiosna to czas, gdy występują duże opady i wysokie wahania temperatur. Również potrzebny jest solidny pokrowiec, który zabezpieczy cały jednoślad. Warto zadbać o to, aby żaden z elementów nie był narażony na bezpośrednie działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jak przygotować rower na zimę?

Zima z uwagi na śnieg i mróz to najcięższy czas dla rowerów trzymanych na balkonie. Jeżeli nie ma możliwości wprowadzenia jednośladu do środka mieszkania, to warto zainwestować w najlepsze akcesoria, które pomogą przetrwać ten wymagający czas. Dobrze sprawdzi się wieszak rowerowy. Przykręcony do elewacji pozwoli umieścić jednoślad nad ziemią, aby koła nie znajdowały się bezpośrednio w śniegu. W połączeniu z solidnym pokrowcem rower uniknie wilgoci i mroźnego wiatru. Balkon stanie się dzięki temu miejscem, w którym rower pozostanie względnie bezpieczny.

Rower przechowywany na stojaku stojącym

Jakie zagrożenia czekają na rower trzymany na balkonie?

Rower znajdujący się przez cały rok na balkonie jest narażony na wiele zagrożeń. Bez odpowiedniego przygotowania łatwo o uszkodzenie newralgicznych elementów i konieczność drogiego serwisu. Każdy, kto myśli o przechowywaniu roweru na balkonie powinien zainwestować w pokrowiec. Wysokiej jakości plandeka jest absolutnie niezbędna do tego, aby pojazd był właściwie zabezpieczony i chroniony przed wszystkimi niebezpieczeństwami bez względu na porę roku. Poznaj główne zagrożenia dla jednośladów znajdujących się na balkonie.

Pył i kurz osadzający się na elementach

Pierwszym zagrożeniem jest pył i kurz przenoszony razem z wiatrem. Brak właściwej ochrony skutkuje tym, że drobinki osadzają się na elementach mechanicznych i w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do ich uszkodzenia. Dotyczy to w szczególności newralgicznych elementów, jak łańcuch czy amortyzatory. Pokryte warstwą brudu tracą zdolność do prawidłowego działania i zwiększa się tarcie. Rozwiązaniem jest solidny pokrowiec. Sprawia, że jednoślady na balkonie są zabezpieczone przed zbieraniem nieczystości i zachowują swój świetny stan.

Słońce wpływające na wygląd roweru i stan opon

Zagrożeniem może być także słońce. W okresie letnim promienie słoneczne sprawiają, że rower przechowywany na balkonie traci swój wygląd. Kolory na ramie mogą bardzo szybko blaknąć, a dodatkowo elementy gumowe stracą miękkość. Ma to przełożenie również na stan opon. Ciągłe narażenie na słońce może sprawiać, że guma zacznie pękać i opony stracą swoje pierwotne właściwości. Może to skutkować koniecznością częstej wymiany tego właśnie elementu. Dobrze wybrany pokrowiec jest w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem. Skutecznie odbija promieniowanie i sprawia, że wszystkie elementy są zdecydowanie lepiej chronione.

Opady deszczu i śniegu prowadzące do korozji

Kolejne zagrożenie to opady atmosferyczne. Deszcz i śnieg mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rower. Prowadzą do korozji na wszystkich elementach stalowych. Tym samym spada ich wytrzymałość oraz ruchomość. Bez odpowiedniego zabezpieczenia już po kilku tygodniach można zauważyć pierwsze skutki działania wilgoci. Aby ochronić jednoślad na balkonie, niezbędne są wodoodporne pokrowce. Szczelnie zamknięte sprawią, że do wnętrza nie przedostanie się wilgoć. Tym samym rdza nie będzie niszczyła kolejnych elementów.

Rowery zamontowane na haku sufitowym na balkonie

Rower na balkonie może być łatwym łupem dla złodziei

W szczególności osoby mieszkające na parterze powinny zwrócić uwagę na kradzieże przy przechowywaniu roweru na balkonie. Jednoślady bardzo często budzą zainteresowanie złodziei. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest właściwe zamocowanie pojazdu bezpośrednio do elewacji. Doskonale sprawdzi się zawieszenie roweru i przymocowanie za pomocą linki do solidnego uchwytu. Dzięki temu bez posiadania odpowiedniego klucza nie będzie możliwe odczepienie roweru. Świetnie sprawdzi się także stojak na rower przykręcony do podłoża. Każde rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo i sprawia, że osoby, które przechowują swoje jednoślady na balkonie, mogą być spokojniejsze o to, że te pozostaną na swoim miejscu.

Przygotowanie balkonu do przechowywania roweru – czy potrzebne pozwolenie na montaż wieszaków i stojaków?

Montażu uchwytów rowerowych na balkonie związany jest z wierceniem w elewacji, czy jest to dozwolone? Ciężko o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, gdyż wszystko zależy od wewnętrznych zasad ustalonych przez wspólnotę. Najczęściej jednak balkon traktowany jest jako integralna część mieszkania. Dzięki temu rowerzyści chcący zamontować dodatkowe uchwyty rowerowe mają taką możliwość bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Wystarczy w takiej sytuacji wywiercić kilka otworów, które pozwolą na solidne osadzenie pojazdu na swoim miejscu.

Zawsze jednak dla własnego bezpieczeństwa warto zapytać się w spółdzielni o obowiązujące przepisy. Ewentualne uzyskanie pozwolenia nie powinno stanowić dużego problemu.

Mężczyzna zakładający pokrowiec na rower do przechowania go na balkonie

Gdzie najlepiej przechowywać rower – alternatywy dla balkonu

Osoby mieszkające w bloku, którym zależy na prawidłowym zabezpieczeniu jednośladu, mają kilka alternatyw względem balkonu. Prezentujemy najciekawsze pomysły:

– Rowerownia w bloku. W wielu nowopowstałych blokach dostępne są dedykowane rowerownie. To wspólne przestrzenie dla mieszkańców, gdzie każdy może zostawić swój pojazd. Dzięki zamknięciu na klucz gwarantują bezpieczeństwo, a przy tym pozwalają trzymać rower w optymalnych do tego warunkach.

– Rower w mieszkaniu. Zamiast stawiać rower na balkonie, można zdecydować się na trzymanie go w domu. Wystarczy postawienie na uchwyty ścienne, dzięki którym pojazd nie zabierze dużo przestrzeni i nie będzie przeszkadzał na co dzień. Przy tym przechowywanie roweru zimą bezpośrednio w domu chroni wszystkie elementy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pedały, napęd, amortyzatory, łańcuch, łożyska i wszystkie pozostałe części pozostaną w znakomitym stanie. Jest to również najlepszy sposób ochrony przed kradzieżą.

–Rower w piwnicy lub komórce lokatorskiej. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie piwnicy albo komórki lokatorskiej. W obu przestrzeniach rower nie jest narażony na wilgoć oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. W celu lepszego wykorzystania przestrzeni warto zainwestować w wieszak na rower. Zagwarantuje wygodny dostęp do pojazdu, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce.

Niezbędne akcesoria do przechowywania roweru

Przy chęci trzymania roweru na balkonie konieczne jest zaopatrzenie się w niezbędne do tego akcesoria. Najpotrzebniejsze to:

– Pokrowce. Są absolutną podstawą do tego, aby rower znajdujący się na zewnątrz nie uległ uszkodzeniu. W Decathlon dostępne są pokrowce o różnej grubości i wymiarach. Najczęściej mogą pomieścić jeden lub dwa rowery.
– Haki ścienne. W sytuacji, gdy rower ma zostać zawieszony nad ziemią, warto zadbać również o solidny hak. Zamocowany do ściany bez problemu utrzyma rower. Dzięki temu pojazd nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale również nie ma styczności z podłożem. W połączeniu z pokrowcem jednoślad jest tym samym lepiej chroniony przed warunkami atmosferycznymi.
– Stojaki rowerowe. Innym przydatnym akcesorium są stojaki rowerowe. Zastępują montaż ścienny. Pozwalają wygodnie postawić rower na balkonie i trzymać w pozycji pionowej. Dodatkowo są zabezpieczeniem przed ewentualnymi kradzieżami.

Przeczytaj także:

Rowery na hakach rowerowych przechowywane na zimę

Jak przechowywać rower zimą? Odpowiednie warunki dla roweru

Zima to czas, kiedy szczególnie musimy zadbać o nasz jednoślad. Ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdź, jak przechowywać rower zimą!

Czyszczenie ramy rowerowej na zimę

Konserwacja roweru na zimę – czyszczenie i smarowanie

Aby sezon wypełniony jazdą przebiegał bez problemu, warto konserwować rower. Konserwacja roweru na zimę – o czym pamiętać? Odpowiadamy!

Kobieta na rowerze z amortyzatorem

Czym smarować amortyzator w rowerze? Wybór smaru do amortyzatora rower

Dobry smar stosowany do amortyzatora rowerowego to podstawa bezproblemowej jazdy. Czym smarować amortyzator w rowerze? Podpowiadamy!

Rowery trekkingowe i crossowe stojące na stojaku

Rower trekkingowy czy crossowy – który wybrać?

Rower trekkingowy czy rower crossowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących kupić jednoślad. W tym artykule omówimy różnice między nimi