Parametry rakietki do badmintona
Przy wyborze rakiety trzeba zawsze zwrócić uwagę na jej parametry. O jakich mowa? jest ich całkiem sporo.
Waga
Przede wszystkim liczy się waga rakiety. Ta może być określona w gramach lub z pomocą specjalnej skali. Najpopularniejszą wprowadził jeden z największych producentów rakiet do badmintona Yonex. Wedle skali tej firmy wagę określa się oznaczeniami od 1U do 6U, gdzie 1U to najcięższe rakiety, a 6U to najlżejsze. Oznaczenie 1U oznacza, że rakieta waży od 95 do 100 gramów. 2U to już nieco mniej, gdyż od 90 do 94 g. Sprzęt ważący od 85 do 89 g spotkamy pod oznaczeniem 3U. Następnie w przedziale 80-84 g mamy rakietki 4U. Najlżejsze są rakiety 5U (75-79 g) oraz 6U (70-74 g).
Waga ma spory wpływ na grę. W zależności od niej różni się stabilność i wytrzymałość rakiety, zwrotność, czy też prędkość, z jaką można zareagować. Im cięższa rakieta, tym większą moc i kontrolę ma się nad uderzeniem. Rakiety lżejsze charakteryzują się z kolei mniejszą siłą uderzenia, lecz jest bardziej zwrotna i pozwala szybciej reagować na zagrania swojego przeciwnika.
Wagę rakiety badmintonowej dobiera się z reguły do stylu gry. Te o wadze dość przeciętnej są uniwersalne. Cięższe najlepiej sprawdzają się u zawodników grających dość agresywnie. Lżejsze to z kolei idealny wybór dla bardziej spokojnych graczy, którzy chcą grać z jak największą precyzją.
Materiał wykonania - aluminium, grafit
Spore znaczenie ma też materiał, z którego wykonano rakietę. Najczęściej są one tworzone z aluminium lub grafitu. Rakiety wykonane z grafitu są lżejsze, pozwalają na silniejsze uderzenia, a także znacznie lepiej pochłaniają drgania. Dlatego zawsze wybierają je profesjonaliści. Wykonane z aluminium są przeznaczone bardziej dla osób początkujących, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z grą. Są po prostu tańsze, lecz jednocześnie przekazują dużo wibracji, a także mają większą wagę.
Balans
Kolejna kwestia to balans rakiety. Tutaj wyróżnia się rakietki wyważone, bądź takie, których środek ciężkości jest przesunięty w kierunku rączki lub główki. Rakiety z ciężką główką generują więcej siły uderzenia, lecz trudniej się nimi manewruje. Te, które zostały wyważone na rączkę, z kolei zapewniają większe możliwości w zakresie manewrowania, lecz oczywiście zapewniają mniejszą siłę uderzenia.
Dobór odpowiedniej rakiety pod względem balansu jest bardzo ważny. Wyważone na główkę wybierają profesjonalni gracze, którzy preferują ofensywny styl i oczekują dużej siły uderzenia. Wyważone na rączkę są z kolei dla bardziej defensywnych zawodników szukających różnych ominięć poprzez dokładne zagrania.
Elastyczność
Następnym parametrem rakiet jest sztywność, czy też elastyczność rakiety. Tutaj wyróżnia się rakiety sztywne oraz elastyczne. Mierzy się ją poprzez to, jak mocno odkształca się trzonek rakiety w momencie uderzenia. Jest to element, który łączy główkę i rączkę rakietki do badmintona.
Z reguły rakiety elastyczne zapewniają większą siłę uderzenia względem włożonej siły mięśni, a jednocześnie dobrze odbijają szybko lecące lotki. Do tego spowalniają grę, gdyż lotka jest dłużej przetrzymywana na naciągu takiej rakiety.
Sztywne rakiety zapewniają z kolei większą kontrolę nad tym, gdzie poleci lotka. Są jednak trudniejsze w trakcie manewrowania, przez co defensywa sprawia nieco większe problemy.
Kształt
Ostatnia kwestia to kształt rakiety. Tradycyjne są owalne. W nich centralne pole naciągu, które zapewnia czyste odbicie, jest dość małe. Rekompensują to jednak świetną koncentracją mocy. Alternatywa to rakiety mające izometryczny kształt. Ich górna część główki jest nieco bardziej kwadratowa, dzięki czemu rakieta posiada większy sweet-spot. To zapewnia większą kontrolę uderzeń, które nie zostały wyprowadzone idealnie środkiem naciągu rakiety.