mężczyzna trzymający rakietę do gry w badmintona

Rakiety do badmintona — ranking 5 najlepszych modeli

Podstawowym elementem wyposażenia potrzebnego do gry w badmintona jest oczywiście rakieta. Nie wiesz jaką rakietę do badmintona kupić? Sprawdź ranking

W naszym kraju badminton jest jednym z najpopularniejszych sportów rekreacyjnych, który jest bardzo chętnie uprawiany przez osoby w różnym wieku. Do tego potrzebne są jednak dobre rakiety. Jakie rakiety do badmintona są najlepszym wyborem w naszej ofercie, biorąc pod uwagę nie tylko parametry, ale też ich ceny?

mężczyzna klęczący z rakietą do gry w badmintona w dłoni

Najlepsze rakiety do gry w badmintona – RANKING

Czas na pięć najlepszych modeli rakiet do badmintona. Są to bardzo dobre wybory pod względem stosunku jakości do ceny, dzięki czemu znajdą się tutaj rakiety zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych graczy z wyrobionym stylem gry. Wybór jest naprawdę duży, gdyż rakiety są produkowane przez takie firmy jak Babolat, Wish, Perfly, FZ Forza, czy też Yonex.

Idealny budżetowy wybór na start — Babolat Explorer I

Rakieta Babolat Explorer I to wprost idealny wybór na start dla osób, które nie chcą wydać zbyt wiele pieniędzy, a zależy im na tym, by sprawdzić, czy badminton to sport dla nich. Model ten ma ramę wykonaną z aluminium i stali. Kompozycja użytych materiałów zapewnia tej rakiecie bardzo dużą wytrzymałość. Dodatkowo kosztuje ona zaledwie 80 złotych, dzięki czemu charakteryzuje ją świetny stosunek ceny do jakości.

Babolat Prime Blast

Kolejna rakieta marki Babolat. Jest to dobry model dla średniozaawansowanych graczy, którzy chcą rozwijać się w kierunku bardziej ofensywnej gry. Pozwala na to przede wszystkim balans na główkę, a dzięki sporej elastyczności nie potrzeba aż tak dużej siły, by wyprowadzać mocne ataki. Jednocześnie gra nieco prostsza, gdyż przy tworzeniu rakiety zastosowano wzór naciągu 20x21. Powiększa on nieco pole optymalnego uderzenia, dzięki czemu rakieta pozwala wciąż na pewne błędy. Jest to naprawdę dobra rakieta do badmintona dla osób, które chcą wejść na wyższy poziom.

Yonex Astrox 99 Tour

Kolejny wybór dla graczy, którzy lubią agresywny styl. Tym razem jest to już jednak wybór dla profesjonalistów, o czym świadczy między innymi cena. Krótki i sztywny uchwyt rakiety w połączeniu z balansem na główkę i masą na poziomie 83 gramów sprawia, że umożliwia ona grę z dużą mocą. Rama tej rakiety do badmintona została wykonana z grafitu, dzięki czemu czucie jest bardzo dobre, a wytrzymałość znajduje się na najwyższym poziomie.

Przy projektowaniu tej rakiety do badmintona firma Yonex wykorzystała też wiele technologii mających na celu poprawienie jej parametrów. Do wyważenia rakiety na głowicę użyto specjalnego tworzywa, a do tego zastosowano aerodynamiczny profil ramy, który ułatwia przyspieszenie wymachu.

Perfly BR Sensation 590 - uniwersalna rakieta do badmintona

Rakieta do badmintona Perfly BR Sensation 590 polecana jest dla średnio-zaawansowanych. posiada zbalansowany punkt ciężkości, duży sweetspot, a także karbonową ramę. Jest to jedna z najlepszych rakiet dla średniozaawansowanych, którzy dopiero szukają swojego stylu gry.

Perfly BR560 Lite BR 900 Ultra Lite S

Ta rakieta jest szczególnie dobra dla zaawansowanych graczy, którzy wolą grać bardziej defensywnie i precyzyjnie. Posiada bowiem naprawdę niską wagę. Do tego rakieta do badmintona Perfly BR560 Lite została wyważona na rączkę, co również poprawia kontrolę nad lotką. Giętki trzonek tej rakiety do badmintona ponadto ułatwia długie wymiany.

Badminton — kiedy powstał ten sport?

Zanim przejdziemy do samych rakiet, warto nieco więcej dowiedzieć się na temat sportu, jakim jest badminton. Z reguły uznaje się, że o takiej grze można mówić od 1870 roku, gdy odbył się pierwszy w historii pokaz gry w badmintona, który miał miejsce w posiadłości Badminton House. Wtedy wykorzystano bowiem po raz pierwszy lotkę stworzoną z korka i piór. Ponadto z sali, w której rozegrano pokaz zaczerpnięto elementy zasad, takie jak szerokość i długość boiska, czy też wysokość zawieszenia siatki do badmintona.

Trzeba jednak pamiętać, iż ten sport wykorzystujący rakiety, czy też lotki jest znacznie starszy. Źródła mówią o tym, że gry dość podobne do badmintona mogły być znane już kilka tysięcy lat temu. Dzisiejszy badminton zawdzięczamy jednak anglikom, którzy mimo tego, że niejako stworzyli ten sport, nie osiągają w nim gigantycznych sukcesów. Te przypadają głównie krajom wschodniej Azji, a w szczególności Chinom, które trzeba zaliczyć do prawdziwych dominatorów jeśli chodzi o ilość medali na Igrzyskach Olimpijskich. 

W Polsce gry wykorzystujące rakietę i lotkę również są znane dość długo. Popularnością cieszył się na przykład francuski wolant. Grano w niego często na dworach w trakcie XVII wieku. Sam badminton zaczął być popularny jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku. PZBad, czyli Polski Związek badmintona założono dopiero w 1977 roku, a ponadto nie mamy na koncie gigantycznych sukcesów na arenie międzynarodowej. Największe z nich to głównie medale Mistrzostw Europy.

rodzina grająca w badmintona na trawie

Rakieta do badmintona — jak jest zbudowana?

Budowa rakiety do badmintona jest całkiem prosta. Składa się z rączki oraz głowicy. Wewnątrz głowicy znajdziemy jeszcze naciąg, czyli specjalne struny, które są naciągane wewnątrz główki z odpowiednią siłą tak, by zapewnić jak najlepsze parametry w trakcie uderzania lotki. Wśród elementów można wyróżnić jeszcze grip, czyli specjalną owijkę na rączkę rakiety, dzięki czemu ta lepiej leży w dłoni i bardziej do niej przylega, co zmniejsza ryzyko wypadnięcia rakiety w trakcie gry. 

Parametry rakietki do badmintona

Przy wyborze rakiety trzeba zawsze zwrócić uwagę na jej parametry. O jakich mowa? jest ich całkiem sporo.

Waga

Przede wszystkim liczy się waga rakiety. Ta może być określona w gramach lub z pomocą specjalnej skali. Najpopularniejszą wprowadził jeden z największych producentów rakiet do badmintona Yonex. Wedle skali tej firmy wagę określa się oznaczeniami od 1U do 6U, gdzie 1U to najcięższe rakiety, a 6U to najlżejsze. Oznaczenie 1U oznacza, że rakieta waży od 95 do 100 gramów. 2U to już nieco mniej, gdyż od 90 do 94 g. Sprzęt ważący od 85 do 89 g spotkamy pod oznaczeniem 3U. Następnie w przedziale 80-84 g mamy rakietki 4U. Najlżejsze są rakiety 5U (75-79 g) oraz 6U (70-74 g).

Waga ma spory wpływ na grę. W zależności od niej różni się stabilność i wytrzymałość rakiety, zwrotność, czy też prędkość, z jaką można zareagować. Im cięższa rakieta, tym większą moc i kontrolę ma się nad uderzeniem. Rakiety lżejsze charakteryzują się z kolei mniejszą siłą uderzenia, lecz jest bardziej zwrotna i pozwala szybciej reagować na zagrania swojego przeciwnika.

Wagę rakiety badmintonowej dobiera się z reguły do stylu gry. Te o wadze dość przeciętnej są uniwersalne. Cięższe najlepiej sprawdzają się u zawodników grających dość agresywnie. Lżejsze to z kolei idealny wybór dla bardziej spokojnych graczy, którzy chcą grać z jak największą precyzją.

Materiał wykonania - aluminium, grafit

Spore znaczenie ma też materiał, z którego wykonano rakietę. Najczęściej są one tworzone z aluminium lub grafitu. Rakiety wykonane z grafitu są lżejsze, pozwalają na silniejsze uderzenia, a także znacznie lepiej pochłaniają drgania. Dlatego zawsze wybierają je profesjonaliści. Wykonane z aluminium są przeznaczone bardziej dla osób początkujących, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z grą. Są po prostu tańsze, lecz jednocześnie przekazują dużo wibracji, a także mają większą wagę.

Balans

Kolejna kwestia to balans rakiety. Tutaj wyróżnia się rakietki wyważone, bądź takie, których środek ciężkości jest przesunięty w kierunku rączki lub główki. Rakiety z ciężką główką generują więcej siły uderzenia, lecz trudniej się nimi manewruje. Te, które zostały wyważone na rączkę, z kolei zapewniają większe możliwości w zakresie manewrowania, lecz oczywiście zapewniają mniejszą siłę uderzenia.  

Dobór odpowiedniej rakiety pod względem balansu jest bardzo ważny. Wyważone na główkę wybierają profesjonalni gracze, którzy preferują ofensywny styl i oczekują dużej siły uderzenia. Wyważone na rączkę są z kolei dla bardziej defensywnych zawodników szukających różnych ominięć poprzez dokładne zagrania.

Elastyczność

Następnym parametrem rakiet jest sztywność, czy też elastyczność rakiety. Tutaj wyróżnia się rakiety sztywne oraz elastyczne. Mierzy się ją poprzez to, jak mocno odkształca się trzonek rakiety w momencie uderzenia. Jest to element, który łączy główkę i rączkę rakietki do badmintona.

Z reguły rakiety elastyczne zapewniają większą siłę uderzenia względem włożonej siły mięśni, a jednocześnie dobrze odbijają szybko lecące lotki. Do tego spowalniają grę, gdyż lotka jest dłużej przetrzymywana na naciągu takiej rakiety.

Sztywne rakiety zapewniają z kolei większą kontrolę nad tym, gdzie poleci lotka. Są jednak trudniejsze w trakcie manewrowania, przez co defensywa sprawia nieco większe problemy.

Kształt

Ostatnia kwestia to kształt rakiety. Tradycyjne są owalne. W nich centralne pole naciągu, które zapewnia czyste odbicie, jest dość małe. Rekompensują to jednak świetną koncentracją mocy. Alternatywa to rakiety mające izometryczny kształt. Ich górna część główki jest nieco bardziej kwadratowa, dzięki czemu rakieta posiada większy sweet-spot. To zapewnia większą kontrolę uderzeń, które nie zostały wyprowadzone idealnie środkiem naciągu rakiety.

mężczyźni w strojach do gry w badmintona stojący przy torbie do badmintona

Na co zwracać uwagę, by wybrać idealną rakietę do badmintona?

Przy szukaniu idealnej rakiety do badmintona szereg czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, jest naprawdę duży. Zacznijmy od tego, czego powinni szukać początkujący gracze. W ich wypadku najbardziej liczy się uniwersalność rakiety. Początkujący gracze nie mają jeszcze bowiem wyrobionego stylu gry, więc używana przez nich rakieta powinna być dość uniwersalna i pozwalać na wyrobienie sobie własnego stylu, w którym gracz będzie czuć się najlepiej i następnie na jego bazie wybierać sobie rakiety. 

W takim razie trzeba spojrzeć kolejno na każdy z parametrów rakiety. W wypadku osób zaczynających swą przygodę z badmintonem najlepszym wyborem będą rakiety, jak najbardziej uniwersalne, czyli o przeciętnej sztywności, wadze, a także z balansem ustawionym centralnie. Ogólna moc i wydajność gry będzie wtedy na właściwym poziomie, dzięki czemu szybko będzie można nauczyć się gry w badmintona i z pomocą rakiety wyrobić własny styl. Najważniejsze będzie to, by rączka zapewniała pewny chwyt, który zagwarantuje komfort podczas gry. 

W wypadku bardziej zaawansowanych graczy sprawa jest nieco trudniejsza. Dość ofensywnie grający singliści powinni postawić na cięższe i sztywne rakiety, które nadają się do gry w taki sposób. Do tego w dobrej rakiecie dla takiego gracza środek ciężkości znajduje się bliżej główki. 

Oczywiście niektórzy preferują grę bardziej defensywną i dokładną. Wtedy lekkość i elastyczność rakiety są prawdziwą podstawą, o której trzeba pamiętać przy dokonywaniu właściwego wyboru. Tak wykonane rakiety zapewnią dużą dokładność i kontrole, a także komfort gry, co pozwoli na szukanie różnych ominięć i bardzo precyzyjnych zagrań, które będą trudne do skontrowania. 

Przeczytaj także

kobiety z rakietami do badmintona w rękach ubrane w stroje do gry w badmintona

Badminton - technika. Jak odbijać i serwować lotkę?

Badminton to wymagające ćwiczenia. Poza kondycją przyda się prawidłowa technika gry. Poznaj sposoby trzymania rakiety i wyprowadzania uderzeń.

kobieta grająca rakietą do badmintona w stroju do gry w badmintona

Jak wybrać buty do badmintona?

Sprawdź czym się kierować przy wyborze butów do badmintona, aby były komfortowe i pomagały w lepszym poruszaniu się po boisku. Przeczytaj!

zawodnicy trzymający w rękach uniesione rakiety do badmintona

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Istotne parametry przy wyborze rakiety do badmintona. Czym jest balans i elastyczność rakiety ? Jak dobrać rakietę do poziomu zaawansowania gracza.

Kobieta w stroju badmintonowym trzymająca rakietkę i lotkę do gry w badmintona

Jakie lotki do badmintona wybrać? Piórowe czy syntetyczne?

Jaki rodzaj lotek do badmintona wybrać? Na rynku dostępne są nylonowe i piórowe lotki. Czym różnią się lotki syntetyczne od lotek piórowych?