Narciarz skaczący na nartach freestyle

Rodzaje nart. Czym się różnią zjazdowe od pozostałych?

Rodzajów nart jest całkiem sporo. Czym się różnią od siebie? Sprawdź, jakie typy nart nadadzą się przy zjeździe na stoku! 

Zastanawiasz się, jakie typy nart wyróżniamy i czym się od siebie różnią? Wiedza ta może być przydatna przed wyruszeniem na stok do narciarstwa. Jakie są rodzaje nart zjazdowych? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym różnią się poszczególne rodzaje nart?

Na rynku znajdziesz niejeden rodzaj nart turystycznych. Odmienne typy sprzętu służącego do ślizgania się po powierzchni śniegu charakteryzuje się na podstawie kilku kryteriów. Zanim zaczniesz się zastanawiać, czy wybrać narty slalomowe, czy allround, sprawdź, co może odróżniać sprzęt z różnych grup i kategorii. 

Przeznaczenie – zanim wyruszysz na stok narciarski, musisz mieć świadomość, że dany sprzęt sprawdzi się do konkretnych celów. Do dynamicznych skrętów będą dobre narty slalomowe, a zjazdowe do jeżdżenia po zboczach. Do szusowania po przygotowanych trasach można spotkać także sprzęt do narciarstwa biegowego oraz narty skiturowe. 

Technika wykonania – dziś w sprzedaży dostępne są głównie narty taliowane (carvingowe), odróżniające się od klasycznych wyraźnym bocznym wcięciem, ułatwiającym dynamiczne skręty. Polski narciarz nie powinien trafić w sklepie na inny sprzęt.

Konstrukcja – w obrębie poszczególnych kategorii sprzętu do narciarstwa wyróżnia się specjalistyczne podtypy, służące do konkretnych zadań, mające inną budowę oraz wiązania. Sprzęt do szybkiej jazdy będzie skonstruowany zupełnie inaczej niż rekreacyjny i bardziej uniwersalny. 

Specjalizacja – kolejne podtypy zależą od bardzo konkretnego zadania, czego przykładem są narty slalomowe i gigantowe. W wielu przypadkach mowa tu o bardzo konkretnych różnicach w budowie nart, na przykład ich uniesieniu czy długości.

Grupa docelowa – pod tym kątem dzieli się je na sklepowe oraz zawodnicze (nazywane też wyczynowymi oraz komórkowymi). Wpisać należy tu także modele dla kobiet, których kupno wymaga szczególnej uwagi. Narty damskie powinny różnić się wagą oraz położeniem środka ciężkości, z reguły są bardziej elastyczne i miękkie od nart męskich.

Kobieta zjeżdżająca na nartach zjazdowych na stoku

Narty skitourowe

Te narty sprawdzą się zarówno do zjeżdżania, jak i do podchodzenia. To dobry wybór dla osób, które cenią jazdę z dala od wyznaczonych wyciągów czy wzniesień. Narty do skitouringu mają specjalne nakładki, mocowane na całej długości ślizgów, tak zwane foki. Nie zsuwają się, co ułatwia podejście. Mają zbliżoną długość na dziobach, w tylnej części i talii. Są też wyjątkowo lekkie.

Narty zjazdowe

Klasyczne narty zjazdowe, zwane też alpejskimi, są przeznaczone do jazdy na specjalnie przygotowanych nartostradach i stokach lub na bardziej dzikich górskich szlakach. Niegdyś wykorzystywano modele pozbawione taliowania. Proste narty są raczej niespotykane. Współczesnymi zjazdówkami są narty carvingowe, o których opowiadamy nieco niżej.

Narty carvingowe

Są to dobre narty sportowe do nauki jazdy. Są wyraźnie taliowane, co zapewnia im wysoką stabilność. Ułatwia to też jazdę na krawędziach i pozwala uniknąć wytracenia prędkości podczas pokonywania zakrętów. Wyróżniamy różne rodzaje nart carvingowych: easy, allround, allmountain oraz race.

Easy – krótkie narty o dużej elastyczności

Krótkie narty o dużej elastyczności, aby zwiększyć komfort jazdy, ale też ogranicza zastosowanie. Taki model świetnie sprawdzi się na łagodnych i świetnie utrzymanych stokach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jakiekolwiek nierówności będą łatwo wybierane i wtedy zjazd może zakończyć się sążnistą glebą. Często są reklamowane jako narty dla początkujących. Typ easy to również dobry wybór dla kobiet – choć tak naprawdę spora część panów też powinna do nich wrócić.

Narciarze z różnymi rodzajami nart stojący na stoku

Narty allround – co to znaczy?

Jest to najpowszechniejszy wybór, ponieważ nadają się do rekreacyjnej jazdy na nartach po dobrze przygotowanych stokach. Bardziej doświadczony narciarz może wybrać promień skrętu (od 11 do 17 metrów), ale początkujący nie musi się przejmować takimi parametrami. Uniwersalny charakter nart z grupy allround sprawia, że wystarczy po prostu zwrócić uwagę na dobranie jak najwygodniejszego modelu. Liczy się to, żeby czerpać przyjemność z jazdy i doskonalić swoje umiejętności.

Narty all mountain – co to znaczy?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem narciarstwa skitouringowego rośnie również zapotrzebowanie na narty all mountain. Przeznaczone są nie tylko na przygotowane drogi, ale również pod teren do jazdy poza stokiem narciarskim. W Polsce oba te typy mogą być znacznie bardziej odpowiednim wyborem niż klasyczny sprzęt do biegania, który ze względu na coraz niższe opady śniegu będzie ciężej wyciągnąć z szafy.

Czym się różnią od zjazdowych? Są znacznie szersze, a dodatkowo mają dużym promień skrętu. Ekstremalne pod tym kątem narty freeride (często uznawane też za oddzielny typ) posiadają też wyraźnie podniesione dzioby, dzięki czemu sprawdzają się w puchu i głębokim śniegu.

Porównując narty allround a all mountain i zastanawiając się, które wybrać, warto zwrócić uwagę na swoje preferencje. Jeśli wolisz jeździć rekreacyjnie, wybierz te pierwsze. Dla bardziej zaawansowanych sprawdzą się all mountain. 

Narty typu Race/Race FIS

To już dwie kategorie nart dla zaawansowanych narciarzy, którzy chcą osiągać konkretne wyniki. O ile pierwsza z tych kategorii to wciąż „amatorskie” narty o olbrzymim potencjale, to druga, tak zwane serwisówki lub komórki, to sprzęt stworzony według tych samych norm, według których produkuje się narty zawodnicze. Na „zwykły” stok to przerost formy nad treścią, ale jeśli myślisz o starcie w zawodach – również tych amatorskich – i masz odpowiednie umiejętności, to powinieneś szukać właśnie w tej klasie.

Narty zjazdowe – allround czy race?

Allround są projektowane dla narciarzy, którzy preferują jazdę po różnych trasach, od łatwych do średnio zaawansowanych. Są to narty wszechstronne, które sprawdzą się w większości warunków śniegowych. Są łatwe w manewrowaniu i komfortowe. Race to narty przeznaczone do dynamicznej jazdy wyczynowej i na zawody. Sprawdzą się dla narciarzy, którzy szukają precyzji, prędkości i stabilności. 

Narta slalomowa a gigantowa

Slalomowe charakteryzują się niewielkim promieniem skrętu 11-14 m, dzięki któremu zyskuje się wysoką zwrotność. Pozwalają pokonywać dynamiczne skręty. Mają bardzo szerokie dzioby i wąski ślizg pod butem. Dzięki temu są to dobre narty do krótkich skrętów. Jest to sprzęt dla bardziej doświadczonych narciarzy, którzy lubią szybką jazdę. Narty gigantowe sprawdzą się do długich skrętów wykonywanych przy większych prędkościach. Ich konstrukcja charakteryzuje się małą szerokością pod butem. Mają też większy promień skrętu (od 15 do nawet 23 metrów).

Narty zjazdowe a slalomowe – które wybrać? Pamiętaj, że te pierwsze są przeznaczone do jazdy z dużymi prędkościami na długich, prostych drogach, oferując kontrolę, sztywność i dobrą przyczepność. Slalomowe, krótsze i bardziej zwrotne, nadadzą się do precyzyjnych skrętów, umożliwiając dynamiczną i techniczną jazdę narciarską. 

Mężczyzna robiący ewolucje na nartach freestyle

Narty freestyle

Widząc wyraźnie podniesione dziobki i piętki (technologia twin-tip), można być przekonanym, że ma się do czynienia z nartami freestyle. Chociaż w Polsce narciarstwo w stylu new school wciąż jest mało znane, zajawkowicze znudzeni standardowymi trasami mogą zdecydować się na wyjazd do snow parku. Prawdopodobnie będzie to jednak sprzęt kupiony dla odskoczni, a nie para pierwszego wyboru.

Narty freeride

Są to szerokie narty, które nie zapadają się, dzięki czemu można wybrać tor jazdy w puchu. Wyróżniają się długą i wzmocnioną konstrukcją. Promień skrętu w nich jest większy niż 18 m. Mają także rocker w dziobie i pięcie, czyli podniesiony tył, który umożliwia jazdąę do tyłu i w przód. 

Narty telemarkowe

Narty do telemarku mają konstrukcję, która jest zbliżona do modeli carvingowych. Różnicę widać w parametrze twardości. Są one miękkie. Ich wiązania trzymają tylko przednią część buta, z uwagi na to, że telemark to technika jazdy z wolną piętą.

Podsumowanie

Jazda na nartach to świetna zabawa. Jest to też naprawdę skuteczny zimowy trening. Warunkiem podstawowym, by się z niego cieszyć, jest wybór nart nie tylko odpowiednich do dyscypliny, ale też do swojego stylu i umiejętności. To spore wyzwanie, szczególnie w dobie olbrzymiej różnorodności produktów. Przede wszystkim więc warto pamiętać, że ilość wydanej gotówki niekoniecznie będzie się przekładała na poziom zadowolenia. Duży wybór nart znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

mężczyzna w odzieży narciarskiej trenujący narciarstwo biegowe

Jak się ubrać na biegówki? O czym trzeba pamiętać?

Jak się ubrać na biegówki aby jazda na nartach była komfortowa i bezpieczna? Przeczytaj poradnik i dowiedz się jaką odzież ubrać.

chłopiec zjeżdżający na nartach ze stoku

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? ❄️ Jak wybrać rozmiar?

Jak dobrać buty narciarskie dziecięce pod względem rozmiaru i umiejętności jazdy na nartach oraz zabawy na stoku? Czytaj praktyczne porady

osoby idące w butach narciarskich po śniegu

Jakie buty narciarskie na szeroką stopę? ⭐ Jak wybrać buty?

Jakie buty narciarskie na szeroką stopę? Przeczytaj poradnik na co zwracać uwagę przy wyborze butów aby jazda po stoku była komfortowa i bezpieczna.

Stoki narciarskie – Warszawa i okolice. Gdzie wybrać się na narty?

Stoki narciarskie – Warszawa i okolice. Gdzie wybrać się na narty?

Chcesz się wybrać na narty blisko Warszawy lub w samej stolicy? Wybór jest całkiem spory! Sprawdź, gdzie są stoki narciarskie w okolicach Warszawy!