Unselected
chłopiec w kasku i ochraniaczach jadący na rolkach

Rodzaje rolek dla początkujących i nie tylko

Rolki towarzyszą nam już od kilku wieków. Jazda na nich to świetna zabawa, lecz przed zakupem warto poznać rodzaje rolek. Jaki model się sprawdzi ?

Unselected

Rolki, które oficjalnie nazywa się też łyżworolkami to bardzo znany i lubiany sprzęt sportowy, który wykorzystywany jest przez mnóstwo dzieci i dorosłych do rekreacji. Jakie są jednak rodzaje rolek i na które warto zwrócić swoją uwagę?

Unselected

Rolki — historia, jak powstały, jak się rozwijały

Tak w zasadzie rolki mają równie starą historię, co wrotki. Można wręcz niejako powiedzieć, że to właśnie rolki powstały jako pierwsze, gdyż na początku tworzono projekty z kółkami w jednej linii. Cała koncepcja rolek rozpoczęła się od mocowania kółek do butów, w ten sposób umożliwiających jazdę w trakcie przedstawień teatralnych, ale też w celach rekreacyjnych.

Cała idea powstania rolek jest bardzo podobna do deskorolek. Gdy mowa o deskach, to stworzyli je surferzy, którzy nie mieli warunków do wyszalenia się na falach z powodu złych warunków. Rolki z kolei miały imitować jazdę na łyżwach wtedy, gdy to nie było możliwe z racji na zbyt wysokie temperatury uniemożliwiające utrzymanie lodu.

Projektów, które miały z buta zrobić coś na wzór dzisiejszych rolek, była cała masa. Pierwsze pochodzą jeszcze z XVIII wieku. Wtedy swoje projekty tworzyły takie osoby jak Joseph Merlin. Według źródeł miał on na rolkach wjechać na bal maskowy. Jednocześnie grał na skrzypcach, lecz zgubiło go to, że nie nauczył się hamować, przez co wylądował na wielkim lustrze, które stanęło akurat na jego drodze.

Kolejny znany projekt pochodzi z roku 1823. Wtedy niejaki Robert John Tyers stworzył Volito, czyli podeszwę z pięcioma kółkami, którą można było przymocować do buta. Ponownie nie udało się jednak spopularyzować rolek. Sukces odniósł dopiero Amerykanin, a dokładniej James Plimpton w 1863 roku, który stworzył jednak protoplastę wrotek.

Plimpton zaprezentował podeszwę z przymocowanymi kółkami, którą nakładało się na buty za pomocą specjalnych skórzanych pasków. Do podeszwy przymocowane były łącznie 4 kółka, ustawione w dwóch parach. Od wtedy wrotki stały się prawdziwą potęgą i przez kolejne prawie sto lat to one królowały.

kobieta i mężczyzna wraz z dziećmi jadą na rolkach w kaskach i ochraniaczach
Unselected

Czas rolek nadszedł jednak w latach 80. XX wieku. Stworzenie ich we współczesnym wydaniu przypisuje się braciom Olson, Scottowi i Brennanowi. Ten duet z Minneapollis zajmował się uprawianiem hokeja i po zobaczeniu starych rolek wpadł na pomysł stworzenia ich w nowoczesnym wydaniu, co miałoby pozwolić hokeistom na treningi nawet wtedy, gdy nie ma dostępu do lodu. 

Tak właśnie zaczęto tworzyć nowoczesne rolki, które obecnie znacząco różnią się od rolek. Posiadają bardziej opływową i mocniejszą konstrukcję, a do tego hamulec znajduje się tu z tyłu, a nie z przodu. Cztery kółka stosowane w rolkach są oczywiście umiejscowione w jednym rzędzie, a ponadto przeniesiono wiele technologii z łyżew. 

Pierwszą gigantyczną firmą, która przyczyniła się do sukcesu rolek było przedsiębiorstwo Rollerblade stworzone właśnie przez Scotta Olsona, który sprzedał firmę po pewnym czasie. Przedsiębiorstwo pod nową władzą dokonało jednak całkowitego przełomu i zapoczątkowało modę na rolki. 

Przyczyniło się do tego na przykład wykorzystanie termoplastycznej żywicy do produkcji rolek, co zmniejszyło ich wagę, czy też wykorzystanie takich surowców jak włókno szklane. Aby umożliwić lepsze dopasowanie cholewki do stopy, zamiast sznurówek pojawiły się z kolei klamry, które dodatkowo sprawiają, że zakładanie i ściąganie rolek jest dużo prostsze. 

Unselected
kobieta i mężczyzna w kaskach i ochraniaczach jadący na rolkach

Rodzaje rolek

Sukces rolek spowodowany m.in. przez firmę Rollerblade sprawił, że szybko wyparły one wrotki, a na świecie zapanowała moda na jeżdżenie na rolkach. Dlatego też szybko zaczęto szukać nowych sposobów na budowę rolek, które zwiększą ilość możliwych zastosowań tak, by ten sprzęt był czymś więcej niż tylko treningowym gadżetem dla hokeistów. Dlatego dziś znajdziemy całą masę typów rolek, które są skonstruowane w różny sposób. Różnice najczęściej dotyczą zastosowanych kółek, płóz, czy nawet samego buta. 

Unselected

Rolki rekreacyjne

Najpopularniejsze są rolki rekreacyjne. Korzystają z dość miękkich kółek, które dobrze sprawdzają się na co dzień do komfortowej i spokojnej jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej sprawdzają się na płaskiej powierzchni podczas jazdy rekreacyjnej. Osiąganie większych prędkości, czy też wykonywanie trików jest już nieco trudniejsze.

Rolki dziecięce

Wyróżnia się też rolki dziecięce, które najczęściej są podobne do tych rekreacyjnych. Posiadają jednak jeszcze miększe kółka, a także łożyska z gorszym oznaczeniem na skali ABEC, by prędkości osiągane na takich rolkach były niższe, co ułatwi naukę jazdy dziecku i sprawi, że to zanim zacznie szaleć na rolkach, wpierw skupi się na nauce podstaw.

Rlko szybkościowe

Do szybkiej jazdy są przeznaczone tak zwane rolki szybkościowe. Zdecydowanie nie są one dobre dla osób początkujących, gdyż powstały z myślą o jak najszybszej jeździe, która wymaga świetnego balansu i koordynacji ruchowej. Twardość kółek jest tu dość wysoka, a do tego są one spore, co ułatwia jazdę ze sporą szybkością.

Rolki hokejowe

Oczywiście wyróżnia się też rolki hokejowe, w końcu od nich zaczęła się historia nowoczesnego sprzętu sportowego tego typu. W nich liczy się przede wszystkim to, by były zwrotne oraz stabilne. Doceniana jest także ich sztywność, gdyż muszą zapewniać dobrą amortyzację stopy, by minimalizować ryzyko urazów podczas gry w hokeja.

Rolki agresywne

Bardzo ciekawym typem są tak zwane rolki agresywne. Znacząco różnią się one od modeli rekreacyjnych. Przede wszystkim inna jest wielkość i twardość kółek. Są one znacznie mniejsze niż w typowych rolkach, a do tego dość twarde. Ponadto rolki agresywne posiadają wzmocnioną konstrukcję, dzięki której można wykonywać z ich pomocą różne akrobacje.

Rolki figurowe

Najdziwniejsze na pierwszy rzut oka mogą się z kolei wydawać rolki figurowe. Przede wszystkim nie posiadają one hamulca z tyłu, a z przodu i ma on formę stopera tak jak w wielu wrotkach. Ten rodzaj rolek przeznaczony jest oczywiście do jazdy figurowej i służy do treningów łyżwiarzom, którzy nie mają dostępu do lodowiska. Rolki figurowe posiadają tylko trzy kółka, a do tego są na sporym obcasie, przez co korzystając z nich, trzeba mieć całkiem spore umiejętności.

Unselected
dzieci jadące na rolkach w kaskach i ochraniaczach

Który rodzaj jest najlepszy na rolki dla początkujących?

Zazwyczaj dla początkujących najlepszy będzie wybór rolek do jazdy rekreacyjnej. Takie modele zapewniają spory komfort jazdy, dobrą przyczepność, dzięki zastosowaniu miękkich kółek, a do tego z ich pomocą można sprawdzić, czy jazda na rolkach to coś dla nas. Do tego wybór tego typu jest naprawdę ogromny i obejmuje rolki damskie i męskie, a także rolki dla dzieci.

Ponadto z reguły rolki rekreacyjne są bardzo proste w obsłudze i nawet jeśli trzeba będzie je naprawiać, to nie wygeneruje to sporych kosztów. Oczywiście znajdziemy w sklepach inne rodzaje, które oferują wyższą zwrotność, lepiej tłumią drgania, czy też posiadają duże kółka odpowiednie do szybkiej jazdy. Na samym początku tak zwane rolki fitness są jednak w zupełności wystarczające.

Unselected

Na co zwrócić uwagę kupując rolki do nauki jazdy - kółka, łożysko

Dobór rozmiaru rolek to naprawdę ważna kwestia i nie powinno się jej bagatelizować. Trzeba o tym pamiętać, kupując rolki przede wszystkim dla dzieci. Od tego, czy są one w odpowiednim rozmiarze, zależy bowiem nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo, więc jest to kwestia, o której nie powinno się zapominać. 

Rolki powinny być dobrze dopasowane do stopy. Najlepiej dokonać pomiaru po prostu przymierzając różne modele rolek i sprawdzając, jak się w nich czujemy i czy nie powodują one dyskomfortu. Oczywiście zbyt małe będą po dłuższym czasie powodować odciski i bardzo spory ból. Zbyt duże też są jednak problematyczne. Oczywiście nie mając pewności przy zamawianiu przez internet, można wziąć nieco większe, lecz stopa  w rolkach nie powinna mieć zbyt wiele luzu. 

Sama konstrukcja jest bowiem tworzona tak, by cały but dobrze trzymał stopę, zapewniał jej dobrą amortyzację, a do tego stopa musi być cały czas w jednym miejscu, a nie przemieszczać się, jeśli zależy nam na zachowaniu równowagi. To w końcu przez stopę przenosimy ciężar ciała na rolki i musimy dobrze tym zarządzać, by unikać upadków. Dobrym wyborem, gdy mamy pewne wątpliwości, mogą być rolki regulowane. Dotyczy to jednak głównie dzieci. 

Spośród samych komponentów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kółka i ich średnicę oraz łożyska. To od nich zależy naprawdę dużo. Do rekreacyjnej jazdy najlepiej sprawdzają się nieco miększe, które dobrze wytłumią wibracje. W ich wypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że szybciej się zużyją. 

Unselected

Przeczytaj także

kobieta i dzieczynka siedzące na ziemi z wrotkami

 Rolki czy wrotki — co wybrać dla dorosłych i dla dzieci?

Jazda na rolkach lub wrotkach to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu ale co lepiej wybrać rolki czy wrotki? Od jakiej dyscypliny zacząć?

dziewczynka stojąca na rolkach

Jakie wybrać kółka do rolek? Czym się kierować?

Czym się kierować przy wyborze kółek do rolek? Jak dobrać twardość i rozmiar? Większy czy mniejsze koła w rolkach? Dowiedz się więcej

rolki leżące na ziemi

Gdzie na rolki w Poznaniu?

Jazda na rolkach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Sprawdź, w jakich miejscach w Poznaniu możesz oddać się tej formie rekreacji.

Jakie rolki dla początkujących wybrać? O czym pamiętać?

Jakie rolki wybrać – rolki dla początkujących i nie tylko

To, jakie rolki wybrać jest często spory dylemat, szczególnie wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą. Sprawdź co wziąć pod uwagę.