Rolki — historia, jak powstały, jak się rozwijały
Tak w zasadzie rolki mają równie starą historię, co wrotki. Można wręcz niejako powiedzieć, że to właśnie rolki powstały jako pierwsze, gdyż na początku tworzono projekty z kółkami w jednej linii. Cała koncepcja rolek rozpoczęła się od mocowania kółek do butów, w ten sposób umożliwiających jazdę w trakcie przedstawień teatralnych, ale też w celach rekreacyjnych.
Cała idea powstania rolek jest bardzo podobna do deskorolek. Gdy mowa o deskach, to stworzyli je surferzy, którzy nie mieli warunków do wyszalenia się na falach z powodu złych warunków. Rolki z kolei miały imitować jazdę na łyżwach wtedy, gdy to nie było możliwe z racji na zbyt wysokie temperatury uniemożliwiające utrzymanie lodu.
Projektów, które miały z buta zrobić coś na wzór dzisiejszych rolek, była cała masa. Pierwsze pochodzą jeszcze z XVIII wieku. Wtedy swoje projekty tworzyły takie osoby jak Joseph Merlin. Według źródeł miał on na rolkach wjechać na bal maskowy. Jednocześnie grał na skrzypcach, lecz zgubiło go to, że nie nauczył się hamować, przez co wylądował na wielkim lustrze, które stanęło akurat na jego drodze.
Kolejny znany projekt pochodzi z roku 1823. Wtedy niejaki Robert John Tyers stworzył Volito, czyli podeszwę z pięcioma kółkami, którą można było przymocować do buta. Ponownie nie udało się jednak spopularyzować rolek. Sukces odniósł dopiero Amerykanin, a dokładniej James Plimpton w 1863 roku, który stworzył jednak protoplastę wrotek.
Plimpton zaprezentował podeszwę z przymocowanymi kółkami, którą nakładało się na buty za pomocą specjalnych skórzanych pasków. Do podeszwy przymocowane były łącznie 4 kółka, ustawione w dwóch parach. Od wtedy wrotki stały się prawdziwą potęgą i przez kolejne prawie sto lat to one królowały.